A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Hızlı Gelişen Sektörler
Hızlı Gelişen Sektörler
günümüzde yapılacak karlı işler

Hızlı Gelişen Sektörler

Hızlı Gelişen Sektörler

Sadece sektörlerin geleceğini öngörerek dünyanın en zengin yatırımcıları arasında yerinizi alabilirsiniz. Bizde Akıll ev otomasyonu ve diğer üç sektör ışık hızında değişiyor ve gelişiyor. Neden mi? İşte cevabı. Teknoloji sürekli ilerliyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanan hemen her sektör ilerleme gösterirken bazı sektörler çok daha hızlı gelişiyor.

Hiçbir sektör yerinde saymaz, ancak bazıları diğerlerinden daha çabuk ilerleme kaydeder. Teknoloji trendlerine dair gündemi takip ediyorsanız şu 4 sektörün ışık hızında ilerlediğinden haberdarsınızdır.

1. Akıllı ev otomasyonu

En hızlı büyüyen iş kollarından birini akıllı ev otomasyon sistemleri oluşturuyor. 2022’ye kadar akıllı ev sistemlerinin 78 milyar dolarlık hacme kavuşması bekleniyor. Bu da sektörün büyüme oranının 2022’ye kadar yıllık %12.5 olması anlamına geliyor.

Bu sektördeki büyümenin büyük kısmı güvenlik ve çevre dostu çözümlerle ilgili. Enerji bağımlılığının azalması sonucu akıllı ev sistemleri sayesinde ev sahiplerinin cebinden daha az para çıkmış olacak. Akıllı kilit, kablosuz güvenlik kamerası, enerji tasarruflu ev aletleri, ayarlanabilir aydınlatma sistemleri için milyarlarca dolarlık yatırım yapılıyor.

Bu sektörle ilgili ilginç noktalardan biri de, bu sistemin teknolojik altyapısının halihazırda mevcut olması. Yani keşfedilecek yeni bir icat yok ortada. Bu nedenle çok sayıda şirket bu işe giriyor. ” Bu sektörde bir şirketin en büyük handikapı rakip şirketlerin olması değil, insanların akıllı ev otomasyonu hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması ve buna bağlı olarak yeterli talebin gösterilmemesi.”

“Bu engeli aşmak için şirketler birlikte hareket etmeli. Ondan sonra insanlar kendi ihtiyaçlarına göre seçim yapıp alışveriş yapabilirler.” Diğer bir deyişle, şu anda bu sektörün çok daha büyük bir patlama yapmasını sağlayacak temel faktör, piyasanın akıllı ev otomasyon sistemleriyle ilgili bilgi durumu. İnsanlar bu konuda ne kadar bilinçli olurlarsa, sektör o kadar hızlı büyüyecek.

Hızlı Gelişen Sektörler
Hızlı Gelişen Sektörler

2. Uyku

Akıllı ev sistemlerine kıyasla uyku endüstrisi biraz sıkıcı ve ilkel gelebilir. Ancak durum hiç de öyle değil. Uykuya dalma, uyumama, dinç uyanma gibi haller üzerine ciddi anlamda büyük teknolojik araştırmalar ve geliştirmeler yürütülüyor.

Ünlü bir yatak şirketinin ceosu şunları dile getiriyor: “Bence 5-10 yıllık süre zarfında uyku optimizasyonu alanında teknolojinin çok büyük bir rol oynadığını göreceğiz. Her geçen gün hayat kalitemizi artıran ev eşyalarına teknolojinin eklemlendiğini görüyoruz.”

Uzmanlar 2019 yılı itibarıyla uyumaya yardım eden ilaçların piyasa hacminin 78 milyar dolara ulaşacağını öne sürüyorlar. 5 yıllık bileşik büyüme oranı bu durumda %5.6 olacak. Ayrıca uyku apnesi pazarının yıllık %11 büyümesi bekleniyor.

Akıllı telefon uygulamaları, giyilebilir takip cihazları, ayarlanabilir yataklar ve yenilikçi medikal terapilerle sektörün gelecek yıllarda büyük gelişme katedeceğini düşünülüyor.

3. Perakende

Perakende sektörü son 10 yılda büyük değişiklikler geçirdi. E-ticaretin ortaya çıkması, mağazacılığa büyük bir darbe vurdu. Küçük büyük fark etmeksizin şirketler yeni çözüm yolları aramaya başladı.

2016 yılında online alışverişin yarattığı büyük dalga nihayet dinmeye başladı ve perakende sektörü tekrar nefes almaya başladı. E-ticaret, sektörün ana unsuru haline geldi ve buna paralel olarak yeni teknolojik gelişmeler ve yenilikler görmeye başladık.

Çoklu perakendeciler için “tıkla ve al” tarzı bir trend ortaya çıktı ve oldukça popüler oldu. Dev şirketler, müşterilerine online alışveriş yapma, sipariş verme ve mağazadan gelip alma imkanı sunuyor. Bazı şirketlerin bunu yepyeni bir düzeye taşıdığını da görüyoruz ayrıca.

Örneğin, Nordstrom adlı market zinciri, akıllı telefon uygulaması ile alışveriş tecrübesi sunuyor. Buna göre müşteri markete doğru gitmek üzere yola çıktığında markete SMS veya çağrı yoluyla nelere ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Müşteri mağazaya vardığı anda sipariş verdiği ürünler marketin dışında müşteriyi bekliyor. Yani insanlar arabalarından dahi çıkmak durumunda kalmıyorlar.

E-ticaret alanına bakacak olursak perakendeciler online verilerden daha çok istifade ediyor ve bu bilgiyi en akılcı şekilde kullanmanın yollarını arıyor. Sonuç olarak perakende sektöründe hizmet veren şirketler alışveriş tecrübesini teknolojik trendlere paralel olarak düzenli olarak yeniliyor ve müşterilerine daha kaliteli hizmet sunuyor.

4. Seyahat

Seyahat sektörünü görmezden gelemeyiz. Bu alanda da çok şey oluyor ve artan konfor, hız ve uzmanlaşmadan direkt müşteriler istifade ediyor.

Seyahat alanındaki en önemli trend, mobil cihazların çok daha aktif hale gelmesi. Telefondan uçak bileti arayıp satın almak, yine telefondan bilet şeklinde de yararlanmak gibi pek çok gelişme yaşanıyor.

Avustralya’da bildiğimiz defter şeklindeki pasaport yerine biyometrik bulut pasaport kullanılıyor şimdilerde. Kullanıcılar tarayıcıya parmaklarını dokunduruyorlar ve geçiş sağlıyorlar. İşte bu kadar basit. Şu sıralar kabul edilme aşamasında olan sistem, klasik pasaportların mazide kalmasına neden olabilir yakın tarihte.

Ayrıca alternatif konaklama alanındaki farklılaşma da görmezden gelinemez. Artık oteller tekel olmaktan çıktı. Airbnb, Home Away, Couchsurfing gibi siteler sayesinde istediğiniz herhangi bir şehirde düşük maliyetli ve kişisel isteklere uygun konaklama imkanı bulunuyor. Bu kişiselleştirme imkanı seyahat etmeyi daha konforlu ve daha ekonomik bir hale getiriyor milyonlarca kişi için.

Son olarak wifi, yani internet alanındaki ilerlemeler ve uçak içi teknolojiler uçmayı daha rahat bir hale getirdi. Özellkle iş adamları için uçmak, zaman kaybı değil artık. Herhangi bir ofisten farkı kalmadı uçakların.

Sonuç

Akıllı ev otomasyonu, uyku, perakende ve seyahat alanlarında devrim niteliğinde gelişmeler yaşandığını peşinen söyleyebiliriz. Peki siz bu 4 sektörün ve diğerlerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Öngörünüz kuvvetliyse siz de bazı sektörlere yatırım yaparak zengin olabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın