A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Elektrik Üretmek ve Devlete Satmak
Elektrik Üretmek ve Devlete Satmak
mikro hidro türbin

Elektrik Üretmek ve Devlete Satmak

Elektrik Üretmek ve Devlete Satmak

Ülkemizde elektrik üretmek belli kurallar dahilinde serbest olduğu gibi fazlasını devlete satabilirsiniz. Özellikle akarsuların bolca yer aldığı karadeeniz ve marmara bölgelerinde mikro türbin sistemleri ile 500 kilovata (kW) kadar üretim yapabilirsiniz. Sistem kurulumu 5.000 tl kadar bir yatırım yapmanız yeterli olacaktır.

Mikro – hidro jeneratörler hakkında bilgi alın. Kullanabileceğiniz pek çok mikro – hidro teknolojisi vardır. Araba alternatörlerine bağlı el yapımı pervanesi olanlardan sağlam ve karışık mühendislik sistemi olanlara kadar pek çok seçenek vardır. Nehirlere yakın bir yerdeyseniz bu sizin için etkili ve bağımsız bir çözüm olacaktır.

En uygun fiyatları öğrenebilmek için firmaları dolaşın. Yeşil enerji pazarında size farklı ürünler ve hizmetler sunacak olan farklı pek çok satıcı vardır ve çözümlerin bazıları diğerlerine göre sizin için daha uygun olacaktır.

Araştırmanızı yapın. Belli ürünle ilgileniyorsanız satıcıyla görüşmeden önce internetten fiyat karşılaştırmaları yapın.
Karar vermenize yardımcı olacak güvenilir birini bulun. Bazı satıcılar sizin iyiliğinizi ve çıkarınızı düşünürken bazılarıysa düşünmez.

Satın almalarınızı yaparken yerel teşvik programlarıyla ilgili bilgi almayı unutmayın. Kurulum masraflarınızı destekleyecek veya yeşile katkınızdan dolayı ciddi vergi indirimleri sağlayacak mevcut pek çok program vardır.
Her müteahhit veya becerikli kişi aynı ölçüde bu sistemleri kuracak diye bir şey yoktur. Sadece lisanslı olan deneyimli satıcılarla ve kurulum uzmanlarıyla çalışın.

Elektrik Üretmek ve Devlete Satmak
mikro hidro türbin

En kötüsüne hazırlıklı olun

  1. Büyük kurulumlar sigorta kapsamına giriyor mu öğrenin. Mevcut mesken sigortanız bunu kapsamıyor olabilir ve bir afette sistem yıkılırsa bu sizin için oldukça kötü olacaktır.
  2. Enerji bakımı yapan profesyonellerle ilişkiler kurun. Boyunuzu aşan işlere girerseniz yardım almaktan çekinmeyin.

Yedek enerji hakkında planlama yapın. Bağımsız güç kaynaklarının kullandığı doğal unsurlar güvenilir değildir. Güneş her zaman parlamaz, rüzgâr her zaman esmez ve su her zaman akmaz.

İnsanların çoğu için şebekeye bağlı sistemlerin kullanılması daha az pahalı bir çözümdür. Özellikle de bu ürünlerden daha önceden satın alan güçlü alıcılar için. Belli bir tür enerji kurulumu yaparlar ( güneş gibi ) ve paketi şebekeye bağlarlar. Yeterli enerji gelmediğinde şebeke açığı kapatır ve enerji fazlalığı olursa şebeke fazlalığı alır. Büyük sistemler devamlı olarak güç ölçerle çalışır.

Yakınlarınızda enerji alabileceğiniz bir yer yoksa şebekeye bağlanmak kendi enerjinizi üretmek ve depolamaktan daha pahalı olacaktır.

Batarya Seçimi

Enerjiyi depolamayla ilgili bilgi toplayın. Bağımsız sistemlerin depolanması için kurşun asitli bataryalar ortak çözümdür. Ancak bu bataryaları evinizde saklamamalısınız. Her bataryanın farklı türde şarj döngüsü vardır bu nedenle yükleme kontrolünüzün batarya türüne uygun olduğundan ve ona göre yapılandırılmış olduğundan emin olun.

Bataryalar karıştırılmamalı ve eşleştirilmemelidir. Ayrıca aynı türdeki yeni bataryalarla eski bataryaların bir araya getirilmesi iyi olmaz.

Bataryalara ve bataryaların bağlantılarına periyodik bakımlar yapmanız gerekir. ( bakım gerektirmeyen bataryaları bile rutin olarak kontrol edin )

Derin döngülü bataryalar sürekli olarak belli bir akım miktarının belli bir voltaj seviyesinin üzerinde kalmasına imkân verir. Derin döngülü bataryalara sık sık devir yaparsanız kısa sürede ömürlerini doldururlar. Zamanında ve seyrek olarak derinlemesine doldurursanız ömürleri uzar.

Yaş piller en çok kullanılanlardır. Bakımlarının yapılması gerekir ve ara sıra dengeleme bakımının yapılması gerekir. Bazı yüksek kalite yaş pillerde piller kötüye gittiklerinde değiştirilebilen bağımsız 2,2 voltları vardır.

Bakım gerektirmeyen bataryalar gazları bittiğinde su kaybederler ve piller kurur.

Jel bataryalar kullanışlı değildir ve affedilemez elektriklenme problemlerine sebep olurlar. Bir pil fazla yüklendiğinde bütün batarya ölür. İyi çalışsalar da büyük çözümler için uygun değillerdir.

Soğurulmuş cam mat bataryalar diğer türlere göre daha pahalıdır ve bakıma ihtiyaçları yoktur. Doğru şekilde şarj edilirlerse çekiçle parçalasanız bile akma veya dökülme olmaz. ( bunu neden isteyeceğinizden emin değiliz ) Fazla yüklenildiğinde gaz çıkarırlar.

Araba bataryaları sadece arabalar içindir. Araba bataryaları derin döngülü bataryalar gibi performans göstermezler.
Bağımsız jeneratörler. Eğer şebeke yoksa veya afet/kesinti yedeklemesi yapmak istiyorsanız bir jeneratör almanız gerekebilir. Çeşitli yakıt türlerine göre çalışanlar ve farklı büyüklükte ve kapasite de olanları vardır.

Jeneratörlerin çoğu yük değişimi yaparken tepkiye yavaş girerler.

Hırdavat dükkânlarında bulunan küçük ve sıradan jeneratörler ara sıra olan acil durum kullanımları için tasarlanmışlardır. Günlük enerji kullanımlarında genellikle bozulurlar.

Büyük ev jeneratörleri büyük paralara mal olur. Benzin, mazot ve LPG ile çalışırlar. Güç şebekesi kesildiğinde genellikle otomatik devreye girerler. Jeneratör kurulumu yaparken lisanslı bir elektrikçiyle çalıştığınızdan ve bütün yapım kurallarını takip ettiğinizden emin olun. Uygunsuz bir şekilde kurulum yapılırsa elektrikçiler öldürebilir ve çevrenize zarar verebilirsiniz.

Karavan, römork veya deniz için yapılan jeneratörler küçük ve sessiz olurlar. Ayrıca sürekli çalışma için yapılırlar ve biraz daha düşük maliyetlidirler. Benzin, mazot ve LPG ile çalışırlar.

Kendi elektriğinizi üretmeniz için ipuçları

Akan bir suya erişiminiz varsa mikro – hidro türbinler güneş ve rüzgâr sistemlerinden daha iyi çalışır.

Komşularınızla birlikte hareket ederek sapa bir yerde bir güç sistemi kurmak için birlikte para verebilirsiniz.
Sistemi finanse etmenin pek çok yolu vardır ve bazı güç kaynakları için teşvikler ve vergi indirimleri alabilirsiniz.
Kamu kuruluşlarının kurulum yapmadığı herhangi bir yerde şebekeye bağlanmak için yeni bir inşaat yapmak masraflı olacaktır. Kendi elektrik üretim kurulumunuzu yapmak daha az maliyetli olacaktır.

İnternette konuyla ilgili pek çok makale bulabilirsiniz ancak bunların çoğu belli firmaların çözümlerini satmaya odaklanmıştır.

Elektrik devreleri hakkında bilgili olduğunuzu düşünürsek bütün bunları bir araya getirmek gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmayacaktır.

Kendi elektriğini üretmek isteyenlere uyarılar

Kafanızda güvenlikle ilgili bilgi ve işe yarayacak bir elektriksel teori yoksa diğerlerinin neler yaptığını araştırın.

Mal zararına neden olabilirsiniz. ( çatı sızıntıları, evi yakmak veya parçaları yakmak gibi )

Yaralanmalara veya ölümlere neden olabilirsiniz. ( elektrik çarpmasından kaynaklanan ölümler gibi )

Havalandırılmamış veya kısa devre yapmış bataryalar patlamalara neden olur.

Püsküren batarya asitleri körlüğe ve yanıklara neden olur.

Elektrik devre paneline geri besleme yapıyorsa ( şebekeye bağlı dönüştürücüler veya jeneratörler aracılığıyla ) sistemin uyarı yapması gerekir. Güç olmadığını düşünen hizmet elemanları hizmet bağlantısını kapatabilir ve elektrik çarpması sonucu ölebilirler.

Bu gerçek bir anlaşmadır. Bu masum mekanizmalar sizi aniden öldürebilir.

İmar kanunlarını ve bina mevzuatlarını kontrol edin.

Ne kurarsanız kurun mesken sigortanızın bu kurulumu karşıladığından emin olun. Varsayımlara göre hareket etmeyin.

Hepsi bir arada sistemler vardır ancak bunlar genellikle küçük ve pahalıdır.

Kendi elektriğinizi üretmeniz için ihtiyacınız olanlar

  • Dönüştürücü
  • Derin döngü bataryalar
  • Yükleme kontrolörü
  • Güç kaynağı/ kaynakları
  • Mikro – Hidro jeneratör
  • Motor

“Kendi elektriğimi üretmek istiyorum” diyenlere yardımcı olmak adına bilgilendirici yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın