A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Çek Defteri ( Karnesi ) Almak
Çek Defteri ( Karnesi ) Almak

Çek Defteri ( Karnesi ) Almak

Çek Defteri ( Karnesi ) Almak

Çek, bir kişinin yani sermayedar olan ve banka tarafından vadeli ya da vadesiz hesaplarının durumuna göre verilen dşayetli kağıtların toplanmış olduğu bir defter biçimindeki para aktarımı aracıdır. Bu araç vasıtası ile çeke sahip olan kişi tarafından çek karşılığında ödenecek olan miktarı hesabından çekme veya banka ile konuşma, uğraşma yapmadan tutar ne ise yazıp karşı tarafa teslim etmeye fayda.

Bu para piyasasındaki en dşayetli ve en basit ödeme aracıdır. Çek sahibi ödemek istediği tutarı yazar ve adına düzenlediği kişi hesabına veya onun da havale yapacağı kişi adına gösterilen bankadan y-tutar kadar ödeme yapılabilir. Çek nedirin yanıtı en basit para aktarımıdir denilebilir.

Fakat çek kullanımında dikkat edilmesi gereken çoğu husus vardır. Bu hususlara dikkat edilmeden yapılan prosedürler sonucunda hüküm giyme bile görülmektedir. Çek, en basit para aktarımı olmasına karşın bunun yanı sıra en basitda aldatma aracı haline gelebilir. Çeki çek haline getiren, onu dşayetli kağıda dönüştüren nedenlerden biri yok olduğunda veya çeki düzenleyence bilinerek ve istenilerek bırakılan hususlarda anında kaçakçılık ve dolandırıcılık prosedürüne tabi kalınabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kesinlikle ya güvenilir yerler ile bu çek alışverişi yapılmalı veya çeki çek haline getiren öğelerin varlığı netlikle iyi derecede bilinmelidir.

Çekte 3 taraf bulunmaktadır. Bunlar; keşideci, muhatap ve lehdardır. Bu üç şahıs sıfatı arasında çek alışverişi yapılmaktadır. Keşideci çeki düzenler, muhatap bir taraftan alacaklı bir taraftan borçludur. Alacaklı olduğu taraftan çeki alarak lehdara, alacaklı şahsa borcunu öder. Bu üçlü prosedür sonucunda borçlu borcundan alacaklı alacağından kurtulmuş olur.

  • Çekin Şekle Ait Yasal Unslinkarı?
  • Çek kelimesi kesinlikle yer almalıdır.
  • Kayıtsız ve engelsiz yazılan bedelin ödenmesi.
  • Ödeyecek kişinin adı soyadı.
  • Ödeme yapılacak yerin adı.
  • Keşide günü ve düzenlendiği yer.
  • Düzenleyenin imzası.

Mutlaka çekte yasal olarak şeklen sahip olması gereken görüntü kuralladır. Bu yasal şartlardan biri eksik olsa bile çek, çek olma özelliğini yitirir ve ödeme aracı olmaktan çıkar.

Çek Nasıl Kullanılır?

Çekin üzerinde yazan vade günü geldiği zaman gidip banka tarafından ödeme yapması beklenilir. Çekin üzerinde yazan miktar kadar banka kişinin hesabından çeker ve çeki elinde bulundurana verir. Bu sistem her şeyin yolunda gittiği bir sistemdir. Vade günü geldi ve çekin üzerindeki dşayet 1.500 Tl’ye kadar olan miktar ise banka bunu size ödemekle yükümlüdür. Çeki yazanın hesaplarında bu kadar para görünmese bile size bu dşayeti öder. Alacaklı borçlu ilişkisini ortadan kaldırır. Banka daha sonra bunu müşterisinden kendince temin eder.

Eğer çekin üzerinde 1.500 Tl üzerinde bir miktar yazıyor ise banka yalnız sınır yasal olan 1.500 Tl’yi öder geri kalan miktar için sizin ve bankanın da takibi ile borç takipli hale gelir. Hesaba para yatırıldığı an kişinin geri kalan miktarı ödenecektir.

Çekte vade olmamasına rağmen çekin üzerindeki tarih sanki o gün yazılmış gibi kabul edilir ve ödeme aracına dönüşür. Her sermayedar çekin vadesinde ödeyebilmeyi hedefler.

Çek Nasıl Bozdurulur?

Çek bozdurma ya da piyasada kullanılan adı ile çek kırdırma vadesinden önce çekin banka tarafından alacaklı şahsa ödenmesidir. Çekin vadesinde alındığında üzerinde yazan miktar ne ise o öadı verilir ancak kırdırma tekniğine gidildiğinde banka kişinin hesabının durumunun müsait olup olmamasına bakmadan miktarın üzerinden komisyon ücreti keserek ödeme yapar. Buna piyasada bozdurma denilmektedir.

Çek defteri çıkartmak istiyorsanız size verdiğimiz bilgileri incelemenizi öneririz. İş yaşamında prestij göstergelerinden biri olarak kabul edilen çek defteri bankalardan temin edilir. Ancak öncesinde bankaya bazı teminatlar göstermeniz ve müracaatda bulunduğunuz bankanın güvenini kazanmanız gerekiyor.

Yerine getirilmesi gereken işlem için çek defteri nasıl çıkartılır sorusunun cevaplarını sizlere aktarıyoruz. Öncelikle banka tercihine dikkat etmeniz gerekir. Her banka çek defteri müracaatsu kabul ediyor olsa da sizin finansal durumunuzu dikkate alarak banka seçimi yapmanızda yarar olacaktır.

Çek Defteri

Çek Koçanı Nasıl Alınır?

Bankaya başvurarak çek defteri çıkarmak istediğinizde banka müracaatnuzu kabul edebilmek için sizden bazı belgeler isteyecektir. Bu belgeler şunlardır:

  1. Kimlik belgesi
  2. İkametgah belgesi
  3. Sabıka kaydı

Bu belgelerin yanı sıra standart bir çek defteri sahibi olmanız için bir de maddi teminat göstermeniz gerekir. Standart bir çek defteri toplam 10 adet sayfaya sahiptir. Her bir sayfa için bankalar 700 TL civarında bir teminat gösterilmesini talep etmektedir. Miktarı belirleyen aslında yasal bir zorunluluktur.

Çek Defteri Almak İçin Gereken Teminat Miktarı Nedir?

Eğer siz çekinizi ödeyemezseniz bu durumda banka çek sahibine 700 TL ödeme yapmak halindedır. Bu miktarı çek defteri sahibinden teminat olarak istemesinin sebebi de budur. Standart çek defteri 10 sayfa olmasından bankaya toplamda 7 bin TL çek defteri teminatı göstermeniz gerekir. Bu teminatı banka bloke ediyor olsa da mevduat hesabınız üzerinden faiz işletme hakkına sahip olursunuz.

Çek Defteri Teminatının Bloke Edilmesi Önlenebilir mi?

Bankanızın güvenini kazanmanız halinde bu meblağın bloke edilmesini de önleyebilirsiniz. Ancak öncesinde uzun bir süre çek ödemelerinizi derli toplu olarak yapmanız ve borç hanenizde herhangi bir miktarın bulunmuyor olması gerekiyor. Bunun için iş hayatına yeni başlayanlar, yeni firma sahipleri için teminat miktarının bloke edilmesinin önlenmesi pek mümkün olmaz.

Ayrıca iş bedelinin aşağı yukarı olarak % 40’ına dair ödemeyi nakit veya havale yolu ile hemen ödemeniz gerekebilir. Bir çek defteri sahibi olmanız ödemenizin bütününü rahatça çek yazarak yapabileceğiniz anlamına gelmez. İş dünyasında genelde ödeme miktarının maksimum % 60 gibi bir oranı çek olarak kabul edilir. Geri kalan miktar çek yazılmadan ödenmelidir.

Çek Başvurusu Onaylatma Teknikleri

Çek koçanı yeni kurulan işletmelerin hayalini kurduğu birşeydir. Bankalar çek koçanı vermeden önce firmaları iyice inceler ve teminat ister. Bu yazımda basit bir biçimde çek koçanını nasıl alabileceğinizi anlatacağım.Bir finansman olarak gördüm ve geçirdiğim adımları sizlerle paylaşmaya karar verdim. Banka ilişkileri çok kolaydır ve yapabildiğinizde o bankadan alamayacağınız birşey yoktur. Yeter ki bankaya güven verin. Hazırsanız maddeler durumunda anlatımı yapacağım. Aynı biçimde uyguladığınızda sizin işletmenizinde bir çek defteriniz olmuş olacak.

1.) Asla firmanızın borcu olmasın !

Firmanızın hiçbir banka nezlinde kredi, kredi kartı gibi hiçbir borcu bulunmamalı, şayet bir borç varsa ortada hemen kapatmaya bakın. Borç dururken hiçbir banka basit basit çek koçanı vermez. Ayrıca yalnızca firmanızın değil, firma ortaklarının ve müdürlerininde mümkünse borcu olmasın.

2.) Evini, arabanı sat hesabına yatır !

Bankanın karşısında güçlü durmalısınız ve bunun için size lağzım olan yegane şey paradır. Toparlayabildiğiniz kadar nakit para toplayıp banka hesabınıza yatırın. Daha sonrasında bu parayı bir yakınınıza havale/eft yapın ve onu nakit olarak yeniden şubenize getirip yatırın. Böylece hem bankanın hareketlerine girmiş hemde şube çalışanlarının dikkatini çekmiş olacaksınız. Bu adam birçırpıda büyük bir miktar gönderiyor, bir çırpıda geri getiriyor diyecekler.

Bu prosedürü defalarca devam ettirin ancak miktar oldukça 100.000 TL ‘nin altına düşmesin.

Çek Defteri Başvurusu

3.) Bankaya vadeli hesap aç !

Paranızın birkısmını bir vadeli hesap açarak oraya yatırın ve yine firmanızın adına olsun. Çek müracaatsunda bulunduğunuzda genel müdürlük onaylamasa bile şube çalışanları bu adamın hesabında para duruyor birşey olursa ordan çekeriz diye ikna çabalarına girecektir, tabi şube çalışanları ile aranızı yaptıysanız.

4.) Küçük bir banka olsun !

İlk müracaatyu yaparken prosedürleri ve hedefi az olan bir banka seçin. Mesela Türkiye Finans, Albaraka gibi müşterisi çok olmayan şube çalışanlarına sürekli olarak yeni müşteri bağla emri gelen bankaları tercih edin.

Sebebi ise şube çalışanları yukarıyadan aldığı baskıyla sürekli müşteriler ile aralarında samimiyet kurma çabalarında oluyorlar bu samimiyette çek müracaatnuzun sonuç vermesinda çok etkili oluyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın