A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Elektrik Üretimi ve Devlete Satışı
Elektrik Üretimi ve Devlete Satışı
elektrik üretimi ve devlete satışı

Elektrik Üretimi ve Devlete Satışı

Elektrik Üretimi ve Devlete Satışı

Büyük oranda özelleşen enerji piyasası, girişimcilere cazip fırsatlar sunuyor. Serbest tüketiciye yönelik, toptan satış ve aracılık faaliyetleri adeta patladı. Son yönetmelikse kendi elektriğini üretip, fazlasını şebekeye satma imkânı getirdi…

ENERJİ sektörü, büyük ölçüde tamamlanan dağıtım ve üretim özelleştirmeleri sonrasında yeni iş fırsatları sunan bir pazar haline geliyor. Düzenleyici kurum EPDK’nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) aldığı her yeni karar rekabetin önünü açıyor. Pazarda gün geçtikçe yeni yatırım alanları, meslekler ve iş alanları doğuyor.

Örneğin, serbest tüketici limiti son düzenlemeyle yıllık 100 bin kWh’ya düşürülmüştü. Piyasada birden fazla KOBİ ölçeğindeki şirket serbest tüketici konumuna geldi. Başka bir ifadeyle sanayi tarifesinde aylık ortalama 1.876, ticarethane tarifesinde ise 2.651 TL elektrik faturası ödeyen işletmeler serbest tüketici haline geldi. Ülke genelindeki abonelerin yüzde 62’si bu kapsama giriyor. Başta akaryakıt istasyonları olmak suretiyle oteller, AVM’ler (alışveriş merkezleri), plazalar, hastaneler, balık çiftlikleri bu alanda öne çıkıyor.

Yelpazenin bir anda genişlemesinin yanı sıra yakında serbest tüketici limitinin yıllık 30-40 bin kWh’ya düşmesinin beklenmesi de piyasaya ciddi bir hareket getirdi. Serbest tüketiciye yönelik elektrik pazarlaması yapan şirketlerin sayısı hızla artıyor. Enerji firmalarının yanı sıra çok farklı alanlardan girişimciler de bu işe girmeye başladı. EPDK’ya toptan elektrik satışı lisansı için 80 firma başvurdu. Bunların aşağı yukarı 40’ı faaliyete başladı. Kısa bir süre önce bu işe girenler bile kazançlarından son derece memnun görünüyor.

Bu iş için ilk önce 1 milyon lira civarında nakit sermayeye ihtiyaç duyuluyor. Lisans bedeli ve teminat tutarı maliyeti aşağı yukarı 280 bin lirayı buluyor. Ancak burada asıl önemli olan müşteri portföyü. Keza yapılan bir nevi aracılık faaliyeti. Yani tüketici ile elektrik üreticisini bir araya getiriyorsunuz. Aradaki kazanç ise satılan elektrik bedelinin binde 4’ü kadar.

Geçen yıl eylül ayında sektöre giren şirketlerden bir tanesi de Balkaya Enerji’ydi. Sektördeki potansiyeli gören şirketin ana faaliyet alanı birçok serbest tüketicinin elektrik isteğini karşılamak. Balkaya Enerji, serbest tüketiciyle anlaşılan fiyat koşulları ve istekleri doğrultusunda özel fatura tasarlıyor. Balkaya Enerji Genel Müdürü Gülpaşa Kılınç, böylece anlaşılması basit, şeffaf ve güvenilir faturalandırma sistemi uyguladıklarını söylüyor.

Balkaya Enerji, gerekli elektriği özel elektrik üretim santrallerinden ve spot piyasadan alıyor. Kılınç’ın verdiği bilgiye göre, elektrik toptan satış lisansına sahip firmalar dışında, 81 ilin hemen hepsinde aracı olarak çalışan çoğu firma ve şahıs var. Bunlar “serbest tüketici danışmanlığı” adı altında faaliyet gösteriyor ve getirdikleri müşteri başına prim elde ediyorlar. Enerji tüketimi yüksek olan her işletmenin bu işi yapanlar açısından cazibe merkezi olduğunu ifade eden Kılınç, düşük tüketimlerde kar marjlarının daha yüksek olduğunun altını çiziyor.

ABONE BAŞINA 2-3 BİN TL KAZANÇ

Gülpaşa Kılınç’ın dikkat çektiği diğer önemli bir nokta da yeni iş kollarının ihtiyaca paralel olarak gelişecek olması. Örneğin enerji satış uzmanlığı da bunun bir parçası. Satış pazarlama ayağında ise serbest tüketici danışmanlığı veya toptan satış şirketlerine bağlı çalışan bölge temsilcileri sayılabilir. Bunun dışında elektrik piyasası danışmanlığı, sayaçların uzaktan okunması, dengeleme uzmanlığı, piyasaya özgü kurumsal program gibi iş kolları da sektörle beraber hızlı bir gelişme gösterecek.

Aracılık faaliyeti epey artmış durumda. Serbest tüketicilere yönelik pazarlama yapan aracı kişi veya kuruluşlar abonelik başına 2-3 bin lira kazanabiliyor. Ya da aldığı indirimin yarısını talep edebiliyor. Bu isimlerden bir tanesi de Selçuk Aydın. Adapazarı bölgesinde daha önce besicilik yapan Aydın, şimdi bölgesinde ticarethane ve sanayi işletmelerine elektrik satışı yapıyor. Bunun için portföy olması gerektiğini vurgulayan Aydın, elde edilen gelirin çoğu zaman sözleşmenin durumuna bağlı olduğunu dile getiriyor. Yani satış kontratında sanayi işletmesi ise farklı, ticarethane ise farklı kar oranları geçerli oluyor.

SEKTÖRÜN EN AGRESİF OYUNCUSU

EPDK’dan 2009 yılı sonunda elektrik toptan satış lisansı alan firmalardan bir tanesi de Anadolu Elektrik. Ankara merkezli ve 5 ortaklı şirketin, piyasada en yüksek indirimleri sunmuş olduğu konuşuluyor. Anadolu Elektrik, Türkiye genelinde son derece yaygın bir pazarlama ağına sahip. 300 civarında müşteri temsilcisi şirket için çalışıyor. Elektriği spot piyasadan (DUY) alan şirket, müşterilerine yüzde 21-26 arasında indirim veriyor.
Anadolu Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, hedeflerinde alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler ve benzin istasyonlarının bulunduğunu söylüyor. Anadolu Elektrik, santrallerden yüksek miktarda elektrik alabilmek için 1-2 yıl taahhütte bulunuyor. Tabii bunun için müşteri bağlanması lazım. Müşteri en çok 2 ay daha önceden sözleşmeyi feshedebiliyor.

Kaya, serbest tüketici limitinin yıldan yıla düştüğünü, 2011’de 40 bin kWh’ya gerileyeceğini belirtiyor. İşte bu durum girişimcilerin beklentilerini yükseltiyor. Burada hem elektriği satın alan hem de pazarlayanlar kazanıyor. Yakında bu sistem evlere kadar indiğinde ise tam bir patlama yaşanacak. Mehmet Kaya, “Tıpkı GSM şirketlerinde olduğu gibi çağrı merkezleri ve müşteri temsilcileri bu işlerde istihdam edilmeye başlayacak” diyor.

ELEKTRİĞİNİ ÜRET, FAZLASINI SAT

Enerji piyasasında son dönemdeki en önemli gelişme, kişilere kendi elektriğini üretme ve fazlasını şebekeye satma (mahsuplaşma) hakkı veren düzenleme oldu. EPDK’nın geçen yılın Aralık ayında yürürlüğe giren bu yönetmeliği enerji piyasasında büyük bir heyecan yarattı. Kendi elektriğini üretmeyi bugüne kadar ekonomik bulmayan birden fazla kişi, kurum ve kuruluş konuya ilgi göstermeye başladı. Tedarikçi tarafında yani ufak ölçekli rüzgar ve güneş paneli üreticileri arasında yeni yatırım ve istihdam kararları alınmaya başladı.

Sektör çevrelerinden aldığımız bilgilere göre, yönetmeliğin 500 kWh altındaki lisanssız ufak ölçekli elektrik üretimini artırması ve en az 10 bin şahsa istihdam sağlaması bekleniyor. 3 Aralık’ta yürürlüğe giren “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik” vasıtası ile isteyen herkes şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilecek. Ayrıca, üretilen ihtiyaç fazlası elektrik de dağıtım şirketine satılabilecek. Ancak şimdilik para ödemesi değil, mahsuplaşma söz konusu olacak. Yani özel kişiler şebekeye fazla elektrik verdiklerinde, alacaklı duruma geçecekler. Sonraki dönemde az ürettiklerinde bunu şebekeden karşılayabilecekler.

Yönetmelik, rüzgar enerjisinde yerli üreticinin önünü açan bir maddeye de imza attı. Buna göre gerçek ve tüzel kişiler, rüzgar santrali yatırımı için yerli rüzgâr türbinini tercih ederse tüketim fazlası elektriği daha yüksek fiyatla satabilecek.

EPDK yetkililerine göre, anonim ve limited şirket kurma imkânı bulunmayan toplu konutların, sanayi tesislerinin, üniversitelerin ve hastanelerin gerek ısı gerekse nettisiz ve güvenilir elektrik enerjisi ihtiyacını verimi yüksek konesil tesisi kurarak sağlayabilmelerine imkân tanındı. Böylece enerji kaynaklarının azami ölçüde sisteme katılımı, tüketim noktasına en yakın yerde üretimin gerçekleştirilmesi sonucu iletim ve dağıtım kayıplarının azaltılması, sürdürülebilir, nettisiz ve kaliteli enerji sağlanması gibi yararlar sağlanacak.

NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Bu imkântan faydalanmak isteyenler sırayla şu yolu izleyecek:
* Üretim tesisinin kurulacağı yerin kullanım hakkına sahip olacak.
* Kaynağın (rüzgar ve güneş hariç olmak suretiyle) kullanım hakkına sahip olduğunu belgeleyecek.
* Bağlantı müracaat formuyla beraber bölgesindeki dağıtım şirketine başvuracak.
* Dağıtım şirketi, 1 ay içinde müracaatları topluca değerlendirecek.
* Bu değerlendirme sırasında, bağlantı kısıtı olması halinde sırayla müracaatnun yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olması, tüketim tesisiyle aynı yerde olması, müracaat sahibinin öncedİdeal bulunmuş bir müracaatsunun olmaması kriterlerinde öncelik sıralaması yapılacak.
* Uygun bulunan müracaatlar için dağıtım şirketince ilgili şahsa bildirimde bulunulacak…

Bu kapsama giren üreticiler, fazla elektriği tesis yenilenebilir kaynaklardan aldığında yürürlükteki alım garantisi olan 5.5 euro sentten satacak. Mikrokonesil ise Türkiye ortalama toptan elektrik satış fiyatı üzerinden perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi tarafından satın alınacak.

700 KONUTUN İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Uzmanların hesabına göre bir konut, yılda ortalama 1.500 kilovatsaat elektrik tüketiyor. 500 kilovatlık yenilenebilir enerjiye dayalı bir tesis, yılda ortalama

2 bin saat çalışıyor. Bu tesis, yılda 1 milyon kilovatsaat elektrik üretiyor. Bu da aşağı yukarı 700 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Söz konusu tesis, bunun yanı sıra ufak bir işletmenin de yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu durumda bir konutun kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılaması için çok daha düşük bir tesis kurması yeterli olabiliyor.
Bu arada EPDK kaynaklarına göre, yenilenebilirler enerji kaynaklarının, üretimde kontrol edilemeyen yönleri bulunuyor. Bu nedenle bunlar ihtiyaç anında üretim sağlamayabiliyor. Yönetmelik bunun için elektrik enerjisinin akü gibi tekniklerle depolanarak gece kullanılmasına da imkân veriyor.

“10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANIR”

Ankara’daki tesislerinde rüzgar türbini üretimi yapan ve anahtar teslimi rüzgar santrali kuran Soyut Wind İş Geliştirme Direktörü Ali Çolak, yönetmeliğin sektörün beklentisini önemli ölçüde karşıladığını düşünüyor. Yönetmeliğin yayınlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen yatırımcılardan çok olumlu izlenimler aldıklarını belirten Çolak’ın verdiği bilgiye göre, bilhassa tekstil kuruluşlarından kendi elektriğini üretme konusu ile ilgili büyük talep var. Birçok yatırımcı esasen yerli rüzgâr türbinini fiyat, kalite, bakım ve servis üstünlüklerindan kaynaklı tercih ediyor.

Çolak, uzun süredir enerji sektörünün gündeminde olan yönetmeliğin çıkmasıyla beraber Türkiye’de rüzgar santrali yatırımlarının artacağını vurguluyor. Çünkü bu yönetmelikle hernet kendi elektrik ihtiyacını karşılamak için rüzgâr türbini kurmasına imkân sağlanmış olunuyor. Tüketicinin en az bürokratik prosedürle kendi elektrik ihtiyacını karşılamasına, üretilen çok elektriğin dağıtım sisteminde en yakın noktada tüketilmesine imkân veriliyor. Ayrıca, tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan rüzgâr türbinlerini kurarak elektrik üretip fabrikasını besleyecek, evini aydınlatacak. Fazla enerjiyi de belirlenen yöntem ölçütlere göre sisteme bağlantı kurarak satabilecek.

Çolak’a göre, bu durum kalıcı istihdamdan ucuz enerjiye ekonominin biroldukça önemli problemina çare olacak. Yönetmelik vasıtası ile yerli sanayi gelişecek. Türbin, kanat, alternatör ve dişli kutusu üretimi artacak. Ayrıca bunların satış ve pazarlamasında da çoğu kişi görev alacak. Böylece yönetmelik vasıtası ile en az 10 bin şahsa istihdam yaratılacak.

10 bin kişilik istihdamın orta ve uzun vadede daha da artacağına inanan Ali Çolak, bu görüşünü Danimarka’dan bir örnekle açıklıyor: “5.5 milyon nüfusu olan Danimarka’da 250 bin kişi rüzgar enerjisiy ile ilgili işlerde çalışıyor. 72 milyon nüfusu ve çok iyi rüzgarı olan Türkiye’de rüzgar enerjisiy ile ilgili alanlarda istihdam edilenlerin sayısı kısa bir müddet sonra 10 bin rakamının da üzerine çıkacaktır.”

Ali Çolak’a göre, yeni yönetmelikle beraber yatırımcı, yerli rüzgâr türbinini tercih ettiğinde ortalama elektrik toptan satış fiyatı olan 13.2 kuruş üzerinden satışını yapabilecek. Böylece yatırımcılar, elektriğin makul fiyata satılabilirliği ve amorti sürelerinin kısalmasıyla yerli rüzgâr türbini tercih edecek. Sonuçta da rüzgâr potansiyeli olan bölgelerde proje amortismanı iki yıla kadar düşebilecek.

SENAS, KÜÇÜK TÜRBİN ÜRETECEK

Son olarak adını Almanya’da yaptığı güneş enerjisi santrali yatırımıyla duyuran, bunun yanı sıra lojistik inşaatlarıyla bilinen Senas Group ise yönetmelik sonrası hareketlenen piyasaya yönelik olarak ufak türbin üretimine hazırlanıyor. Senas Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Tanınmış, ufak ölçekli türbin üretmek için 2 yıldır hazırlık yaptıklarını anlatıyor. Tanınmış, yeni yönetmeliğin bu alanda getireceği canlanmadan faydalanmak için hazırlıkları hızlandıracakları mesajını veriyor.

Tanınmış’a göre, yeni yönetmeliği işletmeler daha tam öğrenmedi. Bunun ne getirdiğinin farkında değiller. Sanayi işletmeleri halen elektriğin kilovatsaatine 17 kuruş veriyor. Oysa kendi elektriklerini ürettikleri zaman 1 sente bile mal edebilecekler. 5-6 yıl içinde kendini amorti ettiğinde o zaman enerji maliyeti kalmayacağı için rekabet gücü artacak. Tanınmış, ayrı ayrı işletmelere gidip bu gerçeği anlatacaklarını ve kendi elektriklerini üretmeleri için onları yönlendireceklerini söylüyor.

Fahrettin Tanınmış, “Daha önce 500 kWh’ın altında üretimler şebekeye bağlanamıyordu. Bu yüzden kimse adım atmıyordu. Yeni yönetmelik bunun aşıldığını gösteriyor. KOBİ’ler, 500 kWh’nın altındaki elektrik ihtiyacı olanlar kendi tesisini kurabilecek. Bu da piyasayı hareketlendirecek” diyor.

Tanınmış, bu noktada bankaların sağlayacağı finansmanın önemine dikkat çekiyor: “Aslında işin en önemli kısmı bankalara kalıyor. Örneğin, 500 kWh’lık bir elektrik üretimi 700 hanenin ihtiyacını karşılayabilir. Bu tesisin aşağı yukarı kurulum maliyeti 500 bin euro’dur. Küçük bir işletme bu parayı cebinden nakit olarak ödeyemeyebilir. İşte bankaların burada devreye girip bunun önünü açması lazım. Yatırımın yüzde 15-20’sı özkaynakla, kalanı krediyle karşılanabilir. Bu durum, bir anda küçük jeneratörlerin Türkiye’de yapılmasını, çok ciddi bir sanayi altyapısının dönüşümünü getirecek. Rüzgar türbini üreten firmaların sayısı bir anda patlayabilir. Birçok yan sanayi çıkar. Bu da ciddi bir istihdam yaratır. Keza bunun cıvatası var, paneli var. Muazzam bir iş kapasitesi ortaya çıkacak. Çok hoş bir sermaye ve para hareketi olacak. Duran paranın hiçbir yararı yok. Bankalar için ciddi bir iş potansiyeli çıkacak. Bankaların artık proje ortağı olarak kredi vermesi gerekiyor.”

6 BİN LİRAYA EVİNİZE KURUN

Yeni yönetmelik, evsel programların da önünü açıyor. İster müstakil, ister apartman veya sitede oturun; siz de çatınıza veya bahçenize 4 metrekarelik bir alanda rüzgar türbini kurabilirsiniz. Bu alanda türbin satışı ve kurulumu yapan firmalardan bir tanesi de Alman Studer’in Türkiye temsilcisi Laterna…

Laterna Genel Müdürü Semih Gürses, yönetmeliğin evsel programları patlatacağını öngörüyor. “2011’de satışlarımızın 3 kat artmasını bekliyoruz” diyen Gürses’in hesabı şu şekilde:
“Aylık elektrik faturası 100 lira olan bir hane, günde 15 kWh’dan ayda 476 kWh elektrik tüketir. Bunu karşılamak için bizden 2.5 kWh’lık türbin alması gerekiyor. Bunun maliyeti 6 bin euro. Ancak anahtar teslim maliyeti ise 7 bin 500 euro.”

Ancak bu hesap 100 liralık elektrik faturası için geçerli. Aynı hesap 50 liralık fatura için yapıldığında maliyet yarı yarıya düşüyor. Yani ayda 50 liralık fatura ödeyen çekirdek bir aileyseniz 6-7 bin liralık bir bedelle kendi elektriğinizi üretip, fazlasını da şebekeye satabilirsiniz.

Semih Gürses, geçen yıl piyasaya sundukları ürünün evsel kullanım için son teknolojiye sahip bir türbin olduğunu belirtiyor. Gürses’in verdiği bilgiye göre, rüzgar türbini rüzgarı arkasına alıyor ve böylece sessiz çalışıyor. Sadece 49 desibel gürültü seviyesi var. Normalde bir türbinse 80-85 desibel gürültü ortaya menfaatiyor. Ev tipi türbinin bir diğer özelliği de akü doldurabiliyor olması. Bu sayede elektrik hattının olmadığı yerlerde de kullanılabiliyor. Hattın olduğu yerlerde ise şebekeye direkt olarak 220 volt enerji verebiliyor.

12 AY TAKSİTLE TÜRBİN SATIŞI

İstanbul Tuzla OSB’de ufak ölçekli türbinler üreten YAPSAR, 12 taksitle satış kampanyası yapıyor. YAPSAR Genel Müdürü Ulaş Saraçoğlu, yüzde 100 yerli üretim olan bu türbinlerin kurulum maliyetinin daha ucuz olduğunu vurguluyor. Saraçoğlu’nun hesabına göre, ayda 80 liralık elektrik faturası ödeyen bir hane, 1.5 kWh’lık bir türbin kurduğunda anahtar teslim maliyeti 12 bin lira oluyor. Ayda 300 lira elektrik faturası ödeyen işletmelere 5 kWh’lık türbin öneren Saraçoğlu, bunun maliyetinin 30 bin lira olduğunu açıklıyor. Aylık faturası 600 bin lirayı bulan işletme ise 45 bin liralık maliyetle 10 kWh’lık türbin kurabiliyor.

Ulaş Saraçoğlu, her modeldeki türbinler için kredi kartına 12 taksit uyguladıklarını söylüyor. Saraçoğlu, kendi elektriğini üretmenin daha öncea ekonomik olmadığı için yaygınlaşmadığını hatırlatarak, bu hususta şu bilgileri aktarıyor: “Artık olayın ekonomik yönü ön plana çıktı ve şimdi bu iş çok basitlaştı. Bundan sonrası için daha da dinamik olacağına inanıyorum. Şehir dışındaki evler, çiftlik evleri, bahçesi müsait olanlar bu sistemleri rahatça kurabilir. Türbinlerin yarattığı gürültüyü de gün geçtikçe azaltmaya çalışıyoruz. Çok kullanımı kolay olacağını düşünüyoruz.”

RÜZGARLA GÜNEŞ BİR ARADA

İstanbul İkitelli’de üretim yapan Neoenerji ise hibrit sistemler kuruyor. Yani rüzgar türbini ve güneş panellerini beraber kullanarak elektrik üretimi sağlıyor.

Neoenerji’nin kurucu ortaklarından Özgür Özcan, 600 vat ile 3 kWh arasında rüzgar türbini ürettiklerini söylüyor. Şirket, güneş panellerini ise ithal ediyor. Özcan, bilhassa off-grid (şebeke olmayan) bölgelerde rüzgar ve güneş sistemlerinin bira arada kullanıldığı programlara imza attıklarını belirtiyor.

Hibrit sistemlerini anahtar teslimi kurduklarını ifade eden Özgür Özcan, mühendislik yöntemi açısından en fizibil olanın hibrit sistemler olduğunu savunuyor: “Keza gündüz saatlerinde güneşten maksimum faydalanılabiliyor. Güneş battıktan sonra ise rüzgarın performansı artıyor. Süreyi maksimize etmek, üretimi artırmak için doğru olanı hibrit uygulama. Çiftlikleri, TSK’nın bazı gözlem noktalarını ve kontrol noktalarını buna örnek verebiliriz.”
Özcan’ın yeni yönetmelik ile ilgili değerlendirmesi ise şu şekilde: “Bu yönetmelik görülmemiş bir dönem başlatacak. Kendi elektriğini üreten konutlar olacak. Anadolu’nun her tarafı bu iş çok makul. Artık elektriğin iletimi sırasında kayıplar olmayacak. Ülke ekonomisine müthiş katkı sağlayacak. Türkiye’de bu sektör henüz doğmadı bile; cenin durumundayiz. İyi bir ivme var.”

ÖZEL KİŞİLER ANCAK MAHSUPLAŞABİLİYOR

Yönetmeliğin güneş enerjisi yatırımlarını da olumlu etkilemesi bekleniyor.
Her ne kadar piyasada 5.5 euro sent olan alım garantisi yetersiz olsa da güneş sistemlerinin üretim ve programının dolaylı olarak pozitif etkileneceği düşünülüyor.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Levent Gülbahar, bu alanda ilk önce tüketici kavramının netleştirilmesi gerektiğini vurguluyor: “Burada bir özel ve tüzel kişi ayrımı var. Tüzel kişi ürettiği fazla elektriği dağıtım şirketine satabiliyor. Ancak özel kişinin bu hakkı yok. Çünkü fatura kesemiyor. Bunun yerine mahsuplaşma yapılıyor. Şayet çift yönlü sayaç sistemiyle mahsuplaşma olacaksa bunun 3 aylık ya da yıllık olması gerekir. Ancak o biçimde üstünlüklı olabilir. Çünkü bu durumda yazlık evleri olanlar, kışın ürettikleri ve oturmadıkları için kullanmadıkları elektriği yazın ve akşamları geri alabilirler.”

Güneş sistemleri üreticisi Clean Globe’un Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Uğurel de yeni yönetmeliğin güneş paneli ve invertör üretimini olumlu etkileyeceğini belirtiyor. Ancak bu noktada halen Türkiye’de yalnızca Anel Enerji’nin yerli güneş paneli ürettiğini hatırlatıyor. Uğurel, yasada güneş paneli üretenler için yüzde 75 yerli sermaye olmak kaydıyla ekstra destek verildiğini ifade ediyor. Uğurel, yeni yönetmeliğin ilk önce farkındalık sağlayacağını, daha fazla talep yaratacağını, bazı firmaların da “Türkiye’de üretsek geri dönüşü olur” diye sorgulamaya başlayacaklarını vurguluyor. Uğurel, “Bu gelişmeler bizim gibi firmaları da dolaylı olarak etkileyecektir” diyor.

Kayseri kökenli güneş sistemleri üreticisi Ezinç Metal’in Genel Müdürü

Hakan Alaş, yönetmeliğin bilhassa PV (fotovoltaik) pazarının büyümesine katkı sağlayacağını söylüyor. Ancak Alaş’a göre, ciddi bir pazar büyümesi için bu yönetmeliğin yanı sıra uzun süredir beklenen YEK’te (Yenilenebilir Enerji Kanunu) yapılacak güncellemeler ve güneşten üretilen elektriğe uygulanacak satın alma tarifesinin de çıkması gerekiyor.

Toptan elektrik satış lisansı alan şirketler

 1. Balkaya Enerji
 2. Peker Elektrik
 3. Tosyalı Elektrik
 4. Energo-Pro Güney Elektrik
 5. Eren Elektrik
 6. Çavuşoğlu Elektrik
 7. Ortadoğu Elektrik
 8. İMC Elektrik
 9. OET Elektrik
 10. AKS Elektrik
 11. İlhanlar Grup Elektrik
 12. Eko Grup
 13. Eksim Elektrik
 14. Cengiz Elektrik
 15. Zeema Elektrik
 16. TESLA Enerji
 17. Dedeli Elektrik
 18. Kolen Elektrik
 19. Lider Elektrik
 20. H.G.Ç. Elektrik
 21. Doğan Kent Elektrik
 22. CS Elektrik
 23. AKFEL Elektrik
 24. Tam-Güç Elektrik
 25. İÇDAŞ Elektrik
 26. Yağmur Group Elektrik
 27. Halis Elektrik
 28. Ana Elektrik
 29. Bilgin Grubu
 30. Özaltın Makro Elektrik
 31. Yüksel Elektrik
 32. AGE Elektrik
 33. Statkraft Elektrik
 34. Voytron Elektrik
 35. Adularya Elektrik
 36. GET Power
 37. Karçal Enerji
 38. Anadolu Grup Elektrik
 39. Gülsan Elektrik
 40. Oyak Elektrik
 41. Eyaş Elektrik
 42. Fina Elektrik
 43. Bordo Elektrik
 44. AES Elektrik
 45. Transpower Enerji
 46. EFT Elektrik
 47. Büyük Potansiyel Elektrik
 48. Ata Elektrik
 49. GENT Elektrik
 50. Hidiv Elektrik
 51. Can Enerji
 52. Setel Elektrik
 53. Enko Elektrik
 54. EGL Elektrik
 55. Gates Elektrik
 56. Bir Enerji
 57. Nuh Enerji
 58. Ado Elektrik
 59. AES* IC İçtaş Elektrik
 60. D Tes Elektrik
 61. TGR Enerji
 62. Atom Elektrik
 63. Unit Elektrik 
 64. Mega Elektrik
 65. Park Elektrik
 66. Akenerji
 67. Eltek Elektrik
 68. Ayen Elektrik
 69. Aksa Elektrik
 70. Enerjisa
 71. Türkmenin Altın Asrı Elektrik
 72. Marmara Elektrik
 73. Şavk Elektrik
 74. Enimeks Elektrik
 75. Zorlu Elektrik
 76. Sönmez Enerji
 77. KARTET-Karadeniz Elektrik
 78. Turcas Elektrik

Elektrik borsasında buluşuyorlar!

Serbest tüketicilere yönelik pazarlama için internet önemli mecralardan biri haline geliyor. Elektrik tüketimi itibariyle serbest tüketici kapsadığı işletmeler, elektrik üreticileriyle internet ortamında buluşturuyor. www.elektrikborsasi.net isimli sitede, fatura bilgileri girilen işletmelere elektrik üreticilerinin teklif vermesi sağlanıyor. Sitenin yaratıcısı Nurettin Bakkal, söz konusu sistemin işleyişini şu şekilde anlatıyor:

“Site, serbest tüketici ve tedarikçileri aynı platformda buluşturup, serbest tüketiciler için üye firmalardan indirim teklifi topluyor. Serbest tüketicinin seçebildiği teklif toplama süresi boyunca üye firmalar, serbest tüketicinin tüketim dşayetlerine bağlı olarak indirim tekliflerini sisteme kaydediyorlar. Teklif süresinin sonunda serbest tüketiciye bütün teklifler iletiliyor. Bu sayede serbest tüketiciler kendilerine en iyi imkânı sunan tedarikçisini site üzerinden seçebiliyor.

Serbest tüketicilerin elektrik faturasını elektrikborsasi.net ile paylaşması, firmaların tüketim analizlerini daha sağlıklı yapmasını sağlıyor. Ayrıca, tüketicinin bilgilerinin güvenilirği için, faturalar sisteme yüklenmeden önce, abonelik bilgileri fatura üzerinden siliniyor. Böylelikle abonelik bilgilerinin güvenilirği sağlanmış oluyor. Site üzerinden tüketicilere yüzde 29’a varan oranlarda indirimler sağlandı. Sadece son bir ay içinde site vasıtasıyla 70 bin kWh’lık elektrik satış prosedürüne aracılık edildi.”

Elektrikborsasi.net üyesi tedarikçiler

 • İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş.
 • Halis Elektrik Enerjisi Toptan Satış İth. İhr. A.Ş.
 • AKS Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.
 • Anadolu Grup Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.
 • Ado Elektrik Enerjisi İth.İhr ve Toptan Satış A.Ş.
 • Balkaya Enerji Toptan Satış A.Ş.
 • OET Elektrik Enerjisi Toptan Satış İthalat ve İhracat Ltd. Şti.
 • Çavuşoğlu Elektrik Enerjisi Toptan Satış Ltd. Şti.
 • Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş.
 • İlhanlar Grup Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın