A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Boruda Çilek Yetiştirmek
Boruda Çilek Yetiştirmek
Boruda Çilek Yetiştirmek

Boruda Çilek Yetiştirmek

Boruda Çilek Yetiştirmek

Sizlerde evinizin balkon, teras ve bahçe gibi alanlarında çilek yetiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygun bir alt yapı kurmak. Pvc boru kullanılarak yapacağınız üretim alanı sayesinde evinizin çilek ihtiyacını karşılayabileceğiniz gibi fazlasını market ve manavlara satabilirsiniz. Çilek, hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilebilen çok lezzetli ve hoş kokulu bir meyve türüdür. Bol miktarda A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir.

Çilek taze olarak sofrada yararlanılmasının yanında çileğin pastası, reçeli, marmelatı, kompostosu, dondurma, şıra, şarap, şampanya ile likörü de yapılmaktadır. Çilek tüketici tarafından arzulanan bir meyve olduğu için derin dondurma yoluyla uzun süre saklanarak tüketilebilir.

Çilek bol çeşitli ekolojik şartlarda yüksek verim ve kalite gösteren çeşitlerinin ortaya çıkarılmasından sonra, büyük bir gelişme ve günümüzde birçok ülkede ekonomik bir öneme sahip olmuştur. Köklerin % 90’ı toprağın 15’lik derinliğinde bulunur. Bir çilek çeşidinde ne kadar fazla yaprak var ise, o kadar fazla çilek salkımı oluşacak demektir.

Çeşide ve çevre şartlarına bağlı olarak, ana bitkiden kollarla (Stolon) 100’ün üzerinde yavru bitki oluşabilir. Döllenmeden sonra, döllenmiş çekirdeğin etrafındaki etli kısım büyümeye başlamaktadır. Çilek tanelerinin şekli yetiştikleri iklim şartlarına ve çeşide göre değişiklik gösterebilmektedir.
Çilekte tanelerin sertlik durumu pazarlama açısından önemlidir. Çiftçiler için pazar ve endüstriye uygun sert çeşitler avantajlıdır.

Boruda Çilek Yetiştirmek
Boruda Çilek Yetiştirmek ( Balkonda, Terasta, Bahçede )

Malzemeler

  1. Yeterli uzunlukta pimaş boru (10 cm’lik)
  2. Kesmek için el testeresi ya da dekupaj testeresi
  3. Asmak için dilediğiniz çeşit taşıyıcı ip
  4. Toprak
  5. Çilek fidesi

Hazırlanışı

Pimaş boruyu istediğiniz ölçülerde kesin (ya da aldığınız yerde kestirin). Sonra uzunluğuna göre aralarında 5-10 cm arası kapalı bir alan kalacak şekilde fideleri koymak için boşluklar açın (üstteki resimde detayı görülüyor). Bunu varsa dekupaj testeresi ile yoksa el testeresi ile yapabilirsiniz. Ya da yakınınızda ki bir marangozda kesilecek yerleri üstüne çizip hazırlayarak birkaç dakika da kestirebilirsiniz. Toprak koyacağınız bölümlerin altına da fazla suyunu süzmesi için matkap ile (yoksa çivi ile) bir tane delik açın.


Eğer asacağınız bir tel varsa istediğiniz uzunlukta ip kullanarak (varsa çocuklarınızın boyuna uygun yükseklikte olmasına dikkat edin) iki kenarından asın, yoksa duvara ya da tavana sağlam iki askı çakarak asabilirsiniz.
İçine toprak doldurun ve çilek fidelerinizi dikin, can suyunu verin sonrasında yerine asın. Hepsi bu kadar…

Anlattıklarım uzun gibi gelecek ama (detay verdiğim için) aslında çizip kesmek sadece 10-15 dakikanızı alacak ki benim yaptığım boyutta olursa. 10 dakika da fidelerinizi dikmek sürse yaklaşık yarım saatte hazırlamış olacaksınız. Bundan sonra tek yapacağınız çileklerin büyüyüp kızarmasını beklemek. Hele de fideler büyüyüp yaprakları, çiçekleri, meyveleri saksıyı doldurunca görüntüsü de balkonunuzu şenlendirecek.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın