A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Hayalinizdeki İşi Bulun
Hayalinizdeki İşi Bulun

Hayalinizdeki İşi Bulun

Hayalinizdeki İşi Bulun

İş yerinde sıkıntılı bigün daha geçirdiniz. Bir dostunuz ya da akrabanıza, işinizin ne kadar bunaltan olduğundan bahsedip belirli bir kariyer hedefiniz olmadığından yakındığınızda, size şu şekilde bir soruyla karşılık verir. “Peki, hayalindeki iş nedir?” Sessizlik… Keşke bilebilseydik!

İster mevcut işinize yakın bir iş olsun, ister bambaşka bir alanda olsun, yeni bir kariyere adım atmak size imkânsız gelebilir. Bir kere, elde oldukça sayıda seçenek vardır. Sonrasında, neye kabiliyetiniz bulunduğunu bilmiyorsunuzdur. Aslen, mevcut işinize başınızı öylesine gömmüşsünüzdür ki, ne yapmak istediğinizi düşünmeye bir saatinizi bile ayırmazsınız. Peki, bu ne vakit aklınıza gelir? Zihniniz bitkinlikten iyice bunaldığında doğal olarak.

İnanın, ben de bu yollardan geçtim ve hayalimdeki işe kavuştuğumda, aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara destek olma yolunu seçtim.

Büyük bir kariyer değişiklik planı hazırlamanın, rahat bir yolu yoktur. Bu yüzden aşağıdaki kontrol, kariyer seçiminizde yararlı olması açısından etkili bir yöntem niteliği taşımaktadır.

Hafta sonu bir saatliğine oturup hayalinizdeki işi bulmanıza destek olması amacıyla şu cümlelerdeki boşlukları doldurmayı deneyin:

1. Biriyle ortak olarak bir iş kuracak olsam (şu kişiyi) …….. seçerdim şundan dolayı …………

2. Devamlı (şu işi) ……. yapsam nasıl yapılır olurdu diye merak etmişimdir. İşin bana garip gelen yanı …………

3. Eğer işin eğitimini almış olsaydım doğal olarak bir de yeteneğim olsaydı (şu işi) ……… seçerdim şundan dolayı …………..

4. Eğer tekrardan okula başlayabilecek olsam (şu mevzuda) ………. uzmanlaşırdım şundan dolayı ……….

5. İş dostlarım ve dostlarım daima benim (şu işte) ………… bir mükemmel olduğumu söyler şundan dolayı …………..

6. Şu anki işimin en sevdiğim yanı ………… şundan dolayı …………….

7. Eğer patronum izin verseydi iş yerinde daha çok ………….. şundan dolayı …………..

8. Tüm Cumartesimi ayırabilecek kadar boş olsam tüm gün (şu işle) ………….. meşgul olurdum şundan dolayı………..

9. Emekli olduğumda (şu işi) …………. oldukça iyi yapardı demelerini isterim şundan dolayı …………

Cümlelerdeki boşlukları doldurmayı bitirdiğinizde, cevaplarınıza şu şekilde bir göz atın. Hepsi olmasa bile çoğunun ortak bir paydada birleştiğini görmüş olacaksınız. Mesela listedeki tüm öğeler, güzel mekânlar tasarlamak yada bir spor koluyla ilgili olabilir. Bir ihtimal verdiğiniz cevaplar, size belirli bir kariyeri çağrıştırmayabilir fakat bu sayede, nelere kıymet verdiğinizi öğrenecek, ne yapmaktan hoşlandığınızın farkına varacak ve sizi nasıl yapılır tanımalarını istediğinize karar vermiş olacaksınız. Bu da sonraki adımda, şu demek oluyor ki olasılıkları elerken işinize oldukça yarayacak bir şeydir.

Kariyerinizi değiştirmeyi düşünebildiğinize nazaran, kabiliyetiniz olmadığı mevzusunda kaygı ederek ya da gelecek kaygısıyla geri adım atmamalı ve devam ettiğiniz takdirde, maddi ve içsel kazancınızın ne denli büyük olacağı mevzusunda kendinize cesaret vermelisiniz. Doğal olarak, bir halkla ilişkiler uzmanıysanız ve ilginizi çeken hukuksa avukat olmak için önünüzde uzun ve sıkıntılı bir yol var anlama gelir fakat niçin hayalinizden vazgeçesiniz ki? Hem önünüzdeki yol, gözünüzde büyüttüğünüz kadar da uzun olmayabilir.

Üstelik buna değecektir. Bir de örnek olarak hukukun, hangi belirgin hususi durumunun sizi heyecanlandırdığına dikkat edin. Sebep, derinlemesine meydana getirilen araştırmalar mı yoksa insanlara yardım etmek ya da bir davada mühim bir pozisyonda konuşmacı olmak mı? Verdiğiniz cevaplara nazaran, yeteneklerinizi de göz önüne alarak hukuk yerine başka bir meslek seçimi de yapabilirsiniz. İlgi alanlarınızı gözden geçirdiğinizde, karşınıza dünya kadar kariyer olanağı çıkacaktır.

Dokuz suali da cevaplamanıza karşın hala kafanız karışıksa edindiğiniz detayları bir dost ya da akıl hocanızla tartışın. Kimi zaman yansız bir göz, sizin fark etmediğiniz ayrıntıları fark edebilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın