A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Goji Berry ( Kurt Üzümü) Satışı ve Yetiştiriciliği
Goji Berry ( Kurt Üzümü) Satışı ve Yetiştiriciliği
Goji berry ( Kurt Üzümü )

Goji Berry ( Kurt Üzümü) Satışı ve Yetiştiriciliği

Goji Berry ( Kurt Üzümü) Satışı ve Yetiştiriciliği

Kurt üzümü sağlık bilinciyle hareket eden insanlar arasında oldukça popülerdir. Kurt üzümü en yüksek antioksidana sahip yiyeceklerden biridir. Çalı formundaki bu bitkiden mi yetiştirmek istiyorsunuz? Kurt üzümünü saksılarda, arka bahçenizde veya çiftliğinizde yetiştirip satarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

Kurt üzümünün ekimi, büyütülmesi ve kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz? İşte sizin için hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımız.

İnsanlar özellikle son zamanlarda yediklerine daha fazla dikkat etmeye başlamıştır. Kurt üzümü besleyici ve iyileştirici özelliği sayesinde oldukça değerli hale gelmiştir. Kurt üzümü dünyadaki en yüksek antioksidanlı gıdalardan biridir. Kurt üzümü farklı toprak türlerine ve çeşitli sıcaklıklara kolay adapte olabilen dirençli bir bitkidir. Kısa ve uzun çeşitleri olan bu bitki üç metreye kadar büyüyebilir. Kurt üzümü asmadan çok çalı formundadır. Budanabilir, kısaltılabilir ve süs bitkisi olarak kullanılabilir. Kurt üzümünün mor ve beyaz çiçekleri vardır ve meyveleri olgunlaşma dönemine girdiğinde yeşilden kırmızıya döner.

Goji Berry ( Kurt Üzümü) Satışı ve Yetiştiriciliği
Goji berry ( Kurt Üzümü )

Kurt üzümü yetiştirmek karlı mı?

Tam bir şifa kaynağı olan goji berry meyvesi doğru iklim bölgesinde yetiştirildiğinde çok karlı bir yatırım olacaktır. Özellikle soğuk iklimi seven meyve ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla kendine yetişme alanı bulmaktadır. Aktarlarda en çok satılan ürünlerden ilk 5’te olmasını ve kilosunun ortalama 100 TL‘ye satıldığını düşünürsek “ne yetiştiriciliği yapsam” diyenler için goji berry, kazançlı ve gözardı edilmemesi gereken bir tarım ürünüdür.

Kurt üzümü yetiştirmekle ilgili ipuçları

Kurt üzümü tohum olarak ekilebilir. Kurt üzümü tohumu satan firmaları internet üzerinden bulabilirsiniz. Bazıları bahar aylarında dikime hazır olması için kış aylarında pasif haldeyken gönderilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kurt üzümünü saksıda veya arka bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Kurt üzümünü saksıda yetiştirecekseniz güneş ışığı almasına dikkat etmelisiniz. Ancak yoğun güneş ışığı bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle bitkinin zarar görmesini engellemek için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Kurt üzümü için iyi drene edilmiş orta seviyeli toprak kullanabilirsiniz. Bitkinin sağlık değerini arttırmak için organik gübre kullanın. Kurt üzümü bir sene veya daha uzun süreden beri saksının içindeyse azalmaya başlayan besin değerlerini yenilemek için toprağın değiştirilmesi gerekir. Çiçeklenmeye ve meyve vermeye başlaması 2sene sürer. Kurt üzümü saksıda yetiştiriliyorsa hazır olduğunda polen yayması sağlanmalıdır. Meyveler oluşmaya başladığında eşek arıları en büyük düşmanlarınızdan biri olacaktır ve meyveleri yemeğe çalışacaklardır. Meyveleri böceklere karşı korumak için dar gözlü ağlardan kullanabilirsiniz.

Kurt üzümünün kullanımı

Toplanan kurt üzümlerinden meyve suyu ve çorba, yaprakları da çay yapımında kullanılır. Ayrıca bira, şarap, kahve ve ilaç sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kurt üzümü pazarı hızla büyümekte olup milyon dolarlık bir sektör olması beklenmektedir. Kurt üzümü yetiştiriciliğine büyük ölçekli başlayabileceğiniz gibi büyük ölçekli de başlayabilirsiniz.ve kurt üzümlerinden bira, şarap, kahve yapımında ve ilaç sanayinde de k da yapılmaktadır.

Tarım sektöründe ürün yetiştirmek isteyen ancak hangi ürünü yetiştireceğine karar veremeyenler için yetiştirilecek en karlı tarım ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

GOJİ BERRY YETİŞTİRME

Goji berry biyolojik yapısı gereği hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren bir ağaçtır.

Goji berry iki türlü yetiştirilir.Birincisi tohumdan ikincisi çelikleme yöntemi.Ayrıca doku kültürü ile yetiştirme yöntemi ile de çoğaltılabilir . Ancak bu yöntem maliyetli ve özel ortam gerektirdiği için üzerinde durmayacağım.Tohumdan yetiştirmesi diğerine göre daha avantajlıdır.

Tohumdan üretilen ağaçlar da yozlaşma olmaz,bire bir aynı özelliği taşır. Erken baharda ekilen tohumlardan ekim ayında meyve oluştuğunu bu yıl kendi bahçemde gördüm.

Çelikleme yönteminin iyi tarafı fidanlar en başında kalın bir kök yapısı ile hayata başlıyor olmasıdır. Bu yöntemle üretilen fidanlardan da aynı yıl meyve görmek mümkün.Gelişme hızları diğerlerine göre biraz daha azdır.

TOHUM EKİMİ

Goji berry meyveleri bardak içerisinde bir miktar suya ıslatılır. 3-4 saat beklenir.

Meyveler yumşadıktan sonra içerisindeki küçük tohumlar tek tek alınarak önceden hazırlanmış torf (toprak) üzerine bırakılır.

Ekim bittikten sonra üzeri gene torf ile örtülerek düzeltilir.Sprey sulama aparatı ile sabah akşam sulanır .

Toprağın kurumaması için ekim yapılan kabın üzeri şeffaf bir örtü ile kapatılırarak taprağın nem oranını muhafaza etmesi sağlanır. Daha sonra güneş alan bir yere bırakılarak çimlenmesi beklenir.

Ortamın ısısı 20 ila 25 derece arasında olmalıdır. Bu koşullar sağlandığı takdirde yedi ile on gün içinde çimlenme görülmesi gerekir.Bu süre ortam sıcaklığına ve ekilen tohumun cinsine bağlı olarak daha erken de görülebilir.

Modern üretim tesislerinde bu işlemler sera ortamında ve ısı ve nem ortamı sürekli kontol edilerek yapılmaktadır.

Tohumlar toplu bir kaba ekilmiş ise iki veya üç yaprak olduklarında şaşırtılması gerekir.Yani ayrı kablara alınması zorunludur..Bu safada sıvı bitki besini takviyesi yapmak gelişmeyi hızlandıracaktır.

Boyları on cm. olduklarında dış ortama uyum sağlamaları için günde birkaç saat dışarıda tutularak yumuşak bir geçiş sağlanmalıdır.

Goji berry fidanları 30cm olduklarında tepeleri makasla alınıp gövdenin güçlenip kalınlaşmasına ortam hazırlanmalı.Bu arada fidanların yanı başına bir çıta dikip ona bağlamayı da ihmal etmemeliyiz.Diktiğimiz destek çıtasının fidanlarımızı yaralamaması için de gerekli önlemi almalıyız.Çıta üzerine kabarcıklı ambalaj naylonu bağlayabiliriz.

İyi bir goji berry fidanımızın olmasını istiyorsak boy 60 cm olduktan sonra tepe kesme işlemini tekrarlamalıyız.Bu defa ağacın birkaç dala ayrılarak devam etmesi için bunu yapmalıyız.Yoksa tek dal olarak yukarı uzayıp gider.Hoş omayan bir görüntü ortaya çıkar.
İlerleyen zamanlarda ağacımıza daha güzel şekil verebilmek için budama sayfasını inceleyiniz.

Goji berry meyvesi ülkemizin hemen her bölgesinde yetişmektedir.Rakımı 800 metrenin üzerinde olanlarda kalite daha da yüksektir.

Goji berry meyvesinin toprak seçiciliği yoktur.Biraz kumlu ve humuslu toprağı sever.Su ve güneş her meyvenin olduğu gibi goji berrynin vazgeçilmezidir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın