A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Geyik Çiftliği Kurmak
Geyik Çiftliği Kurmak
geyik yetiştiriciliği

Geyik Çiftliği Kurmak

Geyik Çiftliği Kurmak

Çağdaş geyik yetiştiriciliği uygulaması Yeni Zellanda,Almanya ve İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Yeni Zelanda’da bulunan çiftliklerinin bir çok kızıl geyik çiftlikleridir ve başlıca üretimleri Asya pazarları için olan geyik boynuzudur. (ingilizce’de antler velvet denen ve her yıl bu geyikde çıkan boynuzumsu kabuk ginseng benzeri ilaç olarak Y.Zelanda ve Asya devletlerinde ilaç yapımında kullanılır).

Geyik etinin Avrupa pazarları için gittikçe önemi artıyor fakat alageyik (dama dama) öteki türlere gore mutfaklarda daha meşhur türdür.

Kızıl ve alageyik ABD’de yetiştiriciliği meydana getirilen iki ana türdür. Alageyik daha küçüktür (45 kilo averaj) , oldukça dikbaşlıdır ve ince dokulu ete haizdir. Kızıl geyik ortalama alageyiğin iki katı kadar bünyeye haizdir ve daha uysaldır (buna karşın o kadar da sağı soluda belli olmaz). Kızıl geyik’de wapiti türü şeklinde(iri şimal amerikan geyiği) aynı türe aitdir. Kızıl geyiğin ,erken doğurma , boynuz ölçüsü ve doğum oranı mevzusunda genetik olarak yapısını geliştirme çabaları devam etmektedir.

Kızıl Geyik mi Alageyik mi

Kızıl geyik ağılda(açık alanda) daha sakin mizaca haizdir. Birçok vazife basitçe bir operatör tarafınca bir geyik ağılının içinde durularak yerine getirilebilir. İlaç tedavisi ve aşılama şeklinde rahat işler böylelikle yapılabilir. Bununla beraber daha karmaşık işler için geyiklerin hareket etmesni engelleyecek alet ve mekanizmlar gerektirebilir.

Geyik Çiftliği Kurmak
geyik yetiştiriciliği

Alageyik ağılda(açık alan) daha reaksiyonerdir lakin eğimli tünel sistemlerinin içine doğru akmada daha isteklidir.

Dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir unsur da ağıl yapımında ala ve kızıl geyiğin değişik ağıl gereksinimidir.

Ondört senelik fazlaca tecrübeli New Yorklu bir geyik yetiştiricisi olan Joseph von Kerckerinck’e gore Alageyik ABD’li geyik yetiştiricileri için beş sebebe gore daha iyi cinstir: hastalıklara karşı dayanıklılık, uygun fiyatlara av partisi düzenlenebilmesi, azca bakım gereksinimi, mükemmel et mahsulü ve en önemlisi bu türün iki bin senedir insanların kontrolü altında olması.

Tesis Gereksinimleri

Bir geyik çiftliği teşebbüsünün gerektirdikleri şunlardır: bir bina, çitle çevrili otlak arazi, yıl süresince suya erişim, kışlık ilave yem, geyiği tutma gereçleri( tutma kafesi, soruşturma araçları) ve bu işi yürüteceğiniz nakit para. Başlangıç için 10–20 arası geyiğe haiz olmak hayvanları yönetim etmeyi öğrenmek açısından makul bir sayı olabilir. Fakat uzun solukta 50 geyik ya da altında ki sayıya sadece bir hobi gözüyle bakılabilir.

Çiftlik planlaması ve mera tasarımı bir geyik çiftliğinin işleyebilirliği açısından önemlidir. Çit çekme en büyük masraflardan biridir. Kapıların yerleşimi önemlidir: geyikler köşelere koşma alışkanlığını kazandıktan sonrasında kapılar daima köşede olmalıdır.

Yeni Zelanda malı Tighlock adlanan hususi geyik çiti kanıtlanmış en iyisidir. İleri aşama gerilebilir ve kurması kolaydır.

Tutma ve Ekipman

Bir geyik çiftliği girişiminde bulunan kimse, hayvanı tutacak uygun tutma sistemlerini de planlarına dâhil etmelidir. Sığır yetiştiricileri sık sık dolaylı soruşturma harcamalarından bahsederler. Öteki taraftan artan harcama, işgücü ve yaralanma bu uygunsuz soruşturma ortamından meydana gelmektedir.

Soruşturma sistemleri şunlar için gereklidir: aşılama, antihelmintik uygulama, tartma, kulak etiketi ve boyunluk, dişinin süt üretim statüsüne bakma, boynuz kabuğunu alma, sıhhat testi, doğuma yardım, yapay tohumlama şeklinde işleri yapabilmek için geyiği tutacak bir sisteme ihtiyacınız vardır.

Geyiği tutarken işçiye ve geyiğe minimum sıkıntıyı vererek işlemi gerçikleştirmek için mecburi olan temel araçlar gereklidir, bunlar ; sürü kanal giriş sistemi , kabul ağılı , örtülü barınak ve ağıl sistemi , mekanik dizginleme aygıtı , teknik çizim sistemi , boşaltma kanalı.

Sıhhat

Operatör kişi hayvan sağlığı programını geliştirmek için bir baytar ile beraber çalışmalıdır . Çiftliğinizdeki hayvanların sıhhat harcamalarına sürünün yılda iki kere bahar ve sonbaharda kurtçukla mücadelesi dahildir. Öteki harcamalar klostridal aşılama, tüberküloz ve bruselloz testleri vb.dir

Geyiklerde görülen hastalıklar : bruselloz, tüberkuloz, anaplasmosis, habis akıntılı ateş , yersiniosis , pasteurellosis, enterotoxemia , doku clostridium, bluetongue ve asaklaksal hastalıklardır

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın