A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kosgeb Hibe ve Destekleri / Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Kredi
Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Kredi
devletin verdiği geri ödemesiz kredi

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Kredi

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Kredi

Yeni girişimcileri desteklemek üzere devlet desteği olarak sunulan hibe krediler bir çok iş kolunun oluşmasına, yatırım imkanı olmadığı halde bir çok vatandaşın iş yerini açmasına imkan sunmaktadır.Bankaların iş yeri açma sırasında sundukları kredilerin geri ödemeleri özellikle yeni açılan bir iş yerinin giderleri de düşünüldüğünde iş yeri sahibi için bir sorun teşkil etmektedir.

İŞyeri açma işleminde acaba iş yerinden kazanç sağlayabilecek miyim , iş yerim tutunacak mı , ya batarsam ne yaparım gibi soruları da beraberinde getirmektedir.Bu nedenle belki de çok başarılı olacak iş fikirleri henüz tasarı aşamasında sonlandırılmakta ve bu yönde bir girişime cesaret edilmemektedir.İşte devlet bu aşamada iş kuracaklara geri ödemesiz yani hibe kredi sunarak bu yeni girişi fikrini desteklemektedir.

Hibe kredi almanın birinci koşulu bir proje üzerinden ilerlemektedir.Yani devlet ben iş yeri açacağım ama ne iş yapacağım bilmiyorum henüz diyen bir girişimciye nakit para vererek bu desteği sağlamamaktadır.Açılmak istenilen iş yerinin ne üzerine olduğu , nasıl projelendirildiği gibi detaylara bakarak açılacak olan iş yerinin ihtiyaçlarını karşılayarak yeni girişimcilere hibe kredi kullandırmaktadır. Yani hibe kredide nakit bir ödeme alımı söz konusu değildir.Hibe kredi veren devlet kurumu KOSGEB olarak adlandırılmaktadır. 30 bin TL’e kadar geri ödemesiz , 70 bin TL’ye kadar faizsiz geri ödemeleri kredi desteği sunan KOSGEB bu kredilerden faydalandırmak için http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Default.aspx sitesinde başvurular alarak ilerlemektedir.

Hibe kredi dediğimizde sadece yeni girişimcilerin faydalanmadığını ayrıca iş yerini geliştirmek isteyen kişilerinde bu hibe kredilerden faydalanabileceğini belirtmek isteriz. http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=16 linki üzerinde yer alan iş alanları için KOSGEB başvuruları almakta ve gereken şartların taşınması durumunda hibe kredi kullanımına onay vermektedir.

Hibe kredi başvuru formunun doldurulması hibe kredi alınıp alınmamasın da büyük bir rol oynar .Formda herhangi bir bilgi hatası yada eksikliği formunuzun iptal olup hibe kredinizin onaylanmaması manasına geleceğinden bu formun çok dikkatli doldurulması gerekmektedir.

Yeni girişimcilerin KOSGEB’ten hibe kredi alabilmesi için gereken bir ön koşul ise 70 saat süren uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaktır.Bu katılım sonrasında formu doldurarak ilerlemek mümkündür.Bu eğitimler ücretsiz olarak sunulan eğitimler olduğundan hibe kredi almak için başvuruda bulunmayı düşünen bir girişimci iseniz bu eğitimlere katılarak hibe kredi için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Elbette hibe krediden her isteyen faydalanamıyor.Bu noktada krediden faydalanmak için değerlendirmeye alınan kriterlerde ayrıca belirtilmiş olduğundan iş planınızı ve projenizi yaparak bu kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Girişimci, işletme ve ortaklara ilişkin bilgiler

Bu aşamadaki değerlendirme kriterleri girişimci ve ortaklarının özellik be kaynaklarının işi yürütmeye uygun olup olmadığı , motivasyon durumu ve yeni iş yerinin vizyon ve misyonu gibi ele almaktadır.

Pazar bilgileri, hedef müşteri gruplarının niteliği ve büyüklüğü, Girilmek istenilen pazarın durumu , büyüklüğü , riskleri ve Pazar payının projede gerçekçi olarak ele alınım alınmadığı incelenmektedir.

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Kredi
devletin verdiği geri ödemesiz kredi

Pazarlama planı

Girişimcinin iş yeri açılışından sonra satış hedeflerinin ne olduğu , hedeflerin gerçekçi olup olmadığı , sektörel gelişim durumunun risk ve avantajlar ele alınarak değerlendirilip değerlendirilmediği , satılacak ürün yada hizmetin net olarak belirgin olup olmadığı , her hangi bir olumsuzluk durumunda ne gibi önlemlerin planlandığı , müşteriye pazarlama yapılacak alan ve kanallar tam olarak planlanıp planlanmadığı ve iş yerinin yer seçiminin yapılıp yapılmadığının incelendiği pazarlama planı kriteri hibe krediye asıl onayın verildiği alandır.Bu nedenle büyük bir titizlikle hazırlanması gerekir.

Finansal planı

Gider ve gelir durumlarının hesaplarının değerlendirildiği bu kriterde iş planında ve projede ki nakit akışı değerlendirilmektedir.Yapılabilecek satış hedefleri gerçek mi , kara geçiş aşaması planlanmış mı , finansal öz kaynaklar belirtilmiş mi ,KOSGEB’ten talep edilen miktar belirtilmiş mi? Gibi sorulara yanıt aranılan bu aşamada gerçekçi yaklaşım önem taşımaktadır.Unutulmaması gereken en önemli nokta çok iyi bir senaryo çizilmemesi gerektiğidir.Çünkü her iş yeri için riskler ve olumsuzluklar bulunur.Bu süreçlerin ne şekilde geçirilebileceğini belirten finansal süreç kaynaklarının ele alınması değerlendirme avantaj yaratacaktır.

Tutarlılık/gerçekçilik

Değerlendirme kriterlerinin en sonunda projenin genel olarak tutarlı olup olmadığı değerlendirilir.İstenilen desteğin ciddi bir yarar sağlayıp sağlamadığı kontrol edilirken , ayrıca istenilen hibe kredinin gerçekten makine , teçhizat ve işletmenin konusu ile ilgili olup olmadığı değerlendirilir.

Tüm bu kriterlerden geçen bir proje hibe krediden faydalanabilir.Ayrıca projenin ilk 3 proje arasına girmesi nakit para ile ödüllendirildiğinden bu değerlendirme kriterlerinin hibe kredi alımında ki önemi oldukça yüksektir.

Alınan hibe kredi sonrasında işletmeniz açılarak faaliyetine başlar bu aşamadan sonra istenildiği takdirde işletmeyi geliştirmek üzere diğer hibe kredi türlerine de başvurmak mümkündür.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın