A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Filo Kiralama İşi Yapmak
Filo Kiralama İşi Yapmak
leasing nedir

Filo Kiralama İşi Yapmak

Filo Kiralama İşi Yapmak

İş kurmak isteyen girişimcilere filo kiralama şirketi kurmak iş fikirleri olarak kazançlı bir yatırım alanı olarak gözüküyor. Yapılan tüm araştırmalar operasyonel kiralama pazarının önümüzdeki yıllarda hızla büyüyecegini ortâya koyuyor. Şirketlerin KOBÎ’leri hedeflemesi ve buna uygun büyüme stratejisine yönelmesi büyümenin en önemli unsuru olacak. Tahminler önümüzdeki beş yıl içerisinde pazarın neredeyse ikiye katlanarak 300 bine ulaşacağı yönünde. 

Araba kiralama isi Uzun dönem kiralama pazarı ekonomideki büyümeye paralel olarak son 10 yılda hızlı bir gelişim gösterdi. Bunda tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişimin ve şirketlerin maliyet hesaplarıyla araç almaktan çok kiralamaya yönelmesinin payı kuşkusuz büyük.

Birkaç sene öncesine kadar, filo kiralama uluslararası ve büyük ölçekli şirketlerin tercihleri arasındayken, günümüzde orta ve küçük ölçekli şirketler de önceliğini filo kiralamaya verdiler.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), tarafından yapılan araştırmaya göre, araç kiralama sektörü 2012 yılsonu itibarı ile 6 Milyar 792 Milyon TL’lik aktif büyüklüğe ulaşmış durumda. Yine aynı araştırmaya göre, sektörde 170 bin 31 araç var ve bu araçlar toplam 15 bin 880 kurumsal müşteri arasında bölüştürülmüş durumda.

HACİM UZUN DÖNEMDE

Kiralama pazarı denilince kuşkusuz iki farklı hizmetten söz ediyoruz. Bir tarafta operasyonel yani uzun dönem kiralama hizmeti varken, diğer tarafta ise günlük kiralama hizmeti bulunuyor.

Operasyonel kiralama pazarı günlük kiralamaya göre neredeyse 10 kat büyüklüğe sahip. Türkiye’de ortalama günlük kiralama araç sayının toplam büyüklüğü yaklaşık 17 bin adet. Günlük kiralama pazarı özellikle son birkaç yıl içinde önemi bir gelişme gösterse de, hala Avrupa ile kıyaslandığında son derece düşük bir performans çiziyor. Biraz daha anlaşılır olmak için şöyle bir örnek verelim, Londra He-atrow Havalimanı’nda sadece bir markaya ait 5 bin üzerinde araç bulunuyor. Avrupa’da yüz bin kişi başına 60 günlük kiralama aracı düşerken bu rakam Türkiye’de sadece 4 seviyesinde bulunuyor.

Filo Kiralama İşi Yapmak
filo araç kiralama

155 BİN ARAÇ YOLLARDA

Şu an yaklaşık 155 bin araç şirketler tarafından uzun süreli kiralanmış durumda, içinde bulunduğumuz yıl, operasyonel kiralama pazarında dramatik bir büyüme beklenmiyor. Genel tahminler pazarın 2012’ye kıyasla yüzde yedilik bir büyümeyle 170 bin adete yaklaşabileceği yönünde. Önümüzdeki beş yıl içinde pazarın bugünkü seviyesi olan 150 bin adetten, 300 bin adede ulaşması bekleniyor.

Aslında potansiyel bunun çok daha ötesinde. Avrupa’da operasyonel kiralamada 10 milyon adede yaklaşan bir araç parkı söz konusu iken, Türkiye’de ise bu sayı henüz 155 bin adet araç seviyelerinde. Ancak ekonominin iyileşmesiyle birlikte Türkiye’de şirketler büyüyor ve filo kiralama ihtiyacı artıyor.

İstatistikler, kiralanabilecek araç parkının şu an yüzde 10’una ancak ulaşılabildiğini ortaya koyuyor. Şirketlerin iştahım da zaten bu kabartıyor. Bilindiği gibi, Türkiye’deki işletmelerin yüzde 95’inden fazlasını KOBÎ’ler oluşturuyor ve bu işletmeler toplam istihdamın yüzde 75’ini sağlıyor. Türkiye genelinde ticari maksatla kullanılan toplam 2 milyon binek aracın 1,5 milyondan fazlası KOBt’ler kullanıyor. Ve KO-Bl’lerin yüzde 43’ünün filo araç kiralama şirketlerinin varlığından haberi bile yok. Kısacası kiralama sektörünün gelişimi KOBl’lerden geçiyor diyebiliriz.

TÜRKİYE HIZLI BÜYÜYECEK

Frost & Sullivan’ın “Türkiye Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” araştırmasına göre, operasyonel kiralama şirketlerinin satın alacağı araç sayısı 2012’deki 69 bin oranından 2018 yılında 123 bine yükselecek. Analistler, Türkiye pazarının büyük olasılıkla Avrupa ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayarak birçok Avrupa ülkesini geride bırakacağını düşünüyor. Araştırmaya göre, şu an pazarın büyümesine en büyük katkıyı eczacılık, sağlık ve hızla büyüyen tüketim malları şirketleri gerçekleştiriyor. Şirkeüerin KOBÎ’leri hedeflemesine bağlı olarak, operasyonel kiralamaya yönelik araç havuzunun 2019 yılma kadar 300 bine ulaşması bekleniyor.

MEVZUAT ENGELİ

Aslında pazar çok daha hızlı büyüyebilir fakat mevcut mevzuat biraz da buna engel oluyor. Malum, son üç yıldır, mevzuat değişikliği nedeniyle ticari araç kiralanamıyor. Sektör temsilcileri bu durumun filo kiralama sektörünün büyüme hızını yavaşlattığı görüşünde.

Bilindiği gibi mevzuat değişikliğinden sonra, K2 belgesine sahip olan ve kullandıkları hafif ticari araçlarla kendi işini ve kendi malını dağıtmakta olan şirketler, artık ilgili işini yapmak için kullandıkları ticari araçları satın almak zorundalar. Bu durum uzun dönemli araç kiralama şirketlerini olumsuz yönde etkiliyor. Aynı şekilde bu karar, sermayesinin bir bölümünü işi yerine araca ayırmak zorunda kalan küçük işletmeleri ve esnafı daha zor durumda bırakıyor. Zira öz kaynakları ile ancak 3-4 araç yatırımı yapabilen KOBl’ler, kiralama yöntemiyle daha fazla araç kullanabiliyorlardı ve sermayelerini araç yerine asıl işlerine aktarma şanslarına sahiptiler.

AVANTAJI ÇOK

Operasyonel kiralamanın son dönemde hızlı büyümesinin altında işletmelere sunduğu fırsatlar var. Peki, bu fırsatlar neler mi? Kuşkusuz en önemli sebep maliyet, işletmeler kendi araçlarını satın almadan kiralama yoluna girmiş oluyorlar. Böylece araçlar için işletme sermayesi ayırmak zorunda kalmıyor ve bu kaynakları, asıl faaliyet alanlarına yönlendirebiliyorlar.

Yine filo kiralama yolunu seçen işletmeler bir taraftan servis, vergi, bakım gibi konularla uğraşmadığı gibi, yedek araç imkanından da faydalanabiliyorlar.

Filo kiralama şirketleri sadece uzman oldukları konu üzerinde yoğunlaşmış bir yapıya sahip, uzman ekiplerden oluşuyor. İşletmeler ise kendi konusu olan iş dalı üzerinde çalışmaya devam ederek ulaştırma gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyor. Aslında bu kiralama şirketlerine bir başka bakış açısıyla, yol yardım uzmanı da denilebilir çünkü araçların her türlü sorunları ile tepeden tırnağa dek ilgileniyorlar. Bunlara örnek vermek gerekirse, periyodik bakım zamanı geldiğinde araç bakıma girer ve personele yedek bir araç verilerek yoluna devam etmesi sağlanır, motorlu taşıtlar vergisi, araç takibi, OGS yönetimi, yakıt tüketim kontrolü ve otomobili birebir ilgilendiren başka birçok konuda destek operasyonel filo kiralama şirketleri tarafından üstleniliyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Sistem aslında çok karmaşık değil. İşletmeler ihtiyaç duydukları araç miktarını ve araç cinsini belirlendikten sonra, satın alma yerine bu araçları birkaç farklı tedarikçiden kiralama yoluna giderek kullanmaya başlıyor. Yapılan sözleşme gereği süre bitiminde araçlar tekrar teslim ediliyor. Yani şirket veya işletmeler sadece belirlenen kira bedelini ödeyerek otomobilin kullanım hakkına sahip olmuş oluyor. Kiralama şirketleri ise işletmelerin ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi sürekli yeni otomobillerin yollara çıkmasını sağlayarak, hem yakıt tüketiminin ve C02 salınımının azaltılmasına, hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamış oluyorlar, ayrıca otomotiv sektörü için büyük bir müşteri olan kiralama şirketleri, sektörün gelişimine de önemli katkı sağlıyorlar. Yapılan kiralama sözleşmesinin bitmesiyle birlikte, bu araçlar ikinci el pazarına sunularak bu sektöre de ciddi katkı sağlanmış oluyor.

PAZAR BÜYÜKLERİN ELİNDE

Bir parantez de günlük kiralamaya açalım isterseniz. Günlük kiralama tarafında ise daha önce de vurguladığımız gibi yaklaşık 15 bin araç, yılda 1 milyon 250 bin kişiye 4 milyon gün kiralama yapıyor.

Günlük kiralama sektörünün gelişmiş ülkelerinden olan Almanya da kişi başı kiralama harcaması 27 Euro iken, bu rakam Türkiye de henüz sadece 1.3 Euro seviyesinde. Bu durum elbette sektörün potansiyeli de net olarak gösteriyor.
Bir başka istatistiği ise toplam nüfusa göre verelim: AB ülkelerinin toplam nüfusunun 550 milyon seviyesinde olduğunu göz önüne alırsak, günlük kiralama sektöründe 650 bin adet aracın faaliyette olması yine potansiyeli gösteren bir başka önemli bilgi.

Oprerasyonel kiralamaya nazaran günlük kiralama çok daha dağınık bir yapıya sahip. Çok fazla ufak oyuncu olması, sektörü hakkında net rakamlara ulaşılmasını da engelliyor. TOKKDER’in verilerine göre ilk 10 büyük şirketin toplam pazar payı yüzde 70 civarında. Kalan yüzde 30’luk kısmı ise, yüzlerce şirket paylaşıyor. Bu ilk 10 şirketin önemli bir kısmını ise uluslararası markalar oluşturuyor.

UZUN DÖNEM KİRALAMANIN 5 AVANTAJI

1- Öncelikle işletmeler kendi araçlarını satın almadan kiralama yoluna girmiş oluyorlar. Böylece araçlar için işletme sermayesi ayırmak zorunda kalmıyor ve bu kaynaklan asıl faaliyet alanlarına yönlendirebiliyorlar.
2- Filo kiralama yolunu seçen işletmeler bir taraftan servis, vergi, bakım gibi konularla uğraşmadığı gibi, yedek araç imkanından da faydalanabiliyorlar.
3- Filo kiralama şirketleri sadece uzman oldukları konu üzerinde yoğunlaşmış bîr yapıya sahip, uzman ekiplerden oluşuyor. İşletmeler ise kendi konusu olan iş dalı üzerinde çalışmaya devam ederek ulaştırma gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyor.
4- Periyodik servis, bakım-onarım ve diğer bütün zorunlu ödemeler kiralama şirketi tarafından yapılır. Bu yüzden otomobilleri kiralayan şirket personel ve zamandan tasarruf sağlar.
5- Otomobilin çalınması, kaza yapması ya da periyodik bakımlarının uzaması halinde yerine muadil başka bir otomobil tahsis edilir. Böylelikle şirketlerin iş devamlılığının sürdürülmesi sağlanır.

Günlük tamam sıra uzun dönemde

Hem günlük, hem de uzun dönem kiralamada faaliyet gösteren ve günlük kiralamanın lideri Avis, bu yıl her iki alanda da sektörün üzerinde bir büyüme hedefliyor. Hizmet portföyüne üç ay önce çekici ve kamyon kiralamayı da ekleyen şirket, şu ana kadar 50 kiralama gerçekleştirmiş durumda.

Otokoç Otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren Avis, 66 nokta ile Türkiye’nin en yaygın ofis ağına, en geniş ve en yeni araç filosuna sahip araç kiralama şirketi olarak hizmet veriyor.

Faaliyete başladığı 1974 yılından bu yana, sektöründe birçok ilki gerçekleştiren Avis, hem uzun dönem kiralama tarafında hem de günlük kiralama tarafında faaliyet göstererek rakiplerinden farklılaşıyor. Şirket yurtdışmda ise Azerbaycan ve 2012 yılında başlattığı Kuzey Irak operasyonlarıyla hizmet veriyor.

YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Avis, geçtiğimiz yıl günlük kiralamada pazarın üzerinde bir büyüme performansı göstererek pazar payını yüzde 38’e çıkarmayı başardı. Şirket, bu yıl yaz sezonunda 6 bin 300 adetlik araç parkı ile hizmet verdi. Uzun süreli kiralama tarafında ise 18 bin adetlik araç parkına ulaşarak yüzde 20 büyüme hedefi ile istikrarlı büyümeye devam etmeyi planlıyor. Tüm bunları yaparken de, şu anda 66 adet olan ofis ağına yeni ofis yatırımları da yaparak, bu yılın sonunda sayıyı 76’ya çıkarmayı planlıyor.

Avis Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekinci, “Uzun dönem kiralamada yüzde 20 ve üzeri büyüme gösteriyoruz. Beş yıl önceki rakamlara baktığımızda, pazar payımız uzun dönem kiralamada yüzde 5-6’larda iken, şimdi yüzde 10’lara ulaştık” derken, operasyonel kiralamada portföylerine yeni bir ürün daha kattıklarını dile getiriyor. Avis, üç ay önce başladığı çekici ve kamyon kiralama alanında şu ana kadar yaklaşık 50 adetlik kiralama gerçekleştirmiş durumda. Şirket, yıl sonuna kadar 300 adet Ford çekici aracı kiralamayı hedefliyor.

2015 hedefi liderlik

Geçtiğimiz yıl araç parkını 12 bin 500’e çıkaran Çelik Motor Kiralama, önüne iddialı hedefler koydu. Bu yıl araç parkında 15 bine ulaşmayı hedefleyen şirket, 2015 yılında liderlik koltuğuna oturmayı planlıyor.

Anadolu Grubu şirketlerine kiralama hizmeti vermek için kumlan ve çoğunlukla grup markası Kia’yı öne çıkaran şirket, birkaç yıl içinde strateji değiştirerek pazarda talep gören tüm araç marka ve modellerini kiralamaya başladı. Böylece, kendisini pazarın en önemli isimlerinden biri olarak ko-numlayacak çok önemli bir dönüşümün altına imza attı. Zaten rakamlar da bu dönüşümü destekliyor.

MÜŞTERİ ODAKLI HİZMET

2007 yılında 3 bin 700 adet olan araç parkı, 2011 sonunda 10 bin 500’e yükseldi ve beş yılda 2 katlık bir büyüme gerçekleşti. Hızlı büyümesini geçtiğimiz yıl da sürdüren Çelik Motor Filo Kiralama, filosundaki araç parkını 12 bin 500 adede yükseltti. Bu yılın hedefi ise 15 bin.

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, 2015 yılında önlerine hedef olarak liderliği koyduklarını söylüyor. Bora Koçak, rakiplerinden en önemli farklarının müşteri odaklı hizmet anlayışı olduğunu belirtiyor.

Çelik Motor Filo Kiralama, farklı ve konuşulan kampanyalara imza atmaya devam ediyor. Bu kampanyalarla özellikle sektörde var olan filo kiralamanın daha çok küçük ve orta sınıf otomobilleri kapsadığı yönündeki genel algıyı ortadan kaldırmış oldu.

Çelik Motor Filo Kiralama, son dönemde uyguladığı bedava akaryakıt kampanyasıyla da yine konuşulan bir kampanyaya imza atıyor. Sektörde bir ilke imza atarak, Ford Focus Trend X model araç kiralayan müşterilerine 1.000 TL değerinde akaryakıt hediye ediyor. Üstelik Ford Focus Trend X modeli 325 Euro’dan başlayan fiyatlarla kiralanabiliyor.

LeasePlan 50’nci yılım kutluyor

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden Leaseplan, 50’nci yılını kutluyor. Girdiği her pazarda sektöre getirdiği yeniliklerle dikkat çeken şirket, Türkiye’de 2013’ü 11 bin araçlık bir parkla kapatmayı hedefliyor.
Leaseplan, Türkiye pazarına 2007’de yüzde 51 LeasePlan Corporation, yüzde 49 Doğuş Otomotiv ortaklığıyla girmişti. Pazara girdiğinden bu yana operasyonel kiralama sektörüne getirdiği yeni uygulamalarıyla dikkat çeken ve OGS yönetimi başta olmak üzere pazarda birçok ilki gerçekleştiren LeasePlan, pazarın en önemli isimlerinden biri olmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl yüzde 18’lik bir performansla pazarın üstünde bir büyüme yakalayan Leaseplan, bu performansla 9 bin 400 adet araçlık bir filo büyüklüğüne ulaştı. Geçtiğimiz yılı yedinci sırada tamamlayan şirketin, 2013 hedefi ise 11 bin araç.

25 ÜLKEYİ DOLAŞIYOR

Şirket, kuruluşunun 50’nci yılını ilginç bir etkinlik ile kutluyor. Şirketin genel merkezi Hollanda’dan yolan çıkan bir araç, LeasePlan’in faaliyet gösterdiği 25 ülkeyi dolaşıyor. LeasePlan çalışanları tarafından kullanılan araç,16 Eylül’de İstanbul’u da ziyaret etti.

Hollanda’dan 2 Eylül tarihinde yola çıkan Audi A6 model araç, sırasıyla Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya’yı ziyaret ettikten sonra Türkiye’ye geldi. 16 Eylülde İstanbul’daki LeasePlan Türkiye Genel Merkezi’ne Romen LeasePlan çalışanları tarafından getirildikten sonra, Türkiye ekibine teslim edildi. Türk ekip ise, 17 Eylül’de aracı, Atina’da Yunan meslek-taşlanna teslim etti. Bir sonraki durağı İtalya olacak aracın yolculuğu 7 Ekim’de Hollanda’da son bulacak. Beş hafta sürecek özel etkinlikte, LeasePlan aracı toplam 20 bin kilometre yol yapacak.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın