A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Ceviz Fidanı Üretimi
Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz yetiştiriciliğinde tohumdan üretim, ekonomik amaçlı olarak kurulan bahçelerde artık tercih edilen bir yöntem değildir. Tohumla üretilen ağaçlar meyve verirler, sadece meyve vermesi için tozlaşma gerektiği için eğer tek başına bir ceviz ağacı yetiştirecekseniz, kendi kendine verimli kısaca, adam ve dişi çiçekleri aynı anda tozlaşan bir ceviz türü tercih etmelisiniz.

Günümüzde ekonomik amaçlı ceviz yetiştiriciliğinde de tohumla üretim, aşılama için ihtiyaç duyulan anaçların üretiminde yapılmaktadır. Tohumdan anaç üretimi için, sıhhatli ve ağacı dikeceğiniz yerin toprak ve iklim koşullarına uygun bir ceviz türünün tohumunu kullanmalısınız. Devletimizde yerli ceviz çeşitleri, ceviz üretiminin yaygın olduğu Kaman, Şebinkarahisar ve Yalova yörelerinden isimlerini alırlar. Bu ceviz türlerinden hangisi üretim yapacağınız yerin iklim koşullarına uygunsa ilk olarak o türleri tercih etmelisiniz.

Sıhhatli bir ağaçtan, üzerini örten yeşil kabuğun yüzde 80’i çatladıktan sonrasında hasat edilen kabuklu cevizler, tohumluk olarak kullanılır. Bunların, kafi irilikte (minimum 10-12 gram) ve sağlam, içi dolgun, yağ oranı yüksek olanları tercih edilmelidir. Bilhassa ceviz meyvesinin ağaca bağlandığı yerdeki çukurluğun dar olması, tohumun çimlenme olasılığını artıracaktır.

Tohumların Hazırlanması

Yeşil kabuklarıyla toplanan cevizler, hemen sonra bu yeşil kabuklardan zarar vermeden arındırılmalıdır. Eğer güz ekimi yapacaksınız, işleme doğal tutmadan direk toprağa ekim yapabilirsiniz. Sadece ilkbahar ekimi yapılacaksa ve bilhassa sert kabuklu meyve veren bir anaç tercih etmişseniz, cevizin çimlenmesi için bir ekip ön uygulamalara gereksinim vardır.

  • Tohum sayısı azsa (1-10) o vakit tohumları hafifçe çatlatabilirsiniz. Bir penseyle ya da ceviz kıracağıyla cevizin kabuğunu oluşturan iki kanadın arasını hafifçe aralık hale getirmek kafi olacaktır.
  • Tohum sayısı 20-50 arasındaysa, ekim yapılmadan ilkin cevizleri bir torbayla buzdolabının sebzelik kısmında (+4°C’) minimum 90 gün bekletmelisiniz. Bu aslen cevizin, naturel ortamda toprak altında geçireceği kış zamanının bir taklididir.
  • Tohum sayısı daha fazlaysa, rutubet dengesi ayarlanmış soğuk hava depolarını kullanabilir, ya da soğuk katlama yapabilirsiniz. Cevizde soğuk katlama şu şekilde yapılır.
  • Meyve sebze kasalarının tabanı (su sızmasını azaltmak için) çakılla kaplandıktan sonrasında üstüne muntazam bir halde 3-4 santimetre inşaat kumu serilir.
  • Üstüne ceviz tohumları, cevizin kabuğunu oluşturan iki kanadı yanlara gelecek şekilde tek tek 3 santimetre aralıklarla yerleştirilir.
  • Tohumların üstü gene 2-3 santimetre kalınlıkta kumla kaplanır.
  • Eğer kasa yüksekliği müsaitse cevizler bir sıra daha doldurularak üzerileri bu sefer 5 santimetre kadar kumla kaplanır.
  • Sonrasında kasalar delikli ağzı olan bir bahçe sulama kovasıyla sulanır.
  • Güneş almayan, bodrum, depo benzer biçimde yerlerde kasalar minimum 60 en fazla 90 gün saklanır. Cevizlerin kabuğu çatlayıp kök ucu görünmüş olduğu vakit tohumlar ekime hazır hale gelmiştir.
  • Soğuk katlamada mühim olan ara ara denetim ederek kasaların nemli kalmasını sağlamak sadece balçık halinde cevizleri çürütecek kadar ıslak olmamasına dikkat etmektir. Kum ve tabanındaki çakıllar suyun bir miktar sızmasını fakat nemin korunmasını da sağlarlar.

Tohumların Ekimi

Tohumların ekimi için seçilen yer önemlidir. Ceviz yetiştiriciliği icra eden pek fazlaca kimse, anaçları direkt ceviz bahçesi yapılacak araziye ekmeyi, aşılamayı da yerinde yapmayı ya da yaptırmayı tercih etmektedirler. Bu durumda, derinliği minimum bir metre, çapı 80 santimetre olan çukurlar kazılmalıdır. Bu çukurları kazarken, yüzeyden alınan, güneşle zenginleşmiş toprak bir yana, derinlerdeki toprak bir başka yana yığılır.Güneşle zenginleşmiş topraktan iki ölçü alınır, bir ölçü yanmış hayvan gübresi ve bir ölçü de kumla karıştırılır, hazırlanan karışım oluşturulan çukura yüzeyden 10 santimetre boşluk duracak şekilde doldurulur.

Çukur bu şekilde hazırlandıktan sonrasında kök ucu vermiş cevizler, bu çukurlara cevizin kabuğunu oluşturan iki kanadı yanlara gelecek şekilde yerleştirilir ve üzerileri en fazla 10 santimetre olacak şekilde karışımla doldurulur. Can suyu verilerek, yerinin belirli olması için bir işaret kazığı saplanabilir.

Eğer anaçları direkt ceviz bahçesinde yetiştirecekseniz, çukurların birbirinden mesafesi yamaç arazilerde minimum 10 m, daha düz arazilerde 12 m olarak belirlenmelidir. Eğer iyi bakımlı bir araziniz var ise her bir ağaç daha büyük olacağı için mesafeyi 18 metreye kadar çıkarabilirsiniz.

Eğer anaçları direkt ceviz bahçesinde yetiştirMeyecekseniz, kısaca ilkin anaçları aşılayıp, sonrasında aşılı fidanları aslolan bahçeye dikecekseniz, o vakit her bir çukur içine, aralarında 15-20 santimetre bırakarak en fazla 5 ceviz ekebilirsiniz.

Ekimden sonrasında anaçların iyi gelişmesi için, yabancı otların tertipli olarak temizlenmesi ve sulanması gerekir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın