A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi
Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi
Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi

Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi

Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi

İnanılmaz renkleriyle oldukça dikkat çeken bu kuş yüksek fiyatlarıyla da farkını ortaya koymaktadır. Değişik fiyatlarla alıcı bulmasına rağmen. 200 TL civarında satışı gerçekleşmektedir. Golden finch, anavatanı Avustralya olan bir kuş türüdür. Gökkuşağı ispinozu olarak ta malum kuşların Avustralya’da naturel yaşamın tahrip edilmesi ve iklim koşulları sebebiyle nesilleri tehlikeye girdiğinden, ülkede bu mevzuda emek harcamalar yapılmaktadır. Dünyada da kafeslerde üretilmeye çalışılarak, neslin devamı için yoğun çaba harcanmaktadır. Organik yaşamlarında Avustralya’nın kuzeybatı bölümünde koloniler halinde yaşarlar.

Yaşamlarını gereksinimlerini karşılamak için süpürge darısı ve üreme döneminde yuva olarak tercih ettikleri okaliptüs ağaçlarına yakın yerlerde devam ettirirler. İlkbahar ve sonbaharda üreme içgüdüleriyle okaliptüs ağaçlarının kovuklarında yaşarlar. Hemen sonra yavruların bakımı için, alçak bölgelere giderler. Doğada 20-30 derecede yaşayabilirler.

Golden finch türleri ve renkleri

Kuşlar kafa, göğüs ve sırt renklerine nazaran ayrılırlar. Kuşlar tanımlanırken kırmızı kafa (RH), yeşil sırt (GB) ve beyaz göğüs (WB) olarak anılırlar. Mutasyon golden finch türleri klasik türlere nazaran, değişik renklere haizdir. Bunlar ender bulunduklarından, oldukça değerlidir. Bu türlerin kafa, göğüs ve sırt renkleri farklılık göstermiş olsa da, üreme, barınma, ısı şeklinde alışkanlıkları diğerleriyle aynıdır.

Golden finch kafes seçimi ve malzemeler

Toplumsal yönleri kuvvetli olan kuşlar, hem kendi çeşitleriyle, hem de öteki kuş çeşitleriyle bir arada yaşayabilir. Üreme dönemleri ulaştığında kafeslerde koloni halinde yaşarken, dönemsel olarak agresif tavırlar gösterebilirler. Bu süreçte hemcinslerine karşı gagasıyla ufak darbelerde bulunabilir. Bunlar fazla hastalık vermese de, davranışlarını devam ettiren kuşların bir süre ayrılması gerekebilir. Golden finch tek ya da çift olarak beslenebilir. Sadece çift beslemek daha yaygındır. Üreme döneminde yavrular büyüyene kadar aile kurgusunu yaşatırlar. Bu kuşlar ispinoz türü olduğundan, bakımları için uygulananlar öteki ispinozlar içinde geçerlidir. Bunların bakılacağı kafeslerin büyük tutulmasında yarar vardır. Evinizde bulundurabileceğiniz büyüklükte bir kafes seçmelisiniz. Tercihiniz minimum 60X50X40 ebatlarında bir kafes olmalıdır.

Bu büyüklükte bir kafeste çift olarak golden finch bakabilirsiniz. Ufak kafeslerde bilhassa tüy döküm dönemlerinde mesele yaşayabilirsiniz. Üretim yapmayı düşünüyorsanız, kafesin içini şerit ledle aydınlatabilirsiniz. Bu yavruların gece beslenmesini kolaylaştırır. Kuşların kafes telleri saka ve kanarya türlerinde olduğu şeklinde dik telli olmalıdır. Paralel telleri olan kafeslerde suluklar sığ olacağından, kuşların su içmesini zorlaştıracaktır. Golden finchleri bakarken hava akımına dikkat etmelisiniz. Çift taraflı olan akımlar kuşlar için oldukça zararlıdır. Bundan dolayı kafesleri uygun bir alana yerleştirmelisiniz.

Bu türdeki kuşlar kafes içinde oyuncak seçimi aksesuarlara gereksinim duymazlar. Kafeslerinde naturel yaşamlarına uygun olacak şekilde ağaç tünekler tercih edilmelidir. Bunlar kuşların ayaklarında deformasyonu önleyecek, mantar oluşumlarına çözüm olacaktır. Sivri gagalı olduklarından su kapları minimum 1 santimetre derinlikte olmalıdır.

Golden Finch

Geniş ağızlıklı muhabbet kuşu sulukları yalnız banyo amaçlı kullanılabilir. Bu sulukları kullanırsanız, golden finchlerin sıkça banyo yapası yüzünden kuşunuz hastalanabilir. Kafesteki yem kapları onların rahatça tüneyeceği, açık yem kabı olmalıdır. Bunların kafesin içinde tünek altları dışına konmaları gerekir. Böylece kirlenmeleri önlenebilir. Kafesin altına koyacağınız taban malzemesi mısır koçanı granülü, çam talaşı ya da emiş gücü yüksek olan gazete kağıdı kullanılabilir. Gazete kağıdı konulursa, sıkça değiştirilmesi gerekir. Öteki kuşlarda olduğu şeklinde kafeste bulundurmanız ihtiyaç duyulan mürekkep balığı kemiği kuşların kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Bunun şeklinde kuş kumu da kafeste sindirim için daima bulundurulmalıdır.

Golden finch beslenme

Bu kuşlar öteki kafes kuşları şeklinde tohumlarla beslenir. Golden finchler için hazırlanmış karışık yemleri satın alabilirsiniz. Sadece muhabbet kuşu ve paraketler için kullanılan yemler uygun değildir. Finchlerin yediği tohumlar olgunluğa eriştikleri dönemde hasat edilmektedir. Bu yüzden tohumların ebatları daha küçüktür. Bunlar daha kolay kırılır. Gagaları düz olduğundan, öteki tohumları kırmada zorlanabilir ve beslenemezler.

Tohumların içinde sarı darı, kırmızı darı, Nijer, kenevir, keten tohumu, çim tohumu şeklinde tohumlar bulunmaktadır. Bunların haricinde golden finchlere lahana, muz, elma dilimi, havuç, böğürtlen, üzüm, haşlanmış yumurta, kavun, bezelye, çilek, haşlanmış patates şeklinde besinlerde verebilirsiniz. Bu tarz şeyleri yemeye alıştığında, kuşunuz daha uzun ömürlü olacaktır. Bunun yanında çimlendirilmiş tohumları da oldukça severler. Bunu darı tohumlarını çimlendirerek hazırlayabilirsiniz. Ek gıda verirken tuzlu olan yiyeceklerden, zeytin, alkollü besinler, çikolata şeklinde yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Golden finch bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Sağlıklarını korumak için alınabilecek önlemlerin en başlangıcında kafes temizliği gelmektedir. Bilhassa kafesin tabanı sıkça temizlenmelidir. Bunu kuşları ürkütmeden yapmalısınız. Şundan dolayı strese dayanıklı değildirler. Bu sırada bağışıklık sistemi zayıfladığından, kuşlar zarar görebilir. Yemlerinin temiz ve steril olması gerekir. Yem değişimlerinde tohumlar elenmelidir. Yem kaplarına noksan olan yemleri tamamlayarak gıda vermeyin. Bu tarz şeyleri boşaltarak eleyin ve yem kabını öyleki doldurun. Bilhassa mama verdiğinizde taze olmasına dikkat edin. Ek besinler verdiğinizde bunların kafeste çürümemesine dikkat edin.

Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi
Golden Finch ( Gökkuşağı İspinozu ) Üretimi

Su kaplarını yemliklerden uzağa koyarsanız, yemlerin nemlenmesini önlersiniz. Banyoyu sevdiklerinden, yemlikleri ıslatabilirler. Suluklara taze su konulmalı, yosunlanmasına izin vermemelisiniz. Devamlı olarak içlerini temizlemelisiniz. 15 günde bir suyuna bir kaç damla elma sirkesi koyabilirsiniz. Bu enfeksiyonlardan korunmalarına destek sunar. Gene içme suyuna maden suyu katkısı yaparak, sindirimlerine destek olabilirsiniz. Bunu haftada bir yapabilirsiniz. Ek olarak sıvı şeklinde olan vitaminlerle takviye yapabilirsiniz. Kafeste parazitler için, hususi hazırlanmış spreyleri kullanabilirsiniz.

Yumurtlama

Yuva yapımı tamamlanır tamamlanmaz, yumurtalıklarında yapmaya başladığı yumurtaları dişi kuş yumurtlar.
Yirmi dört saatte bir tane olmak suretiyle, sabahın ilk ışıklarıyla, saat 06.30 ile 09.30 aralarında 4-7 arasındaki yumurtayı bırakır. Yumurta sayısı dişinin yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genç dişiler çoğu zaman 4-5, yaşlı dişiler 6-8 arası yumurta yapar. Kız dişiler ilk yumurtayı kızgınlıktan 1 tane olarak yaparlar ve dolu yumurtalar çoğu zaman 1 hafta sonrasında gelmeye adım atar. Kimi zaman yumurta arası 48 saate kadar kesintiye uğrayabilir. Sonrasında devamı gelir.
Yumurta boyu dişiye nazaran değişkenlik izah edebilir. İri yumurtalar güzel bir yavru habercisidir.

Kuluçka

Bir tek kuluçka süresince dişi ve adam kuş gündüzleri yuvalıkta olurlar. Yumurtaya yatma sadece dördüncü yumurtadan sonrasında adım atar ve gece yumurtaya dişi kuş yatar. Adam kuşlar yuvalığın girişindeki tünekte geceyi geçirir. Eğer tabanca tipli yuvalık var ise giriş kısmında içerideki tünekte de geceleyebilir.

Kuluçka süresince kuşların yumurtaya yatmayı birden kesmesi, üreticilerin büyük korkularından biridir. Bu durum daha ziyade genç yada tecrübesiz çiftlerde karşılaşılan bir durumdur. Bu zamanda, kuşları mümkün olduğunca azca rahatsız etmek gerekir Her neyse ki yumurtalar oldukça acele soğumaz. Kısa süreli yatmama sorun teşkil etmeyebilir.
Averaj kuluçka süresi 15 (14-17) gündür. Altıncı günden itibaren, döllenmiş yumurta belli olur. Işığa doğru bakıldığında (mumlama) döllenmiş yumurta opak renk görünür. Döllenmemiş yumurta açık renklidir. Yuvalardan toplanan döllenmiş yumurtalar güvendiğimiz başka bir çiftin altına toplu olarak kaydırılabilir.

Döllenmemiş yumurtanın birkaç sebebi olabilir; çiftlerin genç, tecrübesiz oluşları, bulundukları ortamın uygun olmaması (Düşük ısı, oldukça soğuk ortam, aşırı sıcak), ender olmakla birlikte E vitamini eksikliği. Unutmamalıdır ki kuluçka döneminde kuşlar mümkün olmasıyla birlikte azca rahatsız edilmelidir.

Yavruların Yumurtadan Çıkması

Çoğu zaman yavrular 24 saat aralıklarla ve ikişer tane olarak yumurtadan çıkarlar. Bununla beraber, 5 yumurta kuluçka eşzamanlı olabilir ve aynı anda yumurtadan çıkabilir. Tüysüz doğarlar ve renkleri pembedir. Başları daha koyu renktedir, gözleri açıktır ve iyi görme yetkileri vardır. Tüyleri hemen hemen olmadığından dışarıdan gelecek ısıya gereksinimleri vardır ve anne babaları onların üstlerine yatarak ısıtır.

Bu zamanda yuva izlemekten kaçınmak gerekir. Hakkaten de eğer anne-baba rahatsız edilirlerse yavruları yuvadan dışarı atabilirler. Eğer yuvadan atılan yavru görülürse derhal yuvaya konulmalı, fakat rahatsız etmemek için oldukça dikkat edilmelidir. Eğer ortam sıcaksa genç yavrular daha uzun soluklu dışarıda biz bulana kadar ölmeden kalabilirler.
Üçüncü günden itibaren yavruların sesleri duymaya başlanır.

Yavruların Ebeveynlerce Beslenmesi

Anne babalar ilk birkaç gün oldukça sessiz bir şekilde beslerler. Yavrulara mama ve karışık yem kusarlar. Yavrularıyla beraber bırakılırlar. Bu beraberlik yavrulara bir rahatlık ve itimat verir. Yavaş yavaş beslenme alışıklığı kazanırlar ve yedi gün geçtikten sonrasında yavruları seyretmek kolay ve daha azca riskli olmaya adım atar.

Gençler ebeveynlerinin yuvalığa geldiklerinde, oldukça gürültülü bir hale gelmeye başlarlar, onuncu günden itibaren yuvadan başlarını çıkartmaya, birbirlerinin önüne geçip mama kavgası hayata geçirmeye başlarlar.

Yavruların ağız ve gaga kenarlarındaki fosforlu parlak noktalar karanlıkta anne babaları tarafınca kolayca beslenmelerine destek sunar. Bu lekeler yavrularla beraber büyür ve ikinci aydan sonrasında kaybolur.

Ebeveynlerin ilk dönemde yavruları ısıtmak için yatması oldukça yararlı olur. Endişelenirse ve sıksık yuvalığı terk ederlerse yavrular soğur, üşür ve en sonucunda ölümle sonuçlanır. Ölüm olmasa bile hastalık ve genetik zayıflık olur.

On gün sonrasında tüyleri çıkmaya adım atar. Kanatlar, baş ve sırt cildi koyu renk alır. Tüyler fark edilmeye adım atar. Tüyler 22-23 gün içinde tamamlanır.

Beslenme sabah, öğle, akşam ağırlıklı olmak suretiyle tüm gün devam eder. Öğün aralarında doymuş yavrular sindirim yaparlar, dinlenirler. Dinlenirken bile bu obur yavrular ebeveynlerinin geldiğini hisseder hissetmez kafalarını kaldırır ve gagalarını açarlar.

Yuvalıktan Çıkış

Yirmi günlük olan yavru yuvalığın kapısına yaklaşmaya adım atar. Meraktan ziyade beslenmede ilk sırayı kapmak için yapar bunu.

Fazlaca geçmeden yuvalığın tüneğine konar, orada kalır, sonrasında yakındaki tüneğe geçer. 23. günden itibaren yuvalığı terk ederler, önceleri yalnız gece dönerler, sonrasında da artık yuvaya girmeyi bırakırlar.

Sadece eğer anne ikinci kuluçkaya başlarsa, bu onları yeniden geçici olarak döndürebilir.

Yeni kuluçkaya karşın beslenme düzeni devam eder. Adam yuvadan çıkar çıkmaz yem kırmaya istekli olan yavrularla ilgilenir. Fakat daha 15 gün süresince beslemeye devam etmek zorundadır.

Yavruların Bağımsızlıklarını Kazanmaları

Baba tarafınca besleme giderek azalır. Ayrıca ağızdaki lekeler de azalarak kaybolur. Yavrular tek başına yemeye başlarlar. Artık yumurtadan çıktıklarından itibaren 40 gün geçmiştir.  Bu aşamada, ikinci kuluçka aslına bakarsanız ilerlemiştir. Eğer kafes yeteri kadar büyükse, gittikçe genişleyen bu aileyi aynı ortamda tutabilirsiniz. Hatta ilerleyen zamanda yavruların bir dönem sonraki kardeşlerini de besledikleri sürprizine tanık olunabilir.

Eğer kafes yeteri kadar büyük değilse, yavruları bir aviarium ya da salmaya ayırmak onlara uçma yetisi vermek açısından yararlı olur. Böylece kalan alanda ebeveyn ve yeni gelen yavrular strese girmez, rahat ederler.

Aviarium ya da salmalardaki öteki kuşlarla birada yaşayabilirler. Bu yeni ortamında sakin bir ortam olması gerekir. Beslenmelerine dikkat edilmeli, karışık yem, mümkün olmasıyla birlikte çeşitli gıda verilmelidir. Kabuklu darı ve dal darı yiyecek zaman içinde onlar için güzel bir meşgale olur ve bir oyun kadar keyifli hale gelir.

Yeni ortama alınan ve bir arada tutulan yavrular mümkün olmasıyla birlikte sakin ortamda bakılmalıdır. Herhangi bir tanesini zamansız ayırmak stres ortamı doğurur.

Kuşların yeni ayrılmış olduğu vakit duyarlı bir periyottur. Gençleri dikkatli kovuşturmak gerekir. Ellinci günden itibaren risk oldukça daha azalır.

Kuluçka Sayısı

Uygun ortamlarda Gökkuşağı İspinozları yavru bakımında muntazam netice verir. Bir üreme döneminde 4 kuluçkada 30 kadar yavru alınabilir. Bununla beraber bayağı üreticiler bu kadar muntazam netice ve sonuca ulaşamaz, ilk kuluçkada oldukça sabır ve ilgi göstermezlerse netice alamazlar. Eşe atılan çiftlerin iyice dinlenmiş olmaları, hastalıklara dirençli olmaları gerekir. Dişi de eğer bundan önceki kuluçkada yumurta problemi yaşadıysa ilave dinlendirilmesi ve yeni kuluçkayı atlatacak gücü kazanması sağlanmalıdır.

2-3 kuluçka ve yavru büyütmeden sonrasında ebeveynlerin iyice dinlendirilmeleri gereklidir. 2 kuluçka arası zamanı değişim izah edebilir. Fakat averaj bir buçuk ay şeklinde bir zamandır. Eğer yavrular ayrılmadan yumurtlarlarsa bu vakit daha da kısalır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın