A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Hazine Arazisi Kiralama
Hazine Arazisi Kiralama
hazine arazisi kiralama

Hazine Arazisi Kiralama

Hazine Arazisi Kiralama

Devletin belirlediği belirli amaçlar için kullanılacağı kanıtlanan hazine arazileri belirli süreler için kiralanabilir. Bir hazine arazisi kiralanmak isteniyorsa, öncelikle hangi amaçlar için kullanılabileceği ve kiralama işlemi sırasında neler yapılması gerektiği bilinir. Bu kiralama işlemi, devletle kişi arasında olacağı için normal bir kiralama işleminden daha çok özen ve dikkat gerektirebilir.

Hazine Arazisi Nedir?

Hazine arazisi, mülkiyet hakkı devlette olan arazilerdir. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre, hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve çıkarılacak alanlar, 2b arazisi olarak adlandırılır. 2b Kanunu olarak adlandırılan bu kanun hükmü, orman arazisi dışına çıkarılan ve hazineye ait tarım alanlarını kapsar.

Hazine Arazisini Kimler Kiralayabilir?

Devlete ait olan hazine arazileri, kanunlarca belirtilen belirli amaçlar için belirli sürelerde kiralanabilir. Bir hazine arazisini kiralamak için araziyi aşağıda sıralayacak amaçlardan biri için kullanmak gerekir.

Belirli ticari amaçlar

  • Spor ya da sosyal nitelikli işler
  • Deniz turizmi tesisleri

Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Bir hazine arazisi kiralamak isteniyorsa kiralama amacını ve taşınmazın sınırlarını betimleyen bir dilekçe ile taşınmazın bağlı olduğu defterdarlığa veya mal müdürlüğe başvurmak gerekir. Hazine arazisi kiralamak isteyen kişilerin aklından çıkarmaması gereken en önemli konu kiralanmış bir hazine arazisi üstüne herhangi bir sabit tesis kurulamayacağıdır.

Hazine Arazisi Kiralama
hazine arazisi kiralama

Hazine arazileri, belirtilen amaçlar için ve en fazla 10 yıl süreyle kiralanabilir. Fakat turistik tesisler ile enerji üretim ve dağıtım tesisleri için on yıldan fazla süre ile kiralanabilir.

Kira bedeli, idare tarafından tespit edilir ve ihale komisyonu tarafından son karar verilir. Kira bedeli tespit edilirken arazinin özellikleri de dikkate alınarak, rayiç bedeli esas alınır. İlk yıl kira bedeli, arazinin emlak vergisine esas asgari metrekare birim değerinin yüzde beşinden az olmamak kaydıyla belirlenir. İlk yıl kirasının çeyreği peşin, geri kalanı üç taksit halinde ödenir. Sonraki yıllar kira bedeli, ‘Üretici Fiyatları Endeksi’ oranında bir artış yapılarak hesaplanır.

Orman Arazisi Nasıl Kiralanır?

Çiftçiler ve ağaç yetiştiricileri için önemli olan orman arazileri kiralama yöntemiyle devletten alınabilir. Orman arazisi kiralamasında bilmeniz gereken temel nokta arazinin devlet tarafından tahsis edilmediğidir. Kiralamak istediğiniz araziyi kendiniz bulmanız gerekir.

İkamet ettiğiniz yerin belediyeleri bu konuda size yardımcı olamaz. Bu yüzden başvurmanız/araştırmanız gereken resmi kurumlar Tapu, Kadastro, Mal Müdürlükleri ve Emlak Genel Müdürlükleridir. Kiralamayı düşündüğünüz yerde bölgenin 1/5000’lik paftalarına ulaşmanız gerekir. Bu paftalar parsellere bölünmüş arazileri gösterir. Sözünü ettiğimiz bu paftalar Kadastro Müdürlüklerinde bulunur.

Paftaları aldıktan sonra Tapu ya da Mal Müdürlüklerinden hangi parsellerin hazineye kayıtlı olduğunu öğrenmeniz gerekir. Hazine parsel numaralarını öğrendikten sonra geriye arazinin uygun olup olmadığını görmeniz yeterlidir.

Araziyi Tespit Ettikten Sonra Yapılması Gerekenler

Bulduğunuz arazinin kayıtlı olduğu il/ilçenin mal müdürlüğüne ya da kaymakamlığına arazinin pafta ve parsel numarasının, arazinin bulunduğu mevkinin yazılı olduğu bir dilekçe ile başvurun.

  • Başvurunuzun uygun bulunması durumunda şahsınıza bir ön izin çıkacaktır.
  • Ön izin çıktıktan sonra eğer araziniz 100 dönümden büyükse projelendirme yapmak zorundasınız (projelendirme Orman Mühendisleri tarafından yapılır)
  • Yapmış olduğunuz bu projeyi bakanlığa sunmanız gerekir.
  • Bakanlık tarafından incelenen arazi bağlı olduğu köyde ilan edilir. Yasalar gereği arazinin kiralama önceliği bağlı bulunduğu köy mensuplarındadır.
  • Eğer bağlı bulunduğu köyden herhangi bir başvuru gerçekleşmezse arazi şahsınıza tahsis edilir.
  • Böylece tespit etmiş olduğunuz arazi şahsınıza tahsis edilerek üzerinde işlemler gerçekleştirmenize olanak sağlanır.
  • Bir diğer önemli not ise eğer ilgili kurumlar gerekli görürse arazi için kroki ve fotoğraf isteyebilir. Buna ek olarak arazinin teftişi yapılabilir.

Dip Not: Arazi kiralamaları yasa gereği en fazla 49 seneliğine yapılır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın