A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Keçiboynuzu Yetiştiriciliği
Keçiboynuzu Yetiştiriciliği
Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Tohumdan çimlendirme gayet kolay: Topladığınız çekirdekleri kaynar suda iki gün bekletin. Su soğudukça değiştirin, korkmayın sıcak su zarar vermez.

Tohumlar iki gün içerisinde şişecektir. Bu tohumları nemli bir beze birbirine değmeyecek şekilde dizip nemini muhafaza etmek için naylona sarınız. Birkaç gün içerisinde tohumlarda krem rengi uçlanmalar olacaktır ve bu uçlananları artık toprağa gömebilirsiniz.

Keçiboynuzu baklagiller familyasının ağaçta yetişen nadir üyelerindendir. Boyu 10 metreyi bulabilen bir sıcak iklim bitkisi olan keçiboynuzu Yunanca Keration, Arapca Kharnup ismiyle bilinir. Bizde de harnup olarak tanınır. Her yerde yetişmez, kültür tarımı pek yoktur. Genelde Akdeniz Kıyıları, Meksika, ve Amerikanın Güney eyaletlerinin bazılarında yetişir.

Bilinen en güçlü kalsiyum kaynağı bitkidir. İçinde bulunan kalsiyum miktarı inek sütünün yaklaşık 4 katıdır. Ayrıcai Potasyum, Fosfor ve sodyum içerir. Ciddi miktarda lif, Yarısına yakın tehlikeli sınıfta yer almayan karbonhidrat, eser miktarda yağ barındırır. A, B, B2, B3 Vitaminleri bakımından zengindir, ayrıca bir miktar D vitamini de içerir.

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği
Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Harnup bir çöl bitkisidir. Hurma gibi, çölde yetişen bitkileri çok üstün özelliklere sahiptir ve çok besleyicidir. Keçiboynuzu da üstün niteliklere sahiptir.

Keciboynuzu ozu Faydalari

Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılır
Keçiboynuzu, eski zamanlarda tatlandırıcı olarak hemen tüm tatlılarda kullanılmaktaydı. Ancak modern endüstrinin rafine şekeri sunmasından sonra ne yazık ki gıda kültürümüzden hızla silindi. Keçiboynuzunun mucizevi faydalarından ne yazık ki faydalanamıyoruz. Ama bu kader değil. Şimdi Hünnap Keçiboynuzu Özü tüketerek tüm bu faydalığı içeriği vücudumuza alabiliriz.

Eğer keçiboynuzu meyvesi tüketemiyorsanız, keçiboynuzu pekmezi tüketmeniz önerilmekteydi. Ancak keçiboynuzu özü bu rutini ortadan kaldırıyor. Zira keçiboynuzu özü pekmez gibi, yüksek ısıda pişirilmiyor ve besin değerleri pişmeye bağlı olarak azalmıyor. Meyveyi yerken alabileceğiniz tüm besin içeriğini keçiboynuzu özü tüketerek alabilirsiniz.

Keçiboynuzu özü’ nü Sulandırarak içebilir, yoğurt veya süte karıştırabilir veya her türlü tatlandırılması gereken gıdaya şeker yerine kullanabilirsiniz. Günde 4 çorba kaşığı kadar kullanılabilir. Aç karnına yemeklerden yarım saat kadar önce tüketilmesi daha doğru olur.

Keçiboynuzu Özü Faydaları

Keçiboynuzu özü bir çok faydası olan ender bir üründür. Başlıca faydaları,

 • Antialejitir
 • Ağrılara karşı etkilidir
 • Astım ve bronşite iyi gelir
 • Bakterilere karşı etkilidir
 • Pek çok kanser türüne karşı etkili olduğu kabul edilmektedir
 • Antitoksik ve Antioksidandır
 • Karaciğer fonksiyonlarını düzenler
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Guatr hastalığına iyi gelir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Sinir sistemini düzenler
 • Beyin fonksiyonlarını düzenler ve hızlandırır
 • Mineral deposudur
 • Vitamin bakımından çok sengindir
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Radyasyon etkilerini absorbe eder
 • Kalp çarpıntısını dindirir
 • Afrıdizyak etkilidir, Testosteron artırıcı etkisi vardır

Keçiboynuzu Özü Zararları

Keçiboynuzu zararlı neredeyse hiçbir madde içermez. Ancak içerisinde yer alan meyve şekeri nedeniyle diyabet hastaların iyi gelmeyebilir. Bu nedenle şeker hastalarının kullanmadan önce hekime danışmasında fayda vardır. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar ve kronik kalp ve damar hastaları mutlaka hekime danışmalıdır.

Keçiboynuzu özü fiyatı: Hünnap Keçiboynuzu özü 640 gr kavanozda tavsiye edilen satış fiyatı 14.90TL dir. İnternet ortamında 11TL ile 15TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Ayrıca aktarlar, doğal ürün satan mağazalar ve Ezcanelerde Hünnap ürünleri bulunabilmektedir. Sektördeki diğer markaların fiyatları da aşağı yukarı aynı düzeydedir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın