A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak
gayrimenkul değerleme uzmanı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı, konut, bina, arsa, arazi vb. gayrimenkul kıymetlerin kıymetini tespit etme işidir. Bu mesleği yapanlar gayrimenkul alım-satımında, ipoteğe dayalı kredi işlemlerinde kıymet tespiti yaparlar, ek olarak gayrimenkullerle ilgili davalarda bilirkişi olarak görüşlerine başvurulur. Bu mesleği meydana getirecek olan kişilerin finans matematiğini, tapu mevzuatını ve bayındır mevzuatını fazlaca iyi bilmeleri, inşaat projelerini çözümleme edebilmeleri, genel ekonomik konjonktür ve gayrimenkul piyasası hakkında düşünce yürütebilmeleri gerekmektedir.

Gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin ise, herhangi bir gayrimenkulu almadan ilkin, gayrimenkul değerleme uzmanlarına başvurmalarında ve alacakları gayrimenkulun gerek tapu işlemlerinde gerekse belediye ile ilgili mevzularda herhangi bir problemi ve sakıncası olup olmadığını öğrenmelerinde yarar vardır.

Internasyonal Değerleme Standartları’na (UDES) bakılırsa tarif da şu şekildedir: Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, Varlık Değerleme Uzmanları,Değerleme Uzmanları, değerleme yapmak ve neticelerini raporlamayı tutumsal bir etkinlik olarak yürüten hususi bir meslek grubudur. Meslek erbabı olan değerleme uzmanları oldukça zor eğitim, öğretim ve yeterlik testlerinden geçmek ve becerilerini göstermek durumundadır. Ek olarak bu kişiler, Emek verme İlkeleri (etik ilkeler ve yetkinlik) ve mesleki etkinlik standartlarına riayet etmeli, bu tarz şeyleri muhafaza etmeli ve Genel Kabul Görmüş Değerleme İlkelerine uymalıdırlar.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak isteyenlere şu noktadan adım atmak isterim, İnşaatına gittiğimiz müteahhitler, mülk sahipleri, üniversite seçimi yaklaşan öğrencilerin aileleri ve Gayrimenkul Danışmanlarının çoğu zaman sordukları sorular bu anlamda iyi mi oluruz iyi mi yaparız ne okumamız lazım derler.

Değerleme uzmanı olmak için ilk olarak mesleğe yakın olan başta bankaların bilhassa talep etmiş olduğu inşaat mühendisliği, harita mühendisliği, kent planlama yada mimarlık bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu 4 bölüm bankaların özellik olarak aramış olduğu bölümlerdir. Bu bölümler haricinde olanların rapor oluşturamadıkları bankalar bile vardır. Zira bazı bankalar illede bu bölümlerden olacak yoksa rapor istemiyorum diyor. Bölümlerin haricinde değerlemeye yakın olacak Emlak ve Emlak Yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümleri ve Taşınmaz değerleme bölümleri vardır. Emlak yönetimi kısmı 2 senelik meslek yüksek okulu olup, 3-4 olarak Gayrimenkul ve Varlık Değerleme kısmına dikey geçiş yapılabilmektedir.

Ek olarak sektörde yerbilim mühendisliği, ekonomi benzer biçimde 4 senelik fakültelerden mezun olan bir fazlaca bölüm bitirmiş şahıs bu mesleğe girebilmektedir. Mesleğe ilk olarak sektörde çözüm ortaklığı yada lisanslı değerleme şirketlerinden bir tanesine girmek ve vakit içinde emek vererek deneyim kazanarak adım atmak gerek, emek vererek kazanılan deneyim ile beraber yalnızca değerleme uzman yardımcısı sıfatını kazanabiliyorsunuz. Tapu/Belediye ve sahada olan eksperlerden duyulur Değerleme Uzmanıyım diye aslına bakarsak işin aslı uzman yardımcısıdır. Lisanslı olan ve Resmi olarak Değerleme Uzmanı olan kişinin resmi imza hakkına yardımcılık ederiz.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak
gayrimenkul değerleme uzmanı

Uzman yardımcılığı esnasında çalışılır ve emek verme süreci içinde 3 yıl süresince lisans almaya hak kazanmak için yetişim denilen emek verme süresi doldurulur. Bu süre zarfında sınavlara girilir. Ana para Piyasa Kurulunun Değerleme Uzmanı olmaya yönelik düzenlemiş olduğu sınavlara girilir ve bu sınavlar verilir. Yetişim ve Imtihan tamamlanması halinde TDUB a resmi üyelik yapılır. İşte o gün itibari ile Değerleme Uzmanısınız dır.

Bu süreci kendi istediğiniz şekilde yönetebilir yada daha makul bir şekilde ilk olarak imtihanı bitirip sonrasında sektöre girebilirsiniz. Yetişim süresi olan 3 senelik emek verme süresi sınavın verilmesinden sonrasında yapılması tavsiye edilir. Sadece anlattığımız bu yetişim süresi yeni bildiri ile kaldırılmış olup fazlaca kısa sürede 1-1,5 ay kara bir süre zarfında SPL ‘nin düzenleyeceği eğitim kurslarına katılarak da verilebilmektedir. Stajın ders değil uygulama bulunduğunu kaçıranlar o şekilde bir gelişme ile 3 senelik emek verme zorunluluğunu kaldırıp bu durumu kısa yoldan hallediyorlar. Bu durumun sektör için yada lisans alanlar için kalitesiz bir durum bulunduğunu fark edinceye kadar bu kurs ile yetişim tamamlanma durumu aktiftir. Devem etmektedir. İleride kaldırılacağı düşünülmektedir.

Meslekteki bir firmaya 4 senelik lisans bölümlerinden mezun olarak girmek, çalışmak, stajı tamamlamak ve imtihanı tamamlamak faktörlerini bitirdikten sonrasında siz bir Değerleme Uzmanısınız işte o vakit gerçek lisanslı ve imza yetkisi bulunan Lisanslı Değerleme Uzmanısınız.

SPK Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı ve Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansına Yönelik Duyuru

1) Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Imtihanı ile Konut Değerleme Uzmanlığı Sınavında başarıya ulaşmış olan sadece mesleki tecrübeleri kafi olmayan adaylara noksan süreleri tamamlanıncaya kadar ilgili lisansları verilmeksizin, bu kişilerin gayrimenkul değerleme şirketlerinde, “Değerleme Uzmanı Yardımcısı” ve “Konut Değerleme Uzmanı Yardımcısı” unvanları ile tam zamanlı istihdam edilebilmelerine, bu kişilerin işe alınmakla beraber deneyim süreleri doluncaya kadar tek başına imza atmaksızın lisanslı bir değerleme uzmanı refakatinde değerleme raporu hazırlayabilmelerine,

2) Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Imtihanı’nda başarıya ulaşmış olan sadece, gayrimenkul değerlemesi alanında 3 senelik mesleki tecrübeleri bulunmadığından Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını alamayan kişilere talepleri halinde minimum 1 senelik mesleki tecrübelerinin sağlanması kaydıyla Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansı’nın verilmesine; karar verilmiştir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın