A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Banka Kredileri / Kentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak
Kentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak

Kentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak

Kentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak

Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon yapının 15 milyonluk kısmının yenilenmesi gündemde. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın ardından toplam hacmi 400 milyar doları bulması beklenen dönüşüm sürecinde yeni iş fırsatları çıkıyor. Yıkım sektöründen kentsel dönüşüm danışmanlık hizmetine ve dönüşüm laboratuvarına kadar beş adımda dönüşüm ekonomisini ele aldık…

Şehirleşme çalışmalarının artması ve insanların daha güvenilir yapılarda oturma isteği doğrultusunda, deprem riski taşıyan yapıların yenilenmesi gibi çalışmalar son yıllarda hız kazanmış durumda. 2012 yılının son çeyreğinde çıkarılıp devreye alman kentsel dönüşüm yasası ile birlikte, başta İstanbul olmak üzere gelişen ve çürük yapı stoku barındıran İzmir, Adana, Bursa gibi kentlerde dönüşüm çalışmaları da hızlandı.

Ağırlıklı İstanbul’da olmak üzere, Türkiye genelindeki 20 milyon yapının yaklaşık 15 milyonunun yenilenmesini öngören kentsel dönüşümün toplamda 400 milyar dolarlık bir hacim yaratması bekleniyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde devam etmesi beklenen dönüşüm, sadece inşaat sektörüne değil, gayrimenkul danışmanlarından bankacılık sektörüne kadar çeşitli sektörlere iş hacmi yaratıyor ve yaratmaya da devam edecek.
Örneğin kentsel dönüşüm laboratuvarı, kentsel dönüşüm danışmanlık hizmeti, kentsel dönüşümde bina yıkımı, kentsel dönüşüm kredisi gibi yeni çalışmalar devreye alındı. Biz de bu süreçte yapılan çalışmaları ve yaratılan işleri derledik.

KENTSEL DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ

Kentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak
Kentsel Dönüşün

Kentsel dönüşüm konusunda akılları karışık insanlara bilgi vermek ve onların bu konuda daha somut bilgilere sahip olmalarını sağlamak üzere İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği, ‘Kentsel Dönüşüm Eğitimleri’ne başlıyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu eğitimler ile kentsel dönüşümle ilgili yanıtsız soru kalmayacak. Katılımcı sertifikasının da verileceği eğitimler 20 kişilik gruplar halinde verilecek.
İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği (İKDD) Başkanı Hakan Çatalkaya, Türkiye’de kentsel dönüşümün sektörleşmeye başlaması ve bu alanda kulaktan dolma sürekli yanlış bilgiler paylaşılması nedeniyle bu eğitim programını hazırlama gereği duyduklarını söylüyor.

Eğitime katılmak isteyenlerin mimarlar, mühendisler, öğrenciler, yatırımcılar ve emlakçılar gibi farklı kesimden insanlardan oluştuğuna dikkat çeken Çatalkaya, “Daha önceki çalışmalarımızda edindiğimiz bilgiyi ve sektörün nerelere gideceğine dair detaylı öngörüyü verdiğimiz bir günlük eğitimle katılımcılara aktarıyoruz” diyor.
Eğitimleri sadece İstanbul ile sınırlandırmadıklarını belirten Çatalkaya şunları söylüyor:
“Eğitimlerimizi 20 kişilik gruplar halinde alıyoruz gelen taleplere göre 15 günde bir yapmayı düşünüyoruz. Amacımız tüm Türkiye’ye kentsel dönüşüm eğitimi vermek. Kentsel dönüşümle ilgili en büyük sıkıntılardan biri de İstanbul’la sınırlıymış gibi algılanması. Kentsel dönüşümle ilgili talepler İstanbul’un dışında İzmir ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden geliyor.”

DÖNÜŞÜM LABORATUVARI

Kentsel dönüşümde ilk ve en önemli adım binaların incelenip çürük ya da sağlam olduğuna dair raporun alınması. Bu aşamanın ardından binanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gündeme geliyor.
Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı, Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm laboratuvarı Tektaş Kentsel Dönüşüm tarafından geçtiğimiz yıl açıldı. 500 bin TL’lik yatırımla kurulan Tektaş Kentsel Dönüşüm Laboratuvarı, Türkiye genelinde riskli binaların tespiti için incelemelerde bulunan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilk lisanslandırdığı kuruluş niteliğinde. Laboratuvaıda sadece kentsel dönüşüm kapsamında binalardan alman örnekler inceleniyor.

Kentsel dönüşüm laboratuvarı hizmete girmeden önce bakanlığa gönderilecek raporların iki hafta gibi bir sürede hazırlanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan kentsel dönüşüm laboratuvaıında son teknoloji cihazlar kullanarak hazırlanan raporlar dört gün gibi kısa bir sürede bakanlığa gönderiliyor. Laboıatuvarda inşaat mühendisi, laboratuvar denetçisi yüksek mühendisler ve inşaat teknikerleri olmak üzere toplam 15 kişi faaliyet gösteriyor.

Laboratuvarm İstanbul ve İzmir’de merkez ofisleri bulunurken, Marmara Bölgesi’nin tamamına hizmet verebilecek bir yapıya kavuşması için çalışmalar yürütülüyor. Gayrimenkul zincirleri ile anlaşmaları olan Tektaş Kentsel Dönüşüm, binasını yenilemek isteyenlere rapor çıkarmanın yanı sıra inşaat şirketi ayarlamak hatta kredi almak için de destek verilmesi konusunda liderlik yapıyor.

DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin artması ile birlikte Re/Max’tan Altın Emlak’a, Era’dan Realty Plus’a kadar markalı gayrimenkul zincirleri kentsel dönüşüm danışmanlık desteği uygulamasına başladılar.Bu uygulamalar ile evini yenilemek isteyen tüketiciler gayrimenkul danışmanı şirketlere gidip bina analizinden binanın yıkımına, binayı yenileyecek inşaat şirketi bulmadan binanın yenilenme sürecinde kiralık ev bulunmasına kadar A’dan Z’ye hizmet veriyorlar.

Bu süreçte Era Türkiye, ‘Kentsel Dönüşüm Kanunu’ kapsamında, her türlü hak ve imkânın kat malikleri adına tüm paydaşlarla koordine edecek danışmanlık ekipleri oluşturuyor. Sunulan danışmanlık hizmeti kapsamında, hedef bölgede saha çalışmaları, potansiyel bölgelere tanıtım çalışmaları, hukuki ve mali destek görüşmeleri, belediye ve diğer kurumlar ile olan ilişkiler, bina yapım süreci takibi, yapım sigortası, mülklerin teslim alınKentsel Dönüşün Uzmanlığı & Ofisi Açmak masının yanı sıra kiracıların ev taşıma ve nakliye işlemleri ile yeniden inşa edilecek yapılara ait proje satış ve kiralama işlemleri de yer alıyor.

Olası depremlere karşı kentsel dönüşüm projeleri günden güne çoğalırken, kentsel dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyen profesyoneller, kamu ve özel sektörden konunun uzmanlarıyla bir araya gelecek.

İstanbul Üniversitesi kentsel dönüşüm sertifikası veriyor!
İstanbul Üniversitesi, kentsel dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyen profesyonelleri, kamu ve özel sektörden konunun uzmanları ile bir araya getirmek, programa katılanları kentsel dönüşüm hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmek ve onaylı kentsel dönüşüm uzmanı sertifikası vermek için hazırlanıyor.

Deprem riski taşıyan ve ayrıca buna bağlı olarak niteliksiz konut stoğuna sahip olan ülkemizi çok yakından ilgilendiren ve gelecek 20 yıl içerisinde ekonomimizin lokomotifi olacağı düşünülen kentsel dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyenlerin bu programa başvurması bekleniyor.
Sertifika programına kimler katılabilir, katılma koşulları nelerdir?
En az lisans mezunu olmak,
Şirket sahipleri,
Belediyelerin kentsel dönüşüm çalışanları,
Kurumların yöneticileri ve yönetici adayları,
Gayrimenkul danışmanları,
Şehir ve bölge plancıları,
Bankacılar,
Gayrimenkul değerleme uzmanları,
Gayrimenkul brokerları,
Mimarlar, Mühendisler,
Avukatlar
Kentsel Dönüşüme ilgi duyan ve alanda uzmanlaşmak isteyenler,
Kamu ve özel sektör kurumlarının Kentsel Dönüşüm bölümlerinde çalışan ve konusunda gelişim göstermek isteyen Kentsel Dönüşüm uzmanları ve yöneticileri.
Kentsel Dönüşüm alanında kariyer yapmak isteyenler,

Sertifika ve katılım belgesi alma koşulları nelerdir?

İstanbul Üniversitesi ve Management Plus Danışmanlık ve Eğitim işbirliği ile hazırlanan “Uygulamalı Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programının” katılımcılarına İstanbul Üniversitesi Rektörü ve İ.Ü SEM Müdürü ile Management Plus Genel Müdürünün imzası olacak şekilde Türkçe ve/ veya İngilizce olmak üzere sertifika verilecektir.
1- Uzmanlık Programı Katılım Belgesi: Programa % 70 devam sağlayan her katılımcı bu sertifikayı alabilecektir.
2- Uzmanlık Programı Sertifikası: Sertifika programına %70 devam ve final sınavından veya proje çalışmasından başarılı bir puan almak zorunludur.

Sertifika programının içeriği nedir?

Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Nedir?
Kentsel Dönüşümün Fırsatları Nelerdir?
Deprem ve Afet Riski ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Kentsel Dönüşümde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?
Riskli Yapı, Riskli Alan Nedir ve Rezerv Alan Nedir?
6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu
İmar Durumları ve Geleceği Nasıl Şekilleniyor?
Kentsel Dönüşümde Gayrimenkul Değerleme Nasıl Yapılır?
Kentsel Dönüşümün Finansal Boyutu Nedir?
Kentsel Dönüşümün Hukuki Boyutları Nelerdir?
Kentsel Dönüşümde Kat Malikleri ve Müteahhit İlişkileri Nasıl Yürütülür?
Kentsel Dönüşümde Vizyon Tasarımı Neden Önemlidir?

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

2 Yorum

  1. Avatar of Admin

    Merhaba Mert Sayman,

    Bende İzmir’de KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ açma düşüncesindeyim. Bende Mimarım arayın konu hakkında görüşelim . Tel : 05316292442

  2. Avatar of Admin

    İzmir’de KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ AÇMAK isteyen girişimci arkadaş arıyorum. Yüksek Mimarım.

Bir cevap yazın