A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kosgeb Hibe ve Destekleri / Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere Verilir
Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere Verilir

Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere Verilir

Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere verilir

Kobi hibe desteği ve kimlere nasıl verildiği ile ilgili makalemizde hibe desteklerine kısaca değiniyoruz. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere devlet KOSGEB aracılığıyla kredi desteği sağlamaktadır. Bu destek sadece işletme sahiplerine değil aynı zamanda yeni bir iş yeri açma planı olanlar için de yararlanabileceği bir destektir.

KOSGEB girişimcilik destek programı kapsamında 50.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeleriniz için iş planınızı belirleyerek devlet desteğiyle ayakta tutabilirsiniz. KOSGEB’den devlet desteği talep edebilmeniz için işinizin meslek odalarına kayıtlı olması gerekmektedir.

Kobi Hibe Desteği Kimlere Verilir

Meslek odasına kayıtlı bir işletmeye sahipseniz daha sonra yapacağınız ilk iş, KOSGEB’in resmi sayfasından sisteme kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Hibe talebinde bulunmak için sistemde mutlaka kaydınız olmalı. Bunun içinde bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra hazırlayacağınız bir iş planıyla birlikte KOSGEB’e bizzat giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sunduğunuz iş planı KOSGEB tarafından onaylanırsa KOSGEB’in hibesinden yararlanabilirsiniz. Bu destek yeni bir ürün üretilmesi veya mevcut bulunan ürünlerin daha da geliştirilmesi için verilir. Hibe için başvuruda bulunduktan sonra KOSGEB bünyesinde Girişimci Destek Programına alınıyorsunuz ve 72 saatlik bir uygulamalı eğitim kursuna katılıyorsunuz.

Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere Verilir
Kobi Hibe Desteği Nedir ve Kimlere verilir

Bütün bu süreçleri atlattıktan sonra kurum tabi ki sıcak parayı getirip elinize saymıyor. Önce parayı siz kendi imkanlarınız dahilinde harcıyorsunuz yani işletmeniz için gerekli ofisi kiralıyorsunuz ihtiyaç duyduğunuz ofis malzemelerini alıyorsunuz yaptığınız harcamayı sonradan KOSGEB’den talep ediyorsunuz. Yani her şey kayıtlı ve belli bir düzene göre işliyor.

Kosgeb ve Kobi Hibe Desteği

Şartları sağlayıp iş planınızla size en yakın bir KOSGEB bürosuna başvurduktan sonra kurum tarafından yetkilendirilmiş kişiler iş planınızı değerlendirmeye alıyor. Evraklarınızda düzeltmeniz gereken şeyler varsa 15 günlük bir süreyle düzeltme yapmanız sağlanıyor. Kurum size destek sağlarken yaptığınız harcamaların KDV oranlarını karşılamaz yani 15 bin TL’lik alış verişinizin 2 bin TL’si KDV ise devlet size 13 bin TL verir. KDV oranını kendiniz karşılarsınız. KOSGEB destekli kobi hibesi almak ve daha detay bilgi öğrenmek için resmi web sitesinden daha çok bilgi alabilirsiniz.

Başka Hangi kurumlar kobi hibe desteği veriyor

Kobilere hibe veren kurumlar KOSGEB ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra Tübitak, Kalkınma Ajansları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Birliği fonu bunlara dahildir. Her bir kurum bünyesindeki bütçeye ve istedikleri iş modellerine göre ayrı ayrı hibe destekleri sağlamaktadır.

Devlet haricinde ise kobilere hibe desteği veren özel sektörler bulunmamaktadır. Özel sektör genelde ortaklık ve yatırım amaçlı destekler sağladığından dolayı hibe adı altında destekler vermemektedir.

Hibe desteklerinde özellikle Kalkınma Ajanslarının vereceği destekleri de yakından takip etmenizi öneririz. Kalkınma ajanslarının 2016 yılı için belirledikleri destekleme oranları sona erdiği için 2017 yılında verilecek olan destekleri beklemeniz gerekiyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın