A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Gilaboru ( Gilaburu ) Yetiştiriciliği
Gilaboru ( Gilaburu ) Yetiştiriciliği

Gilaboru ( Gilaburu ) Yetiştiriciliği

Gilaboru ( Gilaburu ) Yetiştiriciliği

Adoxaceae familyasına ilişkin olan gilaburu Türkiye’de en oldukca İç Anadolu Bölgesinde yetişme imkanı gören bir bitkidir. Bodur yapıdaki minik ağaçlardan meydana gelir. Ana vatanı Çin olan gilaburunun boyu 4 metreye kadar çıkabilir. Gilaburu yetişmesi için en uygun mekanlar orman kenarları, su kenarları ve nemli yerlerdir. Türkiye’de İç Anadolu’dan sonrasında Karadeniz Bölgesinde de yaygın olarak görülür. Maliyeti düşük karı yüksek olduğundan bilhassa son yıllarda yetiştiriciliği teşvik edilmekte olan bitkinin bahçede yetiştiriciliği yapılmaz. Nebat organik maddelerce varlıklı toprakları sever.

Gilaburu suyu seven bir bitkidir. Sulak bölgeler bitkinin yetişmesi için en ideal mekanlardır. Nebat gelişme döneminde fazla su istemez. Bitkinin fidelerinin dikilmesi için en uygun dönem aralık ve mart aylarıdır. Fidelerin büyüklüğü averaj 100 santimetre olmalıdır. Eğer tüplü fide kullanılacaksa nisan ve kasım ayları arası dikilmesi gerekir. Fideler toprağın ortalama 30 santimetre altına dikilir. Gilaburu fideleri aralıklı bir şekilde dikilmelidir. İki fide arası mesafe 3 metre olmalıdır.

Gilaburu çiçeklerinin ilkbahar aylarında açar. Bahar bitimine doğru ise çiçekleri meyveye dönüşür. Meyve hamken yeşil renktedir. Olgunlaştıkça kızaran meyveler kasım aylarında yenilecek kıvama gelir. Ham olarak tüketilen meyveler zehirlenmeye sebep olabilir.

Gilaburu hasadı nisan ve ağustos ayları arası yapılır. Bu zamanda bitkinin dalları soyulup kurutulur.

Gilaburu genelikle sulak yerlerde ve ırmak kenarlarında problemsiz yetişir.

Hasat Zamanı

Nisandan Ağustosa kadar dalların kabukları soyularak, kurutulur ve kaldırılır. Tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.

Bazı botanikcilere gore vatanı Türkiye, bazılarına gore ise orta Çin olduğu ileri sürülmektedir. Başta Asyanın ılıman bölgeleride Türkiyenin ise iç ve karadeniz bölgelerinde vede Avrupanın kuzeyi hariç tamamına yayılmıştır. Gilaboru orman kenarları ve ormanların seyrek olduğu bölgelerle, daha oldukca su kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Gilaboru kimi zaman bir çalı görünümünde, bazende boyu 4 metreye kadar ulaşan minik bir ağaçtır.

Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile çapraz, kenarları kertikli, kimi zaman 3 ve kimi zaman 5 lopludur. İlkbaharda yeşil olan yaprakları sonbahara doğru açık kırmızımsı bir renk alır. Çiçekleri şemsiye şeklinde topluca bir arada ve çiçek demetinin etrafını çevreleyen bir sıra steril (kısır) ve içerideki öteki çiçekler ise fertildir (dölenebilir).

Meyveleri ilkin yeşilimsi ve sonrasında olğunlaşınca kankırmızısı bir renk alır ve çapı 0,8-1 santimetre olup içinde yalnız bir çekirdek bulunur. Meyveleri ham iken yenirse zehirlenmelere sebep olur, bu yüzden ilk kar yağdıktan sonrasında yenir yada satılır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın