A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / eBay Satış Nasıl Yapılır
eBay Satış Nasıl Yapılır

eBay Satış Nasıl Yapılır

eBay Satış Nasıl Yapılır

İster büyük bir işletmeniz olsun ister evinizdeki eşyaları satacak olun, eBay evinizde oturarak dünya genelindeki alıcılara ulaşmanın en iyi ve en basit yoludur. eBay’de satış yapmaya başlamak muazzam derecede basittir. eBay’i kullanan 181 milyon potansiyel alıcı vardır ve listelediğiniz ürünleri en hızlıca satmaya başlayabilirsiniz.

İşte sizlere, ebay’de nasıl satış yapacağınız konusu ile ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız altın dşayetinde bilgiler:

Başlarken

1 – Siteyi keşfedin

eBay.com’a giriş yapın. İngilizceniz yok ise Google translate özelliğinden yararlanabilirsiniz.

eBay’in arama özelliklerini deneyin ve birkaç listeyi gözden geçirin. eBay’in arama fonksiyonunun nasıl çalıştığına aşina olmanız daha iyi listeler hazırlamanıza yardım eder.

Arama sonuçlarının en üstünde gözüken listelere bilhassa dikkat edin. Bunlar en çok teklif alanlar ürünlerdir.

2 – İyi bir hesap ismi bulun

eBay size bir isim verir yalnız satış amacına makul bir isim bulmanız daha üstünlüklıdır. Saldırgan ya da sattığınız şeylerin dşayetini düşürecek herhangi bir isimden uzak durun.

İsminiz en az iki karakterden oluşmalıdır ve @,’,<,> ve & hariç boşluklar ya da semboller içermemelidir. Küçük harflerden oluşmalıdır.

eBay ne kullanıcı adı olarak internet sitelerinin ya da e-posta adreslerinin kullanılmasına ne de “ebay” sözcüğünün kullanılmasına izin vermez. Bu eBay çalışanı gibi görünmeye çalışan kullanıcılara ya da müşterilere eBay vasıtasıyla daha az itibarlı sitelere yönlendirmek isteyen kullanıcıları önlemek için uygulanmaktadır.

Sahip olmadığınız marka ismi kullanmayın.

Nefret dolu ya da müstehcen isimler eBay tarafından bloke edilir.

Birçok insan eBay kullandığı için istediğiniz ismin alınıp alınmadığını kontrol edin ve istediğiniz ismin alınmış olma olasılığıne karşılık alternatif isimler bulun.

Kullanıcı adınızı daha sonra değiştirebilirsiniz yalnız bunun her 30 günde bir yapabilirsiniz ve bunu çok sık yaparsanız devamlı müşterileri kaybedersiniz.

3 – eBay hesabı oluşturun

eBay’in ana sayfasına gidin ve sayfanın üstüne bulunan “kayıt ol” ya da “register” urline tıklayın. İsminizi, geçerli e-posta adresinizi girmeli ve bir şifre yazmalısınız. Bunu yaptıktan sonra kullanıcı adı seçmeniz istenir.

eBay girmiş olduğunuz e-posta adresine e-posta gönderir. Hesabınızı onaylamak için e-postadaki talimatları takip edin.

Var olan bir işiniz varsa iş hesabıyla da kayıt yapabilirsiniz. Kayıt ol sayfasının üstündeki “iş hesabı aç” urline tıklayın. İşletme adınızı ve diğer ek iletişim bilgilerini girin.

4 – Ödeme tekniğinizi seçin

eBay alım satım prosedürleri için bir sürü ödeme opsiyonu sunar yalnız en tanınmış olan Paypal’dır. eBay’in sitesindeki urlleri izleyerek ya da www.paypal.com’u ziyaret ederek Paypal hesabı açın.

Paypal ile başlamak iyi stratejidir. Satış sürecine hakim olduktan sonra ya da müşteriler alternatif ödeme seçenekleri talep ettiğinde ödeme seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Banka hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek, bu nedenden dolayı buna hazır olun.

eBay satıcının internet ticari hesabı vasıtasıyla ProPay ya da Skrill, Kredi /Hesap kartı ile yapılan ödemeleri de kabul eder.

Başka seçenekleri de araştırmak isteyebilirsiniz ve kendiniz için İdeal olanı seçebilirsiniz. Kabul edilebilir olanları görmek için eBay’in kabul edilen ödeme politikalarını inceleyin.

5 – Birkaç ufak ürün alarak itibar kazanın

eBay’in kendini güvenilir pazar olarak konumlandırmasındaki en büyük faktör alıcıları ve satıcıları birbirlerine geribildirim bırakma konusu ile ilgili teşvik etmesidir. Alıcılar satıcıların geri bildirimlerine bakarlar ve profilinize artı puan eklemenin en hızlı yolu birkaç şey almaktır.

İhtiyacınız olan ya da istediğiniz birkaç ürün alın ve alıcı olarak iyi geribildirim almak için çabucak ödeme yapın. Tekrar satabileceğiniz şeyleri alırken endişelenmeyin. Burada önemli olan eBay topluluğunun bir üyesi olarak güven kazanmaktır.

Olası alıcılar geribildirimi olmayan yeni bir satıcıyı fark ederler, sizin ürkek bir satıcı olduğunuzu düşünürler ve ürünlerinizi alırken tereddüt edebilirler.

6 – Profil sayfanızı düzenleyin

Küçük şeyler satacaksanız detaylı bir profilinizin olması gerekmez yalnız görsel ve biraz bilgi eklemek alıcıların gözünde meşru bir satıcı olarak algılanmanıza yardım eder.

Daha pahalı şeyler satacaksanız – bilhassa de yeni bir satıcıysanız – kendiniz ile ilgili daha çok bilgi vermeniz önemlidir.

İnsanlar bu bilgileri okudukları için koleksiyoncu, perakendeci ve belirli ürünler ile ilgili bilgi birikimi olan bir insan olduğunuzu göstermek için referanslarınızı açıklamalısınız.

Ne satmak istediğinize karar verin

1 – Bildiğiniz bir şey satın

eBay koleksiyonculara ve amatörlere hizmet vermektedir ve ürünlerinizi sergilemek için en iyi yer olmaya devam etmektedir. Belirli bir kategorideki seyrek bulunan ürünleri bulma konusu ile ilgili iyiyseniz bu ürünlerde uzmanlaşabilirsiniz.

2 – Neyi satamayacağınızı bilin

İnsan vücudu parçaları, uyuşturucular, canlı hayvanlar ve yasadışı hizmetler gibi yasal olmayan ve tehlikeli ürünlere izin verilmez. Sadece erişkinler kategorisindeki ürünler gibi sınırlandırılmış ürünlerden satabilirsiniz. Hesabınızın askıya alınmasını ve hatta kalıcı olarak yasaklanmasını önlemek için eBay’in yasaklı ve sınırlı ürünler politikasını inceleyin.

3 – Sahip olduğunuz şeylerle ya da ufak ölçekli başlayarak riski minimuma indirin

Ne satacağınızdan emin değilseniz birkaç satış yapmadan envanter oluşturmak riskli olacaktır. Satışların nasıl gittiğini görmek için birkaç ufak ürün listelemekle başlayın. Kullanmadığınız şeylerle başlayın ya da denemek için birkaç ürün seçin.

Envanteri doldurmadan önce deneme yapmanız oldukça önemlidir. Kar etmek için ürünlerinizi yeterince yüksek fiyattan satamayabilirsiniz ya da envanterinizdeki ürünler elinizde kalabilir.

Koleksiyonlarınızdan ya da işlerinizden oluşan bir envanteriniz varsa harekete geçmeye hazırsınızdır! Birkaç satış yapmanız eBay’de satacağınız ürünler ile ilgili en iyi yaklaşımı saptamanize yardımcı olacaktır.

4 – Ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi hesaba katın

Genelde ne satacağınız ne bulduğunuza göre değişir. eBay için bir şeyler tedarik etmek zaman alabilir ve çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu nedenle içinize sinecek ve keyif alacağınız bir tedarik tekniği bulmanız önemlidir.

eBay kelepir ürünler bulmak için iyi bir yerdir. Bazı insanlar az dşayet biçilmiş, kötü sunulan ya da yanlış başlığa sahip ürünlere bakarlar.

İkinci el satışlar ilginizi çekiyorsa eBay başlamak için İdeal yerlerden biridir. Aldığınız şeyden geri dönemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle satılamaz şeyler almamaya dikkat edin.

İndirim ve outlet mağazaları kelepir ürünler bulmak için iyi yerlerdir ve ürünü satamazsanız iade politikası üstünlüklerindan yararlanabilirsiniz.

5 – Her ürünün listelenmesi için ne kadar zaman harcayacağınızı belirleyin

Resimler çekmeniz, açıklamalar yazmanız ve sattığınız her ürünü nasıl göndereceğinizi hesaplamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu zaman alacağından benzer ürünleri ve basit fotoğraflanan ve açıklanan ürünleri satmanız daha etkili olacaktır.

Toptan satılan ya da benzer özellikler taşıyan ürünler bulmaya çalışın. Böylelikle kendiniz için liste şablonları ya da çoklu ürünler için yalnızca bir liste yaratabilirsiniz.

Kolay açıklanan ve fotoğraflanan ürünler arayın. Popüler ürünlerin açıklamaları genellikle kısa olur zira insanlar onları gözden geçirdiğinden ne olduklarını bilirler.

Aynı biçimde gönderebileceğiniz ürünlere bakarsanız hızlı biçimde paket yapabilirsiniz ve nakliye malzemeleri üzerinden toptan indirimler alabilirsiniz.

6 – Kargo ve depo lojistiklerini hesaba katın

Büyük ve ağır ürünlerden kar etmek zahmetlidir zira kargo pahalı olur ve çok yer kaplarlar.

Alıcılar kargo dahil ürünün toplam maliyetine bakarlar. Bu nedenle kargo masrafı bir ürünü uygun fiyattan satabilmek için hesaba katılımı gereken bir etkendür.

Alanı önemli bir konu olarak iyice düşünün. Bir şeyler satarken evinizi kullanmanız genel masrafları azaltır yalnız stoğunuz fazla yer kaplamaya başlarsa hayatınız eskisi gibi olmaz. Ürünleriniz için ve sarmak, paketlemek ve depolamak için bir odanız var mı?

7 – Envanterinizi çabucak nasıl tüketebileceğinizi hesaba katın

Trendlerin hızla değiştiğinin ve ürünlerin elinizde kalabileceğinin farkında olun.

8 – Nelerin tanınmış olduğunu bilin

Açıkçası bir ürün ne kadar tanınmış olursa o kadar çok insan o ürünü araştırır ve teklif verir. Bu ustalık gerektirir ve etkin satıcılar neyin satılacağını sezgisel olarak bilirler. Ancak eBay’in nelerin tanınmış olduğunu saptayan bazı araçları vardır.

eBay’in tanınmış ürünler sayfasını kontrol edin. Ürünler; marka kıyafetler, elektronikler, altın mücevherler, moda aksesuarlar ve futbol tişörtleri de dahil burada listelenir.

Satışı sonuçlanmış listelere bakın. Bu, kaç tane ürün satıldığını, ne zaman satıldığını ve ne kadara satıldığını görmenizi sağlar. Mobil cihazınıza eBay programını yükleyin. Bir mağazaya ya da ikinci el ürünlerin satıldığı bir dükkana girerseniz ve ne alacağınızdan emin olamazsanız uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Bir şey tanınmışse çoğu satıcının bu ürünü sattığının farkında olmanız gerekir. Pazarın doyduğu bir ürünü satmaya çalışmak zahmetlidir zira arama sonuçlarının içinde kaybolmak çok basittir ve fiyatlar çok ucuzdur. Bu nedenle ufak bir satıcı olarak kar etmeniz neredeyse imkânsızdır.

eBay’de satış yapmaya başlayın

1 – Pazarı araştırın

Satmak istediğiniz ürünleri eBay’de araştırın ve listeleri okuyun, bilhassa de iyi fiyata satılarak tamamlan listeleri ya da bir sürü teklif alan güncel listeleri.

Olası alıcı olarak size en yararlı gözüken bilgileri ya da fotoğrafları not edin. Aynı türdeki bilgiler olası alıcılarınız için de yararlı olacaktır.

Sizi satıcı olarak güvenilir yapacak şeyleri düşünün ve satışlarınız ve profiliniz vasıtasıyla aynı güvenilirlik duygusunu nasıl ileteceğinizi düşünün.

2 – Sisteme girin ve “Benim eBay’im” ya da en üstteki ana sayfa vasıtasıyla satışa basın

3 – Listeniz için başlık girin

Bu başlık açık arttırmanızın cephesi olacaktır. İyi bir başlık hem olası alıcılara listeniz ile ilgili yeterli bilgi vermenizi sağlar hem de insanların ilgisini çeker.

İlgili tüm kelimeleri girin ve kelimeleri doğru yazın. Başlıkta yetersiz bilgi olması daha ufak bir alıcı grubunu ve/ya da teklifçileri etkileyecektir.

Kelimeler alakalı olsun. “Harika” ya da “havalı” gibi kelimelerden uzak durun. Oldukça ufak bir alanınız olduğu için bu alanı insanların aradığı şeyler için kullanın.

Alanınız varsa alternatif ifadeler kullanabilmeniz mümkün. Örneğin iPod satıyorsanız başlığınıza “MP3 player” ekleyin. Ancak eBay’in araması parametre cümleleri de kendiliğinden yakalar, açık arttırma başlığının yanı sıra kategori adlarını de denetler. Belirli ifadeler kullanarak araştırma yapın ve açık arttırmaların başlıklarını inceleyin.

4 – Ürün fotoğrafları hoş olsun

İyi fotoğraflanmış ürünler satılırken kötü fotoğraflanmış ürünler müşterileri iter. Yoksa ucuz bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı telefon alın. Listenizde en az bir tane fotoğraf olsun. Birden çok fotoğraf olması alıcının size karşı olan güvenin artmasına yardım eder.

Fotoğrafları çekerken ışık iyi olsun. Mümkün olan yerlerde flaşı kapatın ve gün ışığı kullanın; dışarı çıkın ya da pencere önünde çekin.

Daha iyi görünmesi için gerek görülürse fotoğrafları döndürün ya da kırpın ve fotoğraf kalitesini arttırmak için fotoğraf düzenleme programı ya da eBay’in fotoğraf editörünü kullanın.

Mümkün olduğunca çok fotoğraf çekin. Faydalı olacağını düşündüğünüz her açıdan ürünü fotoğraflayın.

Kirli ya da rahatsız edici bir background kullanmayın ve yakınlardaki tüm dağınıklardan kurtulun. Güzel, temiz ve nötr bir background için bir sayfa beyaz kağıt kullanın.

Diğer listelerdeki fotoğrafları ya da internetteki fotoğrafları katiyen kopyalamayın. Sahtekarlık ve ikiyüzlülükten uzak durun. Bu telif hakkı ihlalidir ve telif hakkı bildirimi olsun yada olmasın kabul edilemez.

5 – Ürün açıklaması girin

Gerekli tüm bilgileri yazın. Üretici, makulluk, boyut, ağırlık, renk ve koşulları buna dahildir.

Fazla bilgi ekleyerek bir şeyi olmasından daha üstün göstermeye çalışmayın. Alıcı ihtiyacı olan bilgiyi üstünkörü okuyacaktır yalnız istediği bilgiyi bulamazsa anında “geri” ikonuna basacaktır. Ekstra bilgi arama motorlarının listenizi bulmanıza yardım eder.

Listenin yanına ya da başına en önemli bilgileri yazın.

Tasarım kolay olsun. Bazı satıcılar listelerini alakasız nedenlerla komplike hale getirir ve bu da okumayı zorlaştırır. Resimlerin ve yazının sizin adınıza konuşmasına izin verin.

Listeniz için kısmen büyük, okuması basit metin fontları seçin ve aşırı dinamiklikten, çarpışan renklerden ve diğer dikkat dağıtıcılardan uzak durun. Unutmayın ki bazı alıcıların görme yeteneği zayıftır ve daha büyük yazıları tercih ederler.

Ürün ile ilgili kuslinkar konusu ile ilgili net olun. Alıcılar bunu her biçimde fark edeceğinden sorunun ne olduğunu yazın. Ürünlerin kuslinkarını net bir biçimde açıklamanız alıcının güvenini kazanmanızı sağlar ve alıcının ürünü alma olasılığı artar.

6 – Satış formatı seçin

Sizin için ve ürün için makul olan bir format seçin.

Online açık arttırma: Açık arttırmalar 1 ila 10 gün arası sürer ve bazı durumlarda ürünün en yüksek fiyattan satılmasını sağlar zira alıcıları birbirleriyle rekabet etmeye zorlar.

Nadir bulunan parçalar gibi insanların sıklıkla aradığı bir şey satacaksanız bu harika olacaktır zira alıcılar sattığınız ürüne sahip olmak için birbiriyle yarışacaktır.
Ürünü ne kadara satacağınızdan emin değilseniz açık arttırma formatı son derece yararlı olacaktır ve benzer ürünleri gelecekte ne kadara satacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.
Şimdi al ürünler: Alıcı açık arttırmanın bitmesini beklemek zorunda değildir. Bunun yerine ürünü anında alır ve ürün alıcıya gönderilir.

Rutin olarak ya da gayri ihtiyarı olarak alınan ürünler için harikadır.
İnsanların acil ihtiyaç duydukları ürünlerin açık arttırmada bir sürü teklif alması pek rastlanan bir durum değildir.

7 – Ürünü ödediğiniz paraya, zamanınıza, eBay ücretlerine ve kargo masrafına göre fiyatlandırın

Birisi sizden bir ürün aldığında ya da açık arttırma bittiğinde satın alma için bağlayıcı anlaşma oluşur ve her iki tarafta satışı iptal edene kadar anlaşma geçerlidir.

Sabit fiyatlı ürünlerin fiyatını istediğiniz zaman ya da açık arttırmalı ürünlerin fiyatını ilk teklif verilmeden önce değiştirebilirsiniz.

Düşük başlangıçlı teklifler daha fazla teklifçi ve ilgi çeker ve ürünün beklediğinizden de yüksek bir fiyata satılmasını sağlayabilir yalnız bir ürün yeterince ilgi çekmezse ya da yeterince göze çarpmazsa son satış fiyatı son derece düşük olur.

Düşük başlangıçlı teklif sunarken fiyatı koruyabilirsiniz yalnız eBay bunun için ekstra fiyat alır ve bazı alıcılar için bu rahatsız edicidir.

Kargo ve ambalajlama için fazla fiyat istemeyin. Düşük fiyat sunmak için kargo ücretinde küçük tefek değişiklikler yapmak bazı durumlarda yararlı olsa da alıcıların birçoğu şişirilmiş kargo masraflarından rahatsız olur.

eBay’in size gönderdiği faturalara dikkat edin ve bu faturaları zamanında ödeyin. Komisyon ücreti ve listeler için diğer ücretler ödemeniz gerekecektir ve listeler yapmaya devam edebilmek için ödemelerinizi derli toplu ve tam yapmanız gerekir. Ücretler sizi şaşırtsa bile bunları iş giderlerinin bir parçası olarak görmeniz gerekir.

8 – Açık arttırmayı ne zaman başlatacağınıza ve sonlandıracağınıza karar verin

Açık arttırmalar başlandıktan sonraki 1, 3, 5, 7 ya da 10 gün içinde biter. Açık arttırma bitişi ve ne kadar sürdüğü ürününüze bağlıdır. Açık arttırmanızı alış zamanının en yüksek olduğu zamanda bitirmek üzere uygulamaylayın ki en yüksek satış fiyatını yakalayın.

Pazar, pazartesi ve hafta sonları biten açık arttırmalar en yüksek trafiğin yakalandığı zamandır. Bu nedenle en iyi son fiyatlar bugünlerde yakalanır.

Ürünlerin birçoğu sezonluktur ve bu nedenden dolayı belirli ürünleri belirli zaman satışa çıkarmak daha üstünlüklıdır. Örneğin plaj malzemeleri en iyi yazın satılırken kayak malzemeleri en iyi kışın satılır.

eBay’in belirli kategorilerdeki planlanmış promosyonlarını pages.ebay.com/sell/resources.html’den kontrol edin. Satışlarınızı bu kategorilerin vurgulandığı zaman içindera göre planlayın.

9 – Samimi olun

Satıcıların birçoğu olası müşterileri yıldırmak için ekstra çaba gösterir. Ödeme yapmayan teklifçilere gözdağı vermek için sayfalarca tehdit yazarlar. Bunu yapmayın! Her hareketinizin takip edildiği ya da satış elemanın diğer müşterileri şikayet ettiği bir fiziki mağazadan alışveriş yapmak istemezsiniz. İnternette faklı değil. Potansiyel alıcılarınızı potansiyel hırsızlar ya da suçlular gibi itham etmeniz size zarar verir.

Politikalarınıza ek bilgi eklemek zorundaysanız uzunluğu ürün açıklamasından kısa tuttuğunuzdan emin olun.

İade politikanız olsun. Bu hem eBay üzerindeki indirimler için hak kazanmanıza yardım eder hem de alıcıların güveninizi kazanmanıza yardım eder. Alıcıların oldukça azı ürünleri iade ettiğinden alıcıları güvende hissettirmeniz oldukça önemlidir.

Açık arttırma devam ederken alıcıların tüm sorularına yanıt verin. Her zaman hızlı, sabırlı, net, profesyonel ve samimi olun. Alıcılar sorularının cevaplanmamasından güzellanmazlar ve bu profesyonelliğinize zarar verir.

10 – Kaydetmeden önce her şeyi iki kere kontrol edin

Tekrar kontrol etmek ve onaya basmak için her şeyi doğru bir biçimde yaptığınızdan emin olun. Onaya basmazsanız giriş olmaz. Onaya basarsanız da ürününüzün eBay’de bulunduğuna dair bir e-posta alırsınız.

Yazdıklarınızı kontrol edin. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerin doğru kullanmanız okumayı basitlaştırır.

Bütün hataları düzeltin. İlk teklif verilene kadar hataları revizyonye devam edebilirsiniz.

İşlemi tamamlayın

1 – Açık arttırmayı izleyin

Sayaç değişimini izleyerek ürünüze olan ilgi ile ilgili fikir sahibi olursunuz ve birkaç kişi bakarsa açık arttırmanın daha fazla kişinin ilgisini çekmesi için ayarlamalar yapabilirsiniz. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını görmek ve ihtiyaç duyulan değişiklikleri uygulamak için gözlem yapmayı öğrenin.

Gerekirse açık arttırmayı bitirin. Açık arttırmayı 12 saat içinde bitirebilirsiniz. Bunu sürekli yapmayın zira izleyiciler teklif verirken heyecan duyarlar ve bunu alışkanlık haline getirmeniz hüsrana uğramalarına neden olur. Arızalı, kayıp ya da çalınmış ürünler gibi istisnai durumlar için saklayın.

Teklif alamıyorsanız açık arttırmanın son 12 saatinden önce fiyatı düşürebilirsiniz.

Alıcıları yakından takip edin. Paypal ile ödeme yapmayan, gönderim yapmadığınız ülkelerdeki ya da kötü geribildirimler veren alıcıları bloke etmeniz mümkün olabilir.

2 – Ürün satıldığında hazır olun

Ürünün satıldığına dair mesaj aldığınızda ödemeyi birkaç saat içinde almazsanız alıcıya fatura gönderin.

3 – Geribildirim bırakın

Alıcı kendi üzerine düşeni yaptıktan sonra geribildirim bırakmak kibar ve iyi bir iş uygulamasıdır. Gönderim gününde geribildirim bırakmak her iki taraf içinde iyidir ve sizde her şeyi düzgün bir biçimde yaparsanız karşı tarafta sizin için olumlu geribildirimler bırakacaktır.

Alıcılardan kibar bir şekilde geribildirimde bulunmalarını rica edebilirisiniz. Ancak bunu bir kez yapın, üstelemeyin.

4 – Ürünleri düzgün ve güvenilir bir biçimde paketleyin

Ürünler kırılacak cinstense makul olmayan paketleme ürünlerin kırılmasına ve müşterilerin mutsuz olmasına neden olur. Buna karşılık iyi paketleme alıcının satış izlenimini güçlendirir. Kargo için ödeme yaparken fiyatı hesaba katın: kutu, dolgu malzemesi vb.

5 – Alıcı ya da diğer satıcıdan memnun değilseniz temas kurun ve soruni zamanında ve kibar bir şekilde konuşun

Sorun çözülmezse olumsuz geribildirimi son çare olarak kullanın.

Her zaman müzakerede bulunmaya çalışın zira olumsuz geribildirimi tersine çevirmek ya da kaldırmak zahmetlidir. Alıcı ödemeyi yapmadan önce trafik kazası geçirebilir ve hastanede yatıyor olabilir. Hayatta bu tip şeyler oluyor.

Geribildirim gönderirken dikkatli olun. Geribildirim sayfasında dürüst olmayan yorumlar yapmanız davalara yol açabilir. Bu nedenle yorumlarınızdan kaynaklı sorumlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Dürüst ve profesyonel olun ve her şeyden önemlisi çocukça ve sinirli yorumlar yapmayın.

Olumsuz geribildirim alıcıların size güvenmelerini engeller ve satıcıların siz bir şey satarken iki kere düşünmelerine neden olur. Yapılan herhangi bir olumsuz geribildirimin doğruluğunu araştırın. Ağzınıza geleni söylemeyin.

Sadece dürüst geribildirimler bırakarak ve olumlu geribildirim “ticaretini” engelleyerek geribildirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olun. Alıcı ödemesini zamanında yaparsa satıcı olumlu geribildirim bırakır. Alıcı ürün zamanında gelirse ve göründüğü gibi çıkarsa olumlu geribildirim bırakır. Alıcının olumlu geribildirim bırakmasını bekleyen satıcı geribildirim ticareti yapıyordur.

Listelerinizin reklamını yapın

1 – Listelerinizin reklamını yapmak için sosyal paylaşım sitelerinin gücünden yararlanın

Sanatçı ya da zanaatkarsanız listeleriniz ile ilgili blog yazıları yazın. Listelerinizi Facebook ve Twitter’da paylaşın.

2 – Gönderim ücretini toplam fiyata ya da minimum teklife ekleyin

İnsanlar bedava gönderilen ya da ucuz ürünlere bakarlar ve bu tür ürünleri almaya meyillidirler. Sizde böyle bir şey sunacaksınız ne sunmuş olduğunuzdan emin olmalısınız.

3 – Olumlu geribildirimler almak için pahalı olmayan ürünler satın

Geribildirim skoru eBay’de alım ve satım yapmanın en fazla göz ardı edilen bileşenidir. Aynı ya da benzer listelere bakan alıcılar geribildirim puanı yüksek olan satıcıyı tercih ederler. Bu nedenle geribildirim puanınızı arttırmanız oldukça önemlidir.

4 – eBay’de güçlü satıcı olmaya çalışın

Güçlü satıcı olma olasılığınızi arttırmak için:

Her ay minimum düzeyde satış yapın, devamlı olarak
Bu minimum satışları en az üç ay boyunca devam ettirin
İyi geribildirimler alın

5 – eBay’de mağaza ya da dükkan açmayı göz önünde bulundurun

İnsanların sizi kendi URL’niz vasıtasıyla arama motorlarında araştırmasını istiyorsanız, sattığınız ürünleri kendi hazırladığınız kategoriler altında gruplamak istiyorsanız ve derli toplu ve diğer alıcılar için enteresan bir profil oluşturmak istiyorsanız eBay’de mağaza ya da dükkan açmanız çekici olacaktır.

Düşük ücretli “sabit fiyat” listeleri gibi uzun vadeli yararları vardır yalnız bu satışlar alışılmış açık arttırma listelerinde değil yalnızca sizin mağazanızda gözükür.

Ayrıca mağaza ya da dükkan sahibi olmanın aylık ücreti vardır. Yeni başlayan satıcılar için ilk önce diğer mağazaları ya da dükkanları incelemek ve satış tecrübesi kazandıktan sonra dükkan ya da mağaza açmak daha iyi olacaktır.

İpuçları

İster acemi bir satışçı olun ister bir süredir satış yapıyor olun satış başarılı olmasının tek bir sırrı olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Gerçek şu ki kendiniz, ürünleriniz ve yaklaşımınızla nasıl etkin olacağınızı bulana kadar kendi satış tekniklerinizi denemek zorundasınız. Sağduyunuza, gözlem yeteneğinize ve araştırma becerilerinize güvenin ve iyi bir iletişimci olun. Bu sayede eBay’de satış başarısı yakalayabilirsiniz.

Ücretsiz satış eğitimlerinin üstünlüklerindan yararlanın.

Uyarılar

Açık arttırmayla eBay üzerinden satış yapmaya kararlıysanız, fiyat yeterince yükselmediği için fikrinizi değiştirmemelisiniz. Başlangıç fiyatını çok düşük tuttuğunuz bir ürün yüzünden zarara girebilirsiniz.

Yasalara aykırı ürünler satmayın. Bunun ciddi sonuçları vardır.

Bir ürün satmak ya da ödeme almak için eBay dışındaki teklifleri kabul etmeyin. Bu eBay politikalarına aykırıdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın