A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Keçi Sütü Satışı ve Üretimi
Keçi Sütü Satışı ve Üretimi

Keçi Sütü Satışı ve Üretimi

Keçi Sütü Satışı ve Üretimi

Bir dönem neredeyse bitme noktasına gelen keçi yetiştiriciliğine ilginin artmasına bağlı olarak, çiftlik ve hayvan sayısı da hızla artıyor. Türkiye’de dört yıl önce 1 milyonun altına doğru giderken üretim ivmesi hızla yukarı döndü ve 2012 itibariyle keçi varlığı sayısı 3.5 milyona dayandı. Devletin tarım işletmesi TİGEM de Ceylanpınar İşletmesi’ne damızlık keçi yatırımı kararı aldı.

Bir dönem ormanları bitiriyor, sütü, peyniri işe yaramıyor diye keçiler, keçi yetiştiriciliği bitme noktasına gelmişti. Ancak son yıllarda bu durum değişti. Keçilerin ormanları bitirdiği değil, güçlendirdiği, tırnaklarıyla tohumları toprağa gömdüğü farkedildi. Dahası diğer hayvanların yetişemediği kayalıklara tırmanıp endemik filizlerle beslendiği, sütünün daha aromalı ve anne sütüne daha yakın olduğu farkedildi. Buna bir de ‘kansere iyi geldiği’ söylentisi eklendi… İşte bu gelişmeler bitme noktasına gelen keçi yetiştiriciliğinde patlamaya yol açtı. Piyasada adeta bir ‘keçi sütü, peyniri vakası’ yaşanıyor. 2009 yılına kadar sürekli azalan ve dibe vuran keçi sütü talebi ve keçi miktarı, o yıldan itibaren yeniden yükselişe geçti. Sayısı ve üretilen süt miktarı ikiye katlandı.

Keçi Sütü Satışı ve Üretimi
Keçi Sütü

Hiçbir gıda maddesi tek başına insanı besleyecek güçte değildir. Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir.Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi için 180 gün geçmesi gerektiği halde bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olmasına rağmen keçi sütünde bu oran 4,3’tür.

Keçi Sütünün Hazmı Kolaydır

 • Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.
 • Yağ kürecik çapı, keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur ve insan midesinde daha yumuşak bir pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur ve sindirilmesi kolaydır. Keçi sütü prematüre bebeklerin beslenmesinde intestinal(bağırsaklara ait), koroner hastalıkların tedavisinde önem taşır.
 • Keçi sütü yağının yaklaşık % 99’u trigliseritlerden oluşur. Keçi sütünün, kısa zincirli yağ asitlerince zengin olması özellikle sindirim yeteneği henüz gelişmemiş bebeklerin beslenmesinde, keçi sütünden yararlanılmasını ya da keçi sütünden üretilmiş bebek mamalarının kullanımını ideal kılmaktadır.
  Keçi sütü, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitlerince inek sütünden daha zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Keçi sütü, inek sütüne kıyasla mide asitliğini daha iyi nötralize ettiği için özellikle de bebeklerin beslenmesinde yararlanılabilir. Keçi sütünden üretilmiş bebek maması yüksek seviyelerde ve kolay emilebilme özelliğinde olan orta zincirli yağ asitleri (MCFA) içermektedir.
 • Sütün içerisinde bulunan protein, süt yağı, vitaminler ve mineral maddeler gibi temel besin öğeleri bebeğin büyümesini sağlarken, doğada sadece sütte bulunan ‘laktoz’ denilen süt şekeri de bebeğin beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine en çok katkıda bulunur.

Keçi Sütünde Alerji Riski Düşüktür

Keçi sütü protein benzerliği, bileşim ve besin elementlerinin zenginliği açısından anne sütüne yakındır. Keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğu belirtilmektedir.

Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır.

Keçi sütü protein içeriği ile inek sütü protein içeriği benzer olmasına rağmen proteini oluşturan unsurların oranları birbirinden farklıdır. Süt proteinlerinden alfa-s1-kazein, alerjiye sebep olan önemli bir proteindir. Bu protein keçi sütünde, inek sütüne oranla çok daha azdır.
Keçi sütünün ana proteini olan kazein parçacıklarının boyutları küçük ve yapısı oldukça yumuşaktır. Başta ABD, İngiltere ve daha birçok ülkede keçi sütü çocuk hastanelerinde beslenme amacıyla kullanılmaktadır. İnek sütünü, kazeinin yapısından dolayı sindirmeyen ve “alerjik reaksiyon” gösteren bebek ve çocuklar keçi sütünü kolayca sindirebilmektedirler. Bu yönleriyle keçi sütü inek, koyun ve manda sütlerine oranla anne sütüne daha yakın sayılmaktadır.

Tıp raporlarına göre, 2-24 haftalar arasında en tehlikeli olan ve bebeklerde kusma, ishal, burun akıntısı, hırıltılı nefes alma veya deride kızarık-kabarık görüntüler, egzama gibi durumlar gösteren ve bu nedenlerle teşhiste yanıltıcı olan bazı gelişmelerin, bebeklerin inek sütüne alerjik oluşları ile ilgili oldukları görülmüştür. Bu durum bebeklerde görülen ani ölümlerin üçte birinin nedenidir. Böyle bebeklere inek sütü yerine keçi sütü verilmesi gerekmektedir.

İnek sütü alerjisi, 1 aydan daha küçük çocuklarda, gıdalara bağlı alerjilerin toplamının % 12,6’sını meydana getirmektedir. İtalya’da yapılan bir başka araştırmada 2 yaşın altındaki bebeklerde % 3 olduğu ve bu bebeklerde inek sütü yerine keçi sütü verildiğinde şikayetlerin % 40-50 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Fransa’da yapılan bir başka çalışmada inek sütüne alerjisi olan bebeklerin, keçi sütü ile beslendiğinde % 93 oranında şikâyetlerinin azaldığı belirlenmiştir. Araştırmalar bebek beslenmesinde anafilaktik şok gibi durumların oluşmaması için, keçi sütünün ya da keçi sütünden üretilmiş mama tercihinin doğru bir seçim olduğu göstermektedir.

Keçi Sütünde Kalsiyum Anne Sütünden 4 Kat Daha Fazladır

Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çekilirken, 100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Keçi sütü, diş-kemik ve gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebeple keçi sütü, bebek maması üretimi için ideal bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.

C Vitamini dışında tüm vitaminleri içeren keçi sütü, özellikle B1 (Thiamin ) , B2 (Riboflavin ) vitaminleri ve fosforca zengindir. Bu nedenle yetersiz kırmızı et ve balık tüketen toplumlarda keçi sütü ayrı bir yarar sağlayacaktır. Keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildiriliyor.

1999 yılında yapılan bir araştırmada keçi sütü ile beslenen gelişme çağındaki çocuklarda, inek sütü ile beslenenlere kıyasla demir, magnezyum, fosfor miktarı ve kemik yoğunluğunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca keçi sütünün, inek sütünden daha fazla miktarda biyo-yararlanılabilir demir içerdiği tespit edilmiştir.

Cilt sorunları, migren, sindirim bozuklukları ve astım gibi alerjik reaksiyonlara yol açan β-Laktoalbumin gibi proteinler inek sütünde yüksek seviyede bulunurken keçi sütünde anne sütüne yakın seviyelerde bulunmaktadır. Ayrıca keçi sütündeki beta-laktoalbumin inek sütündekinden daha kolay sindirilir.

Nükleotidler, serbest amino asitler ve poliaminler gibi birçok bioaktif bileşik keçi sütünde doğal olarak yüksek seviyelerde mevcuttur.

Folik Asit Eksikliği Ve Kansızlık Riski

Her türün sütü, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmeldir.

Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyidir ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir.
Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir.
Eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir.

Bu, yegane bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir. Bu yönleriyle fakir olan keçi sütünü, zenginleştirmek gerekmektedir.

KEÇİ SÜTÜNÜN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ ve FAYDALARI

 • Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolaydır.
 • Keçi sütü proteininin kolay hazmı, bebeklerin beslenmeleri, hasta ve sakat kimselerin diyetlerinde pratik ve özel bir yere sahiptir.
 • Keçi sütünün kolay hazmı bebeklerde normal olarak zor olan sindirim işlemi için ve yetişkinlerde de ketozis ve karaciğer hastalıklarında ayrı bir önem taşır.
 • Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında da keçi sütünün kolay hazmı ve yüksek B1, B2 vitamin içeriği yararlı olmaktadır.
 • İlaçların kullanılmasını gerektiren hazım sorunlarında ve peptik ülserlerin tedavisinde keçi sütünün yüksek “buffer” özelliği yarar sağlamaktadır.
 • Keçi sütünün yüksek “fosfat” içeriği, Türkiye gibi yeterince et ve balık tüketemeyen toplumlarda beslenmeye önemli bir katkı sağlamaktadır.
 • Özellikle bebeklerde sık görülen ve ani ölümlere de neden olabilen inek sütü ve ürünlerine olan alerjik durum keçi sütleri için geçerli değildir. Bu nedenle keçi sütü ve mamulleri bu gibi kişilerin beslenmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Keçi sütü bileşimi, bebek beslenmesinde sulandırılarak verildiğinde inek sütünden daha fazla olarak anne sütüne benzer yapıdadır.
 • Keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesinin, egzama, astım, sindirim rahatsızlıkları, varisle ilgili bazı rahatsızlıkların ve alerjik durumların tedavisinde yararlı olmaktadır. Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde keçi sütünden yapılan mamuller özel sağlık dükkanlarında (Health Shop) özel fiyatlarla satılmaktadır.
 • Keçi sütü genellikle diğer sütlerden daha az mikroorganizma içermektedir.
 • Organizma da iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan yağ asitlerini içermektedir.
 • Geceleri oluşan öksürük nöbetlerini ve
 • El, yüz ve cinsel organlardaki egzamaları yok eder,
 • Batılı doktorların raporlarına göre; astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili rahatsızlıklar, tanımlanamamış virütik apseler, iştahsızlıkla beraber geceleri gelen öksürük nöbetleri gibi çok çeşitli şikayetlerle gelen hastalıkların tedavisi, ilaçlarla başarılamamış fakat keçi sütü ve ürün kürleri uygulandığında başarılı olmuştur.
 • Özellikle kanser hastaları bu sütü tercih etmelidirler.
 • İnek sütünü, sindirmeyen ve “alerjik reaksiyon” gösteren bebek ve çocuklar keçi sütünü kolayca sindirebilmektedirler.
 • Keçi sütü, alkali veya asit zehirlenmelerini önlemede ve peptik ülser ve gastrik ülser tedavisinde kullanılmaktadır.

MS Hastası Eşini Keçi Sütüyle Tedavi Etti

Bursa’da bir müteahhit Zafer Demir, eşinin hastalığına keçi sütünün iyi gelmesi üzerine işini bırakıp besiciliğe başladı. Her gün taze keçi sütü içen multpl skleroz hastası kadın, tıbbın çaresiz kaldığı hastalıktan kurtuldu.

Demir, keçilerden sağdığı taze sütü hiç vakit geçirmeden hemen eşi Halime Demir’e (42) çiğ olarak içirdi. Halime Demir’in keçi sütü sayesinde hızla iyileştiği öğrenildi.

Multipl skleroz (MS) hastalığı beyin ve omuriliğin bir hastalığı olup, beynin görme, konuşma , yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol kabiliyetini bozuyor . Tıbben hastalığın tedavisi mümkün değil. 2007 yılının Mart ayında görme kaybı sebebiyle eşini hastaneye götürdüğünü söyleyen Zafer Demir, “Hastahanede gerekli tahliller yapıldıktan sonra MS teşhisi kondu. Doktorlar, ‘Bu hastalığın tedavisi yok, ancak atak önleyici iğne kullanabilirsin. Bu ise İsrail’de üretiliyor ve 3 aylık maliyeti 7 bin lira civarında. SGK bunu karşılıyor.’ dedi.

Psikolojik tedavi ile birlikte bu iğneyi kullandık. Bir taraftan da tanıdıklarımıza bu hastalık ile ilgili tedavi yöntemlerini sorduk. Herkes farklı şeyler söyledi. Çoğunu yaptık, fakat bir netice alamadık” dedi.
Amerika’da yaşayan bir akrabaları; Amerika’da keçi çiftlikleri olduğunu ve keçilerden sağılan sütlerin reçeteyle satıldığını söylediler. Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu ve çaresiz denecek birçok hastalığa iyi geldiğini öğrenince günlerce düşünerek, hayatımı değiştirecek kararı aldım. Keles’e gelerek keçi beslemeye başladım” diye konuştu.

2010 yılında kullanmaya başladıkları ilaçları kesen Halime Demir, keçi sütünün çok iyi geldiğini, daha önce sık sık geçirdiği nöbetlerin artık hiç görülmediğini söyledi. Zafer Demir, “Sağdığım sütü aç karnına hemen içiriyorum. Kendim de içiyorum. Tedavisi olmaz denilen MS hastalığına ben bu yolla çare buldum. Hayatımız değişti. Fakat mutluyum, karım, çocuklarım da çok mutlu. Bunu maddi hiçbir şey sağlayamazdı” dedi.

**16. yüzyılda 1. François rahatsızlanmış ve hastalığına hiç kimse çare bulamamış. O dönemde Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istemişler. Kanuni kendi doktorunu ve yanında keçisini göndermiş. Keçinin sütünü ve yoğurdunu her gün içen François bir süre sonra eski sağlığına kavuşmuş ve Fransa’da yoğurt, ilaç niyetine kullanılmaya başlamış.

Keçi Sütü Sabunu

 • Keçi sütü, cilde yararlı doğal protein ve yağları içerir. Keçi sütü sabunu, çeşitli cilt hastalıklarını gidermek ve gençleştirici cilt bakımı isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir.
 • Keçi sütü sabununun pH seviyesi insan cildine benzer, bu nedenle keçi sütü sabunu bakteri ve kimyasal maddelere karşı cildi korur.
 • Keçi sütü sabununun nemlendirici etkisi sıradan kalıp sabunlardan çok daha üstündür ve doğal nemlendiricidir.
 • El yapımı keçi sütü sabunu hassas ciltler için yararlıdır. Alkol, petrol gibi koruyucu katkı maddeleri içermez. Bu nedenle ciltte tahriş ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.
 • Akneye eğilimli ciltler için keçi sütü sabunu yararlıdır. İçerdiği süt proteinleri akneye neden olan bakterileri öldürür.
 • Keçi sütü alfa hidroksit asit içerir, bu asitler deri döküntüsü ve cildi ölü derilerden arındırır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın