A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Hayvancılık Destekleme
Hayvancılık Destekleme
devlet destekli hayvancılık

Hayvancılık Destekleme

Hayvancılık Destekleme

2016 KOSGEB Hibe Destekleri; Küçük işletme sahipleri ve ilk defa hayvancılıkla uğraşmak isteyen girişimciler için 2016 yılında en dikkat çeken destek AK Partiden geldi. AKP’nin seçim vaatlerinden olan Genç Çiftçiye 30 bin TL Hibe 70 Bin TL Faizsiz Kredi özellikle hayvancılığa ilk defa girecek olan çiftçiler için çok iyi bir seçenektir. Bu kredinin KOSGEB üzerinden verilmesi beklenmektedir. Bu kredinin detaylı açıklamasının yer aldığı makalemizi mutlaka okuyunuz.

KOSGEB’in Hibeleri için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikasını almanız gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitim veren iller ve tarihleri için tıklayınız.

2016 Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Destekleri

Özellikle kırsal kesimdeki çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerin en büyük destekçisi olan TKDK 2016 yılı içinde yeni destek programını açıkladı. Avrupa Birliği Fonlarıyla desteklenen IPARD II Dönem programı çerçevesinde 2014-2020 yılları kapsayacak hibe programı 18 Aralık itibari ile başlamış bulunmaktadır. IPARD II programıyla hedeflenen destekler şöyledir;

1- Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar,
2- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar,
3- Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme,
4- Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması – LEADER Yaklaşımı
5- Tarım-Çevre, İklim ve Organik Tarım Tedbiri
6- Kırsal Alanda Kamu Altyapı Yatırımları

TKDK‘nın vermiş olduğu ve pek çok tarım işletmesini kapsadığı gibi et ve süt üretimine dönük büyükbaş hayvancılık projeleri için vermiş olduğu %50-70 oranındaki hibe karşılıksız olarak verilmektedir. Yani çiftçilerimizin aldıkları bu krediyi geri ödemeleri gerekmemektedir.

Büyükbaş Hayvancılık ile ilgili IPARD II desteleri şunlardır;

101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler
101-2 : Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler

TKDK IPARD II Hibe Desteklerinden hem yeni kurulacak olan işletmeler hem de faaliyette olan işletmeler faydalanabilmektedir. Destek isteyecek işletmelerin en az 10 en fazla 120 başlık bir proje oluşturmaları gerekmektedir.

IPARD II kapsamında desteklenecek projeler bütçesi en az 15.000 Euro en fazla 1.000.000 Euro olmalıdır. Buda eğer %50 hibe desteği alırsanız 7.500 Euro ile 500.000 Euro arasında bir karşılıksız hibe alabileceğiniz anlamına gelir.

TKDK IPARD II Hibe Destek Programının başvurusu için gerekenler, izlenecek yol ve başvuru kılavuzu için tıklayınız.

Bu sektörlerde yatırımcılara %50-70 oranında destek sağlanacak olup toplam öngörülen bütçe ise 85 Milyon TL dir.

Hayvancılık Destekleme
hayvancılık hibe ve destekler

2016 Kalkınma Ajansı Kredileri

Ülkemizde kurulu bulunan 26 adet Kalkınma Ajansı büyükbaş hayvancılık alanında önemli destekler vermektedir. Özellikle süt üretimi yapan işletmeler ve damızlık koç, boğa ve teke üretimine önemli destekler sağlayan Kalkınma Ajansları %35 ile %80 arasında hibe destekleri sağlayabilmektedir. Sizde ilinizin bağlı bulunduğu kalkınma ajansını yakından takip edip pek çok destekten faydalanabilirsiniz. Kalkıma Ajansı listesi için tıklayınız.

2016 Tarım Bakanlığı Destekleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı DAP, GAP, KOP (Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illeri) ve DOKAP kapsamında bulunan illerde mevcut sığır ve koyun/keçi işletmelerinin inşaat ve damızlık erkek hayvanların temininin desteklenmesi amacıyla %50 Hibe Desteği sağlamaktadır. Bakanlık bu hibe programını 2014-2018 yılları arasında uygulamaya almıştır. 2015 yılı başvurularının Nisan ayında yapıldığı destek programı için 2016 başvurularının 2016 Nisan ayında açılması beklenmektedir.

Tarım Bakanlığının Büyükbaş Hayvancılık için uygulamaya koyduğu bu Hibe Destek Programı için il ve ilçe tarım müdürlüklerinde 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılının Şubat-Mart aylarında bilgilendirmelerin yapılması beklenilmektedir.

Hibe desteği neleri kapsamaktadır?

1.Yeni ahır/ağıl inşaatı yapmak veya ahır/ağılların tadilatı yaptırma işlerinde kullanılmak üzere % 50 hibe destek kredisi verilecektir.

2.Küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin kullanımı için damızlık koç ve teke alımlarında %80 hibe destek kredisi verilecektir.

Hibe programına kimler başvurabilir?

Başvuru tarihinden en az 1 (bir) yıl önce TÜRKVET veri tabanına kayıt yaptırmış olan veya Koyun/Keçi kayıt sistemine kayıtları bulunan üreticiler ve başvuru tarihinde işletmesinde en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya an az 100 en fazla 200 baş anaç koyun/keçi bulunan işletmesi olan gerçek kişiler, tüzel kişiler başvuru yapabilirler.

İşletmeme Ne Kadar Hibe Desteği Alabilirim?

Bakanlık mevcut işletmenizi en fazla 2 kat büyütmeniz için destek sağlamaktadır.
Eğer 10 büyükbaş hayvan işletmeniz varsa hibe desteğinizin maksimum limiti 20 baş için olmalıdır. Bakanlık 2015 yılı Hibe Desteği için bir anaç sığırın bedelini 6.000 TL olarak belirlemiştir.

Buna göre 10 Başlık tesisiniz için 6.000 x 20 = 120.000 TL değerinde proje hazılayabilir ve bunun %50’si olan 60.000 TL Hibe Desteği alabilirsiniz.

2016 yılında açılacak olan bu hibe destek programından haberdar olmak için sitemizi ve Facebook sayfamızı takip ediniz.

BANKALARIN SAĞLADIĞI HAYVANCILIK KREDİLERİ

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredileri
Ziraat Bankası Türkiye’de tarım kesimine en çok kredi sağlayan bankasıdır. Ziraat Bankası 2016 yılında da büyükbaş hayvancılık için uygun şartlarda faiz indirimli krediler sağlamaktadır.

Ziraat Bankası hem besi hem de süt üretimi için kurulacak ve mevcut durumunu büyütecek işletmelere kredi sağlamaktadır. Bunun için ön şart kurulacak işletmenin en az 10 baş hayvana sahip olması veya 10 başın altında kurulu bulunan mevcut işletmelerin hayvan sayısının 10’un üzerine çıkarılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi kapsamındaki Yatırım Kredileri;

Türkvet Kayıt Sistemi’ne kaydedilmiş, kültür ırkı veya melezi, azami 48 aylık, en az bir doğum yapmış büyükbaş hayvan (sığır, manda) alımı
Barınak yapımı ve tadilatı
Süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı alımı
Yem hazırlama ünitesi alımı
Balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımı
Gübre yönetimiyle ilgili altyapı ve alet/ekipman alımı
Diğer yatırım giderlerinin finansmanı sağlar.
Ziraat Bankası Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi kapsamındaki İşletme Kredileri;

Tek yıllık yem bitkisi üretim giderleri
Diğer işletme giderlerinin finansmanı sağlar.

Kaynak: Ziraat Bankası

Denizbank Büyükbaş Hayvancılık Kredileri
Denizbank hayvancılık alanında en çok kredi veren bankalarımızdan bir tanesidir. Mööö’kemmel bir fırsat sloganı ile 2016 kredilerini duyuran Denizbank özellikle hem besi hem de süt üretimi için büyükbaş hayvan alacaklara fatura tutarının %75’ine kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Örneğin 100.000 TL değerinde hayvan alımı yapacaksanız Denizbank size 75.000 TL kredi imkanı sağlıyor.

Denizbank Büyükbaş Hayvancılık kredileri 12 ay vadeli olup iseterseniz 6 ayda bir ödeme yapabiliyorsunuz. Buda özellikle besi hayvanlarınızı alıp besleyip sattıktan sonra ödeme yapabilmeniz anlamına geliyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın