A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / İnternetten Satış Yaparak Para Kazanmak
İnternetten Satış Yaparak Para Kazanmak

İnternetten Satış Yaparak Para Kazanmak

İnternetten Satış Yaparak Para Kazanmak

Yaptığınız el işi ya da tasarım ürünlerini değerlendirerek bunu kazanca dönüştürmeniz mümkün. Online pazaryeri platformları üstünden ürünlerinizi satabilir, kendi işinizi herhangi bir ücret ödemeden web üstünden kurabilirsiniz. Böylece online mağazanızı açarak iş sahibi olabilirsiniz.

İnternetten Satış Yaptıran Siteler

Web üstünden ürün satabilmek için oldukca kullanılan çeşitli online pazar bölgeleri uzun süreden beri gelişme gösteriyor. Bugün ise artık görüyoruz ki neredeyse tüm toplumsal medya mecraları, bloglar ve kişisel web sayfaları birer dükkana dönüştü. Bu durum da birçok online satış platformunu ortaya çıkardı. Hepsiburada ve GittiGidiyor şeklinde pazar yeri formadan ve Lidyana şeklinde dikey siteler de girişimcilerin yaptıklan ürünleri, el işlerini ve giysileri satabilecekleri platformlar içinde. Bunun haricinde belli bir komisyon karşılığında ya da ücretsiz bir şekilde el emeğinin değerlendirilebileceği online satış platformlan da bulunuyor.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine bakılırsa, 2016’da e-ticaret pazar büyüklüğü önceki yıla bakılırsa yüzde 24 artarak 30 milyar TL’nin üstüne çıktı. Sektördeki büyümenin bu yıl da yüzde 30’u aşması umut ediliyor. Online pazar yerlerinin büyüklüğü ise yüzde 38 artışla 5,2 milyar TL’ye ulaşmış bulunuyor.

Dünyada Etsy, el emeği ürünlerin değerlendirilip satışa sunulmuş olduğu ilk örneklerden biri. Ek olarak Dawan-da.com ve Folksy şeklinde platformlar da bu alanda etkinlik gösteriyor. Amazon Handmade de bir başka örnek. Tıpkı Etsy’de olduğu şeklinde Handmade’de de sanatçılar ve zanaatkarlar el yapımı ürünlerini satışa sunuyor ve platforma belli bir komisyon karşılığında üye oluyor. El yapımı ürünlere odaklanan pazar yeri Amazon Handmade, artık Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ı içeren Avrupa ülkelerinden sipariş alacak. Dünyada gelişmeler bu yöndeyken Türkiye’de de online pazar yeri alanında yenilikler oluyor.

TÜRKİYE ÖRNEKLERİ

Türkiye’de Zet.com öne çıkan örneklerin başlangıcında içeriyor. Zet.com üstünden tasarımlannı satarak aylık 20 bin TL ciro icra eden mağazalar bile var. Bin TL ve üstünde ciro icra eden ise yüzlerce mağaza bulunuyor. El işi ürünlerin ve hobilerin değerlendirildiği platformlar içinde ise emeksen-sin.com, hobinisat.com ve senyapsensat.com öne çıkanlar içinde. Bu platformlarda üreticiler ürünlerini direkt kendileri satabiliyor.

Sabundan magnete, çantadan abajura, takıdan tabloya, reçelden örgü işlerine kadar birçok el emeği ürün, bu platformlardan satış olanağı buluyor. Böylece evden dahi meydana getirilen ürünlerle para kazanma fırsatı yakalanmış oluyor. Ikimiz de bu platformları araştırarak kendi yaptığınız ürünleri nasıl yapılır satıp para kazanabileceğinize dair bir rehber hazırladık.

MALİYETLER AZALIYOR

İnternet kullanım oranının son 10 yılda artmasıyla beraber, internet sektörü işletmeler açısından son aşama etkili bir pazarlama ağı olmaya başladı. Minik yada orta ölçekli bir işletmenin sıfırdan internette kendi sitesini açıp hedeflediği satış rakamlarına erişmesi oldukça zor ve maliyetli. Sadece bu şeklinde platformlar yardımıyla e-ticaretin gelişimi de hızlanıyor. Girişimciler bu yolla bir depo kurmadan, kargolama, site kurma, reklam ve pazarlama yapmadan daha kolay ve kısa bir süreçle ürünlerini müşterilere sunabiliyor.

Bunun haricinde büyük pazar yeri platformlarının en büyük pozitif yanları, milyonlarca tertipli müşterilerinin olması. Böylelikle daha ilk günden o platformun milyonlarca müşterisine ulaşıp başka ürün aramak için gelenlere ulaşabiliyor. Platformların marka gücü ve müşteriye sundukları itimat, müşterilerin ürünleri oldukca daha güvenle alması olanağını da sunuyor.

AVANTAJLI PLATFORMLAR

Ticimax Genel Müdürü Cenk Çiğdemli, online pazar yerlerinin bilhassa e-ticarete yeni başlamış girişimciler, KOBİ’ler ve kendi üretimlerini pazarlamak isteyenler için oldukca işlek bir cadde şeklinde bulunduğunu söylüyor. Çiğdemli, “Bu siteler her gün milyonlarca kişinin girip çıkmış olduğu, trafiği yoğun alanlar. Satın almaya hazır müşterinin bu işlek caddelerde üreticiyi görebilmesi büyük avantaj. Kendi e-ticaret sitesi üstünden kısa sürede ulaşamayacağı kesime, online pazar bölgeleri yardımıyla ulaşabilir” diyor.

Zencommerce Türkiye Ülke Müdürü Emre Gülas’a bakılırsa de, pazar yeri platformları, kendi markasını oluşturacak kaynağa haiz olmayan girişimciler için oldukça avantajlı. Ilk olarak bu platformlarda ürününüzü ekleyip birkaç saat içinde satışa başlayabiliyorsunuz. Gülas, “En büyük avantajlarından biri ise ürününüzün gösterimini hem arama sonuçlarıyla hem de reklamlarla desteklemesi. Kâr marjı yüksek ürünler satıyorsanız ve fiyatınız piyasaya bakılırsa rekabetçi ise güzel bir satış kanalı oluşturabilirsiniz” diyor. Bunların yanı sıra, Emre Gülas, pazar yerlerinde satış yapmak isteyenlerin en büyük problemininin yüzde 10’lara varan komisyon oranı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı girişimcilerin satacakları ürünlerin bu komisyon oranlarına uygun şekilde yüksek kâr marjlı olmasını tavsiye ediyor.

Online pazar yerlerinin girişimcilerin kendi ürünlerini pazarlayabilecekleri mühim bir kanal bulunduğunu söyleyen İdeasoft Genel Müdürü Seyhun Özkara da dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde konu alıyor: “Ürünleri online pazar yerlerinde satışa sunduğunuzda, yığın, fiyat ve sipariş süreçlerini iyi yönetmeniz gerekiyor. Birçok pazar yerinde yer alacağınızı da düşünürsek, iyi bir e-ticaret altyapısına haiz olmak gerekiyor. Tüm süreçleri yönettiğiniz pazar yeri ile kendi e-ticaret siteniz olmuş oluyor. Süreç yönetimi ve takip edeni en oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktayı oluşturuyor.”

NASIL BAŞLAMALI?

Peki satışa nasıl yapılır ve nereden başlamalı? Ürününüzü tüketiciyle buluşturmak için online pazar yeri platformuna kayıt olmadan ilkin doğru satış için bazı adımların tamamlanması gerektiği mevzusunda uzmanlar uyarıyor. Ilk olarak piyasada sizin ürünlerinize en yakın hangi ürünlerin bulunduğunu görmek için web arama motorlarından, toplumsal medyadan ve online satış uygulamalarından ürün kategorisi girerek araştırma yapabilirsiniz. Böylece rakiplerinizi görmüş olacaksınız. Online satışına karar verdiğiniz ürünü farklılaştırabilmek ve satın alan açısından tercih edilmesini sağlamak için onu emsalsiz hale getirmeniz gerekiyor. Ürün fiyadamasını yapabilmeniz için de pazardaki öteki ürünleri oldukca iyi bilmeli ve bu mevzuyu araştırmalısınız. İnternetten satışta fotoğraf mühim bir mevzu. Bundan dolayı fotoğraf, ürünü en iyi gösterecek şekilde çekilmeli. Satışlarınızdan gelecek bedeller için ticari bir hesabınız olmalı. Tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında online satışa başlayabilirsiniz. Online satış yapabileceğiniz 12 platformla ilgili detayları ise aşağıda bulacaksınız.

BULDUMBULDUM.COM

BuldumBuldum.com, 5 binin üstünde mağaza sahibiyle 1,2 milyon ürünü satışa sundu. Platform üstünden yılda 3-4 milyon ürün satışı oluyor. Buldum-Buldum.com, tüm tasarımcılarla birlikte kazanmak için ise yeni bir sisteme imza attı. 2015’te ilk olarak kişiye hususi kategorisiyle oldukca rahat işlemlerle kupadan tişörte birçok ürünü kısa sürede tasarlayıp 24 saat içinde istenilen adrese gönderen Bul-dumBuldum.com, şimdi de her insana kendi mağazasını açma olanağı veriyor. Buldumbul-dum.com CEO’su Kuvvetli Gökozan, sistemi şu şekilde konu alıyor: “BuldumBul-dum.com tüm altyapıyı sizin için hazırladı. Şu demek oluyor ki e-ticaret altyapısı her şeyiyle hazır. Tişörtten saatlere, bardaktan telefon kılıflarına kadar 200’e yakın ürün çeşidinin tamamı stoğumuzda. Mağaza sahibine kalan ise tasarımlarını BuldumBul-dum’un ürünlerinin üstüne otomatikman koyarak hızlıca satışa açıp para kazanmak!’

EMEKSENSIN.COM

Emeksensin, site üyelerinin kendi yarattıkları ürünler ile koleksiyon kıymeti olan nesneleri sergileyip satışa sunabilecekleri elektronik tecim platformu. Satışa sunulan tüm ürünler üyeler tarafınca listeleniyor. Site vesilesiyle bir ürün satın aldığınızda ödemeyi Emeksensin’e gönderiyorsunuz. Bu işlem sonrasında ise satıcı ürünü kargo ile alıcıya gönderiyor. Satın alınan ürün alıcıya ulaşıp onaylandığı takdirde ödeme Emeksensin tarafınca satıcı üyeye aktarılıyor. Satın almak için parasız üye olunması gerekiyor. Emeksensin, her satıştan yüzde 10 komisyon +1 TL işlem tutarı alıyor. Ödeme gönderildikten sonrasında satıcı tüm bu ticari işlemlerin dekontunu görebiliyor. Emeksensin’de ürün listelemek ücretli. En düşük listeleme kredisi 9,99 TL. Bu ücret karşılığında altı ay süresince 20 ürünü sitede yayınlayabiliyorsunuz. Üye olmak için bir cep telefonuna ve bir kredi kartına haiz olmak kafi. Satıcı kaydı sayfasında lüzumlu detayları girip ödeme yaptıktan sonrasında Emeksensin cep telefonuna bir parola gönderiyor. Bu parolayı girdikten sonrasında satıcı üyeliğiniz başlıyor.

GİTTİGİDİYOR.COM

Kayıtlı kullanıcı sayısının 18 milyona ve aylık averaj ziyaret sayısının 60 milyona ulaşmış olduğu GittiGidi-yor, yeni iş kuranlara, işini büyütmek isteyenlere ve e-ticaretle tesir alanını genişletmek isteyen şirketlere hizmet sunuyor. GittiGidiyor, kurulduğu günden bu yana 300 binden fazla satıcının satış yapmış olduğu bir platform oldu. Yüksek sayıda ürün listelemek isteyenlerin platformda mağaza açmaları öneriliyor. Mağaza sahibi olan kullanıcılar, 100’den 100 bine kadar ürünü, daha uzun soluklu listeleme olanağına haiz oluyor.

Komisyon oranları ise ağırlıklı yüzde 10 olmak suretiyle, ürünün kategorisine bakılırsa yüzde 10 yada yüzde 15. GittiGidiyor’da 100 bini aşkın satıcı bulunuyor. Toplam satıcıların yüzde 45’ini KOBl’ler oluşturuyor. GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, “Girişimciler ürünlerini bu platformlar vesilesiyle pazara sunduğunda teknik detaylara süre harcamak zorunda kalmıyor ve ana işleri olan tasarım kısmına daha çok odaklanabiliyor. Ek olarak, girişimcilerin oldukca büyük başlangıç yatırımları yapmak zorunda kalmadan e-ticaret yaşamına adım atmaları kolaylaşıyor” diyor.

HANİMEVİNDEN.COM

Hanimevinden.com, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde üretilen ev yapımı ürünlerin, ev hanımları tarafınca satışa sunulmuş olduğu bir platform. Hanımevinden.com’da satılan her ürün ev yapımı yada el yapımı. Ürünler kendi üreticileri tarafınca satılıyor. Ev dekorasyon ürünleri, fotoğraf ve fotoğraflar, giyim takıları haricinde bölgesel ev yapımı yiyecekler de gene bu platformda satılıyor. Parasız üye olunan Hanımevin-den’de el yapımı ürünler satışa koyulduktan sonrasında sipariş gelmesiyle beraber ürün kargoya veriliyor. Alıcı ürünü onayladıktan sonrasında sipariş ücretinden yüzde 15 komisyon kesintisi yapılarak tutarı satıcının hesabına geçiyor.

HEPSİBURADA.COM

Hepsiburada.com’un pazar yerinde yer almak isteyen girişimciler, ana sayfada yer edinen “satış yapmak isterim” butonuna tıklayarak iş ortağı portalına giriş yapabiliyor ve müracaat formunu doldurduktan sonrasında iş ortaklığı sürecini başlatıyor. Girişimciler için sunulan tek şart şirketleşmiş olmaları. Hepsiburada Pazar Yeri’nde 2017’nin ilk çeyreğinde 3,5 milyon sipariş iş ortakları tarafınca müşterilere ulaştırıldı. 2017yılı sonunda ise satış rakamlarının 20l6’ya bakılırsa üç katına çıkmasını umut ediliyor. Hepsi-burada.com Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, “Hepsiburada olarak 2015 senesinde hayata geçirdiğimiz Pazar Yeri Modeli ile girişimciler güvenle ve kolaylıkla işlerini e-ticaret yöntemiyle kurabiliyor yada mevcut işlerini e-ticaret-te büyütebiliyor. Kurulduğu günden itibaren 7 binin üstünde girişimci işletmesinin dijital dönüşümünü Hepsiburada Pazar Yeri ile tamamladı ve işletmesini tüm Türkiye’ye açtı” diyor. Pazar yerindeki girişimci sayısının yıl sonu itibariyle 15 bin olacağı öngörülüyor.

HOBİNİSAT.COM

Eylül 2012’de kurulan Hobini-sat.com, hobi olarak üretime başlayıp hemen sonra bundan gelir kaydetmek isteyenlerin ürünlerini meraklılarıyla bir araya getiriyor. Hobinisat, el yapımı ürünleri aracısız ve komisyonsuz olarak alıcı ile satıcılarla birleştiren bir platform olarak sunuluyor, web sitesi üstünden kayıt olunup satılmak istenen ürün buradan sisteme giriliyor. Sisteme ürün ile ilgili informasyon ve fotoğraflar yükleniyor. Satış yapmak isteyen üyeler yazılarına yazışma bilgisi ekliyor. Satın almak için ise o yazışma bilgisi ile üreticiye ulaşarak aracısız ve komisyonsuz olarak ürünü almak mümkün oluyor.

MODAYI KEŞFET

LİDYANA.COM

Lidyana.com’a uygun ürünler tasarlayan tedarikçileri bünyesine katıyor. Ayda 50 bin ürün satışına ulaşan Lidyana.corrTda, tasarlanan ürünün çoklu üretilebilmesi, zamanında ve doğru gönderim yapılması ve tedarikçinin satmaca kesebilmesi (şirket olması) koşulları kafi. Platformda 750 tedarikçi bulunuyor. Bunların 200’den fazlasını girişimci olarak tanımlanabilecek tasarımcılar oluşturuyor. Lidyana CEO’su Hakan Baş, girişimciler için satış ve pazarlama alanında platformlarının büyük desteği bulunduğunu söylüyor. Baş, “Günde yüzbinlerce kişinin hem internet sitemizden, hem toplumsal medya hesaplarından, hem de e-mail, basın ve pazarlama mecralarımızdan ürünleri görmesini sağlıyoruz. Ek olarak ödeme, kutulama, kargolama, iade, satın alan hizmetleri şeklinde operasyonel hizmetler de bizlerden geliyor. Hepsi girişimci tasarımcılar için eşi olmayan bir kıymet sağlıyor” diyor.

N11.COM

Kurulduğu 2013 yılından bu yana KOBİ ağırlıklı 60 bin mağazaya ev sahipliği icra eden nll.com’da bu mağazalar 37 milyona yakın ürün sattı. KOBİ’lere hususi “n11mağazam E-Tecim Paketi” ile girişimciler, müşterilerinin 7/24 alışveriş yapabileceği sanal bir mağazaya haiz oluyor, nllmağazam, nll.com mağazası ile entegre çalışıyor, bu sayede ürünler tek panelden yüklenip iki ayrı kanaldan satılabiliyor, nllcom, iş ortaklarına hususi üç ay g parasız paket, kolay ve anlaşılır yönetim paneli, mobil uyumlu temalar, tüm kredi kartlarınataksit olanağı, SEO uyumluluğu, ürün ve ziyaretçi istatistik raporları, nll.com’daki mağaza ile tam entegrasyon, Amazon web servisi altyapısı ve güvenli ödeme noktası için SSL sertifikası şeklinde avantajlar sunuyor. nll.com Gelirden Görevli Genel Müdür Yardımcısı Kiho Lee, “Bilhassa KOBi’leri e-ticaretle tanıştırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diyor.

SAHİBİNDEN.COM

40 milyondan fazla aylık kullanıcının ziyaret etmiş olduğu bir online pazar yeri olan Sahibinden.com’da 10 değişik kategoride yer edinen 5 milyondan fazla etken ve güncel duyuru bulunuyor. Bireysel üyelikler için bir cep telefonu bile yeterken, kurumsal üyeler için kategoriye bakılırsa yerinde moderasyona varan süreçler mevcut. Sahibinden.com CMO’su Boğaç Göncü, “Bugün herhangi bir girişimcinin Sahibinden.com’da şahıs yada kurum olarak ürünlerini satabilmesi için, kolaylıkla üye olması, bilgisayardan, tabletten yada IOS & Android işletim sistemine haiz bir akıllı telefondan kolayca duyuru vermesi kafi” diyor. Platformda satış yapanlar için kategorilere bakılırsa komisyon oranları yüzde 7-12 içinde değişiyor.

SENYAPSENSAT.COM

El yapımı ürünleri alıp satabileceğiniz bir pazar yeri olan Senyapsensat.com’da sınırsız ürün sergilemek ve satmak parasız. Satışlardan komisyon da ödenmiyor.

Ürün alıp satabilmeniz, başkaları ile iletişime geçebilmeniz ve forum sayfalarında yazabilmeniz için ilk olarak üye olmanız gerekiyor. Senyapsensat, sipariş sonrası alıcı ve satıcıyı kargo ve ödeme şeklinde anlaşmak suretiyle özgür bırakıyor. Ödeme ve kargo şeklini alıcı ile satıcı sipariş sayfalarından mesajlaşarak belirliyor, ister satıcının hesabına elden ödeme, ister havale/EFT ile ödeme ya da istenirse herhangi bir kapıda ödeme şekli üstüne anlaşılabiliyor. Senyapsensat’da tüm üyeler, alıcılar ve satıcılar birbirleriyle direkt iletişime geçebiliyor. Birbirlerine ileti atarak iletişime geçebilecekleri şeklinde, üyeler forum sayfalarında bulunan “Hususi istekler” sayfasından hususi isteklerde de bulunabiliyor.

SANALPAZAR.COM

Sanalpazar.com, insanların satma becerisini internet ağına taşıyabilecekleri bir pazar yeri oluşturmak amacıyla kuruldu. Bu amaçla her insanın hem ürün satabileceği hem de satın alabileceği bu pazar yeri oluşturan Sanalpazar.com, alıcılara oldukca seçenekli peşin fiyatına vade ayrımsız taksit olanağı sunuyor. Satıcılara da düşük hizmet bedeli sunuyor. Sanalpazar.com’da, Aralık 2016 itibariyle 18 bin 814 dükkan, 5 milyon 926 bin 486 ürün ve 1 milyon 757 bin 103 üye bulunuyor.

ZET.COM

Tasarım ürünlerinin sergilendiği bir pazar yeri olan Zet.com, tasarım ürünü icra eden ve kriterlere uyan herkesi kabul ediyor. Sitede bulunan biçim doldurulup derhal dükkan açılabiliyor. Tasarımcılar, yüzde 15 komisyonla satış halletmeye başlıyor. Platformda bin 600’den fazla girişimci, 80 binden fazla ürün satıyor.

2018 sonuna kadar girişimcilerin 3 bin ve ürün sayısının da 150 bin seviyesine gelmesi hedefleniyor. Zet.com Kurucusu Can Turanlı, tasarım severler için doğru ürünleri üretiyorsanız ve ürünlerinizi doğru şekilde sunuyorsanız, Zet.com’un tasarımcıların para kazanması için oldukca doğru bir platform bulunduğunu söylüyor. Turanlı, “Ayda 20 bin TL’nin üstünde satış yapmış olup geçimini bir tek buradan elde eden tasarımcılarımız da var. 200’den fazla da ayda bin TL ve üstünde satış yapmış olup kendisine ek gelir elde eden tasarımcımız var” diyor. Turanlfnın, 2017 sonuna kalmadan Zet.com’u dünyaya açma planı da bulunuyor.

ONLINE GİRİŞİMCİLERE 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

  • Bir çok süre ürünün kendisi değil fotoğrafı sattırır. Bundan dolayı ürün fotoğraflarının mümkünse ustalaşmış çekilmesi lüzumlu.
  • Eğer üretici fotoğrafı kendisi çekecekse, bolca ışıklı bir ortamı tercih etmeli.
  • Bir öteki mevzu ise fiyat. Üretici ilkin pazar yerlerinde kendi ürününe benzer ürünlerin fiyatlarını incelemeli ve averaj fiyat aralığının üstüne çıkmamaya itina göstermeli.
  • Fiyat ile beraber yığın ve sipariş süreçleri iyi yönetilmeli.
  • Ürünü yerleştirirken detaylı Tr açıklamalar yazmak, filtreleme işlemleri ve satın alan memnuniyeti için kritiktir. Alıcı ürünün tüm detaylarını bilmek ister. Detaylı açıklamalar müşterinin itimatını arttırır.
  • Müşterinin sorularına kısa sürede cevap verecek ustalaşmış bir satın alan desteği oldukca mühim. Tüketicilerin destek, iade ve kargo mevzusunda beklentileri artıyor. Hizmet sağlayıcıların buna uygun süreçleri geliştirmeleri gerekiyor.

GÖZDE YENİOVA

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın