A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Scuba ( Dalış ) Okulu Açmak
Scuba ( Dalış ) Okulu Açmak
Dalış Okulu Açmak

Scuba ( Dalış ) Okulu Açmak

Scuba ( Dalış ) Okulu Açmak

Türkiye’nin her yerinde pek fazlaca dalış okulu var.Her yaştan ve her gelir grubundan talep arttıkça, alternatifler de çoğalıyor.Giriş seviyesi eğitimler 500 TL’den başlayıp, uzmanlık seviyesi arttıkça birkaç bin TL’ye kadar çıkıyor… Dalgıçlık sporuna ilgi her geçen gün artıyor. Öte taraftan, gerek ekipman kullanımı gerekse güvenlik gereği bu sporu eğitim almadan yapmak mümkün değil. Üç tarafı denizlerle çevrili vatanımızda eğitim mevzusunda sayısız alternatif var. Bugün denize kıyısı olan derhal her ilde onlarca dalış okulu var. Bu okullarda başlangıç ve ileri derecede kurslar düzenleniyor.

Başlangıç aşamasında, daha ilkin dalış tecrübenizin ya da dalış malzemelerinizin olması şartı bulunmuyor. Bu kurslarla kısa sürede sertifikalı dalgıç olmak mümkün. Dalış okulları, internasyonal kabul gören PADI, SSI ve CMAS (Dünya Sualtı Federasyonu) olmak suretiyle üç değişik disiplinde kurslar düzenliyor.

İşin kurs kısmı bu şekilde iken maske, palet ve dalış giysisi şeklinde dalış yaparken kullanılacak malzemelerin tutarları da geçmiş yıllara gore daha ekonomik hale geldi. Üstelik bu tür ekipmanları satın almanıza da gerek yok. Dalış merkezleri bu tarz şeyleri ücretsiz bir şekilde sunuyor. Okullar değişik denizlerde dalmak isteyenler için yurtiçi ve dışına dalış turları da organize ediyor.

Ayvalık’ta bulunan Körfez Diving Çenter, dalış eğitmeni Kemal Çalışkan tarafınca 1994 senesinde kuruldu. Dalış merkezi TSSF/CMAS ve SSI olmak suretiyle iki faklı sistemde eğitim veriyor. Çalışkan yeni başlayanlara eğitim dalışı, profesyonellere dalıcı kursu, daha ilkin eğitim almış olanlara ise ileri düzey eğitim verdiklerini söylüyor. Ek olarak eğitmen olmak isteyenlere de eğitmenlik eğitimi veriliyor. Okulun dört eğitmeni var. Her yıl şubat ayı başından aralık ayı sonuna kadar hizmet verdiklerini söyleyen Kemal Çalışkan, her sürem averaj 300 kişinin eğitim aldığını belirtiyor. Sekiz saati kuramsal, beş saati dalış olmak suretiyle üç gün devam eden eğitimlerin tutarı ise 800 TL.

Ayvalık Körfezi’ndeki adaların çevresinde 10 ile 42 metre içinde kırmızı ve gorgon mercanları, orfoz, lagos şeklinde pek fazlaca canlı türü ile amforalar ve eski vapur çapaları görülebiliyor. Ayvalık’m en gözde dalış noktaları içinde Deli Mehmet, Vapur Sığlığı, Ezer Bey, Tokmaklar ve Kerbela bulunuyor. Çalışkan, dalış turları düzenlemek için kısa sürede İstanbul merkezli Apiko adlı bir gezim şirketi kurduklarını konu alıyor: “Apiko Gezim, A sınıfı bir gezi acentesi. Yurtiçi ve dışı dalış turları düzenliyoruz. Kızıldeniz, Yunan Adaları, Dubrovnik, Malta, Bali Spa-dan, Malezya şeklinde ülkelere turlarımız var. Bir haftalık turların ücretleri ise 800 ile 2 bin euro içinde değişiyor.”

“Sakın aceleye getirmeyin”

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Dragoman Dalış Merkezi, Sualtı Araştırmaları Derneği’nde yolları kesişen Murat Draman, Gökhan Türe, Levent Yüksel ve Nalan Fırat tarafınca 2002 senesinde kuruldu. Bugün Murat Draman dahil yedi eğitmenle aletli dalış (scuba) eğitimi veren dalış merkezine her yıl ODTÜ, Sabancı, Boğaziçi vb. şeklinde çeşitli üniversitelerin dalış kulüplerinden de destek geliyor. Draman, “Dalış kulüplerinden gelen asistanlarımızın da katkısıyla informasyon ve yabancı dil seviyesi yüksek, tecrübeli, emniyeti ve doğaya saygıyı ön planda tutan bir ekip kurduğumuza inanıyoruz” diyor. Merkez internasyonal geçerliliği olan PADI ve CMAS bröve sistemlerinin üyesi. Asla bilmeyenler için ‘dene me dalışı’ seviyesinden, eğitmen seviyesine kadar 4-5 basamaklı tüm yelpazede eğitim veriliyor.

Scuba ( Dalış ) Okulu Açmak
Dalış Okulu Açmak

Birinci düzey kurs ücretleri 600-700 TL aralığında. Birinci düzey eğitimin minimum 3-4 tam günde bittiği bilgisini veren Draman, “Bu bröveyi bir dalış liderini dalış dostunuz ile beraber kendi kendinize kafi olarak takip edebilecek seviyeye gelmiş olarak alıyorsunuz. Tek başına dalışa Türkiye’de ve bir çok ülkede izin verilmiyor. Güvenlik açışından ‘dalış arkadaşı sistemi’ (buddy system) tercih ediliyor” diyor. Draman dalışa yeni başlayacaklara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Sualtına meraklı arkadaşlara ‘en acele şekilde en derine’ dalmayı özendiren yaklaşımlardan uzak durup, tecrübeli, emniyete en ileri seviyede ehemmiyet veren ve doğaya duyarlı davranışları sergileyen bir eğitmen tarafınca verilecek eksiksiz, aceleye getirilmeyen bir eğitim programı ile dalışı öğrenmelerini öneriyorum.”

“Profil genişliyor”

İstanbul Diving Çenter 2002 senesinde Metin Cenk tarafınca kuruldu. İstanbul’da cankurtaran eğitimleri veren okul, dalış eğitimlerini ise ağırlıklı olarak Side’de veriyor. Öğrencilerin yüzde 80’inin başlangıç seviyesinde eğitim almak için geldiğini söyleyen Cenk, yabancı turistlerin profilin büyük kısmını oluşturduğunu belirtiyor. Eğitim alanlar içinde Alman ve Rus turistlerin ağırlıkta bulunduğunu ve 14 yaş üstü, sıhhat problemi olmayan her yaş grubunun dalış yapabileceğini söyleyen Cenk, “Orta yaş beyaz yakalılar bu tür eğitimlere büyük ilgi gösteriyor. Erkekler ağırlıkta. Önceleri üst gelir grubu dalış eğitimini daha fazlaca tercih ederken, artık daha alt gelir grupları çoğunlukta” diyor.

İki gün devam eden eğitim dalışlarının ücretleri 500 TL’den başlıyor. Eğitim süresi uzadıkça fiyatlar da artıyor. Side’de dalışa uygun pek fazlaca batık bulunduğunu belirten Cenk, kendilerinin öncülük etmiş olduğu Side Sualtı Heykel Müzesi hakkında da informasyon veriyor: “Side Sualtı Müzesi’nde, Semazen, Kurtuluş Savaşı, Poseidon ve Tapınağı, Deve Kervanı ve Çiçek Bahçesi teması altında 110 heykel yer ediniyor. Heykellerin ağırlıkları ise 4-6 ton içinde değişiyor. Müze bölgede dalmak isteyenlere eşi olmayan bir görünüm sunuyor.”

Öğrenciydi ortak oldu

Uzun seneler perakende sektöründe ustalaşmış yönetici olarak vazife alan Nihat Sandıkçıoğlu, 2005 senesinde dalışa adım atar. 2012’de Sandıkçıoğlu’nun üyesi olduğu Ayışığı Diving’in Kurucusu Tunç Yavuzdoğan Endonezya’ya yerleşmeye karar verir. Türkiye’deki işlerini yürütmesi için ise Sandıkçıoğlu’na yüzde 50 ortaklık teklif eder. Sandıkçıoğlu böylece hobisi olan dalışı işe dönüştürür.

Ağırlıklı olarak amatörlere eğitim verdiklerini özetleyen Sandıkçıoğlu, satın alan profilinin fazlaca geniş ve çeşitli bulunduğunu söylüyor. Tüplü dalış lisansı verdiklerini söyleyen Sandıkçıoğlu, bu eğitimler hakkında şu detayları veriyor: “12 saatlik kuramsal 2 günlük de ergonomik eğitimimiz var. Ergonomik eğitimleri Ege ve Akdeniz’de veriyoruz. Hafta içi 3-4 gün dalış turu düzenliyoruz. Bu eğitimler sonucunda başarı göstermiş dalgıçlara lisans veriyoruz. Başarısızlık oranı fazlaca düşük.” Ayışığı Diving yurtdışı dalış turları da düzenliyor. Ürdün, Maldivler, Küba, Azor Adaları şeklinde bölgelere düzenlenen turların tutarları, tercihlere ve süreye gore değişiyor. Sandıkçıoğlu sık sık dalış turları organize ediyor ve kendisi de sualtı fotoğrafları çekiyor.

“Artık daha ulaşılabilir”

18 senelik dalış eğitmeni Yusuf Kayaoğlu tarafınca 2007 senesinde kurulan Mavi Yıldız, Bursa’da hizmet veriyor. CMAS sisteminde tüm seviyede dalış eğitimleri veren Mavi Yıldız, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun Bursa’daki yetkili dalış eğitim merkezi olarak hizmet veriyor. Nitrox dalış sistemi üstüne eğitim veren tek merkez olan işletme, toplam 12 dalda uzman dalıcı eğitimleri de veriyor.

Kuramsal eğitimin peşinden 15 günde bir dalış turları düzenlediklerini özetleyen Kayaoğlu, “Ağırlıklı olarak dalışı hobi ve keyif amaçlı yapmak isteyenler geliyor” diyor. Kayaoğlu dalışın belli bir gelir seviyesinin üzerine hitap etmiş olduğu algısının ise yanlış bulunduğunun altını çiziyor. Dalışın yapılacağı yere, ulaşım ve konaklama şekline ve süresine gore maliyetlerin yükselebileceğini vurguluyor. Artan alternatiflerle bu hobinin daha geniş bir kesime ulaştığını belirten Kayaoğlu, iştirakçilerin ağırlıklı olarak 35-45 yaş arası bulunduğunu söylüyor. Kayaoğlu’nun Türkiye’de en sevilmiş olduğu dalış noktaları ise Ayvalık, Fethiye, Demre ve Kaş.

Okul iyi mi açılır?

Dalış okulu açmak İçin ilk etapta Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan yetki belgesi almak gerekiyor. Bu belge federasyonun belirlediği standartlar yerine getirildiğinde alınabiliyor. Mesela, dalış kuruluşları, bünyelerinde minimum iki yıldızlı dalış eğitmeni ve rehber dalıcıyı sözleşmeli olarak bulundurmak zorundalar. Dalış eğitmeni eğitim verebiliyor, eğitim ve tanıtım dalışı yaptırabiliyor.Dalış kuruluşları, uygulamalı deniz eğitimlerini yaptırabilmek amacıyla geçici süreyle denize kıyısı olan bir başka ildeki dalış kuruluşunun tekne ve donanımlarından yararlanabiliyor. Dalışlarda tüp tazyik göstergesi ve derinlik göstergesi ya da bu tarz şeyleri gösterebilen dalış bilgisayarı ile yedek ikinci aşama bulundurulması mecburi. Dalışlarda kullanılacak tüpleri doldurmak için karada ya da dalış teknelerinde basınçlı hava üreten kompresörler bulundurulması gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra dalış kuruluşu, yetki belgesini dalış teknesine ve işyerine görünür halde asmak zorunda. Ek olarak federasyon bayrağını da dalış teknesine asmak gerekiyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın