A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Hibe & Destek Fonları / Hibe Destekli İşler
Hibe Destekli İşler
dükkan devir işlemleri

Hibe Destekli İşler

Hibe Destekli İşler

Devlet iş kurmak isteyenlere hibe veriyor. Marmara kalkınma ajansı , işkur gibi birçok kuruluş iş kurmak isteyenlere kredi veriyor.Bu kredilerin küçük bir miktarı hibe , geri kalanıda faizsiz ya da çok düşük faizli krediler oluyor. Hibe destekli ne iş yapabilirim ? Kredi ile ne iş yapabilirim ? Hangi iş için hibe alabilirim ? Hibe almanın yolları nelerdir ? Devlet teşviği ile ne iş yapabilirim ? gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hibe Destekli Ne İş Yapabilirim ?

İhracat yapıyorsanız ve firmanızı büyütmek için makine ve teçhizata ihtiyacınız varsa kolaylıkla hibe alabilirsiniz. Önemli olan mantıklı iş fikirleri. İhracat yapan firmalara hibe kolay veriliyor. Eğerki tarım-hayvancılıkla ilgileniyorsanız ve daha fazla süt elde etmek için daha fazla ineğe ihtiyacınız varsa bunun içinde hibe alabilirsiniz. Eğerki sıfırdan bir iş kuracaksanız birşeyler üreten bir iş kurmalısınız. Ben internet kafe ya da playstaton kafe açmak istiyorum derseniz hibe alamazsınız. Bunun yerine yurt dışına ihracat yapan bir fikir sunmalısınız. Mesela çok fazla süt veren hollanda ineği yetiştiriciliği fikrine hibe almanız çok kolay olabilir.

Hibe Nasıl Alınır ?

İşkur her 2 ayda bir hemen hemen bütün şehirlerde girişimcilik kursu açıyor. Bu kurs yaklaşık 1 ay sürüyor. Bu kursa katıldıktan sonra girişimcilik sertifikanızı alıyorsunuz. Daha sonra da hibe ya da kredi almak için işkur a projenizle başvuruyorsunuz. Projeniz değerlendirilikten sonra hibe alıp alamayacağınıza karar veriliyor.Eğerki hibe ile iş kurmak istiyorsanız projenizi çok iyi hazırlamanız lazım. Ben 1 dönüm arsada inek yetiştirecem derseniz size hibe vermenzler. Projenizi en ince ayrıntısına kadar hazırlayıp sunmalısınız. Şurdaki arsada , 20 tane inek yetiştireceğim , suyu şurdan alacağım, yemi şurdan temin edeceğim , ineklerin sütelerini şu firmaya satacağım gibi herşeyi anlatırsanız işiniz kolaylaşır.

Eğer 30.000 TL kredi size yetiyorsa sadece hibeden yararlanmanız mümkün. 30.000 TL den daha fazlası gerekiyorsa bunun için kredi almanız gerekiyor. Bu krediler 5 yıl geri ödemesiz, çok düşük faizli gibi seçeneklerle size sunuluyor.

İşkur Kredisi ile Nasıl İş Kurulur ?

Öncelikle projenizi sunuyorsunuz. Projenizi kabul ederlerse hibeyi alabiliyorsunuz. Ne kadar hibe lazımsa size bu miktar temin ediliyor ama hemen değil. Örnek vermek gerekirse üniversiteden yeni mezun olmuş arkadaşım yazılım firması açmak istedi. 2 mühendis arkadaş hibe için başvurdular ve kabul gördüler. İstanbulda bir ofis açtılar. Ofisin mobilyası , dolabı, bilgisayarını kendileri aldılar. Bu ürünlern parasını ceplerinden ödediler. Daha sonra aldıkları ürünün faturasını işkur a gönderdiler. İşkur da bu faturaların karşılıklarını onlara ödedi. Nasıl olsa hibe aldım diyerek en iyisinden italyan modası koltuk takımı alamıyorsunuz ofisinize. Yani yazılım firması açtıysanız bilgisayarınız biraz pahalı olabilir ama geri kalanlar normal olmak zorunda. Siz bunları aldıktan sonra işkur firmanıza exper yolluyor. Aldığınız ürünleri gerçekten kullanıyormusunuz , ne kadar aldınız, piyasa fiyatını normallerindemi onu inceliyor. Siz 2000 TL lik bilgisayarı tanıdığımdan kazansın diyerek tanıdığınızdan 3000 liraya alırsanız bunun ödemesini yapmıyorlar. Yani aldığınız hibeyi tamamen işe harcamalısınız.

Hibe Destekli İşler
hibe destekli işler

İşkur kredisi ile iş kurarken en büyü sıkıntı yukarıda söylediğim gibi paranın sonradan ödenmesinde çıkıyor. İşkur girişimcilik sertifikası alanların işe başlayamamasının en büyük sebeplerinden birtanesi projeleri için sermaye bulamıyor olmaları.

İşkur Hibesinden Yararlanmak İçin

Girişimcilik eğitimi için başvuru yapacak girişimcilerde aranacak şartlar:

  • İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak veya iş kurmak istediği alanda geçerli bir sertifika ya da belge sahibi olmak,
  • İŞKUR’ un eğitimden önce yapmış olduğu 30 soruluk sınavda başarılı olup girişimcilik belgesi almak.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın