A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Evde Japon Balığı Üretimi
Evde Japon Balığı Üretimi
evde japon balığı üretimi

Evde Japon Balığı Üretimi

Evde Japon Balığı Üretimi

Birkaç koşulun yerine getirilmesi ile üretimi basit balıklardır. En kötü tarafı ise süper hoş anne babadan yüksek oranda kısa kuyruklu şekilsiz yavruların çıkması. Yavrular büyüdüğünde bunların gelmişine geçmişine saydırmayacaksanız üretin. Bu hayvancıklar doğal değil, doğada yok. Soyağacı bir dere sazanına dayanıyor, seçim yoluyla Çinliler önce rengini kızartmışlar sonra da bu şekillere getirmişler, uygar toplumların eline geçince de şimdi gözümüze güzel gelen bu hilkat garibeleri ortaya çıkmış.

Cinsiyet ayırımı yumurtlama döneminde erkeklerin yanaklarındaki beyaz benek aynısı noktalar ile. Bir de dişilerin anüs bölgesindeki beyaz çıkıntılı yumurtlama tüpü mü dersiniz işte oradan.

Kaliteli yavru için şansınıza, birkaç jenerasyondan beri aynı görünümde gelenlere, denk gelmek gerek. Ya da siz 5–10 sene uğraşacaksınız, diğer yolu var mı bilmiyorum. Genetikçilere sormak gerek.

Önce yumurtlama akvaryumunu tarif edeyim. Bildiğiniz koca bir tank olacak büyüklüğü damızlıklarınızın boyutunuza ve sayısına bağlı. Aynı anda yumurtlatacağınız üç tane büyükce dişi için 120×35 taban boyutlu yeter. Bunlardan da yalnız 2000–4000 yumurta çıkıyor. Genişliğini dar tuttum dikkat edin.

Sonra ince çıtalardan; camların içinden ölçü 119×34 ise 118×34.5 boyutlarında köşelerde birer cam çivisi çapında ama daha uzun çivi ile petek çerçevesi gibi dikdörtgen bir çerçeve yapın. Bunun da üzerine balıklarınızın yüzgeçlerinin girmeyeceği delik boyutlarında bir ağ gerin. Ya da file hortum denilen 10 cm çapında kırmızı renkli naylon hortumlardan alın. Bunların baklava olarak dalikleri vardır. Boylamasına kestiğinizde sizin 35 cm lik çerçevenin üzerini gerdirerek kaplıyor. Ayrıca hortum şeklinde olmayıp belirli enlerde üretilenleri de var, arayıp bulmak lazım. Gerek hortum gerek açık olarak üretilenler endüstride parça yüzeylerini darbelerden koruma amacıyla kullanılıyor. Bunların ağlara göre üstünlükı yumurtlayan balıklar takılmıyor. Dezüstünlükı ise baklava şekillerini oluşturan naylon tellerin kalın olması. Bu nedenle ağa göre daha fazla yumurta yapışıyor.

Japon ve aynısı yumurta döken balık türlerinde yumurtlama akvaryumunun tabanına büyük taş cam bilye tavsiyelir. Ya da bol ince yapraklı bitki türleri ya da rafya. Bunlar dişilerin kendi yumurtaları ile beslenmesini sağlayan yetersiz yollardır. Akvaryumunuzu taze su ile doldurun ve gerek görülürse birkaç gün aktif karbonlu filtre ile temizleyin. Üzerine ağ gerdiğiniz çerçeveyi su yüzeyinden balıkların büyükliğine göre 10–15 cm aşağı hafif eğimli olarak sıkıştırın. Dikkat ederseniz yukarıyada çerçevenin genişliğini akvaryumun iç genişliğinden biraz büyük yazdım eğim ve sıkıştırma bu nedenden dolayı sağlanıyor. Eğimli olması herhangi bir koşul değil yalnızca sıkıştırabilmek için 5–6 mm genişlik farkı sebebiyle zorunlu durum.

Yüzeye yakın olması ise sudan ağır olan yumurtaların ağdan geçerek hızlıca aşağı, korunmuş bölgeye çabuk ulaşmaları için. Japonlarınki gibi yumurtası dokunduğu yere yapışanların, yumurtalarından ağın tellerine yapışanlar dişi tarafından yenilecektir, bu nedenden dolayı filenin sıklığı balıkların takılmayacağı kadar ufak, ama aşağı bölgeye inemeyecekleri büyüklükte olmalı ki az yumurta yapışıp yensin.

B. Rerio (zebra da daha ince gözlü ağ ile aynı biçimde yumurtlatılır) gibi yumurtası yapışmayanlarda yumurta yalnız kenarlarda çerçevede kalır.

Yumurta veren çiftleri siz farkına varmadan yumurtlamaması için ayrı akvaryumlarda tutabilirsiniz. Erkeklerin yanısıra ise yavrusunu almak istemediğiniz ama yumurta döken bir dişi onları formda tutmak amacıyla bırakılabilir. Bu erkeklerin o dönemde sürekli sperm üretmesini sağlıyor.

Dişi erkek aynı akvaryumda kalacaklarsa suyun çok eskimiş olması gerekir. Arada sizin denetiminüz dışında yumurtlayan dişiler olabilir. Bu önemli değil, önemli olan yumurtlama akvaryumundan binlerce yumurtaya bir anda sahip olmanız ve vereceğiniz aynı uğraş ile çok daha çok balık büyütmenizdir. Zamanımız, artık verim çağıdır.

Ayırdığınız aynı zaman içerisinde, 1000 balık yerine 5000 balık almanız maliyetlerini düşürür. Aynı enerji ve iki kat su sarfiyatı ile 5–10 kat ürün almanız demektir bu. Sadece yem giderleri birim balık başına yakın değerde olur. Eşit değil yakın. Sizin uğraşlarınız da boşa gitmez.

Dişinin karnına dokunduğunuzda ya da hafif sıktığınızda yumurta dökülüyorsa, ister dişi ve erkekler ayrı tankta dursun ister aynı tankta, içine taze su doldurduğunuz çerçevesine ağ gerdiğiniz tanka alınca, ilkbahar yağmlinkarının etkisi gibi kovalamaca başlar. Dişlerin yumurtalarını dökebilmesi daha basitleşir. Erkekler boğa gibi dişileri kovalayıp sıkıştırarak yumurtaların dökülmesine yardım ederken spermlerini de saçarlar. Dar uzun akvaryumda kovalan dişiler bir kenara gelip geri dönüp diğer kenara giderken daha önce döktükleri yumurtalar çoktan ağı geçip güvenilir bölgeye inmiştir. Bu arada dokunup ağa yapışanları dişiler yemeden geçmezler. Atacağınız erkek sayısı kesinlikle dişilerden çok olsun. Bir dişiniz varsa iki erkek, ancak 3 dişi koyduysanız 6 yerine 4–5 erkek yeterli olacaktır.

Yumurtlama işinin bitiminde, balıklar alınır. Hava taşı ve ısıtıcı yerleştirilerek sıcaklık 28 dereceye ayarlanır. Bunların sonradan konulması hortuma ve ısıtıcıya yumurtaların yapışmaması içindir. Bu sıcaklıkta yumurtlar 7. gün yüzebilecek gelişim değişimini geçirmişlerdir. Artık çerçeveyi alabilirsiniz. İnce uzun şekilleri ile son derece nazik bedenli yavruları zedelememek için birkaç hava taşı ile zayıf hava verilmeli. Tek taş ile bol hava verilmesi yüzlerce yavrunun ölümüne neden olur.

İlk gün kuru yem, haşlanmış yumurta sarısı ve hemen sonrasında artemia verilebilir. Her gün, bir çubuğa bağladığınız hava hortumu ile dipten su çekerek %30–40 su değişimi yapılmalıdır. Yavruların çoğunluğunun yiyeceklere ulaşması için bol yapılan yemleme dibi çabuk kirletir. Bu su çekimi sırasında hortumun ucunu yavru çekmemek için mümkün olduğu kadar iyi gözleyin. Hortumdan kaçan yavruları sakatlansalar da geri atın. Onlar ölmeden kalıp büyüyemeseler de diğer büyüyenler kardeşlerini yiyecektir. Sakatlanmadığı halde iyi beslenemeyip büyüyemeyenler de diğerlerine yem olacaktır. Herbivaryus sazanlar ilk dönemlerde etçildir. Bir hafta sonra sünger iç filtre koyabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın