A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Kendi İşimi Kurmak İstiyorum
Kendi İşimi Kurmak İstiyorum
kendi işimi kurmak istiyorum projesi

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

Türkiye’de herkesin hayalidir kendi işini kurmak. Ancak bir limitet şirket kurmak ve mal hariç dükkanı açar hale getirmek için en az 12 bin 320 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bu işler de en az 7 günde tamamlanıyor.

Çalışan ya da iş hayatına atılmak isteyen herkesin rüyası kendi işini kurmaktır. Ancak Türkiye’de gerek bürokratik işlemler gerek harcamalar nedeniyle girişimcilik, esnaflık zor zanaat. Bismillah deyip iş kurmak isteyenin hem sabrının hem cebinin geniş olması gerekiyor. Örneğin limited şirket için kurulum sözleşmesi, muhasebeciye verilecek vekaletname, imza beyannamesi, defterlerin onayı gibi sadece notere ödenmesi gereken tutar 1407 lira.

Tescile 750 lira

Ticaret ve sanayi odasına tescil için ödenecek tutar 750 lira. Bunları ödeyince işi açarım diye düşünmeyin. Çünkü yapılacak iş çok. Örneğin, alacağınız yazarkasa 450 lira. Sermayenizin 4′te birini bankada bloke etmek zorundasınız. Örneğin 50 bin lira sermayeli bir şirket için 12 bin 500 lirayı bankaya yatıracaksınız. Sermayenizin 10 binde birine denk gelen tutarı Halk Bankası’na yatırmanız da gerekiyor.

Muhasebeci şart

Tüm bunları takip ederken de muhasebeciyle birlikte yapmalısınız ki, bu da ilk etapta 400 lira demek. Noterde işlemlerinizi yaptırmanız için muhtarlıktan alacağınız resimli ikametgah ve nüfus sureti için cebinizden 30 lira çıkacak. Faturaların üzerine kullanacağız ya da işlerinizi takibi için bankadan IBAN numarası için hesap açmanız lazım. Bunun için de banka ‘müşteri masrafı’ adı altında yaklaşık 70 liranıza el koyuyor. Dükkanın elektrik ve su açma masrafları da yaklaşık 650 lira tutuyor. Tüm bu masraflar toplandığında cebinizden çıkacak toplam tutar 3 bin 819 lira. Bu işlemler için de zaman lazım. Bu da en az 7 gün.

Kira, bilgisayar masraf değil mi?

İşini kurmak isteyenlerin satacağı malı rafa koymadan önce yapması gereken masraflar da var. Örneğin dükkan kendinizin değilse mal sahibine 1 kira ve en az 2 depozito ödemesi lazım. Ayrıca dükkan için emlakçıya da bir kira bedeli ödemeli. Yani ortalama 4 kira. Kiranın 500 lira olduğu düşünüldüğünde 2 bin liralık bir masraf demek. Ayrıcı, boya, raf, ofis mobilyası, kırtasiye, bilgisayar, muhasebe programı, tabela, kartvizit, fatura, irsaliye ve kilit değişimi için de en az 8 bin 500 lira ödenecek. (Hamit Varol/Bugün)

Kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Seçmiş olduğunuz sektörün durumu nedir? Rakipleriniz kimlerdir? Rakiplerinizin fiyat ve hizmet bilgilerini, işletme sermayesi nedir? Bu konudaki bilgileri öğrenebilmek için bu firmaların piyasadaki imajları, müşteri algısı vb. konuları araştırarak işe başlamanız faydalı olur.

Kurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili bir iş planı oluşturmanız da daha sağlıklı ilerlemenizi sağlar. İş planınızı oluştururken birçok tahminde bulunmanız gerekebilir. Gerekli olan verilerin tamamına ve sağlıklı verilere ulaşabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Fakat gerçeğe en yakın tahminlemeyi yaparsanız iş planınızda o kadar başarılı olacaktır.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum
kendi işimi kurmak istiyorum projesi

Kendi işimi kurmak istiyorum ama yeterli tecrübem ve sermayem yok ne iş yapabilirim?
Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız muhtemelen para kazandıracak ve tecrübe gerektirmeyecek bir iş kurma düşüncesine sahip olmalısınız. İş kurmak aslında belirli bir tecrübe gerektirmektedir. Bazen sermaye sahibi kişiler, girmek istediği sektöre bir çalışan olarak girip tecrübe sahibi olup, piyasayı yakından tanıyım gerçekten o işin yapılabilirliğini öğrenerek daha sonra kendi işlerini tecrübe sahibi olarak daha kolay kurabiliyorlar.

İş kurmak istiyorum ama yeterli sermayem yok diyorsanız, işiniz sermayeye değil tecrübeye dayalı bir iş olması gerekiyor. Bu konuda kurulabilecek işer arasında, genelde danışmanlık verebileceğiniz konular üzerine olabilir. Ama unutmaması gereken bir diğer konu ise, hiç bir zaman ufak bir sermaye ile işe girilmemesi. Çünkü her ne kadar sermayeye ihtiyaç duymayacağınız bir iş kurmaya çalışıyor olsanız dahi, o işi en az 1 yıl hiç para kazanmadan ayakta tutabilecek gücünüzün olması gerekiyor. O yüzden “iş kurmak için yeterli sermayem yok” diyenler biraz sermaye biriktirip biraz da tecrübe sahibi olarak iş kurmalarını tavsiye ediyorum.

Kendi işimi kurmak istiyorum ama tecrübem olmadığı gibi sermaye sıkıntım da var
İş kurmak istiyorum ama sermayem yok diyorsanız, işiniz biraz zor. Dürüst olmak gerekirse, iş kurmak için paradan önce tecrübe sahibi olmanız şart. Bu hem sizin için hem de müşterileriniz için gerekli. Hem sermayem yok hemde iş kurmak istiyorum diyenler için hem tecrübe edinebileceğiniz hem de sermaye biriktirebileceğiniz bir işe girin ve o işte tecrübe kazandığınızı düşündükten sonra kendi işinizi kurun. Tecrübe sahibi olduktan sonra para bir şekilde bulunabiliyor.

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim sorusu en çok sorular sorulardan biri. Bu konuda sizin kendinize verebileceğiniz cevap aslında ne doğru yol olacaktır. Çünkü yapabileceğiniz işi sizden daha iyi bilen birisi yoktur. “İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim” sorularına genelde, “bu devirde yapılacak iş mi kaldı” cevabını çok sık duyacaksınız. Ama unutmayalım kibrit üreten insanlar zamanında zengin oldu. O yüzden çok profesyonellik ve detay gerektirmeyen, rekabeti düşük ve daha basit düşünerek iş dalları araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Yurtdışına bir gezimde biraz dolaşmak için şehir merkezine indik. Merkezde gezerken kahve molası vermek için bahçeli ufak bir cafeye oturduk. İlk dikkatimi çeken bir dönerci oldu. Kısa bir izlenim yaptım ve 35-40 metrekare, 2 caddeye cepheli 3 kişinin çalıştığı bir döner dükkanı. Masa yok ve sandalye yok döneri alan gidiyor. Sonra arkadaşıma sordum burasının sahipleri bizden mi diye. “Evet dedi. Çok güzel iş yapıyorlar hatta geçen yıl bir arkadaş ortamında günlük cirolarının 10 bin doların üzerinde olduğunu duydum” demesine çok şaşırdım. Ortalama yatırım zaten 10 bin dolar olan bir işten aylık 10 bin dolar gibi bir ciroya ulaşabiliyorlar. Bu muazzam bir yatırım. Kolay, basit, profesyonellik gerektirmeyen, ciddi sermaya arayışına girmeden bu tarz bir işe yönelmemek ne kadar mantıklı olabilir ki.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın