A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Hibe & Destek Fonları / İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok
İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok
İş kurmak

İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok

İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok

Eğer sizde iş kurmak istiyorum ama sermayem yok diyorsanız bu makaleyi mutlaka okuyun. İş kurmak için sermayeden daha önce nelere ihtiyacınız olduğu öğrenecek; sermayeye nasıl ulaşacağınızı öğreneceksiniz. İş kurmak içi kesinlikle sermayeye ihtiyacınız yok. Girişimcilerin heyecan verici iş fikirleri vardır ancak yeterli paraları olmadığı için hayata geçiremezler ve gerekli olan sermayeyi bulana kadar iş fikirlerini hayata geçirebileceklerine inanmazlar.

Girişim sermayesi firmalarından 100 binlerce TL alıp kurulan yeni girişimleri her gün duyuyoruz. Ancak 100 binlerce TL harcayıp amacına ulaşamayan ve kapılarını sonsuza kadar kapatmak zorunda kalan bir sürü girişim de vardır ki: Fikriniz ve uygulama planınız, üzerinde iyi düşünülerek hazırlanmışsa hiçbir para miktarı başarılı olmanızı sağlayamaz.

Harika bir iş fikriniz var ancak paranız mı yok? Bunun sizi durdurmasına izin vermeyin! Evet, uyumadan geçireceğiniz uzun günler olacak. Evet, çok stresli olacaksınız. Ancak bütün bunlar başarılı olmanızı sağlayacak.

Eğer sizde kendi işinizi kurmak istiyor iseniz ve bu iş için ayırabileceğiniz paranız, sermayeniz yok ise bu makalemizi okuyarak değişik fikirler edinebilirsiniz. İş kurmak istiyorum ama param yok isimli makalemizde, sizler için sermayesiz iş fikirleri, finansman temin etmek, iş kurmak için gerekenler, parasız iş kurmak gibi konulara değineceğiz.

İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok
İş kurmak

SERMAYE TEMİN ETMEK;

Eğer yapmak istediğiniz iş sermaye gerektiren bir iş ise ve paranız yoksa, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından verilen hibe kredileri araştırabilirsiniz. “Kosgep Hibe Krediler” başlıklı makalemizi okuyarak, kosgeb hibe kredi alabilmek için hangi şartların gerektiği, ne kadar kredi verildiği, ödemenin ne zaman yapıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İş Kurmak için bankaların verdiği kobi kredilerini inceleyebilirsiniz. Bankalardaki müşteri temsilcileri ile görüşerek, kobi kredilerinin hangi şartlarda verildiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

HER İŞ PARA İLE YAPILMAZ;

Elinde büyük sermayesi olduğu halde, hiçbir iş yapamayan, parasını altına dövize veya faize yatırıp para kazanmayı hedefleyen birçok insan var. Eğer amacınız para kazanmak ise sermayeniz olmasa da yapabileceğiniz birçok iş mevcut. Tabi bu işler sizin tecrübenize bilgi birikiminize ve açıkçası kapasitenize göre değişiyor.

SERMAYESİZ TİCARET YAPMAK;

Rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu hepimiz biliriz, eğer sizde iş kurmak istiyorum ama param yok diyorsanız, ticarete atılmak sizin için bir alternatif olabilir. Tabi bir dükkan açmak, bir işyeri kiralamak veya devralmak için elbette para lazım. Ancak daha önceden bilgi sahibi olduğunuz bir sektörde ürün satabilirsiniz. Örneğin elektrikçisiniz ve inşaatlarda kullanılan birçok malzeme hakkında bilgi sahibisiniz. Piyasada satılan elektrik malzemelerinin fiyatlarını araştırarak en ucuz ürünleri nereden alabileceğinizi bulup, elektrik dükkanlarına veya bu işi yapan kişilere bina elektrik ürünleri satabilirsiniz. Bazı firmalar bu tür malzemeleri sorun yaşamamak için tanıdık bildik kişilerden almaktalar. Büyük illerde İstanbul’ da Ankara’ da daha ucuzu veya daha kalitelisinin olduğunu bildikleri halde, riske girmemek için bu ürünleri tanıdıklarından alırlar. Siz burada bir köprü görevi görerek ürünleri büyük şehirlerden veya fabrikalarından direk satın alarak anlaştığınız firmalara pazarlayabilirisiniz.

Tabi bunun için öncelikle mal alacağınız firmaya ödemenin teslimattan sonra yapılacağı konusunda anlaşmanız gerekiyor. Bu örneğimizde olduğu gibi, sağlık sektöründen tutunda, kırtasiyeye, giyim ürünlerine, hediyelik eşya veya gıda ürünlerini aracılık ederek satabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz iş fikri kolay değil, insanlarla anlaşmak, firmaları razı etmek, konuşmak görüşmek hiçte kolay değil. Ancak şunu unutmayın en iyi parayı üreten ve tüketen değil, aracılık eden kazanır. Ve yine unutmayın cesaret eden kazanır.

İNTERNETTEN PARA KAZANMAK TİCARET YAPMAK;

Eğer internet konusunda uzman değilseniz, form doldurarak anket yaparak, sayfa beğenerek sosyal paylaşım sitelerinde faaliyette bulunarak paza kazanma fikirleri ile ilgilenmeyin. Tabi bu işlerden çok para kazananlar mevcut. Ama bu iş için iyi bir bilgisayar ve internet deneyimine ihtiyacınız var. Başka bir sektör olarak internette bulunan birçok alışveriş sitesini inceleyerek, uzmanı olduğunuz dalda, ürün pazarlayabilirsiniz. Önemli olan müşterilere daha uygun fiyata, daha kaliteli ürünleri, kaliteli bir şekilde sunabilmek. Eğer bunu yapabilirseniz, başarısız olmak için hiçbir sebebiniz yok.

Gittigidiyor, N11, sahibinden, sanalpazar gibi büyük alışveriş sitelerine ilan vererek, bu işi yapan birçok insan mevcut. Üstelik bu iş için profesyonel bilgisayar kullanıcısı olmanıza da gerek yok. Bu sitelerde bulunan tüm ürünleri, üreticilerin pazarladığını mı düşünüyorsunuz?

İÇERİ DIŞARI MANTIĞI;

Genel itibariyle ticaretle uğraşan esnafa toptancılar bir içeri bir dışarı mantığı ile ürün satarlar. Bu şu demektir. Örneğin bir toptancıdan 100 adet kalem satın aldınız. Bu alışveriş için firmaya para ödemiyorsunuz. Bu ürünlerin bir çoğunu müşterilerinize internetten Ya da başka bir şekilde sattınız. İkinci parti için toptancıdan 100 ürün daha istediniz. Firma ikinci parti ürünleri size teslim ettiğinde, ilk 100 ürünün parasını sizden alır. Tabi bunun için karşı firma ile anlaşmanız, güven vermeniz gerekmektedir.

YETENEĞİM, BİLGİM VE PARAM YOK;

Eğer bu söylediklerimizden hiçbirine sahip değilseniz, hiçbirşey yapamasanız, ufak bir tezgah açarak pazarcılık işi yapabilirsiniz. Simit, mısır, lahmacun, manav ürünleri satmak küçük işler gibi görülse de, işinizi iyi yaparsanız, bir işçinin fabrikadan kazandığı paradan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Örneğin, büyük alışveriş merkezi olan bölgelerde, insanların sıkça geçtiği yerlerde, fuarlarda düğün dernek vb. organizasyonlarda sermayesi çok ufak olan ürünler satabilirsiniz. Kafanızı çalıştırın. Yağmurlu havada şemsiye satmak, şampiyonluk maçında taraftar bayrağı satmak, düğünlerde çekirdek satmak, çocukların bol olduğu yerlerde oyuncak, balon vs. satmak, okullar açılırken çanta kırtasiye ürünleri, yaz aylarında güneş gözlüğü, soğuk havalarda kar başlığı satmak size değişik fikirler verebilir. Üstelik bu işleri yapmakta olduğunuz işinize ek gelir olarak da yapabilirsiniz.

BEN BU İŞLERİ YAPAMAM;

Eğer siz bu işlerİ beğenmediyseniz “ben seyyar satıcılıkla veya bu işlerle uğraşamam, internetten anlamam bu işler bana ters” diyorsanız, biraz sermaye bulup, gözünüzü karartıp, bildiğiniz iş üzerine bir dükkan açmak için gerekli girişimlere başlamalısınız. Eğer başka bir çözümünüz yoksa bir iş verenin yanında çalışmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor.

CESARET EDEN KAZANIR;

Aslında piyasada yapılan her iş, başlangıçta bir fikirdi. Bugün çarşıda gördüğümüz birçok esnaf, bu işe girmeden önce acaba çalışır mı, zarar edermiyim, batarmıyım, gibi endişelerle işyerini açtı. İş planını iyi yapıp, doğru yerde disiplinli çalışıp işine sahip çıkan esnaf işyeri sahibi halen ayakta durmaya devam ediyor. Ancak sermayesi veya planı ne olursa olsun, cesareti olmayan işine sahip çıkmayan, yeniliklere açık olmayan birçok esnaf dükkanını tezgahını sitesini kapatmak zorunda kaldı. Herşeyden önce girişeceğiniz işte cesaret sahibi olun. Kaybedeceklerinizi hesaplayın, riske girmeden hiçbirşey yapamazsınız. Özellikle ticaret başlı başınca bir risktir.

İş kurmak istiyorum ama param yok diyenlere yardımcı olacak ipuçları

1 – Bildiğiniz bir iş yapın

Keşfedilmemiş topraklara girmek yerine becerilerinizle ve bilgi birikiminizle bağlantılı bir iş kurun. Dış kaynaklara ne kadar az bağımlı olursanız o kadar iyi olur. İşinizi kendi uzmanlığınız doğrultusunda kurarsanız danışmanlara ve dış kaynaklı yardımlara ihtiyacınız olmaz.

Ayrıca bu bilgi birikimine sahip olmanız girişimcilik dünyasına başarılı bir şekilde ve tehlikeyi göze alarak girmenizi sağlayacaktır.

2 – Yaptığınız şeyi herkesin bilmesini sağlayın

Ailenizi, arkadaşlarınızı, iş bağlantılarınızı ve eski iş arkadaşlarınızı yeni işinizle ilgili bilgilendirin. Arayın, e-postalar gönderin ve sosyal medya profilleri aracılığıyla yeni girişimizin bilinmesini sağlayın. Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz haberlerin yayılmasına yardımcı olacaktır ve eski iş bağlantılarınız profesyonel bağlantılarına markanızdan bahsedecektir. Bu tür kökleşmiş pazarlama faaliyetleri şirketinizin daha geniş kitleler tarafından bilinmesini sağlayacaktır.

3 – Gereksiz harcamalardan kaçının

Bir sürü masrafınız olacaktır ve bazılarından kaçınmanız gerekecektir. Bu yüzden ihtiyaçlarınız için idare edecek kadar harcamalar yapmanız çok önemlidir. Başlangıç aşamasında kanaatkar olmak başarılı ve başarısız olma arasındaki çizgiyi belirleyecektir.

4 – Kredi kartı borçlarından uzak durun

İş kurarken kredi kartlarını kullanmanın akıllıca bir yolu ve akılsızca bir yolu vardır. Yeni bilgisayarlar, ofis mobilyaları, telefonlar ve araç gereçler hızlı bir şekilde alınabilir. Ancak bunu yapmamalısınız. Her şeyi bir kere de almaktansa ve hepsini kredi kartına yüklemektense giderlerinizi finanse etmek için şirket gelirinizi kullanın. Para kazandıkça ihtiyaçlarınızı tamamlama yoluna gidin. Borç stresini ve yükünü ortadan kaldırmak şirketinizin başarılı olma şansını büyük ölçüde arttırır.

5 – Alacaklar politikanızın sizi batırmayacağından emin olun

Yapacağınız işte ödeme politikanızı iyi düşünerek hazırladığınızdan emin olmalısınız. Alacaklarınızı müşterilerinizin isteklerine göre ayarlamayın. Alacaklarınızı işletmenizi başarılı bir şekilde nasıl yönetebileceğinize göre ayarlayın.

6 – Sermayenizi alın teriniz ile oluşturun

Başlangıç aşamasında gece gündüz çalışın, işle ilgili her türlü konuyu ve aynı zamanda pazarlama ve büyüme faaliyetlerini de kendiniz halledin. Bütün bu çalışmalar ve uzun günler boşuna değildir. Bir marka yaratacaksınız ve verdiğiniz emekte işinizin değerini arttıracak. Şirketinizin belli bir bölümünü satmaya veya bir ortak almaya karar verseniz bile alın teri payınız devreye girecek.

7 – Ücretsiz reklam ve pazarlama faaliyetlerinin avantajlarından faydalanın

Büyük paralar harcamadan işinizle ilgili söylentiler yaymanın bir sürü yolu vardır. Sosyal medya dikkat çekmenin ve potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmanın en iyi yoludur. Aynı zamanda yerel medya ile temas kurabilir ve uzmanlığınızı sunabilirsiniz. Yerel medya ile mümkün olduğunca çok temas kurun ve taleplerine en kısa sürede cevap verin. Bunu yapmanız sizi yerel otorite olarak markalamalarını ve şirketinizle ilgili ücretsiz haberler yapmalarını sağlayacaktır.

8 – Koşturmaya hazır olun

Az parayla veya sıfır sermaye ile iş kurarken işletmenizin başarılı olması için her şeyi kendi başınıza yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu soğuk temas (rehberden rastgele telefon numaralarını arayarak yapılan satış ), müşteri desteği kullanma, muhasebe ve fatura işlemleri ile ilgilenme ve işle alakalı diğer bütün konuları kapsamaktadır. Birçok işi aynı anda yapmanız gerekecektir ve bunlar zamanınızın ve enerjinizin büyük bölümünü alacaktır.

9- İş kurma kredisi kullanabilrsiniz

Gerek devletin gerekse özel sektörün girişimcilere sunduğu cazip iş kurma kredileri sayesinde para sorununuzu kökten çözebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yeterli paranızın olmamasının, iyi bir iş fikrini hayata geçirmenizi engellemesine müsaade etmeyin. Zorluklar ve stresli durumlar olmayacak mı? Tabi olacak ancak bütün bunlar girişimciliğin bir parçasıdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Kosgep Girişimci Destek Programı

Kosgep Girişimci Destek Programı

Kosgep girişimci destek programı ile yeni girişimcilere kendi işini kurmak için 50.000 tl geri ödemesiz …

Bir cevap yazın