A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Girişimcilerde Bulunması Gereken Alışkanlıklar
Girişimcilerde Bulunması Gereken Alışkanlıklar

Girişimcilerde Bulunması Gereken Alışkanlıklar

Girişimcilerde Bulunması Gereken Alışkanlıklar

İyi alışkanlıklar edinmek işinizde ilerleme kaydetmenize olanak sağlar. Dünyanın en başarı göstermiş işyerleri, pazardaki uzun ömürlülüğünü ve enerjisini korumak için doğru alışkanlıkları barındıran girişimciler tarafınca işletilmektedir. Gerçek şu ki, davranışlarımızın çoğunun günlük bazda edindiğimiz alışkanlıklardan geldiği bilinmektedir ve herhangi bir emek harcama ortamında üstün olma potansiyelimizi etkilemektedir.

Aslına bakarsak, alışkanlıklar genel olarak hayatımızın inkar edilemeyecek kadar kuvvetli bir parçasıdır, davranışlarımızın çoğunu yönetir. Düşünme biçimimizden, hissetme duygularımıza ve hareket tarzımıza gore kullandığımız alışkanlıklar başarı potansiyelimiz üstünde büyük etkiye haizdir. Hayatta en iyi olan bazı alışkanlıklarımızı da iş dünyasında kullanmamız gerekir.

Mali başarı kazanmayı isteyen herhangi bir işletme sahibi, işyerinde doğru alışkanlıkları sergilemelidir. Açıkçası, iş dünyasında, fena alışkanlıklar sizi hızla mahvedebilir, itibarınızı yok edebilir ve nihai başarı şansını yok edebilir. Öte taraftan, ısrarla uygulandığında iyi alışkanlıklar sonuçta sürekli bir başarı yaratabilir.

Girişimcilerin haiz olabileceği 21 en iyi alışkanlık

İyi Alışkanlık

Dünyanın en başarı göstermiş girişimcilerinin verilerine dayanana bu tavsiyelere yoğunlaşırsanız, uzun solukta başarınızı güvence altına alırsınız. Sadece bir gecede maddi özgürlük elde etmeyi beklemeyin. Ihmal etmeyin ısrarla bu alışkanlıkları uyguladığınız sürece başarı da size gelecektir.

Aşağıdaki alışkanlıkların birçoğunu şu an hayatınızda kullanıyorsunuz? Onların denetimini yapın ve uzun vadeli iş başarısı elde etmek için hangilerinin kolayca günlük rutine dahil edilebileceğini görün.

Erken Kalkmak

İş dünyasındaki başarı emin konsantrasyon ile beraber gerçek çaba harcamyı gerektiri. Çoğumuzun gündüzleri bu kadar sık çalıştığını ve kaotik (Kargaşa içinde) bulunduğunu düşündüğümüzde, aklımızı günün ilerleyen saatlerine odaklamak için o sabahın erken saatlerine ihtiyacımız var. Hedeflerinize ulaşmak için kişisel yada mesleki olarak erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur. Ne kadar erken sorarsanız? Şu an olduğundan minimum iki saat ilkin. Aslına bakarsak, dünyanın en başarı göstermiş girişimcilerinin bazıları, her gün sabah saat 4 ve 5 içinde uyanıyor. Fakat sabah erken kalkan birisi değilseniz, bu alışkanlığı yapmakta güçlük çekebilirsiniz.

Erken kalkma mevzusunda ciddi iseniz ve bu davranışı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, mikro değişiklik yaklaşımını kullanın. Vakit hedefinize doğru yavaş yavaş ilerlemek için saatinizi yavaş yavaş her bir haftada 15 dakika geri ayarlayın. Bu gün içinde anında uyanmaktan oldukca daha etkilidir.

Güç saati

Anthony Robbins (Girişimci, Yazar ve Kişisel gelişim uzmanı) konuşmalarında günün ilk kısmını en mühim unsur olarak ifade eder. Saf odaklanma ve netlik için erken kalkmak iyi bir motivasyonu da bununla beraber getirir. Sadece erken uyanma alışkanlığınızı elde ettiğinizde sağlığınızı ve zihninizi senkronize hale getirmek için kendinize süre ayırmanız gerekir. Güç saatini günde 10 dakika olarak uygulamaya alın. Bu süreçte egzersiz yapabilir yada zihninizi rahatlatmaya çalışabilirsiniz.
Bu alışkanlıkla günde yalnız 10 dakika ile başlayın ve süre içindeki güç saatinize dönüşmesine izin verin. Akılda tutulacak alışkanlıkların 40 gün sürdüğünü ihmal etmeyin. Uzun devam eden mikro değişiklik yaklaşımını, gücünüzün bulunmuş olduğu saatler de dahil olmak suretiyle herhangi bir alışkanlık haline getirin ortaya çıkabilecek zorluklardan dolayı öfkelenmeyin.

İlham almaya devam edin

Mühim bir iş kurmanın zorlukları göz önüne alındığında, esin deposu bulmak önemlidir. Motivasyon konuşmaları, TED Talk ya da tüm pistonları buharla ateşlemeye devam etmenize destek olacak bir blog yazısı okuyun ve kesinlikle size her gün esin veren bir şeyler bulun. Bir çok insan ardında olduğu başarıyı yakalayan insanları izlemek ister ve onlardan bazı özellikleri kendisi de taşımak ister. İlham kaynağınızı bulun ve her sabah araştırma hayata geçirmeye devam edin.

Günlük iş hedeflerini belirleyin.

İş dünyasında kalıtsal bir başarı elde etmeyi ciddiye alan hepimiz iş hedeflerini belirlemelidir. Sadece yalnız uzun vadeli iş hedefleri değil. Her gün işlerine yönelik hedefler koymaları gerekir.İşiniz için günlük hedefler belirlemek aklınızın taze olduğu sabah saatlerinde yapılmalıdır. Ölçebileceğiniz bir metrikle gelin ve her gün bu amaçla çalışmaya dikkat edin. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kısa vadeli bir hedef bulabilmeniz için uzun vadeli hedeflerinizi günlük hedeflere ayırın.

Gelen kutusunu sıfırlayın.

Meydana getirilen araştırmalar dağınıklığın odak yitirilmesine yol açtığını teyit ediyor. Bugün, bununla beraber hayatımızda odaklanma kabiliyetimizi azaltmamıza destek olan sanal karmaşıklık içerisindeyiz ve bu bir çok süre e-postalarımızın gelen kutuları ve anlık bildirimlerden oluşuyor. Bilhassa E-postalarınızı gelir gelmez sıralamak, organize etmek ve çöp kutunuzu boşaltmayı alışkanlık haline getirin. En büyük e-posta sağlayıcılarından bir çoğunda bu araçlardan yararlanmak istiyorsanız filtreleri ve kuralları ayarlayın. Tüm bu otomasyona haiz olmasanız bile, gelen kutusunu neredeyse daima boşaltmayı öncelikli kılmalısınız.

Zamanınızı yönetin.

İşyerinde haiz olabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri, zamanınızı etkin bir halde yönetmektir. Zamanınızı nasıl yapılır kullanıyorsunuz, ne kadar başarı göstermiş olduğunuz hakkında oldukca şey söylüyor. Zamanınızı boşa harcayıp, hayatınızı kolaylıkla kesebileceğiniz etkenleri azaltın. İnternette sörf yaparak yada tv dizisini izleyerek devam eden etkinliklerde boşa süre harcıyor musunuz? Zamanınızı yönetmek için iyi bir sistemle gelin ve ona sadık kalınca. Dikkat dağıtmayın ya da cesareti kırmayın. Hedeflerinize yetişebilmek için odaklanın.

Yardım isteyin.

Kimse muhteşem değildir ve kimse tüm cevaplara haiz değildir. İnsanlar doğası gereği hata yaparlar ve başarısız olurlar. Sadece dünyanın en başarı göstermiş girişimcilerini başkalarından ayıran şey, yardım istemektir. Egolarını arka koltuğa koyuyorlar ve etraflarındaki öteki insanlara uzanıyorlar. Başkalarından yardım istemek zor gelebilir fakat uzmanlardan ve danışmanlarla tertipli olarak yardım istemeniz ve danışmanlık almanız basit bir şey olmalıdır.

Pareto İlkesi

80/20 Kuralı olarak da malum Pareto İlkesi, sonuçların yüzde 80’ini sebeplerin yüzde 20’sinden geldiğini belirtmektedir. İş dünyasında pareto ilkesi numaralarınızı etkili şekilde ölçeklendirmek için paha biçilemez bir kaynaktır. Satışlarda bu bununla beraber gelirin yüzde 80’inin müşterilerin yüzde 20’sinden geldiğini belirtiyor.

Yalnız bu değil, yüzde 20 içinde 80/20-kuralı da geçerli, şu demek oluyor ki yüzde 20’lik gelirin yüzde 80’i de yüzde 20’den geliyor. Bu, yüzde 4’lük yada oldukca minik bir yüzdeli müşterinin satışlarının büyük çoğunluğunu kullandığı anlamına geliyor. Satışlarınızdaki yada işletmenizdeki herhangi bir yerdeki 80/20-kuralı’nı bulun ve her gün değerlendirin.

İzleyin ve çözümleme edin.

Bir tayyare dünyadaki bir noktadan diğerine geçerken, ilerleme durumunu seyredip çözümleme eder. Seyahat süresince her saniyede hızını, yüksekliğini, gezi yönünü ve bir milyon öteki faktörü bilir. Tayyare bunu bildiğinden, hedefine zamanında ulaşmak için gerektiğinde ayarlamalar yapabilir. Metrikler ne kadar detaylı olursa ve daha sık şeyler takip ederseniz, hedeflerinize doğru ilerleyip neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını bile o denli kolay bulabilirsiniz. İşletmeniz için bir metrik seçin ve her gün kesinlikle takip edin. Ya da, her saat başı takip edin. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramayacağını idrak etmek için ne gerekiyorsa yapın.

Yeni Çevreler oluşturun

İş dünyasında ki başarılar çevreniz ile oldukca ilgilidir. Devamlı sizin bildiklerinizle, haiz olduğunuz şeylerle ya da yetenekli olduğunuzla ilgili değil, hakkaten fark edebileceğini bildiğiniz kişiler ile iletişime geçin. Her gün çevreniz ile iletişime geçin ve yeni çevreler oluşturma alışkanlığı edinin. İnsanlarla minimum bir saat görüşme yapın, insanlarla konuşun ya da insanlarla ortaklaşa iş yapın ve denklemin neresine kıymet katabileceğinizi öğrenin. Bunun karşılığında bir şey aramayın. Yalnız başkalarına yardım etmeye çalışın. İnsanları doğru yönde yönlendirmenin yollarını bulun ve işlerine kıymet katın. Sonunda kesinlikle çevrenizde yaptıklarınızda işinize katkı elde edecektir.

İnsanlarla bağlantı kurun.

Para kazanmaya çalışırken sık sık başkalarıyla bağlantı kurmaya çalışırız. Bu yalnız müşterilerle bağlantı kurmakla ilgili değildir. Doğal ki, bu oldukca mühim. Bu, yalnız yüzeysel olmayan değil, daha derin bir düzeyde başkalarıyla bağlantı kurmakla ilgilidir. Yaşamları hakkında sual mesele ve yeni şeyler öğrenin. Bir ihtimal mükemmel bir öykü yada öğrenme deneyimi ile karşılaşabilirsiniz. Halihazırda hayatınızda olmayan insanlarla bağlantı kurabilmenin yollarını arayın, bunun yanında hayatınızda olmayan diğerlerini bulmaya çalışın. Konuştuklarında onları kulak verin. Meraklı olun ve hayatları hakkında informasyon edinin. Bu sayede zihinsel, ruhsal ve duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kıymet katın.

Oldukça fazla insan ticareti yalnız kar amaçlı olarak yapar. Elbet, kâr önemlidir. Sadece iş dünyasında katma kıymet sağlamıyorsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz anlama gelir. Köşeyi dönmeye yada kısayolları almaya çabalamayın. Gerçek başarı elde etmek isterseniz, minimum ilk dönüş için en fazla oranda iş yapmanız gerekir. Kıymet katmanın yollarını devamlı araştırın.

Sorular mesele.

Çocuklar oldukca meraklıdır. En temel şeylerle ilgili milyonlarca sual soruyorlar böylece minik akılları ile çevrelerindeki geniş geniş dünyayı anlamaya çalışıyorlar. Bununla beraber, yetişkinler olarak çoğunlukla sual sormayı bırakırız. Her şeyin yanıtını bildiğimizi düşündüğümüz bu minik dünyada yaşamaya başladık. Büyük seviyede, bu egomzudan doğar, sadece iş dünyasında bunun neticeleri yıkıcı olmaktadır. Hakkaten başarı göstermiş olmak için, sual sormalısınız. Bir sürü sual sormayı alışkanlık haline getirin. Her şey hakkında sual mesele. Ve cevapları kulak verin. Başkalarının bakış açılarını kulak verin. Onlara yalnız sormak uğruna sorular sormayın ve verilen tavsiyelere dikkat edin.

Düşüncelerinizi derleyin.

Günlük kaydı tutmak hem yaşamda hem de işte en iyi alışkanlıklardandır. Düşüncelerinizi her gün 15 dakika süreyle günlüğe yazarak, bilinçaltınızın zihnine bırakabilirsiniz. Bu işin en iyi kısmı ise bundan bir iki yıl sonrasında geriye bakabilir ve belirli bir günde ne düşündüğünüzü ya da hissettiğinizi görebilirsiniz.
Günlük kaydı tutmak arzularınızı iş dünyasında düşünmenize ve bu tarz şeyleri süslemenize destek olabilir. Ne elde etmek istiyorsun? Niçin başarmak istiyorsun? Sizi geride tutan şey nedir ve kendinizi nasıl yapılır hissediyorsunuz?

Pozitiviteye odaklanın.

İş dünyasında pozitif yönde olmak önemlidir. Meselenin aslı, odaklanacağımız her şeyin doğru yola girmesi. Bununla beraber, iş dünyasında olumsuzluğa odaklanmak oldukca kolaydır. Mali problemler, satış eksikliği, reklam bütçesinin olmaması, iyi çalışanlar olmaması yada bu mevzuyla ilgili başka şeyler mevzusunda endişelenmek kolaydır. Sadece olumsuzluğa odaklanmak, daha çok olumsuzluğa niçin olacaktır. Zihin odaklandığı yöne doğru hareket eder. Durum ne olursa olsun, gümüş bir astar bulmak zorundasınız. Başarısız olsanız yada başarısız hissetseniz bile, ısrar eden kalmanız gerekir. Böylece eninde sonunda başarı göstermiş olmuş olursunuz. Sadece pozitif yönde kalmak şartıyla.

Başkalarına yardım edin.

Sık sık işlerimize dalarız böylece gereksinimleri olan öteki kişilere katkıda bulunmayı unuturuz. Dışarıda yiyecek, barınak ya da giyim benzer biçimde temel ihtiyaçtan yoksun oldukca fazla insan var, çevremizdeki insanlara yardım etmek için bir şeyler yapmamız önemlidir. İhtiyacınız olana süre ayırmak, anında işletme başarısı ile eşit değildir. Başkalarının yaşamlarına kıymet katmak kendimizi daha iyi bir insan benzer biçimde hissetmenizi elde edecektir.

Bütçeyi takip edin.

İşletmelerde bir bütçeyi seyretmek önemlidir. Gerçek şu ki, ayrıntılara dikkat etmediğimizde harcamalar kontrolümüz haricinde kalabilir. Minik şeyleri terletmediğimiz süre, minik şeyler bizi terletir. Benjamin Franklin bir keresinde “Minik bir sızıntı büyük bir gemiyi batırabilir.” demiştir. İşletmeniz için devamlı bütçeyi takip edin. Çizgide kalınca ve dürtülerinizi deneyin. Reklamcılık, satış, personel ve vergi benzer biçimde şeyleri yapmak için kafi nakit akış oranına haiz olduğunuzdan güvenilir olun. Bu işleriniz için inanılmaz derecede mühim bir alışkanlıktır.

Bir akıl hocası ile görüşün.

İş dünyasında, bir akıl hocasına ihtiyacınız olabilir. Ardında olduğunuz başarıyı yönlendiren birini bulmanız gerekir. Günlük olarak akıl hocanız ile görüşmeniz gerekir. Her gün mümkünse, kısa bir konuşma yapmanız ve mentorunuza yaşadığınız zorlukları ve nasıl yapılır hissettiğinizi söylemeniz gerekir. Bir iş danışmanı, tecim ve iş dünyasındaki başarı için hayal edebileceğinizin ötesinde oldukca kıymetli bilgiler sunabilir.

Başarıyı yansılamak edin.

Kuvvetli bir şirket olmak için başarı göstermiş olan şirketlerin stratejilerini takip edin. Alışkanlık olarak yapacağınız bu davranış size ve işletmenize bir oldukca yarar sağlayabilir. Şirketlerin bilhassa kriz zamanlarında ki davranışlarını araştırın ve nasıl yapılır başarı göstermiş olduklarına odaklanın. Başarıyı yansılamak etmek fena bir şey değildir. Değişik sektörlerde bile olsa başarı göstermiş stratejiler sizlerin de işinizi geliştirmenize destek olabilir.

Harekete geçin.

Açıkçası, başarı sadece harekete geçtiğinizde ortaya çıkabilir. Fakat yalnız minik bir fiil değil büyük oranda eylemler yapmanız gerekir. Sadece gerçek şu ki bir çok insan harekete geçmiyor ve erteliyorlar. Açıkçası bunun bir kısmı, hedeflerinize ne kadar oldukca istediğinizle ilgilidir. Her gün 15 dakika nasıl yapılır daha etken olabilirim diye düşünmeye zaman ayırın. İster minik bir iş modeli işletin isterseniz büyük bir iş modeli farketmez harekete geçmediğiniz sürece ve yeni şeyleri denemedikçe başarı oranınız azalmaya devam edecektir.

Sevdiğiniz bir şey yapın.

Her gün sevdiğiniz bir şey yapın. Boya yapmak, sahilde yürümek, bisiklet sürmek yada ava çıkmak benzer biçimde değişik etkinlikler hayata geçirmeye çalışın. Ihmal etmeyin çoğu zaman hedeflerimiz tarafınca tüketilir ve kendimize odaklanmayı unuturuz. İş dünyasındaki başarı, yalnızca iş, emek harcama ve işler ile ilgili değildir; bununla beraber kişisel sağlığınız ve refahınız ile ilgilidir. Hakkaten sevmeyi düşündüğünüz bir şey hayata geçirmeye odaklanın ve arada bir mola verin.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın