A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği
İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği
istiridye yetiştiriciliği

İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği

İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği

Ülkemizde istiridye denilince akla gelen ilk konu sanırım inci olacaktır. ülkemizde de sevilen bir süs takısı olarak inci, hanımların çok sevdiği bir süs malzemesidir. Eskiden doğada, doğal olarak istiridye içerisinde oluşan incinin çıkarılması ile elde edilen bu değerli malzemenin çok para etmesi üzerine yetiştiricilik çalışmalarına girişilmiş ve bu gün milyonlarca doları aşan bir yetiştiricilik kolu doğmuştur.

Her ne kadar inci istiridye içerisinde oluşan bir olgu olarak bilinirse de bir çok deniz ve tatlı suda yaşayan benzeri kabuklu su canlıları da bünyelerinde inci oluştururlar. Bu kapsamda pekten, abolon, midye ve pina gibi canlılar üzerinde de inci üretim çalışmaları. vardır. Tatlı sularda yetişen canlılardan elde edilen inciler şekil bakımından pek düzgün değildirler. Fakat tatlı suda yaşayan canlılardan elde edilmekle beraber çok değerli sayılan incilerde üretilebil- mektedir. Örneğin Meksikada Pigtoe (Pleurobe- ma sintoxia) ve Washboard (Megalonaias ner- vosa) türü midyelerden değerli sayılabilecek inci üretilmektedir.

Siyah inci üretim çalışmaları

İnci sektörü o kadar gelişmiştir ki bunun sonucu çok çeşitli inci isimleri doğmuştur. Bunların bazılarını ilgi duyacaklara bilgi verme amacıyla İngilizce isimleriyle şu şekilde verebiliriz Abalone pearls (Abalon incisi), Akoya pearls (Pinetada imbricata türünden kültür yoluyla üretilen siyah ve farklı renklerde bir inci çeşidi), baroque pearls (Barok inci) , Biwa pearls Gaponyada Biwa gölünde yetişen bir yumuşakçadan üretilen inci) , blister pearls (yarım inci), Conch pearls (Ekvator bölgesinde bir çeşit deniz yumuşakçasından elde edilen pembe inci, kalkerimsi yapıda olup bazı kuruluşlarca gerçek inci gözüyle bakılmaz), cultured pearls (Kültür incisi), freshwater pearls Tatlı su incisi) , Keshii pearls (yapay inci, Yetiştirme yoluyla üretilmiş), Mabe pearls (Pteria penguin türü istiridye ile elde edilen yarım inci), natural pearls (Doğal inci) , saltwater pearls (Deniz incisi), South Sea pearls (Güney denizi incisi), Tahitian pearls (Tahiti incisi) İstiridye familyasından Japonya da yemeklik olarak tüketilen istiridyeler Ostreidae familyasına dahildir. Japonya da küçük Beyaz inci üretilen istiridye Pinctada Jucata martensi türüdür. Pinctada maxima türünden ise biraz daha iri inci üretilir. Hawai de ise Pinctada margaritifera türünden inci üretimi için yararlanılmaktadır.

İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği
İnci ( İstiridye ) Yetiştiriciliği

Siyah inci üretimi Hawai de önmemli bir gelir kaynağıdır. Pinctada margaritifer türü istiridyelerden üretilen ve oldukça pahalı pazarlanan bir incidir. Doğadan üretilen inci miktarı azalınca 1960 yılında yetiştiriciliğine başlanılmış ve başarılı sonuçlara ulaşılmıştır.

İnci üretimi birkaç yıl alabilen uzun bir çalışmayı gerektirir. İstiridyeler ancak üç yaşına geldikten sonra inci üretmeleri için uygulamaya alınabilirler. İnci üretimi için olgun bireyler açılır ve iç kısımlarına küçük bir inci parçası veya kare şeklinde küçük bir kabuk parçası konulur. Canlı vücuduna girmiş olan bu yabancı maddeye karşı bir savunma olarak özel bir madde salgılar ve yabancı maddenin etrafını bu salgi-ile.kaplayarak inci oluşturur. Ameliyeden sonra incinin oluşması için de 2-5 yıl geçmesi gerekecektir. Bu dönemde istiridyelerin %50’si zayi olur. Geri kalanların da ancak %5-10’undan para edecek kalitede inci elde edilir ki, bu süre türlere göre farklı olabilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın