A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Bombus Arısı Üretimi
Bombus Arısı Üretimi
Bombus Arısı

Bombus Arısı Üretimi

Bombus Arısı Üretimi

Devlet hormon yerine döllenmeyi teşvik ediyor. Hormonlu üretime karşı iyi tarım uygulamaları içinde yer alan ve Tarım Bakanlığı’nın da desteğine tabi olan bombus arıları son zamanların en gözde girişim alanlarından biri. Bombus arıları polinasyon (döllenme) amaçlı kullanılıyor. Döllenme için havanın belli bir sıcaklıkta olması gerekiyor.

Üretimde hormonun yerini alan bombus arılarının kullanılması desteklenerek hormonsuz sebze meyveye geçiş hedefleniyor. Antilsan Satış ve Pazarlama Müdürü Ulaş Yıldırım, hormonsuz üretime fırsat veren bombus arısında en büyük üreticilerden biri olduklarını söylüyor. Belçika ortaklı bir şirket olarak Antalya Çakırlarmevkiinde yer alan üretim tesislerinde 350 bin kovan bombus arısı üretildiğini kaydeden Yıldırım, bunun 200 bin kovanını Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini kaydediyor.

Seralardaki doğal döllenmeyi sağlayan bombus arıları üstelik devlet teşviki kapsamında. Öyle ki, geçtiğimiz beş yıl içerisinde bombus arısı için yapılan destek miktarı yaklaşık 6 milyon TL’ye ulaştı. Organik ve iyi tarım uygulamaları için ayrılan destekler bu seviyede olunca seralardaki bombus arısı kullanımı da iki katına çıktı. Bu arıların ömürleri 45 gün ve bir kovan arının fiyatı 150 ile 200 TL arasında değişiyor. Bir kovan arı ile 2 bin metrekarelik serada döllenme yapılabiliyor.

Bombus Arısı Üretimi
Bombus Arısı

Neden Bombus Arısı

Bal arısı gibi diğer polinating haşereleri ile karşılaştırıldığında, bombus arıları çok etkili polinatörlerdir. Bunlar tüm hızlı işçilerin ilk sırasındadırlar (örn, bal arıları olarak her dakika pek çok çiçeği iki kez ziyaret ederler), ve vücut yapıları nedeniyle, uzun yiyecek arama gezileri yaparak nispeten, ağır yük taşıyabililer. Ayrıca boy ebatlarından dolayı, daha küçük haşerelerden ercik ve dişi organlarıyla sıklıkla daha iyi bağlantı kurmayı başarabilirler.

Ayrıca bombus arıların çalıştıkları koşullarda göreceli birkaç talep öne çıkar. Bunlar seralarda/tünellerde örneğin bal arılarından daha huzurlu olmak isterler, özellikle ilgili sınırlı alanlarda. Bombus arıları göreceli olarak düşük ısıda (10°C civarı) ve düşük ışık yoğunluklu seviyelerde hala aktiftirler. Hatta güçlü rüzgar ve çiseleye yağmur onları işini yapmaktan uzaklaştırmaz.

1987 yılında bombus arılarının domates tohumlaması alanında mükemmel bir alternatif olabileceği bilinmeye başladı. Bu çok emek yoğun bir işti. O sıralarda Koppert bombus arılarını üretmeye başladı: Avrupa ve Asya için bombus terrestris ve Kuzey ve Güney Amerika için B.impatiens. Bu arada domates ürününün polinasyona (döllenme) için dünya çapında bombus arıları kullanılmaya başladı. İşgücü maliyetinde ortaya çıkan muazzam tasarruf, meyve kalitesinin ıslahı ve çoğunlukla da yükselen üretim.

Bal arıları üzerinde bombus arılarının önemli bir avantajı, iletişim sisteminin olmayışıdır. Bal arıları birbirleriyle, gerekli polinasyon aktivitelerinde, ürün dışındaki çekici yiyecek kaynaklarının mevcut olması halinde, arıların kitlesel bir biçimde ayrılabilecekleri arı dansı adıyla bilinen bir sistemle birbirlerini bilgilendirirler. Bombus arılarının böylesine bir iletişim sistemleri yoktur. Bombus arıları herhangi bir yerde çekici bir yiyecek kaynağı bulmaları halinde, bundan arkadaşlarını haberder etmezler, böylece diğer bombus arıları ürün üzerinde gereken hizmetlerini sürdürdükleri işlerini yapmaya devam ederler.

Bombus arılarının bal arıları üzerindeki diğer bir avantajları da, özellikle görülür durumdaki meyve bitkilerinin kendisi daha gerçektir ve böylece ürünlerde spesifik bir alana çok fazla bağlı durumda değillerdir. Onlar ağaçları, bal arılarından daha kolay ve daha sık değiştirirler. Bu, meyvede (özellikle özel “polinatör ağaçları”ndaki polenlere bağlı olduğu zaman) sıklıkla gerektirdiği çapraz polinasyon faydasını getirir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın