A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Dafnia “Su Piresi” Yetiştirciliği Yapmak
Dafnia "Su Piresi" Yetiştirciliği Yapmak
Su Piresi

Dafnia “Su Piresi” Yetiştirciliği Yapmak

Dafnia “Su Piresi” Yetiştirciliği Yapmak

Su pireleri, yenilebilir su ürünleri yetiştiriciliğinde ve akvaryum yetiştiriciliğinde en çok kullanılan canlı yemlerden biridir. Su pireleri genel olarak su birikintilerinde su sıcaklığının 15 derece 22 derece arasında olduğu ortamlarda bol olarak ürerler. Ülkemizde bu gibi yerden toplanan su pirelerini mevsiminde akvaryumculardan satın almak mümkündür. Amatör ve doğada gezmeye meraklı olan kişiler su birikintilerinden tül kepçeler ile kolayca toplayabilirler.

Günümüzde her ne kadar su piresinin doğadan sağlanması mümkün olmakta ise de mevsim dışı temin edilme zorluğu ve akvaryum balıkçılığı ile ilgilenenlerin su pirelerini satın almayı tercih etmeleri sebebiyle su piresi üretimi kârlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Üretilen su pireleri kaliteli ve besin değerleri yüksek ise piyasadaki balık yemi tedarikçileri ve akvaryum balıkçılığı ile ilgilenenler tarafından yüksek rağbet görecektir.

tarimsalfikirler.com olarak sizlere su piresi nasıl yetiştirilir araştırdık. Aşağıdaki ayrıntılarıyla anlatılan su piresi yetiştiriciliği tekniği ile sizde su piresi yetiştirebilirsiniz.

Dafnia "Su Piresi" Yetiştirciliği Yapmak
Su Piresi

GENEL OLARAK

Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe gelişme gösteren ve üretim kolu olan su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli konuların başında balıkların iyi bakım ve beslenmesi gelir. Tam kontrollü balık yetiştiriciliğinde yumurta kesesi çekilmiş larvaların (kefal, sazan, tilapia, çipura, levrek vs.) ilk beslenme periyodunda canlı yeme gereksinim duydukları bilinmektedir. Balık larvalarının canlı yem çeşidi, seçimleri ve beslenme süreleri türlere göre farklılıklar gösterir.

Canlı yemin besin olarak kullanımı yetiştirilen balıkların et kalitesinin arttırılmasında, beslemeden kaynaklanan hastalıkların giderilmesi ile yüksek yaşama oranının sağlanmasında, anaç balıklardan elde edilen yumurta ve sperm kalitesinin daha iyi olmasından dolayı canlı yem kullanımı büyük önem taşır.

Diğer taraftan akvaryum balıklarının üretiminde renk parlaklığının korunması ve üreme kondisyonuna ulaşmada canlı yem kullanmanın önemi büyüktür. Örneğin Discus, Beta ve Melek balığı gibi birçok akvaryum balığının üreme kondisyonuna ulaşabilmesinde ve başarılı bir yavru alımının gerçekleştirilmesinde bu balıkların canlı yemle beslendikleri takdirde başarının arttığı bildirilmektedir.

 

SU PİRESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
1.SU PİRESİ KÜLTÜR ORTAMI HAZIRLAMA

Su piresi (Daphnia) türleri tatlı sularda yaşayan ve boyları 1-3 mm arasında değişen küçük kabuklu su canlılarıdır (Crustacea). Halk arasında su piresi denmesinin nedeni su içerisindeki zıplama türü ani hareketler yapmalarıdır.

Su piresi türleri uzun yıllardan beri balık yetiştiriciliğinde canlı yem olarak kullanılmaktadır. Özellikle akvaryum balıklarının beslenmesinde sıklıkla kullanılan su piresi, balıklarda çok iyi bir gelişmeye neden olmaktadır.

1.1. Su Piresinin Fizyolojisi

su-piresiSu pirelerinin vücutları baş dışarıda kalmak üzere bir kabuk ile örtülüdür. Kitin bölge arka doğru uzanır ve karın kısmından (ventralden) vücudun kalan kısmını örter. Kabuk sırt tarafında midye kabuğu gibi birleşmiş, karın kısmında ise açıktır. Arka kısmında genellikle mevsime göre uzayıp kısalabilen kuyruk şeklinde ve üzeri dişli bir çıkıntı (spino) vardır.Su piresinin (Daphnia) vücudu 5 parçalı baş ve bir gövdeden oluşmuştur. Birinci çift cinsiyete bağlı şekil (seksüel dimorfizm) gösteren çubuk şeklinde antenciklerdir. İkinci çift esas olarak hareket organı olan antenlerdir. Kalan üç çift ise besin alma işleminde kullanılır. Daphnia’larda baş üzerinde ışığa duyarlı büyük bileşik bir göz ile ocellus adı verilen organ bulunur. Göz; büyüklüğü ve koyu renkteki pigmentiyle dikkati çeken organdır. Gözler önündeki kısım vertex olarak adlandırılır. Üç kas yardımıyla her tarafa dönebilme yeteneğindedir. Ağzın hemen gerisinde bir çift küçük ve küt olan üst çene (maksil) bulunur. Daha sonra bir çift alt çene (mandibula) gelir. Bacaklar yassılaşmış, uçları çatallı ve beş çifttir. Bacaktaki kıllar aracılığıyla su akıntısı sonucu süzülen mikroorganizmalar üst çene ile ağza gelir. Sindirim sistemi basit yapıdadır. Kısa bir yemek borusu (özefagus) orta bağırsağa açılır. Sindirim sisteminin ön parçası ağızdır.Ağız üst dudağın altındadır. Kısa ve oldukça dar olan yemek borusu bir kavis yaparak sırt tarafa doğru yükselir. Orta bağırsak daha geniş ve düzdür. Bu kısmın başlangıcına düz ya da dallı, iki orta bağırsak beze açılır. Son bağırsak kısadır. Bu sistemin orta bölümünde ise basit bir yapıda olan üreme organı bulunur. Sinir sistemi beyin sinir yumağı (beyin gangliyonu) ile genellikle ip merdiveni şeklinde olan karın sinir yumağı (karın gangliyon) zincirinden oluşmuştur.

1.2. Su Piresinin Üreme Biyolojisi

su-piresi-2Su pirelerinde üreme eşeyli (seksüel) ve eşeysiz (aseksüel) dönemler içerir. Yüksek yoğunlukta bulundukları pek çok ortamda birey topluluğunun (populasyonun) eşeysiz üreme fazındaki dişilerden oluştuğu gözlenmiştir. Uygun (Optimal) koşullarda su piresinin her 2,5 – 3 günde bir yeni yumurtlama dönemine girer. Bir dişi yaşamı boyunca 25 yeni yumurtlama dönemine girebilmektedir.

Dişi bireylerde orta bağırsağın iki yanında yer alan bir çift yumurtalık (ovaryum) bulunur. Yumurtalar vücudun sırt kısmı ile dış kabuk arasındaki geniş boşlukta gelişiler. Ovaryum içerisinde dörtlü gruplar oluştururlar. Bunlardan sadece bir tanesi verimli olur. Diğerleri gelişme için besin ortamı oluştururlar. Bu yumurtalara yaz Su piresiyumurtası denir. Ufak ve ince kabukludurlar. Bu yumurtalar döllenmeden gelişir.

Birey sayısındaki artışın bir sonucu olarak besin azlığı veya su sıcaklığındaki değişim durumunda ortamda erkek bireyler görülür. Bu erkekler bir veya iki çiftleşme organına sahiptir. Çiftleşme sonucunda oluşan yumurtalar büyük ve etrafları koruyucu zar (membran) ile örtülüdür. Böyle bir yapı onlara kötü ortam koşullarına karşı direnç sağlar. Ortam koşulları normale döndüğünde yumurtalarda partenogenetik yolla üreyen dişiler meydana gelir.

Dafnia "Su Piresi" Yetiştirciliği Yapmak
su piresi resim

1.3. Su Piresi Üretim Yerinin Planlanması

Su piresi üretim yerleri planlanırken şu konulara dikkat edilmelidir:

Balık üretim yerinden ayrı fakat balık havuzlarına yakın bir yerde olmalıdır.
Üretim tankları yada havuzları direkt güneş ışığından korunacak şekilde konumlanmalıdır.
Ortamda taze su girişini sağlayacak su tesisatı bulunmalıdır.
Kültür ortamına hava verecek havalandırma tertibatı bulunmalıdır.

1.4. Su Piresi Üretiminde Kullanılan Araç Gereçler

 

Su piresi toplamada kullanılan kepçeTanklar: Hacimleri birkaç litreden 10 m3 e kadar değişebilir. Genel olarak derinlikleri 40-50 cm olmalıdır. Plastik, beton ya da polyesterden yapılan havuzlardan iyi sonuçlar elde edilmiştir. İlkel olmasına rağmen pratik ve ucuz başka bir yöntemle de havuz yapılabilir. Bu amaçla toprağa istenilen derinlikte ve ebatta çukur kazılır. Çukurun içi kalın çift kat sera naylonuyla kaplanır ve içi su ile doldurulur. Böylece bir su piresi üretim havuzu elde edilmiş olur.

Kepçeler: Su piresini doğadan toplamakta ve hasat etmekte kullanılır. Bu kepçelerin ağız çapı 10 cm ile 50 cm arasında değişir. Dayanıklı sentetik tülden yapılır. Göz açıklığı 0,5 mm den küçük olmalıdır.

1.5. Üretim Ortamının Parametreleri

Su sıcaklığı: Daphnia’lar günlük ve yıllık sıcaklık değişimlerine karşı oldukça töleranslıdırlar. En uygun gelişme sıcaklıkları 18-25 °C dir.
Havuz-tank derinliği: Daphnia kültürünün yapıldığı havuzların derinliğinin 40-50 cm. olması tavsiye edilmektedir
pH: pH’nın 7.1-8.0 olduğu ortamlar su piresinin yaşaması için en uygun uygunudur.
Tuzluluk: % 0.005′lik tuzlulukta da yaşadıklarını ve ürediklerini bildirmişlerdir. Su pirelerinin kan basınçlarının aldıkları yemlerdeki tuzlarla bilinmektedir.
Havalandırma: Daphnia kültürünün yapıldığı ortam kuvvetli bir havalandırmayla çok iyi karıştırıldığında dişiler üzerindeki yumurta sayısının, alg üretiminin ve dişi sayısıyla populasyon yoğunluğunun arttığı bildirilmiştir
Işık: Kültür ortamı direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Ancak ortamda bulunan ve su piresinin en önemli besini olan fitoplanktonun gelişmesi için günün belli saatlerinde belli ölçüde ışık alacak şekilde üretim ortamı düzenlenmelidir.

2. SU PİRESİNİ ÜRETME VE HASAT ETME
2.1. Su Piresi Damızlık Temin Yöntemi

Su piresi doğal ortamda fitoplanktonca ve organik besinlerce zengin, sığ ve durgun su birikintilerinde yaşarlar. Genelde su sıcaklığının 18-25 0C olduğu mevsimlerde bolca bulunabilir. Süzme işlemi göz açıklığı 0.5 mm olan sentetik ve dayanıklı tülden yapılmış ve geniş ağızlı ( en az 50 cm) kepçeler yardımıyla yapılır. Kepçenin dibinde biriken su pireleri dikkatlice yıkanarak temizlenir. Gerekiyorsa türlere ayrılarak havalandırılan kaplarlar la veya yarısı su yarısı hava ile dolu naylon torbalarla kültür ortamına taşınır.

2.2. Su Piresinin Üreme Rejimi

Su piresi ayrı eşeylidir. Ortamdaki bireylerin çoğunluğu dişidir. Dişi bireylerde orta bağırsağın iki yanında bir çift yumurtalık (ovaryum) bulunur. Yumurtalar sırt tarafta (dorsalde) bulunan kuluçka kesesi içine açılan bir kanal aracılığı ile bırakılır. Yumurtalar vücudun sırt tarafı ile dış kabuk arasındaki geniş boşlukta gelişirler. Yumurtalık (ovaryum) içinde dörtlü gruplar oluştururlar. Bunlardan biri gelişir. Bu yumurtalara yaz yumurtaları denir. Bu yumurtalar döllenmeden gelişir.

Ortam koşulları bozulduğunda ( su sıcaklığının düşmesi, besin azalması gibi) dişiler kış yumurtalarını oluştururlar. Ortam koşulları normale döndüğünde erkek bireyler bu yumurtaları döller ve eşeyli üreme meydana gelir.

2.3. Su Piresi Besin İhtiyaçları

Su pireleri besin olarak bakteri, maya, tek hücreli alg (mikroalg ve 2-3 hücreden oluşan mavi-yeşil alg kolonileri ) , dip çamuru (detritus) , çözünmüş organik materyalleri kullanırlar.

Su piresi kültüründe en çok kullanılan besinler tek hücreli yeşil alglerdir. Kültürlerde genellikle Chlorella vulgaris, Scenedesmus acutus, Scenedesmus dimorphus, Scenedesmus obliquus, Ankistrodesmus falcatus, Selenastrum capricornutum ve Chlomydomanas reinhardi türleri kullanılmaktadır. Su piresi kültüründe çiftlik gübresi, kuru ot ve diğer vejetasyonlar, kepek, maya, tahıl tozu, mineral gübreler, bahçe toprağı kullanılır. Bunun yanı sıra Su piresi kültürlerinde kullanılan yapay yemler arasında alabalık yavru yemi, pamuk tohumu, soya unu, mezbaha artıkları ve yonca unu karışımı da bulunmaktadır.

2.4. Su Piresi Üretim Yöntemleri

Su piresi yetiştiriciliği yılın herhangi bir mevsiminde istenilen koşullar sağlanarak yapılabilir. Su piresi yetiştiricilik yöntemleri kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir.

1. Yöntem

Bu yöntem küçük çaplı üretim amacıyla kullanılan en pratik yöntemdir. Bir cam kap içerisine elenmiş 1 kg bahçe toprağı, iyice ezilmiş ve en az 10 günlük 200 gram at gübresi ve 10 litre havuz suyu konur. Havuz suyu tuzlu olmamalıdır. Hazırlanan bu karışım 3 gün kadar bekletilerek süzülür. ½ ya da ¼ oranında havuz suyu ile seyreltilerek bu karışıma su piresi aşılanır. 3 hafta sonra ortamda bol miktarda su piresinin ürediği görülür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu akvaryumların 1/3 oranında gölgelenmesidir. Bu şekilde suyun ısınması engellenir ve su sıcaklığının 20-25 0C de sabit kalması sağlanabilir.

2. Yöntem

Havuzlarda yoğun su piresi üretimi amacıyla yağsız süt tozu, soya fasulyesi unu ve pamuk tohumu kullanılır. Havuz suyu içerisine litreye 90 gram gelecek biçimde bahçe toprağı ile 17 gram pamuk tohumu gelecek şekilde karıştırılır. Bu karışım oda sıcaklığındacam kaplarda 5 gün bekletilir. Bu sırada çürümeden dolayı gaz çıkışı meydana gelir. 5 gün sonra karışımın suyu süzülerek alınır. Havuz suyu ile seyreltilir ve sodyum bikarbonat ilavesiyle pH nın 7,2 olması sağlanır. Bu ortama su piresi aşılanarak üreme beklenir.

3. Yöntem

Ekmek mayasıyla su piresi üretildiğinde ortamdaki çoğalmanın oldukça fazla olduğu görülmüştür. Bu yöntemde 70-80 litrelik bir akvaryumda 50-60 gram ekmek mayası gelecek şekilde havuz suyu ile bir karışım elde edilir. Bu karışıma su piresi aşılanır. Su berraklaştıkça ortama maya eklenmelidir. Ancak maya suya CO2 vereceğinden ortam mutlaka havalandırılmalıdır.

4. Yöntem

Bol ışık alan ve dibinde organik artık bulunan havuzlarda fitoplankton üremesi olur. Fitoplantonun çoğaldığını havuz suyunun yeşermesinden anlayabiliriz. Fitoplanktonca zengin su elde etmek için ortama 0,27 gr/litre K2H2PO4, 0.5 gr/litre MgSO4, 0,47 gr/litre Ca(NO3)2 ilave edilebilir. Bu şekilde kendiliğinden fitoplanktonca zenginleşmiş havuz, tank veya akvaryumlara doğrudan fitoplankton aşılanır ve üreme beklenir.

5. Yöntem

 

Üç kısım koyun gübresi bir kısım asit fosfat ile karıştırılır. Bu karışımdan 5 litre suya 3 çay kaşığı hesabi ile akvaryum içindeki havuz suyuna koyulur. Örneğin akvaryum içinde 80 litre su var ise bu karışımdan 48 cay kaşığı konulur. Akvaryuma bir miktar su piresi ilave edilir. 3 Hafta sonra verim maksimuma ulaştırılır.

2.5. Su Piresinin Hasadı

Su piresi üretimi sırasında üretimin yavaşlatılması istendiğinde ortamın sıcaklığı düşürülerek kış yumurtası oluşması sağlanır. Bu yumurtalar toplanarak dondurularak saklanabilir. Gerekli olduğunda ise su içinde yavaş yavaş su sıcaklığı yükseltilerek yumurtaların açılması sağlanır. Üretimin en yoğun olduğu aylar mayıs – haziran ve eylül – ekim aylarıdır. Diğer aylarda üreme son derece yavaştır. Çünkü su piresinin gelişip çoğalması için gerekli olan ortam sıcaklığı bu aylarda en uygun düzeydedir.Yeteri kadar üretilen su pireleri, ihtiyaca göre yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kepçeler ile süzülür. Su piresinin taze olarak tüketilmesi en çok tercih edilen yoldur. Süzülen su pireleri çok iyi bir şekilde yıkanır ve balıklara verilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın