A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kurs, Sertifika ve Eğitim / Kosgeb Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar
Kosgeb Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar

Kosgeb Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar

Kosgeb Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar

Devletin yeni iş kurmak isteyen girişimci adaylarına geri ödemeli ya da hibe olarak verdiği birçok maddi destek olduğunu biliyoruz. Bu desteklere aracı olan kurumlardan biri de KOSGEB. KOSGEB’in bulunduğunuz şehirdeki merkezinden ya da kendi web sayfasından merak ettiğiniz birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Bu yazıda orada bulabileceğiniz konuları anlatmak yerine, KOSGEB desteklerini birşekilde duymuş olan ama başvurmakta tereddüt eden birçok kişinin kafalarında beliren ve web sayfalarında bulunması mümkün olmayan sorularınıza cevap olmaya çalışacağım.

Bu yazıya ulaşıp okumaya başladıysanız, siz de zaten muhtemelen yeni bir iş kurmak isteyen girişimci adaylarından birisinizdir. Google’a anahtar kelime olarak KOSGEB, devlet destekleri, girişimcilik destekleri yazıp başlıklara bakarken aralarda bir yerlerde burayı gördünüz ve teknik konular dışında birşeyler bulabilmek umuduyla sayfaya tıkladınız:-) Biliyorum, çünkü ben de googleda bu konularla ilgili ne varsa okumuştum başvurumu yapmadan önce. Ya da belki de henüz hiçbir bilginiz yok, şans eseri ilk olarak burayı açtınız. Her 2 türlü de size elimden gelen faydayı sağlamaya çalışacağımdan emin olabilrsiniz. Benim eksik kaldığım noktalarda da diğer okuyucularımızın yorumlarıyla bize destek olarak ortak paylaşımlarla en doğru sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum.

Bu desteklere başvurabilmek için öncelikle bir iş fikrinizin olması gerekir. Ama endişe etmeyin, o iş fikri ile gittiniz diye illa ki o fikre bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ben eğitimlere bir iş fikriyle başladım, eğitimlerin sonucunda başka bir fikirle çıktım. Şu an ise bambaşka bir konuda iş planımı hazırlıyorum. Yani size başta ne için geldiyseniz onu devam ettirin diye bir dayatma yapmıyorlar. Yine de aşağı yukarı kesinleşmiş bir fikrinizin olması, size projenizi eğitimler sürecinde hazırlama ve zamandan kazanma faydası sağlayacaktır.

İş fikriniz var, KOSGEB girişimcilik eğitimlerine başvurmaya karar verdiniz ve bunun için ya merkeze bizzat ulaşarak ya da internetten bu eğitimlerin yer ve tarihlerini öğrenmelisiniz öncelikle. Başvurunuzu yapacağınız şehirden başka şehirlerdeki eğitimlere müsade edilmiyor. Yani işi nerde kurmak istiyorsanız ordaki KOSGEB şubesine başvuracaksınız, bu yüzden elinizi çabuk tutun senede belki de birkaç kez yakalayabileceğiniz fırsat için 1 sene beklemek zorunda kalmayın.

Eğitim tarihleri size uygunsa hemen başvurunuzu yapın. Bunun için gerekli detayları, belgeleri vs. o sayfalardan rahatlıkla öğrenbilirsiniz demiştim. Öncelikle bir mülakata çağrılacaksınız; bu mülakatta dikkate aldıkları en önemli nokta sizin kendinizin fikrinize ne kadar inandığınız. Çünkü başarının anahtarı inanmaktan geçer sözü burada da öne çıkıyor. Öncelikle siz inanacaksınız ki onlar da size inansın. Mülakatlardan sonra eğitimlere girmeye hak kazanıp kazanmadığınız size en kısa sürede bildirilecektir. Duruma göre 20-30 kişilik kontenjana girme şansına sahip olduysanız, baştan bir tebriği hakkettiniz. Demek ki, gerçekten inandığınız bir iş fikriniz var. Sıra bunu hayata geçirmek için gerekli desteğe ulaşmakta.

Eğitim tarihleri geldiğinde unutmayın ki bu 15 günlük bir eğitim ve haftasonlarının eğitime dahil olmadığını düşünürsek yaklaşık 3 haftanızı, programa göre bazen yarım gün bazen de tam gün buraya ayırmanız gerekecektir. Adımı yazdırayım, yoklama önemli değil, bir şekilde bitiririm, eğitmenle konuşur hallederim gibi düşünceleri kesinlikle aklınızdan çıkarın. Çünkü eğitimlerde, yoklamaya ve devamlılığa çok dikkat ediliyor. Yerinize başkasının imza atması mümkün değil. Bu ciddiyetin en büyük nedeni de; size gerçekten inandıkları için oraya getirmeleri. Sizin eğitimleri aksatmanız, eğitimlere katılmaya hak kazanamayan bir başka kişinin hakkını yemeniz demek yetkililer için. O yüzden taviz yok, % 80 devam mecburiyetiniz var arkadaşlar.

Eğitimlere genel bir bilgilendirmeyle başlanıyor. Sıkılmıyorsunuz çünkü dinlerken farkediyorsunuz ki gerçekten bu bilgilere ihtiyacınız var. Bu genel bilgilendirmeden sonra, tek tek herkese iş fikri ve kendiyle ilgili detaylar soruluyor. Böylece, diğer katılımcı arkadaşlar da birbirbirlerini tanımış oluyor. Ne gerek var diye düşünmeyin sakın.. Burada kurulan arkadaşlıkların, tanışıklıkların sonucu ortak iş yapmaya kadar gidebiliyor. Siz işinizi kurarken ya da sonrasında bir web tasarımcısına, bir dekoratöre, ya da danışmanlık şirketine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunları iş fikri olarak seçen birçok kişi aslında baştan bu şekilde bir çevre oluşturuyor size. Tabi siz de onlara..

Genel bilgilendirme ve tanışma sonrasında derslere başlanıyor. Hedef, eğitimin sonunda herkesin kendi iş planını oluşturmuş şekilde eğitimi tamamlaması. Ancak böyle derken sakın bir danışmana ihtiyaç duymadan, yazdığınız projeyle KOSGEB’e başvurabileceğiniz anlamı çıkarmayın. Eğitimlerde projenizi gerçekten oraya verecekmiş gibi hazırlıyorsunuz. Ancak; destek başvurularının kabulü için bu proje yazılımlarında dikkat edilmesi gereken çok detay ve bambaşka bir yazı dili var. İçinizde ekonomi işletme maliye vb eğitimler almış olanlar varsa belki bir ihtimal danışmana gerek duymayabilir. Peki madem yine danışman yazacaksa biz neden eğitimlere katılıp dinlemek ve eğitim sonunda projemizi hazır etmek zorundayız diye düşünenleriniz olabilir.. Cevabı çok basit.. Çünkü bu iş sizin, başından sonuna kadar her detayı,riskleri, olumsuzlukları vb atlamış olabileceğiniz birçok noktayı bu eğitimlerde iş panınızı hazırlarken öğreniyorsunuz. Hatta belki de benim gibi, daha 4. derste iş fikrinizin aslında olabilirliğinin mümkün olmadığını görüp ya düzeltmelere gidiyorsunuz ya da bambaşka bir iş fikrine geçiyorsunuz. Yani o 15 günlük süreç, belki de sizi hiç olmayacak bir maceraya, zaman ve para kaybına uğramaktan kurtarıyor.

Bu eğitimi tamamlayıp Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Katılım Belgesi’ne sahip olmanızın 2 şartı var diyebiliriz sonuç olarak: 1. %80 devamlılık 2. İş planınızın taslak olarak da olsa teslimi

Sonrasında Belgeniz hazırlanıp size ya elden ya da adrese teslim olarak ulaştırılacaktır. Bu belgenin geçerlilik süresinin de 2 yıl olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yani 3 sene sonra bu belgeyle destek başvurusu yapsanız bile geçersiz sayılacaktır. O yüzden alayım bir kenarda dursun düşünceniz varsa elinizi çabuk tutun.

Buraya kadar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine başvurma karar süreci, başvuruları, eğitimleri ve sonunda elinize geçecek belgeye dair önemli bilgileri anlatmaya çalıştım, sonraki süreci de bir başka yazıda paylaşırım.. Hepinize bol şans arkadaşlar..

Bu süreci yaşamış olanların benzer deneyim ve fikirlerini, yaşamaya aday olanların da sorularını altta yorumlar bölümünde takip edebilirsiniz, siz de kendi yorumunuzu bırakabilirsiniz..

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın