A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Boruda Marul Yetiştiriciliği
Boruda Marul Yetiştiriciliği
boruda marul yetiştiriciliği

Boruda Marul Yetiştiriciliği

Boruda Marul Yetiştiriciliği

Evlerin balkonları bitki yetiştirmek için çok uygun yerler. Ancak işin içine saksılar girince hareket edecek yer kalmaz, bir de toprakla uğraşınca o balkonu temizlemek işkence olur. Üstelik çiçekleri hergün sulamak zahmetli bir iş… Bir kaç kere unutunca ölüyorlar. NASA “bir uzay istasyonunda toprak olmadan nasıl bitki yetiştirebiliriz” diye araştırınca, bize de evimizin balkonunda topraksız, zahmetsiz ve normalden kat kat daha verimli bir bitki yetiştirme yöntemi çıkıyor.

Bu yazıda hiç toprak olmadan (gerçekten SIFIR toprak), kurulacak basit bir mekanizma ile kurulduğu andan itibaren ZAHMETSİZ, TEMİZ ve VERİMLİ şekilde balkonunuzda nasıl bitki yetiştirebileceğinizi anlatıyorum. Ben yaptım, harika sonuçlar aldım.

Topraksız Tarım Nedir?

Yeniliklere ve teknolojiye meraklı bir insan olduğumdan abuk subuk şeyleri bulabiliyorum internetten. Topraksız tarım yapılabileceğini öğrendiğimde, bunu da NASA’nın uzay istasyonlarında kullandığını okuduğumda çok şaşırmıştım. Yurtdışında bu işin yıllardır yapıldığını ve bu konuda çok ilerlendiğini öğrendiğimde şaşkınlığım bir kat daha arttı.

İşin içinde NASA, uzay vs. olunca insanın başta gözü korkuyor ne yalan söyleyeyim. Ama gerçekte acayip basit bir mantığa dayanıyor tüm sistem ve bunu kendi evimizin balkonunda uygulamak çok kolay.

Nasıl Oluyor da Topraksız Yetişiyor Bitkiler?

Sandığımızın aksine bitkinin toprağa hiç ihtiyacı yok… Bitkinin asıl ihtiyacı olan üç tane şey var:

1. Kökleriyle tutunabileceği bir yüzey
2. Su
3. Mineraller

Doğada bitkiler kökleriyle topraktan mineralleri alıyor, buradan suyu emiyorlar ve köklerini salarak dik durabiliyorlar. Ancak teknolojinin çok ilerlemesiyle birlikte artık bitkileri toprak olmadan da bu üç şeyi
sağlayarak yetiştirebiliyoruz.

1) Bitkinin Kökleriyle tutunabileceği bir yüzey: Bu yüzey herhangi bir sert veya yumuşak cisim olabilir. İdeali küçük çakıl taşları, süs taşları, cam parçaları, hindistan cevizi tüyü vb. bitkinin kökleriyle tutunabileceği, içinde boşlukları olan ve bitkinin köklerini nemli tutabileceği bir yüzey oluşturmak. Ben bunun için küçük süs taşlarını kullandım, sonuçlar gayet güzel.

2) Su: Bitkinin hayatta kalabilmesi için suya ihtiyacı var. Ayrıca köklerin mineralleri emebilmesi için de minerallerin suda çözünmüş olması gerekiyor. Dolayısıyla su çok kritik. Suyu bitkinin köküne taşıyabilmek için bir tane kapaklı plastik kutu (yaklaşık 20 lt su alabilen bir şey yeterli) ve bir tane akvaryum pompası gerekiyor. (orta boyutlu bir şey gayet yetiyor)

3) Mineraller: Topraksız tarım için gereken mineraller hazır şekilde satılıyor. Ben bu mineralleri agaclar.net
forumundan sayın Kudret Tezel Bey’den tedarik ettim. Bir set 7,5 liraya satılıyor ve benim hesabıma göre en az 1 sene yetiyor. Setin hazırlanışı ve uygulanışını şuradan okuyabilirsiniz. Bu üç gereksinimi sağladığınızda geriye bunları bitkinin yetişmesi için sağlayacak bir sistem hazırlamak kalıyor.

Topraksız Tarım Sistemi

Topraksız tarım yapabilmek için inanılmaz çeşitli sistemler mevcut… Büyük ticari tarıma uygun sistemler bulunmakla beraber, bizim gibi hobi amaçlı veya kişisel ihtiyacı karşılayacak çapta sistemler de var. Bir topraksız tarım sisteminin amacı bitkinin köküne su ve mineralleri taşımak, bitkinin kökleri ile tutunabileceği bir ortam yaratmaktır. Bu bağlamda benim sistemim gayet basit ve süper çalışıyor…

Gerekenler şunlar

  1. Su şişeleri
  2. İçine su konulabilecek plastik bir kap (üzeri kapanabilen)
  3. PVC borular ve bağlantı ekipmanları
  4. Akvaryum pompası
  5. Zamanlayıcı
  6. Siyah poşet ve siyah kışlık erkek çorabı
  7. Süs taşları ve
  8. Kadın çorabı…

Bütün bu ekipmanların maliyeti bana yaklaşık 80 liraya geldi. Acemi olduğum için biraz fazla büyük bir plastik konteyner almışım, halbuki basit 20 lt’lik bir kap bile işimi görürdü. Biraz araştırma ile bu sistem toplam 50 TL’ye kurulabilir. Benim kurduğum sistem şurada kurulmuş olanla aynı mantığa sahip, sadece benimkinde 16 tane su şişesi var (biraz daha büyük). Sistemin kurulumu verdiğim linkte detaylı anlatıldığı için tekrar burada anlatmaya gerek duymuyorum.

Mantığı çok basit, su konulan hazne’ye hazırladığınız mineral eriyiklerini döküyorsunuz ve üzerine su koyuyorsunuz. (Bunun oranları Kudret Tezel’in tarifinde var) Daha sonra PVC borulardan kurduğunuz su dolaşım sistemine plastik su şişelerini ekliyorsunuz. Su şişelerinin içine kadın çorabı koyuyorsunuz (su geçirecek ve aynı zamanda bitkinin köklerinin sistemi tıkamasını engelleyecek)

Boruda Marul Yetiştiriciliği
boruda marul yetiştiriciliği

Kadın çorabının içine süs taşlarını dolduruyorsunuz. Bitkiyi bu taşların içine ekiyorsunuz. Plastik konteyner ve plastik şu şişelerini ışık geçirmez hale getirmeniz gerekiyor (yoksa suda yosun oluşuyor ve bitkinin kökleri ışık alacağı için bitki çürüyor. Bitkinin köklerinin ışık almaması lazım) Bu sebeple plastik su konteyner’ımızı siyah poşetle kaplıyoruz ve su şişelerine siyah çorap geçiriyoruz. Zamanlayıcıyı her üç saatte bir 30 dakika akvaryum pompasına elektrik verecek şekilde ayarlıyoruz. Su pompasını konteyner’ın dibine koyuyoruz, fişini zamanlayıcıya takıyoruz… Pompanın çıkışını PVC boru sistemimizin bir ucuna hortumla bağlıyoruz. Sistem ayarladığımız saate gelince pompayı çalıştırıyor, pompa suyu borular aracılığı ile su şişelerine taşıyor. Bitki su şişelerinde yükselen mineralli su aracılığı ile besleniyor. Süs taşları suyun pompalanmadığı zamanlarda bitkinin kökünün nemli kalmasını sağlıyor.

Sonuçlar ne kadar verimli?

Sistemi test etmek için domates ve süs biberi ektim. Aynı zamanda evdeki saksılardan birisine de biber ektim ve düzenli suladım. Yaklaşık 3 haftada bitkilerim çiçeklendi, 5 haftada meyve vermeye başladı :) Şu an çok sevimli biberlerim ve domateslerim var.

Saksıda yetiştirdiğim biberler ise küçük kaldı ve büyümediler. Aynı zamanda daha geç çiçek açtılar ve henüz meyve vermediler. Şu an sistemim sayesinde balkonda orman gibi bir bölüm oluştu :) Hayatımda ilk defa bitki yetiştiriyorum ve bunun bu kadar kolay ve eğlenceli olacağını tahmin edemezdim… Haftada bir bakıyorum sisteme ne güzel büyümüşler bitkilerim… Ve ben ilk kurulum aşaması dışında neredeyse hiçbir şey yapmadım, yapmıyorum.

Bundan sonra ne yapacağım?

Sistemin bu kadar başarılı olabileceğini tahmin etmemiştim ve bunu bir prototip olarak yapmıştım. Bundan sonra balkonumuza çok daha büyük bir sistem kurmayı düşünüyorum. Şu an görünene göre marul, biber, domates, salatalık vb. bitkiler iyi sonuç veriyor.

Hedefim markete gitmeye gerek kalmadan, elimle toplayarak sebze ihtiyacımızı karşılamak. 2­3 metre karelik bir balkonda düzgün bir tasarımla gayet kolay ve ucuz bir şekilde bunu yapabilirim.

Topraksız tarım sisteminin avantajları neler?

1. Evinizde ihtiyacınız olan sebzeyi yetiştirebilirsiniz
2. Yiyeceğiniz sebzeler TAZE olacak… Hem de hiçbir yerde bulamayacağınız kadar taze olacak.
3. Mikrop, bakteri, parazit vb. şeyler bitkilerinizde bulunmayacak… Marul ihtiyacınız olduğunda ihtiyacınız kadar yaprak koparabileceksiniz ve içinde pislik olmayacak.
4. Saksıda yetiştirilen bitkilere göre 1,5­2 kat daha verim alacaksınız. Bitkileriniz daha canlı ve besili
olacak.
5. Tamamen zahmetsiz bir şekilde bitkiler kendi kendilerine büyüyecek. Yapmanız gereken 2­3 haftada
bir sisteme mineralli su eklemek.
6. Doğadan uzaklaşmış bizleri, tekrar ufak da olsa doğayla bütünleştiriyor.

Sonuç: Kesinlikle sizi de evinizde topraksız tarım yapmaya davet ediyorum. Çok eğlenceli ve katmadeğeri olan bir hobi.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın