A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Kinoa Yetiştiriciliği
Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Yetiştiriciliği

Vatanımızda hemen hemen tanınmayan kinoa; Son zamanlarda popülerliği artan kinoa bitkisi çeşitli haber kanallarında ele alınmaya adım atmıştır. Vatanımızda hemen hemen kinoa nedir bilinmezken son üç senedir ABD’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı duyuru ediyor.

KİNOA NEDİR ?

İnkalar tarafınca 7 bin yıl ilkin yetiştirilen bir tahıl ceşidi olan Kinoanın bir tahıl olduğuna inanılır, gerçekte pancar ya da ıspanakla aynı familyadan gelir, şu demek oluyor ki bir bitkidir, fakat mut­faklarda bir tahıl gibidir ve karışık olmayan bir bakış açısıyla yaklaşılır. Son üç senedir ABD’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı duyuru ediyor.

ZENGİN PROTEİN İÇERİYOR

NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından oldukça kuvvetli. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı devasa yükseklikte. Üstelik tadı da leziz… Bulgur kıvamında bir tahıl olduğundan aslına bakarsak Türk mutfağına da oldukça uygun.

Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko ihtiva eder.

Protein oranı oldukça yüksektir; 100 gramında 13.10 gram protein bulunur. Bir karşılaştırma meydana getirecek olursak; 1 çay fincanı kinoanın ihtiva ettiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yaparsak pirincin protein içinde ne olduğu %7.5, darının %9.9, buğdayın % 14’dür. Bazı kinoa türlerinin protein içinde ne olduğu %20’ye dek ulaşabilir.

Kinoanın protein özelliği bir tek miktarı ile sınırı olan kalmıyor. Bu proteinler, devasa yükseklikte kalitede ve tüm temel aminoasitleri içeriyorlar. İnsan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içinde ne olduğu sütünkine benziyor.

Gene, ihtiva ettiği kalsiyum da bir bardak süttekinden daha çok. Üstelik B vitamini içinde ne olduğu bakımından da son derecede varlıklı.

Yağ içinde ne olduğu 100 gramda 5.80 gr; karbonhidrat içinde ne olduğu de 100 gramda 69 gram.

Kinoa liften de varlıklı olup 100 gramında 6 gram lif var.

Kinoa gluten içermez ve bu onu mühim sayılacak bir hasta populasyonu için oldukça mühim bir alternatif gıda yapar .

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa Zirai ürünü olarak nasıl yapılır ve nerelerde yetişir ?

Kinoa da buğday benzer biçimde bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, sadece benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan fakat değişik bir ‘dizi’ den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer ediniyor.

kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor sadece toprağının suyu iyi süzdüren özellikte olması gerekiyor. Devasa yükseklikte irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en mühim pozitif yanları. Sadece öteki tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye gereksinim duyuyor. Cenup ABD haricinde Şimal ABD topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.

Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Cenup yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor.

Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği benzer biçimde, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, yada kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.

ANADOLU İKLİMİNE ÇOK UYGUN

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu nebat her türlü toprağa uyum sağlamasıyla meşhur…

“Kinoa” makineli tarıma son aşama uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini çağrıştıran tohumları ya direkt ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç içinde. “Kinoa” nın 1 kilosunda ortalama 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine haiz olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha çok protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak suretiyle “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir nebat.

Halen ziraat fakültelerimizde bu mevzuda emek harcama yapılıyor mu bilmiyorum fakat ABD Ziraat Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken ihtimaller içinde bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5’i “Kinoa” nın ne işe yaradığını biliyor. Bir kısmı tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.

“Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey varlıklı…

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın