A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / Bloglardan Kazanç Sağlayın
Bloglardan Kazanç Sağlayın
Bloglardan Kazanç Sağlayın

Bloglardan Kazanç Sağlayın

Bloglardan Kazanç Sağlayın

Sizlerde internette yer alan onlarca ücretsiz blog servisini kullanarak blog sayfaları açabilir. Onlar sayesinde reklam geliri elde edebilir. Ürününüzün tanıtımını yapabilir. Böylelikle kazanç elde edebilirsiniz. Tüm dünyada çoktan yaygınlaşan ülkemizde ise maalesef son aylarda adı İnternet ortamlarında sıkça söz edilmeye başlayan BLOGlardan bahsedeceğim. Öncelikle interneti kullanabilen herkesin bir bloğu(kendine ait bir web sayfası) olabilir. Evet yanlış duymadınız herkesin bir internet sayfası olabilir. Hem de ücret ödemeden. Sayfanın konusu hiç önemli değildir. Size kalmış; takı tasarımı, örgü teknikleri, yemek tarifleri, şiirler, makaleler, politika, tatil haberleri, kendi fotoğraflarınızı-seslerinizi-görüntünüzü diğerleri ile paylaşmak… yani aklınıza gelecek her konu da olabilir.

En İyi 4 Blog Açma ve Yayınlama Servisi

Blog yazmak ve blog yazarlığı son yıllarda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin yoğun kullanımlarından olumsuz etkilenmiş olsa da internet dünyasındaki tüm gücünü koruyor. Özellikle de sürekliliği koruyan ve güncel bir şekilde içerikler girilen bloglar güçlerini ve etkilerini daha da artırmayı başardılar. Bununla birlikte blog açmak ve blog yazmaya başlamak yeterli teknik bilgiye sahip olmayanlar için çeşitli sorunlar doğurabiliyor. Örneğin bir alan adı (domain) satın almak, bu alan adı üzerinden yayın yapacak sitenin ilgili dosyalarını ve veri alışverişi sağlayacak sunucu (hosting) edinmek temel seviyede de olsa bilgi gerektiriyor. Ve tabii ki biraz da para.

 

Bloglardan Kazanç Sağlayın
Bloglardan Kazanç Sağlayın

Az seviyede teknik bilginin bile yeterli olduğu ve birkaç dakika içinde ilk blog yazınızı yayınlayabileceğiniz harikulade servisler bulunuyor. Özellikle de bazı servisler günümüz blog yazarlığı dünyasının önemli oyunculara ev sahipliği yapabiliyor. Yani günde on binlerce ziyaretçisi olan blog yazarları da birazdan kısaca tanıtmaya çalışacağım servislerden bazıları kullanıyorlar.

1 – WordPress.com ve WordPress.org

WordPress blog açmak isteyen kullanıcılara iki seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki ücretsiz sunucu sağlanması ve alan adı içeren paket. Bu seçim ile birlikte kullanıcılar sadece harici ek özellikler için ücret ödüyorlar ve alan adı WordPress.com uzantılı oluyor. Örneğin onursendere.wordpress.com şeklinde. Bu serviste özelleştirme ve kişiselleştirme konusunda biraz sınırlı kalınacağını belirtelim.

Olumlu Özellikleri: WordPress’in en önemli özelliği kişiselleştirme. Bu konuda rakiplerinden birkaç adım önde olan servis dünya genelinde en çok tercih edilen altyapı sistemi olma unvanına da sahip. Öyle ki son verilere göre internet üzerinde yayın yapan her beş siteden biri WordPress altyapısını kullanıyor.

Olumsuz Özellikleri: Kişiselleştirmenin bir yan etkisi olsa gerek, bazı kullanıcılar için gereğinden fazla ayarlama söz konusu olabilir.

Sonuç: Tercih edilebilecek en iyi ücretsiz blog servisi olarak görünüyor. Altyapısının düzenli olarak güncellenmesi ve gelişim konusunda oldukça tecrübeli ve yetenekli mühendisler barındırması bu servisin çok daha uzun süre en iyi olacağını gösteriyor.

2 – Blogger.com

Google tarafından yıllar önce satın alınan Blogger o günden bu yana Google’ın arka çıktığı ve çok tercih edilen bir ücretsiz blog servisi olarak yaşamını sürdürüyor. Google hesabı ile kullanılabilen servis günümüzde belki de en hızlı şekilde bir blog sitesi açma deneyimini yaşatabiliyor. Birçok tema ve görünüm seçeneği sunan Blogger, dileyen blog yazarlarına kendi reklam servisi olan Google Adsense üzerinden para kazanma imkanı da tanıyor. Bloga yapılan yorumlar konusunda Google+, yazıların RSS akışı şeklinde takipçilere sunulması konusunda da Feedburner isimli diğer Google servisleri yardımcı oluyorlar.

Servis üzerinden blog açarken tercih edilecek ismin ardından blogspot.com uzantısının geldiği de belirtelim.

Olumlu Özellikleri: Kullanımın son derece kolay olması en büyük olumlu özelliği. Ayrıca Google desteği ile gelişim göstermesi de diğer bir olumlu özellik. Kendi uzantısının oldukça popüler olması isim.blogspot.com şeklindeki sitelerin göze batmasını da azalttı.

Olumsuz Özellikleri: Çok yönlü olmaması ve bir süre sonra bazı yazarlara yeterli gelememe olasılığı.

Sonuç: Kişiselleştirmeye çok önem vermiyorsanız, amacınız hızlı bir şekilde blog açıp pratik bir şekilde blog yazıları yazmaksa Blogger iyi bir seçim olacaktır.

3 – Tumblr.com

Kısa bir süre önce Yahoo tarafından 1.1 milyar USD karşılığında satın alınması belki de popüler servisin ne kadar başarılı olduğunu açıklamaya yetebilir belki de. Blog yazma ile sosyal medyayı iyi bir şekilde bir araya getirebilen servis, sadece yazı yayıp yayınlamanızı değil aynı zamanda yazılarınızın hızlı bir şekilde okunup yayılmasına da yardımcı olarak bir atmosfere sahip.

Servisin en önemli yanlarından biri de klasik alan adlarına da ev sahipliği yapabilmesi. Olumlu Özellikleri: Son yılların blog yazarlığı alışkanlıklarına ve modasına en yakın yeteneklere sahip olması. Yahoo tarafından yakın zamanda satın alınması ile kendisini düzenli olarak geliştirecektir. Olumsuz Özellikleri: Başlangıç aşamasındakiler için biraz karışık gelebilir. Sade bir kullanım ve sunum arayüzü isteyenler için de karmaşık gelebilir. Ayrıca Yahoo tarafından satın alınması reklam konusunda can sıkıcı yeniliklere sahne olabilir.

Sonuç: Sadece bir blog servisi değil aynı zamanda içerik temelli bir sosyal medya sitesi özelliklerine de sahip olan Tumblr, kolay ve hızlı bir şekilde blog yazıp aynı zamanda bu yazının kısa sürede birçok kişi tarafından fark edilmesini sağlayacak yeteneklere sahip.

4 – Medium.com

Twitter kurucularından Ev Williams ve Biz Stone tarafından kurulan Medium, yukarıdaki üç platforma göre biraz daha kapalı yapısıyla dikkat çekiyor. Sosyal medya ile blog yazarlığını bir araya getirmeyi hedefleyen Medium’a üye olmak kolay. Twitter hesabı üzerinden yetki verilerek gerçekleşen üyelik işlemi kolay olsa da üyeliğinizin tamamlanmasıyla birlikte blog yazısı yazıp yayınlayamıyorsunuz. Zira servis henüz beta aşamasında da bazı üyelere yazı yayınlama hakkı veriyor.

Olumlu Özellikleri: Yazacağınız yazıların öne çıkması ve kaliteli yazıların yüz binlerce kişi tarafından okunması mümkün. Şablon ve tasarım sayesinde adeta kaliteli baskıya sahip bir kitabı elinizde tutmanın keyfini yaşıyorsunuz.
Olumsuz Özellikleri: İçerik türleri ve kişiselleştirme konusunda ciddi eksiklikler var.

Sonuç: Henüz aktif olarak kullanılabilecek bir servis olmaması Medium’un tercih edilmesindeki en büyük doğal engel. Bununla birlikte servisin betadan çıkıp normal kullanıma geçmesi halinde nasıl bir yol izleneceğinin de bilinmemesi birçok blog yazarı adayını caydırabilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın