A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Güvenlik Kamerası İşi Yapmak
Güvenlik Kamerası İşi Yapmak
güvenlik kamera

Güvenlik Kamerası İşi Yapmak

Güvenlik Kamerası İşi Yapmak

Siz evinizden ya da işyerinden uzaktayken, geri bıraktığınız eşyaların güvende olup olmadığını izlemenin bir yolu güvenlik kameralarıdır. Eğer bu konuda gerginlik yaşıyorsanız bu kameralar sizi biraz sakinleştirebilir. Bir çok farklı sebeple kullanılan güvenlik kameraları, siz uzaktayken istediğiniz bir alanı gözetler ve kaydeder.

Çok çeşitli güvenlik kameraları vardır, bazıları dışarıda açık alanlarda bulunurken, bazıları kapalı alanlarda ve oldukça küçük yapıdadırlar. Güvenlik kameralarının görülmesi olası suçları daha olmadan önleyebilmeye yararken, gizli kameralar herhangi bir suçu görüntüleyerek kanıt oluşturabilirler.

Bir güvenlik kamera sistemi satın almadan önce, bunu hangi alanda ve ne amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Kamera sayısı daha çok hangi alanda kullanacağınıza göre değişir, örneğin bir odayı görüntülemek istiyorsanız, bir adet yeterli olabilir. Daha büyük bir alan için daha fazla kamera içeren bir güvenlik kamera sistemi gereklidir.

Güvenlik kameraları ister kablolu ister kablosuz olsun, nasıl bir kurulum yapılacağı, bu kameraların nerelere konulacağı ne kadar fark edilebilir olacağına bağlıdır. Kablolu kameralar daha hünerlidir. Görüntü kaliteleri kablosuz kameralara göre daha kalitelidir. Kablosuz kameralar ise daha esnek bir kullanıma sahiptir, kablosuz internet ve kablosuz telefonda olduğu gibi diğer cihazlar kablosuz kameranın sinyallerini bölebilir. Kablosuz bir güvenlik kamerası kullanmayı düşünüyorsanız, video görüntünüzün diğer cihazlar sebebiyle bölünebileceğini aklınızda bulundurun. Bu görüntülerin başkaları tarafından izlenmesi, güvenlik kameralarının kullanım amacını tamamen tersine çevirir ve birileri sizin evde olup olmadığınızı öğrenebilir. Bu sebeple görüntülerin başkaları tarafından izlenme olasılığını en aza indirmelisiniz ve kablosuz iletimde verilerin şifrelenip gönderilmesi konusunu üretici firmaya sormalısınız.

Büyük kameralar genelde fark edilebilir şekilde monte edilir, böylece gelip geçen insanlar buranın kamera sistemiyle görüntülendiğini bilirler. Bununla beraber çok küçük fark edilemez güvenlik kameralarını da piyasada bulabilirsiniz.

Güvenlik kamerası sistemi kurmadan önce, özellikle gizli kameralar için, bulunduğunuz bölgenin yasal gerekliliklerini öğrenmeli ve buna uymalısınız, bazı durumlarda, gözlenen yerde bulunan insanların o yerin kamera sistemiyle kayıt edildiğini bilmeleri yasal gereklilik olabilir. Bu konuda mevzuata uymalısınız.

Güvenlik Kamerası İşi Yapmak
güvenlik kamera

Güvenlik Kameraları Nasıl Yerleştirilmeli
Gözetim altına almak istediğiniz alanı belirledikten sonra, güvenlik sistemini uygun bir biçimde kurmalısınız. Kötü bir kurulum hiçbir sonuç vermeyecektir, eğer elektronik eşyalar konusunda yeterince bilginiz yoksa bu konuda uzman birinden yardım almanız önerilir. Herhangi bir lisanlı güvenlik şirketi size bu konuda yardımcı olabilir.

Kamera sistemlerinin çoğu fazla karmaşık değildir, yani kendiniz de kurabilirsiniz, kurulum prosedürü cihazdan cihaza farklılık gösterebilir, bu sebeple kurulum talimatını kullanmanız iyi bir fikir olacaktır.

Kameraları yerleştirdiğiniz yer önemlidir. Kamera ile kayıt edilecek yer arasındaki mesafe dikkate alınmalıdır, doğru alana odaklanıldığından ve görüntünün netliğinden emin olun. Kamerayı bir duvara ya da bir yapıya monte ediyorsanız, sağlam monte edildiğinden emin olun, kamera titrememeli ve görüntüyü bozmamalıdır. Dış ortamlarda bulunan olası suçları caydırıcı özelliğe sahiptir, bununla birlikte kötü hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. Sağlam bir gövdeye sahip olması tahrip olmasını ya da zarar görmesini engelleyecektir.

Bununla beraber, güvenlik kameranızın kayıt yapıp yapmayacağına karar vermelisiniz. Mesela bahçede çocuklarınızın güvenli bir şekilde oynadığını ya da ön kapıya kimin geldiğini görmek istiyorsanız, görüntü kaydına gerek duymayabilirsiniz. Fakat belirli bir alanda uzun zaman periyotlarında neler olduğunu görmek istiyorsanız, bu durumda kameranızı bir kayıt sistemine bağlamalısınız. Bazı insanlar VCR kayıt vidyolarını kullanır, bazıları ise bilgisayar bağlantısıyla tüm görüntüleri dijital olarak kayıt ederler. Video kayıt alanlarının ziyan olmaması için, bazı görüntü sistemlerinde hareket algılayıcılar bulunur, böylece herhangi bir hareket meydana geldiğinde sistem kayda geçer.

Gördüğünüz gibi çok çeşitli güvenlik kamerası sistemi mevcuttur, ihtiyaç duyduğunuz ve amacınıza hizmet edeceğini düşündüğünüz bir sistemi kullanarak, güvenlik seviyenizi arttırabilirsiniz.

Güvenlik kamerası sistemleri hakkında genel bilgi; Güvenlik Kameraları sistemleri, renkli ve siyah beyaz standart ve dome kameraları, çeşitli ebatlarda monitörler, quad, switcher ve multiplexer birimleri ile standart ve zaman atlamalı video kaydedicilerden oluşur.

Renkli kameralar işletmenizi normal gözle izler gibi izlemenizi ve gelişmiş bir güvenlik için daha iyi tanımlama ve teşhis yapmanızı sağlar. Renkli sistemler ekonomik olmaktan uzak olduğundan, ekonominin daha ön planda olduğu orta ve küçük ölçekli işletmeler için siyah beyaz sistemler çözüm olmaktadır.

Güvenliği sağlanacak olan mekanlara kamera seçimi tamamlandıktan sonra görüntüsü alınanacak mekanlar için lens ve aksesuar seçimi yapılır.

Lensler görüntü mesafesinin ve açısının doğru seçimi ile net görüntüler alınmasını sağlar. Bununla birlikte dahili ya da harici kullanımda doğru montaj ve kameraları dış etkilerden korumak için montaj ayakları ve muhafaza seçimleri yapılır.

Görüntü seçimi ve monitöre aktarımı için quad, switcher ya da multipexer kullanılır. Quadlar monitörü ekranını dörde bölerek aynı anda dört kamera görüntüsünü eş zamanlı olarak ekrana taşır. Quadların daha gelişmiş şekli multiplexer birimidir. Bu birimler görüntüleri dörderli olarak gösterebildiği gibi görüntülerin sıralı bir şekilde manuel ya da otomatik olarak gösterilmesini sağlar.

Multiplexerlar fazla sayıdaki kamera görüntülerinin standart yada zaman atlamalı video kaydedicilerde kayıt altına almak ve istenilen sayıda ve kombinasyondaki görüntülerin ekrana manuel ya da otomatik olarak aktarılmasında kullanılır.

Kameralar

Güvenlik Kameraları kullanım amacı çeşitli nedenlerle görülmesi istenilen bir bölgenin görüntüsünü video sinyaline çevrilerek direk veya endirekt olarak monitöre aktarmaktır.

Kamera Türleri

Kameralar besleme gerilimi bakımından 220V. Veya 12/24V olarak ayrılırlar. Renkli veya SİYAH-BEYAZ modelleri vardır. Hareketli/sabit – Board/Metal kasa türleri isteğe bağlı kullanılabilir. Hareketli kameralara speed Dome kamera denilir. Ayrıca sabit mini dome kamerası çeşitleri de vardır. Pan veya pan-tilt motor kullanılarak sabit kameraya hareket verilebilir. Her iki ürünün dahili ve harici ortamlarda kullanılan modelleri vardır. Eğer uyumlu ise Multiplexer gibi cihazlarla kontrol etmek mümkündür.

Lensler

Lens denilince akla göz gelebilir. Güvenlik Kamerası ile görmek istediğimiz bölgenin açısına, dahili/harici ortama, montaj yapılacak yere ve müşteri isteğine göre değişebilir. LENSLE YAPILACAK GÖRÜNTÜ AYARLARI (Eğer kullanılan lenste ilgili özellikler varsa)

Lens Özellikleri

  • Odak uzaklığı = zoom (2,8mm-12mm arası genel kullanılan)
  • Netlik ayarı = focus (Netlik ayarının gece yapılması gereklidir )
  • Işık hassasiyeti = iris
  • Lens Türleri
  • Sabit Lensler
  • Manüel Lensler
  • Varifocal Lensler
  • Oto iris lensler
  • Motorlu zoom lensler
  • Karanlık da duyarlı lensler(renkli kameraları için)

Switcher
Kelime anlamı olarak seçici/değiştirici denilebilir. Birden fazla kamerayı manüel veya otomatik olarak ekranda görmemizi sağlar. Renk ayırımı yoktur. Sesli modelleri de vardır. Ancak kameralardan gelen ses kalitesine bağlı olarak (özellikle sesin yoğun olduğu bölgelerde) sesli model switcher ses bakımından istenileni verememektedir. Kapalı Devre güvenlik kameraları ve sisteminde sesleri bir arada toplayan tek ekipmandır.

Türleri
Güvenlik Kameraları giriş bakımından 4-6-8-12 li olabilir, her kamera girişi için 3 kademeli anahtar bulunur.
Switcher ile kameralar görüntüleri ayarlanabilen zamanda (sn. cinsinden) Squence yaptırılabilir.

Quad
Kelime anlamı olarak aynı ekranda 4 kamerayı seyretmek denilebilir. Aynı anda 4 kamerayı veya 4+4 şeklinde bir monitörden seyredebiliriz. Video kayıt cihazı bağlanarak kayıt yapılabilir ancak, kayıt ne şekilde alınmışsa gösterim de aynı olacaktır. Ancak kaydedici çıkışı Quad görüntülü ise kullanımdan bağımsız Quad kaydı yapılabilir, ama playback olarak görüntüye müdahale şansı yoktur. Müşteri tarafından aksi yönde bir istek yoksa Quad’ lı SİYAH-BEYAZ sistemlerde 17”, RENKLİ sistemlerde 21” MONİTÖR-daha iyi görüntü alınır tavsiye edilmelidir.

Monitör
Çeşitli ekipmanlardan gelen video ( ve/veya ses ) sinyalini ekran üzerinde görmemizi sağlar.

Türleri
Siyah-beyaz ve renkli olabilir, ekran büyüklükleri değişebilir. ( 9 /12 / 14 / 17 / 21 / 25 inch olabilir )

Kayıt cihazı
Kelime anlamı olarak zaman atlamalı kayıt cihazı denilebilir. Özellikle güvenlik kameraları tercih sebebidir. 3-12-24-48-72-120-168-240-360-480-600-720-960 saat aralıklı kayıt kullanılan modele yapılabilir. Kullanılan markaya göre farklı saat uygulamaları olabilir.

Multiplexer
Aynı anda 16 kamerayı seyretmek ve/veya kaydetmek istendiğinde kullanılır. Yapı itibari ile ses sistemi yoktur. Kayıtla ilgili olan simplex, duplex ve triplex özellikli olabilirler.

Türleri
Renkli veya siyah-beyaz türleri vardır. Model farklılıklarına göre değişik özellikler bulunabilir.
Güvenlik sistemleri ve güvenlik kameraları ve telsiz kamerası insanın hayatını koruyan en önemli teknolojidir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın