A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Düğün & Nişan Fotoğrafçılığı Hakkında
Düğün & Nişan Fotoğrafçılığı Hakkında
Düğün Asistanlık ve Danışmanlığı Yapmak

Düğün & Nişan Fotoğrafçılığı Hakkında

Düğün & Nişan Fotoğrafçılığı Hakkında

Düğün ve nişan fotoğrafçılığı, son yıllarda yükselen bir trend haline geldi. Siz de o özel gününüzü fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz. Peki, bu hizmet hakkında daha detaylı bilgi almaya ne dersiniz? “Düğün, insanın hayatındaki en önemli olaylardan. Aylar öncesinden hazırlıklar ve telaş başlar. El birliği ile o gün için herkes hazırlanır. Düğün günü ise heyecan doruktadır. Her şey çok güzel ve özenlidir. Herkeste tatlı bir heyecan vardır. Çoğu zaman bu ayrıntılar gelin ve damat tarafından heyecandan görülemez.

Özenle hazırlanmış ayrıntılar, düğünden sonraya pek kalmaz. En iyisi bu özel günün tüm detayları ile an be an profesyonel bir göz tarafından fotoğraflanmasıdır.

1- En az iki makine ile çalışın

Düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız en az iki adet gövde taşımanız gerekir. Bunun ilk sebebi olası bir sorun karşısında yedek makina nın hazır olması. İkinci sebep ise en çok kullanabileceğiniz iki lensin gövdelerde hazır olarak takılı olması; bu lensleriniz de ağırlıklı olarak 24-70 mm ve 70-200 mm olacaktır. Unutulmaması gereken düğün fotoğrafçılığında hızın çok önemli olması, vede kritik pozisyonlardaki zamanı lens değiştirerek kullanamazsınız.

Bir ileri adım ise üçüncü gövde; hatta ilave olarak bir adet de iyi bir kom-pakt makinanın bulunması, üçüncü gövdede ise makro, balık gözü ve özel portre çekimi için daha az kullanılan lensleri kullanabilmek.

Düğün & Nişan Fotoğrafçılığı Hakkında
Düğün Fotoğrafçılığı

2- Size Yardım Edecek Biri olsun

İyi bir yardımcı, düğün telaşı içinde koştururken size nefes aldırıp daha yaratıcı ve rahat çalışmalar yapabilirsiniz.

Ve o karmaşa ve koşuşturma içinde size yedek ekipmanlarınıza göz kulak, farklı açılardan harici flaş kullanmanız gerektiğinde size destek ve yardımcı olacaktır. Çekilen fotoğrafları davetlilere sunum için hemen slayt gösterisi yapabilmesi de gerekli.

3- Çekimi yapacağınız alanı tanımak

Eğer Düğün çekimi nin yapılacağı alanı bilmiyorsanız, daha önceden gidip alana göz atmanız önemli. Fotoğraf için uygun bölgeleri seçebilir, ışığın pozisyonuna göre çekim anında kullanmanız gereken ayar ve ekstra gerekli olan ekipmanları önceden planlayıp, sürprizlerle karşılaşmaz hem de zaman kaybını önlemiş olursunuz.

Eğer sizden harici mekanda Düğün fotoğrafı çekilmesi istenmiş ise, randevu günü vermeden önce o günkü hava durumunu mutlaka kontrol edip, yağmur ya da aşırı rüzgar olmamasına dikkat edin.

5- Düğün Sahiplerinden birisi yanınızda olsun

Kalabalık, koşuşturmaca ve telaş içerisinde kimlerin daha önemli olduğunu anlamak daha sonra ciddi bir sorun olabilir. Düğün sahiplerinden birisi size bu konuda, kimin fotoğraflarda olması gerektiğini ayrıca toplu çekimler için ilgili grupların bir araya getirilmesinde yardımcı olur.

6- Damat ve Gelin ile iletişimi iyi kurun

Gelin ve damat, düğünün odak noktasında olduklarından, gergin ve heyecanlı olmaları çok normaldir. Gelin ve damadı çekim anında rahatlatmak sizin görevinizdir. Bunun için düğün günü öncesinde mutlaka bir araya gelip dostluk ilişkisi kurmalısınız. Çekim günü, bu ilişki için çok geç olabilir. Çiftlere Sürekli poz verdirmek yerine doğal hareket ve kompozisyonları yakalayın. Çekilen güzel fotoğrafları makinanızın ekranından hemen o an gösterip morallerini yükseltin. Fazla kare çekip fotoğraf seçme kargaşası yaratmaktansa, gerekli kareleri yakalayın.

7- Ufak Tefek detaylarıda çekin

Sadece portre üzerine ağırlık vermeyin. Unutmayın ki her zaman olduğu gibi bu gün onların günü. Gelin ve Damat ile ilgili güzel detaylar bulup karelemeye çalışın. Örnek olarak ailesi veya davetliler ile attığı bir bakış, gelinliğinin güzel bir detayı gibi. Düğün mekanının’da önemli olduğu unutulmamalı, özene bezene hazırlanan ortam detaylarının, mutlaka albümde yer alması gerekir.

Bulunduğunuz ortam ışığı yerine profesyonel olan bir veya daha fazla flaşla çalışmak istediğiniz fotoğrafları çekmenizi sağlar. Tek flaş her zaman yeterli olmayabilir. Özellikle dış çekimlerde gelinliği düzgün ve homojen aydınlatabilmek için ikinci bir flaş ya da yansıtıcı reflektör desteğine ihtiyaç vardır. Bunlar içinde yardımcı desteği gereklidir.

9- Fotoğraflarınızı RAW formatında çekin

RAW çekmek çoğu zaman hayat kurtarabilir. Çok fotoğraf çekilecek ve fazla yer kaplayacak diye RAW çekememezlik yapamazsınız. Çiftler için çok önemli anları fotoğraflıyorsunuz, bunun için beyazayarı, pozlama ve diğer önemli düzenlemelerini yapmak gerektiğinde RAW size bu imkanı sağlayacaktır. Doğru olarak pozlanmamış ve beyaz ayarı kötü fotoğrafların bir de JPEG versiyonunu düzenlemeyi denediğinizde, RAW formatında çekmediğiniz için çok pişman olacaksınızdır.

Bu işi gerçekten profesyonelce yapıyorsanız, “RAW formatındaki fotoğraflar çok yer kaplıyor” deme şansınız olamaz. Bol, hem de çok bol bellek kartınız ve arşiv için de kapasitesi yüksek Hard Disc’ iniz olmak zorunda.

Ayrıca kaydetme seçeneğinizi “RAW + JPEG” olarak ayarlarsanız, sadece ciddi düzenlemeyi gerektiren fotoğraflar için RAW forma tındaki resimleri düzenlersiniz.

10- Çekilen fotoğrafları hemen slayt gösterisi haline getirin

Çektiğiniz fotoğrafları, düğün yapılan mekan müsait ise perde veya ekrana yansıtıp veya en azından bir monitör’de gösterip o an seçme kolaylığını sunmalısınız. İsteye nede eğer yanında hafıza kartı var ise JPEG’leri vereceksiniz RAW formatında olanları değil

11- Hatalı çekilmiş fotoğrafları hemen silmeyin

Çektiğiniz fotoğrafları daha sonra izlerken “bu biraz yamuk yumuk çıkmış daha iyisini çekerim” diyerek fotoğrafları silmeyin. Ufak tefek hatalar daha sonra çok rahatlıkla düzeltilebilir ve de ortaya memnun olabileceğiniz fotoğraflar çıkabilir. RAW formatında çektiğiniz fotolarda pozlama ile rahatlıkla oynayabileceğiniz için, ışık açısından patlak ya da hafif karanlık fotoğraflar tekrar hayata rahatlıkla döndürülebilir.

12- Açınızı değiştirin.

Yukarı çıkın, Yere yatın, ultra geniş açı lens, hatta havadan çekim için Multikopter kullanın

Herkesin çekebildiği sıradan kareler yerine, daha farklı olmayı deneyin. Bunun da yolu bol bol hareket ve farklı açılar yakalamaktan geçiyor. Dış mekan çekimlerinde kiralama veya imkanınız var ise Multikopter ile havadan düğün çekim Fotoğraf ve Videolar ’da ayrı bir görsel zenginlik olacaktır.

14. Sürekli çekim modunda’da çekim yapın

Tek kare yerine bazı pozisyonlarda sürekli çekim yaparsanız, özellikle hareketlerin seri olduğu çiçek fırlatma veya gülme gibi anlık olayları fotoğraflama şansınız daha fazla olur. Örnek olarak on kare fotoğraf içinden en uygun olanını seçmek, uygun olan anı bekleyip tek kare fotoğraf çekmeye göre çok daha az risklidir.

15. Kaliteli ekipmanlar kullanın. Bellek kartı, Batarya, Lens

Olmazsa olmaz konulardan biri de kullanılan yardımcı ekipmanlardır.

– Mutlaka yedek bellek kartlarınız olmalı. Kartların kaliteli ve seri çekimde hızlı yazmaları için (C10- Class10) tercih sebebi olmalı.

– Pilleriniz de mutlaka tam dolu ve yedekler de dahil orijinal pil kullanmalısınız. Yan sanayi piller bu konuda tatminkar değillerdir çok daha hızlı boşalır. Ayrıca flaşlar da diğer bir pil canavarıdır. Yüksek kaliteli yüksek Amperli şarjlı piller kullanmaya çalışın. Unutmayın ki siz pil değiştirirken, çok önemli sahneleri kaçırabilirsiniz. Pillerin tamamen bitmesini beklemeden azalma sinyali verdiğinde uygun bir an bulup değiştirin.

– En kıymetli ekipmanınız olan Lenslerinizi de düzgün bir şekilde muhafaza edin. Tek makine ile çalışıyorsanız ve de lens değiştirmeniz gerekiyorsa, sakin olun acele etmeyin, telaş içinde lensi düşürebilir ya da başka zararlara da sebep olabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın