A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kosgeb Hibe ve Destekleri / Kosgeb Eğitimleri
Kosgeb Eğitimleri

Kosgeb Eğitimleri

Kosgeb Eğitimleri

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır konusuna başlamadan önce Girişimcilik desteğinden biraz bahsedelim isterseniz. Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır? KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış halidir. KOSGEB’in iş hayatına atılmayı düşünen yeni girişimler için 30.000’i geri ödemesiz (hibe), 70.000’i geri ödemeli kredi şeklinde verilen bir destek fonu bulunmaktadır. Fakat bu destekten yararlanabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayarak girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız. Peki bu eğitim neleri içermekte ve bu süreçte hangi adımları izleyeceksiniz?

Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Eğitimi Süreci Nasıl İşler?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi 70 saatlik ücretsiz eğitimlerden oluşur. Yaklaşık Olarak 1 ile 1,5 ay arası kadar devam etmektedir.

Eğitim programı 4 ana modülden oluşmaktadır;

  1. Modül 1: Kişinin girişimcilik özelliklerinin teste tabi tutulması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri
  2. Modül 2: İş planı kavramının tanımı ve öğelerini anlama
  3. Modül 3: İş planı içeriğinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı uygulamalı kısım
  4. Modül 4: İş planının nasıl yazılacağı ve sunulacağının anlatıldığı kısım
  5. Eğitim ana modüllerinin %80’ine devam eden girişimciler katılım belgesi almaya hak kazanır.
Kosgeb Eğitimleri
Kosgeb Eğitimleri

Girişimcilik Eğitimleri İçin Nereye Başvurmalıyım?

Girişimcilik sertifikası almak için tamamlamanız gereken bu eğitimler KOSGEB Hizmet Merkezleri ve KOSGEB’in işbirliği içinde bulunduğu kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenmektedir. Size en yakın hizmet merkezi bilgilerine kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra uygulamalı girişimcilik sertifikası için eğitimler İŞKUR tarafından da yapılmaktadır. İŞKUR eğitimleri ile ilgili detayları İŞKUR İl Müdürlükleri’nden edinebilirsiniz.Fakat İŞKUR tarafından verilen sertifika programlarına dahil olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu eğitime katılabilmek için;

  • İŞKUR’a kayıtlı olmak (yani işsiz olmak)
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Girişimcilik eğitimi programı kapsamında yapılan eğitimlerin aynı modülünden daha önce yararlanmamış olmak
    İŞKUR bünyesinde verilen ‘iş ve meslek danışmanlığı’ hizmetinden faydalanılarak olumlu görüş almış olmak gerekmektedir.

70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirdikten sonra aldığınız girişimcilik sertifikası, bu destek yürürlükte olduğu müddetçe geçerliliğini korur. Yani girişimcilik sertifikası aldıktan 4 sene sonra bile kurduğunuz bir işletme için eğer hala bu destek devam ediyorsa (uygulama esasları yürürlükte olduğu müddetçe) yeni kurduğunuz bir işletme için bu desteğe başvurabilirsiniz.

Eğitimi tamamlayıp sertifikasını alan girişimci, yasal kuruluşunu yapmış olduğu işletmesi için hazırlayacağı bir ‘iş planı’ ile KOSGEB Hizmet Merkezlerine ‘Yeni Girişimci Desteği’ için başvuru yapmalıdır. Bu iş planının nasıl yapılacağı alınacak olan eğitimde öğrenilmiş olacaktır. Uygun belgelerle başvurusunu tamamlayan girişimcinin başvurusu değerlendirme ve karar kurullarında değerlendirmeye alınır.

Bu eğitimleri tamamlayarak girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan girişimci için destek ödemeleri verilmeden önce KOSGEB HiZMET Merkezine ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır:

• Yapılmış olan harcamalara dair fatura

• Fatura yoksa onun yerine geçen belge tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu

• Tahsilat makbuzu

Unutmamalısınız ki;

Girişimcilik desteği yalnızca yeni girişimciler için geçerliliği olan bir programdır. Mevcut işletmesi için bu fonu kullanmak isteyenlerin başvuruları geri çevrilir.
Bir işletmede bulunan iki veya daha fazla ortaklardan herbiri girişimcilik sertifikası almış olsa bile, ayn işletme için sadece bir fon sağlanır.
Aldığınız sertifikayı sadece bir defa kullanabilirsiniz. Sertifikanız ile ilk kez yeni girişimci desteğinden faydalandıktan sonra tekrar desteğe başvurursanız kabul görmezsiniz. Fakat aynı işletmeniz için KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanmanız mümkündür.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın