A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Halı Yıkama İşi Yapmak
Halı Yıkama İşi Yapmak
Halı Yıkama İşi Yapmak

Halı Yıkama İşi Yapmak

Halı Yıkama İşi Yapmak

Günlük yaşamın her saniye birazcık daha artan yoğunluğu, hanım adam ayrımı yapılmadan insanların iş yaşamı içinde etken olarak yer alması, kısacası değişen yaşam şartları pek oldukça değişik iş alanının doğmasına zemin hazırladı. Bunlardan bir tanesi de halı yıkama işi. Evet, son zamanların en kazançlı işlerinden biri olarak gösterilen halı yıkama işi, değişen yaşam şartları neticesinde şu andaki durumuna gelebilmiştir.

Doğal bu durumda mantar şeklinde türeyen binaların ve gittikçe artan şehirleşmenin fazlasıyla etkili bulunduğunu biliyoruz. Bu sebeple insanoğlu, şu günlerde halı yıkamak için kullanabilecekleri ne boş bir alan ne de boş süre bulabiliyor. Şu demek oluyor ki birçok nedenden dolayı insanoğlu, bu işi yapmaları için halı yıkama hizmeti veren şahıs ya da kurumlara başvuruyor.

Artan kentleşmenin halı yıkama işiyle uğraşanlar için büyük bir avantaj bulunduğunu biliyoruz. Bu sebeple kat kat yükselen apartmanlarda, lüks sitelerde oturanların halı yıkamak için kullanabilecekleri bir alan yok. Esasen olsa bile, hiçbir apartman sakininin kapısının önünde halı yıkamak isteyeceğini sanmıyorum. Bir düşünün, 20 dairesi olan bir apartmanın önündeki küçücük alanda halı yıkıyorsunuz. Olacak iş mi? Doğal ki değil. Ek olarak halı yıkamanın zahmetli ve yorucu olması da bu işin ücret karşılığında yapılmasını sağlamaktadır. Mesela, yorulmak istemediği ve halılarının daha güzel temizlenmesini istediği için bu hizmeti alan oldukça sayıda ev hanımı var. Şu demek oluyor ki artık halı yıkamak için uygun alanı ya da bol miktarda vakti olan kişiler bile halı yıkama işi yapanların kapısını çalıyor.

Öte taraftan, halı yıkama meydana getiren şahıs ya da kurumların bizlere bakılırsa oldukça daha temiz iş çıkarması da bu sektörün popüler kazanç şekillerinden biri olmasını kolaylaştırdı. Temizlik mevzusunda devletimizde ne kadar oldukça takıntılı hanımefendi bulunduğunu da düşünürsek, halı yıkama işindeki potansiyel müşterinin ne kadar oldukça bulunduğunu da azca oldukça hesaplayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim nedenler ya da durumlar, halı yıkama işinin niçin bu kadar popüler ve kazandıran iş kollarından biri haline geldiğini açıklıyor aslına bakarsak. Öteki taraftan, minik şehirlerde bile ardı ardına oluşturulan halı yıkama dükkanları da bu işte hakkaten para bulunduğunun belirgin kanıtları içinde. Peki fakat halı yıkama işine giren hepimiz para kazanabilir mi? Bu işten para kazanmak için ne olursa olsun dükkan mı açmalıyız? Halı yıkama işinde izlenmesi ihtiyaç duyulan yöntemler nedir? Gelin, bu soruları aşağıda beraber cevaplayalım.

Halı Yıkama İşi Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Bu işten para kazanmak için izleyebileceğiniz değişik yöntemler bulunmaktadır. Halı yıkama dükkanı açmak bu yöntemler içinde akla ilk gelen yoldur. Sadece halı yıkama dükkanlarının tek seçenek olmadığını da belirtmek isterim. Bu işi yaparak bütçesine katkı meydana getiren, doğrusu halı yıkama işinden ek gelir elde eden oldukça sayıda şahıs bulunduğunu söylemeliyim. Ağırlıklı olarak ev hanımları tarafınca meydana getirilen bu iş, bahar ve yaz dönemlerinde halı yıkama işi meydana getiren kişilere oldukça iyi oranda para kazandırmaktadır. Hatta bu yöntemin, köylerde bile kullanıldığını söyleyebilirim. Her her neyse, ayrıntıları alt başlıklarda konuşacağımız için sözü dolandırmayayım. İşte, halı yıkama işinde izlenebilecek yöntemlerden kabul edilen halı yıkama dükkanı açmak:

Halı Yıkama İşi Yapmak
Halı Yıkama İşi Yapmak

Halı Yıkama Tesisi Açarak Para Kazanmak

Bahar temizlikleri, minik evlatların halılar üstünde bıraktığı lekeler, evcil hayvanı olanlar, evde yaşanmış olan minik kazalar… Halılarımızı yıkatmaya vermek için öne sürülecek o denli oldukça niçin var ki! Hiçbir niçin olmasa bile, derhal hepimiz yılda minimum bir kere tertipli olarak halılarını yıkatmaktadır. Sonuçta halı, bir evi ev meydana getiren en mühim eşyalar arasındadır. İnsanın kendini rahat ve rahat hissettiği yerin ev bulunduğunu düşününce, halıların niçin daima temiz tutulmaya çalışıldığını daha iyi anlayabiliriz. Uzun lafın kısası, o şekilde ya da bu şekilde halı yıkama hizmetine gerekseme duyan şahıs sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Bu da halı yıkama işinin başlı başına bir sektör haline gelmesine zemin hazırladı. Peki, bu sektörün içine dahil olmak isteyenler ne yapmalı da rakiplerinin önüne geçmeli? Bu sebeple bildiğiniz gibi ki bu alanda hizmet veren şirket sayısı oldukça fazla. İşte bu yüzden işin içine girmeden ilkin tüm bilgileri araştırmalı ve hazırlığınızı tastamam yaptıktan sonrasında ilk adımınızı atmalısınız.

Halı yıkama işinde öncelikli olarak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, verdiğiniz hizmetin kalitesi ve müşterilerinizle kuracağınız diyalog. Şu demek oluyor ki bu iki noktaya da ihtiyaç duyulan hassasiyeti gösterdiğinizden güvenilir olmalısınız. Peki, bu alandaki eğitim ve deneyim önemsiz mi? Normal olarak hayır. Fakat halı yıkama işi günümüz teknolojisinin sağlamış olduğu gelişmiş makineler yardımıyla kısa sürede yapılabilen ve tecrübe kazanılabilen bir alandır. İşe girmeden ilkin alanında deneyimli halı yıkama tesislerini inceleyerek ya da internetteki bilgilerden faydalanarak da kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Ek olarak tesisiniz için yatıracağınız sermayenin miktarını ve hedeflediğiniz kazancı da titiz hesaplamalar yaparak belirlemelisiniz. Bu sebeple günde kaç tane halı yıkayabileceğiniz, tesisinizin ebatlarına ve çalışan sayınıza bakılırsa değişecektir. Eee bu da otomatikman elinize geçecek para miktarına tesir edecektir.

Tesisinizi açmak için ihtiyaç duyulan belgeleri ve yaptırmanız ihtiyaç duyulan extra sigortaları da eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Tesisinizde kullanacağınız halı yıkama makineleri ve ekipmanlarınız için detaylı araştırma yapmalı, bu alanda hizmet veren firmalardan informasyon almayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, halı yıkama tesisinizde ne şeklinde hizmetler vereceğinize karar vermelisiniz. Sözgelişi, yorgan, battaniye yıkama alanında hizmet verecek misiniz, bir tek makine halısı mı yıkayacaksınız yoksa hizmetleriniz içinde örme halı, ipek halı, İran halısı şeklinde değişik halı yıkama hizmetleri de olacak mı? Bu tarz şeyleri belirlemelisiniz. Hizmet çeşitliliğiniz ne kadar oldukça olursa, kazancınız da o aşama artacaktır.

Tüm koşulları sağlayıp işinizi kurduktan sonrasında halı yıkama tesisiniz için bir web sitesi açmalısınız. Bu sebeple bu şekilde müşterilerinizin gözünde daha güvenilir ve kurumsal olmuş olursunuz. Ek olarak oldukça daha çok kişinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Halı yıkama işinden para kazanmak için ilk etapta hususi kampanya tarifeleri uygulayabilir, isminizi duyurana kadar piyasadan birazcık daha düşük ücretle hizmet verebilirsiniz. Merak etmeyin, işinizi ne kadar iyi yaptığınız bir kez anlaşıldığı süre insanoğlu size ödeyeceği fazladan 50-60 liranın hesabını yapmayacaktır. Halı yıkama işinde başarıya ulaşmış olabilmek için uygulayabileceğiniz bir öteki yöntem ise hizmet verdiğiniz müşterilerden referans istemek olacaktır. Onlara civarlarında halı yıkama gereksinim duyan tanıdıklar olup olmadığını sorabilir, bu şekilde de satın alan sayınızı fazlalaştırabilirsiniz. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet, dikkat çekici reklam kampanyaları ve sistemli bir emek harcama ile bu işten para kazanmamanız olanaksız diyebilirim.

Halı Yıkayarak Para Kazanmak

Bu alanda kullanabileceğiniz tek yöntem halı yıkama tesisi açmak değil. İsterseniz bu işi kendi imkanlarınız dahilinde de yapabilirsiniz. Evet, bir çok insan halı temizliğini halı yıkama tesislerine yaptırıyor. Fakat birçok şahıs de bu iş için halı yıkama meydana getiren kişileri tercih ediyor. Bu sebeple bazılarına göre halı yıkama işinin eski yöntemlerle yapılması gerekiyor. Şu demek oluyor ki bolca su, sabun ve fırçalamayla. Ek olarak bazıları binlerce lira verip satın almış olduğu halılarını yıkamacılara teslim edemiyor. Bu şekilde kişiler de halısını elinde özenle yıkayacak insanlara gerekseme duyuyor. Yaşlılar, halı yıkayacak kadar sıhhatli olmayanlar, bu iş için zamanı olmayanlar da halı yıkama meydana getiren kişilerin para kazanmasına destek oluyor. Bu işin köy, kasaba şeklinde minik yerleşim yerlerinde de pek oldukça kişiye para kazandırdığını belirteyim.

Eğer siz de halı yıkama işi yaparak para kazanmak istiyorsanız; etrafınızdaki kişilere bu işi yaptığınızı duyurabilir, fısıltı gazetesinin lehinize çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bahar ve yaz dönemlerinde yapabileceğiniz bu işi isterseniz kışları da evlerde halı silerek devam ettirebilirsiniz. Şu demek oluyor ki emek harcama alanınızı ne kadar genişleteceğiniz size bağlı.

Kimler Halı Yıkama İşi ile Para kazanabilir?

Bu işi kimlerin yapabileceği sorusuna verilecek yanıtlar şunlar olabilir. Birincisi; halı yıkama işinde bir tesis oluşturmak mı, yoksa bu işi bireysel olarak mı yapacağınızdır. Bu aşamada halı yıkama tesisi kurmaya karar verenler için belirli bir şart yoktur. İşe yatıracak oranda sermeye sahibiyseniz ve halı yıkama işinin altından kolaylıkla kalkabileceğinizi düşünüyorsanız, siz de bu kazançlı sektörden para kazananlardan biri olabilirsiniz. Öte taraftan, bireysel olarak halı yıkama hizmeti vermek istiyorsanız hem bu iş için ayıracak zamanınız hem de gücünüzün olması gerekmektedir. Zira hepinizin bilmiş olduğu şeklinde halı yıkama, güç gerektiren bir iştir. İlaveten; bu işi bir ek gelir yöntemi olarak kullanan kişilerin ağırlıklı olarak ev hanımlarından oluştuğunu belirtmek isterim. Ayda 10 kişinin halılarını yıkayan ve eşinin almış olduğu maaştan daha çok para kazanan ev hanımları tanıyorum. Esasen siz de bu işe girmeden ilkin detaylı araştırma yaptığınızda, dediğimin oldukça mümkün bulunduğunu görmüş olacaksınız. Uzun lafın kısası halı yıkama işi hepimiz tarafınca yapılabilecek bir para kazanma yöntemi.

Halı Yıkama İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işten ne kadar para kazanacağınız da şirket olarak mı, kişisel olarak mı halı yıkama hizmeti vereceğinize bağlı olarak değişecektir. Fakat ben size bu mevzuda bir düşünce edinmeniz için şu şekilde izahat yapayım. Mesela; halı yıkama tesisleri çoğu zaman metrekare hesabı ücret alırlar. Burada şöyleki bir hesaplama yapabiliriz. Makine halıları olarak adlandırılan düzgüsel halıların metrekare tutarının averaj 5 lira bulunduğunu düşünürsek, bir evde bulunan toplam halı metrekaresini de 15-20 olarak ele alırsak, halı yıkamacının bir tek bir evden kazanacağı ücret 75-100 lira içinde olacaktır.

Eee bu hizmetin yılda minimum bir kez alındığını ve derhal her insanın halı yıkamacılara başvurduğunu düşünürseniz, ede edilebilecek kazançların ne kadar iyi oranda bulunduğunu anlayabilirsiniz. Yalnız bir tesis açarak bu işe giren ve kısa süre içinde 2-3 tane daha işletme açan girişimciler bulunduğunu biliyoruz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın