A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kosgeb Hibe ve Destekleri / Kosgeb Destekleri Nelerdir
Kosgeb Destekleri Nelerdir

Kosgeb Destekleri Nelerdir

Kosgeb Destekleri Nelerdir

Bu makalede Kosgeb Destekleri Nelerdir? Bu desteklerin kapsamı nedir? Alınabilecek hibe ve destek ödemeleri ne kadardır. Gibi konulara cevap bulacağız. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı),ülkemizdeki KOBİ’lerin rekabet seviyesinin artırılması ve KOBİ’lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma vb. konularda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin küresel pazarda söz sahibi olmasını sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur.

KOSGEB Destekleri Hibeleri ve Teşvikleri Nelerdir

KOSGEB’in girişimciler için şu anda 8 aktif destek programı bulunmaktadır.

1- Girişimcilik Destek Programı

Destek üst limiti 30.000 TL’si hibe, 70.000 TL kredi olarak 100.000 TL’dir. Girişimcilik destek programı ile istihdam ve kalkınma problemlerinin çözümüne yönelik olarak girişimciliğin desteklenmesi, yerel dinamiklere dayalı girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Bu destekten faydalanabilmek için KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğ

Kosgeb Destekleri Nelerdir
Kosgeb Destekleri Nelerdir

itimlerinden alıp sertifika edinilmiş olunmalıdır.

 

2- Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı

Destek üst limiti 100.000 TL’dir. Bu program ile büyüme ve gelişme potansiyeline sahip KOBİ’lerin İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görüp, işletmelerin sermaye piyasalarından fon temin edilmesine imkan sağlanması amaçlanmaktadır.

Program kapsamında karşılanan masraflar şöyledir;

 1. Piyasa danışmanı hizmet ücreti
 2. Bağımsız denetim hizmeti ücreti
 3. SPK kurul kaydına alma ücreti
 4. İMKB’nın gelişen işletmeler piyasa listesine kabul ücreti
 5. Merkezi kayıt kuruluşu ücreti
 6. Aracı kuruluşa ödenecek komisyon

3-  Genel Destek Programı

Destek üst limiti 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişebilir. Bu destek programı ile, proje hazırlama kapasitesi düşük olan KOBİ’ler ile KOSGEB hedef kitlesine henüz girmiş sektörlerdeki KOBİ’lerin KOSGEB desteklerinden faydalanması amaçlanır.

4- KOBİ Proje Destek Programı

Destek üst limiti 150.000 TL’dir. Bu destek programıyla işletmelerin, üretim ve yönetim-organizasyon, ayrıca pazarlama ve dış ticaret bunun yanı sıra insan kaynakları, mali işler ve finans ayrıca bilgi yönetimi alanlarında sunacakları projelerin desteklenmesi amaçlanır.

5- Tematik Proje Destek Programı

Destek üst limiti proje teklif çağrısında belirtilir ve çağrıya göre değişiklik gösterir. Bu destek programıyla KOBİ’lerin işletmelerini büyütmeleri ve geliştirmeleri için daha fazla proje hazırlamalarının teşvik edilmesi ve belirlenmiş olan tematik alanlarda bölgesel ve sektörel ihtiyaçların karşılanması amaçlanır. Bu programda karşılanan giderler şunlardır;

 1. Hizmet alım giderleri
 2. Personel ve seyahat giderleri
 3. Makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması giderleri
 4. Sarf malzemesi giderleri
 5. Genel idari giderler

6- İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı

Destek üst limiti 300.000 TL’si geri ödemesiz, 700.000 TL’si geri ödemeli olmak üzere toplam 1.000.000 TL’dir. Bu destek programıyla KOBİ’lerin işbirliği-güçbirliği anlayışıyla bir araya gelip ölçek ekonomisinden yararlanması ve tedarik, rekabet gücü zayıflığı, düşük kapasite kullanımı ve finansmana erişim gibi konularda avantaj kazanmasıyla KOBİ’ler arasında ortaklık ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi amaçlanır.

Bu çerçevede oluşturulabilecek ortaklıklar şöyledir;

 • Proje ortağı işletmelerin varlıklarını koruyup kurulacak olan işletici kuruluşa ortak olmaları
 • Proje ortağı işletmelerin kendilerini feshederek kurulacak işletici kuruluşa ortak olmaları
 • Proje ortağı olan işletmelerin bir kısmının kendilerini feshederek ortaklardan birinin bünyesinde birleşmesi

7- Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Destek üst limiti Ar-Ge ve İnovasyon Programlarına 200.000 TL’si geri ödemeli olmakla birlikte üst limit 532.000 TL’dir. Endüstriyel Uygulama Programı için üst limit 200.000 TL’si geri ödemeli olmakla birlikte 368.000 TL’dir.

Bu programla yenilikçi faaliyetlerin desteklenmesi ve KOBİ’lerde Ar-Ge kültürünün oluşturulması, ayrıca inovatif fikirleri olan girişimcilerin desteklenmesi ile yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ’lerin desteklenmesi amaçlanır. Bu programdan KOBİ’ler ve girişimciler faydalanabilir. 2 alt programdan oluşur. Ar-Ge İnovasyon Programı ve Endüstriyel Uygulama Programı.

8- Laboratuvar Hizmetleri Desteği

Destek üst limiti verilen hizmete göre değişmektedir. KOBİ’lerin ürünlerinin kalitesinin artırılması amacıyla ürünlerini test ettireceği laboratuvar hizmeti ücretlerinin bir kısmı karşılanacaktır.

KOSGEB’in toplamda 9 ilde 11 adet noktada hizmet veren laboratuvarlardan alınacak test hizmetlerinde düşük ücret uygulanır. Ayrıca deney ve testler TÜRKAK tarafından akredite edilmiş 11 işletme tarafından gerçekleştirilir. 94 alanda yapılacak deney ve test hizmetlerinde destek sağlanacaktır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

2 Yorum

 1. Avatar of Admin

  Düşük faizli kredi imkanı olabilir. Devlet bankalarıyla görüşmenizde fayda var.

 2. Avatar of Admin

  etut merkezi acabilmek içinde hibe destek verilmeli

Bir cevap yazın