A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Evde Mantar Yetiştirmek
Evde Mantar Yetiştirmek
evde-mantar-yetistiriciligi

Evde Mantar Yetiştirmek

Evde Mantar Yetiştirmek

Evde fazladan bir odanız mı var yada kömürlük, çatı katı benzer biçimde atıl alanlar mı mevcut bu alanları kazançlı biri iş alanına dönüştürebilirsiniz. Üretimi ve satışı fazlaca kolay olan istiridye mantarı tam da size nazaran. Üretim yapmak istediğiniz alanda ihtiyacınız olan malzemeler; klima, raf sistemleri, ışıklandırma, havalandırma ve nemlendirme sistemleri. 

Girişimciler, yeni kazanç kapıları ardında koşanlar mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanabilir. Bu işte mühim olan, hangi mantar türü üstüne yoğunlaşacağınız. Örneğin, kültür mantarı yetiştiriciliği yüksek oranda sermeye gerektirirken, istiridye mantarı için ihtiyaç duyulan ana para fazlaca daha azdır. Ya da kültür mantarı yetiştiriciliğinde fazlaca sayıda rakibiniz olacağını hesaba katmalısınız. Bu hususta size istiridye mantarı ya da trüf mantarı yetiştiriciliğini önerebilirim.

Üretimini yaptığımız mantar bölgemize özgü organik bir mantardır. Ekibimizle beraber bu mantarın üretimini yapabilmemiz için 4 senelik bir AR-GE çalışmamız oldu. Doğal olarak ki bu işi ilk kere yaptığımızdan dolayı birazcık zorlandık ve AR-GE çalışmalarımız sonucunda bu işi geliştirdik. 4 senelik çalışmamızın sonucunda dağda yetişen mantarın aynısını elde ettik.

Mantarlarımızın üretimini kendi laboratuvarlarımızda elde ettiğimiz tohumlarla yapmaktayız. AR-GE çalışmalarımız sonucunda elde ettiğimiz tohumları aşılama yöntemiyle paketlerimize aşılayıp bu şekilde mantar elde etmiş oluyoruz. Bununla birlikte ortamın nemli olması için bulunmuş olduğu alanı hava şartlarına nazaran belli aralıklarla buharlaştırıyoruz.

Mantarlarımızın 21 günlük kuluçka süresinin peşinden minimum 10 gün ise olgunlaşma süresi vardır. Mantarımız öteki mantarlara nazaran daha kalitelidir ve uzun süre buzdolabında dondurularak muhafaza edilebiliyor. Bu mantarın meydana getirilen araştırmalarda kansere de iyi geldiği söyleniyor. 2011 senesinde Kore Ulusal Araştırma Kuruluşu tarafınca çaşır mantarı üstünde meydana getirilen bilimsel araştırmalar sonucunda bu mantar türünde bulunan polisakkaritlerin iyi bir anti kanser etkiye haiz olduğu kanıtlandı.

Mantarlarımız organiktir ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Doğada hangi şekilde ve şartlarda yetişiyorsa, bizim üretimini yaptığımız mantarlarda aynı şartlarda yetişmektedir. Klonlama yöntemiyle üretimini yaptığımız pleurotus eryngii mantar türlerinden olan çaşır mantarı hiçbir şirket tarafınca kültüre alınmamıştır.

Evde Mantar Yetiştirmek
evde-mantar-yetistiriciligi

 

Gurme mantarlar permakültür tarımın görkemli bir uzantısıdır. Mantarlar leziz ve ihtiva ettiği protein değerleri bakımından fazlaca zengindir. İnsan sağlığına olan katkıları da tartışılamaz. Dünya çapındaki çiftçilerin bir çok ürün yelpazelerine çeşit eklemek ve bir çok bitkilerin büyümediği gölgeli alanlardan yararlanmak için mantar yetiştirir. Doğru metotlarla meydana getirilen mantar yetiştiriciliğinde yatırımın geri dönüş süresi öteki işlere oranla fazlaca kısadır. Aylar içinde başlangıç maliyetlerinizi karşılayabilir ve kara geçebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği saydığımız tüm bu sebeplerle iş oluşturmak isteyen girişimcilerin iştahını kabartmaktadır. Doğal mantarların lezzetinden asla bahsetmiyoruz bile.

Sadece minik ve keyifli olan bu yaratıklar temel gereksinimleri karşılanmadan büyümezler. Mantar yetiştiriciliğinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için başlangıçta doğru adımları atmalısınız. Mantar yetiştiriciliğine başlarken atacağız adımlar:

Hangi mantarı yetiştireceğinize karar verin

  1. İnsanların aklına gelen ilk mantar türü çoğu zaman süpermarketlerde görmeye alıştığımız kültür mantarlarıdır. Kültür mantarlarının aklımıza gelen ilk seçenek olmasının sebebi popüler olmalarıdır.
  2. Kültür mantarları yetiştirilen en popüler türdür ve pazar geniş ölçekli yetiştirilen ucuz mantarla doludur. Endüstriyel ölçekli çiftliklerde rekabet etmek isteyen kültür mantarı yetiştiricilerinin altyapı tesislerine ciddi yatırım yapması gerekir.
  3. Kültür mantarları hususi bir kompostta yetiştirilir ve bu çoğu zaman belli bir harcama karşılığında alınır. Ziraatçi dönüşümün sonunda mantar kompostunu satabilir ve zararını tazmin edebilir.
  4. Kültür mantarlarının güvenilir ekinler üretmesi için mantar örtü toprağının kompostla kaplanması gerekir. Mantar örtü toprağı hem pahalı hem de turbalıktan toplanan torftan yapılır.

İstiridye mantarı

  • Pahalı olmayan ve mahalli olarak bulabileceğiniz malzemelerle kolaylıkla yetiştirilebilir: saman, talaş, şeker kamışı malçı, kağıt, mukavva…
  • Kültür mantarlarına nazaran daha yüksek fiyattan satılır.
  • Fiyat hakkında konuşacak kadar nadir bulunur.
  • Üretim yapılacak yetiştirme alanı için azca bir yatırım gerektirir.
  • Yetiştirilmesi en kolay mantar türlerinden biridir bundan dolayı sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

20 m2lik bir alan istridye mantarı yetiştiriciliğine adım atmak için averaj 3-5 bin TL’lik bir yatırım kafi olacaktır. Averaj 2 – 2,5 ay sürede ilk hasatınızı yaparsınız ve verime bağlı olarak 8 bin – 12 bin TL içinde bir kazanç elde edersiniz. Şunu ihmal etmeyin ki, mantarın gereksinim duyan şartları sağladığınız oranda verim yüksek olacak ve buna orantılı da kazancınız artacaktır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın