A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Bıldırcın & Yumurtası Satışı ve Yetiştiriciliği
Bıldırcın & Yumurtası Satışı ve Yetiştiriciliği
Bıldırcın Üretimi

Bıldırcın & Yumurtası Satışı ve Yetiştiriciliği

Bıldırcın & Yumurtası Satışı ve Yetiştiriciliği

Bıldırcın Yetiştiriciliği, Düşük maliyet ile yüksek getiri sağlayan bir iş olması nedeniyle son yılların trendi arasına giren bıldırcın yetiştiriciliği bıldırcının etinden ve yumurtasından faydalanmak amacıyla yapılan bir girişimdir.

İki aylık olunca yumurtlamaya başlar ve aydınlanma süresi uzatılarak yumurta verimi artırılabilir. Optimum aydınlanma süresi 14-18 saattir. Yıllık ortalama 200-250 yumurta verir. Yumurtalar 9-12 gram arasındadır. Genellikle yumurtlama Mart İle Eylül arasında gerçekleşir.

Bıldırcınlar beş ya da altı haftalık olunca erginliğe erişir ve kesim çağına gelir. Erkek bıldırcınlarda ağırlık 150 gram, dişilerde ise 120 gram kadardır.

Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bıldırcın eti ve yumurtası çok lezzetlidir ve hastalıkların önlenmesinde yardımcı faktörler arasındadır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği, kuluçka makinelerine döllü yumurta konularak üretimi yapılır. Bu yöntem tavuk yetiştiriciliği yöntemiyle hemen hemen aynıdır. Yumurtanın döllülük oranı yüksek olmalıdır bu nedenle bir erkek bıldırcına en çok iki veya üç dişi bıldırcın düşmelidir. Bu durum döllü yumurta oranını artırmaktadır.
Kuluçka makinesinin geliştirme bölümüne konan yumurtalar on beş gün makine içinde kalır ve on yedinci günden itibaren yumurtalar çatlamaya başlar. Bu işlem sonrasında civcivlerin çıkması bir veya iki gün içinde tamamlanır.
Kuluçka makinesinin bıldırcın yumurtasından civciv çıkaracak özelliğe sahip olması gerekir ve günde en az dört kere yumurtaların makine tarafından çevrilmesi gerekmektedir.

Bıldırcın & Yumurtası Satışı ve Yetiştiriciliği
Bıldırcın Üretimi

Bıldırcın Yetiştiriciliği

Yetiştiriciliğe damızlık bıldırcın alınıp onların çiftleştirilmesi ile başlanabilir. Bu tür yetiştiricilikte bıldırcınların genç olmasına (2-3 haftalık) özen gösterilmelidir. Nakliyatı oldukça zor olan bıldırcın ve bıldırcın yumurtasında zayiatı en aza düşürecek tedbirler alınmalıdır.

Civcivler çok katlı makinelerde veya yerde büyütülebilir. Ortam sıcaklığı civcivlerin yapılarına göre ayarlanmalıdır. Ergin bıldırcınlar için ortalama çevre sıcaklığı 20-25 derece arasıdır. Bıldırcın büyütmede büyütme kafesi, damızlıklar da ise çiftleştirme kafesi kullanılır.

Civcivler çıktıktan sonra on beş gün içinde ölüm oranı oldukça fazladır bu nedenle ilk günlerde bakım ve beslenme oldukça önemlidir. İlk günlerde ölüm oranı yaklaşık %20 ile %30 arasında değişir ancak ilerleyen günlerde ölüm nadir bir durumdur. Bıldırcınlarda salgın hastalık pek görülmez.

BILDIRCIN ÜRETİMİ

Bıldırcın ,eti ve yumurtası için üretilen bir kümes hayvanıdır.Göçmen kuşlardandır.İklim koşullarına göre yer değiştirirler.En çok dünyanın tropikal bölgelerinde yaşarlar.Yurdumuza yazın Kuzey Afrika’dan Nil Bıldırcınları kışın kuzeyden Rus bıldırcınları gelir.Yurdumuzda ticari olarak bıldırcın üretimi çok yeni sayılır.Çin’de Japonya’da Rusya’da İspanya’da İtalya’da Yunanistan’da 4-5 Yüzyıl önce evcilleştirilip etinden ve yumurtasından istifade edilmiştir.Kuluçka makinelerinin imalatı ile üretim ticarete dönüşmüş,Fransa en ileri teknikler kullanarak öncülük etmektedir.Japonya’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyeceği bıldırcın yumurtası olmuştur.
Üretim için büyük alanlar istememesi nedeniyle varoşlarda küçük aile işletmeleri oluşmuştur.Çok hızlı üremesi nedeniyle diğer kümes hayvanlarının üretimine göre daha karlı bir iştir.
1-Yer ve Tesis
2-Kuluçka makinesi ve Bakımı
3-Besi hayvanlarının bakımı
4-Damızlık Hayvanların ve yumurtanın seçimi

YER VE TESİS

Bıldırcın Üretimi için en uygun yerler kışın sert geçmediği Çanakkale’den başlayarak Ege kıyıları ve Akdeniz Kıyılarıdır.Diğer yerlerde de yaşam koşullarına uygun kaloriferli tesisler yapılarak üretim yapılabilir.Ancak biraz maliyeti yükselir.1500 (Binbeşyüz) yumurta kapasiteli bir kuluçka makinesi ve ekipmanına 100 m2’lik bir kapalı alan yeterlidir.Eğer büyütme yerde yapılacaksa bu alan 300 m2’yi bulur.

Bina yüksekliği yerden 2,5 m. Olmalı pencereler tabandan itibaren 175-180 cm’den sonra konulmalıdır.İçerdeki bıldırcınların dışarıdaki hareketli ortamı görmemesi gerekir.Yine havalandırma bu seviyeden yapılır.Binanın uzun kenarı kuzey güney istikametinde yapılmalıdır.En ideal ölçü 6m en,15 m boydur.Yem deposu malzeme deposu binaya ek olarak yapılır.6 x 15 m alan ikiye bölünüp 6 x 3 m alana kuluçkahane ve ana makineları konur.6 x 12 m alana besi kafesleri ve damızlık kafesleri yerleştirilir.Binanın çatısı izoleli malzemeden yapılmalı,kışın soğuktan yazın sıcaktan korunmalıdır.Eğer çatı kiremit yapılacaksa ısı kaybını önlemek için tavan çakılmalıdır.

Kuluçkahane ile besi ve damızlık hayvanların bulunduğu bölüm bir kapı veya pencere ile irtibatlandırılmalıdır.Kümesin içine direkt güneş ışığı girmesi engellenmelidir.Pencerelere dışardan serçe kuşlarının girmemesi için gerekli genişlikte kafes tel gerilmelidir.Binanın giriş kapısına küçük bir odacık yapılmalı bunun tabanına sönmüş kireç konulmalıdır.Kümese sadece görevli kimseler yumurtlama saati dışında girmeli kümese girecek kimse üzerine siyaha yakın koyu renkli giyecek almalıdır.Kümes kışın her 4 günde bir,yazın iki günde bir temizlenmeli dışarıya alınan gübrenin üzerine mazot püskürtülmelidir.Kümes içinde ayak basılan yerlere kireç sulandırılarak fırça ile sürülür.Bu işlem kümes içinde toz oluşumunu engeller.Duvarlara ayda bir defa sulandırılmış çamaşır sodası püskürtülmelidir.Kümes çevresinde tavuk güvercin gibi hayvanlar beslenmemelidir.Bıldırcın kümesinin içi ve dışı yılda bir defa yaz ayları başlangıcında olmak üzere kireç ile badana yapılmalı,çatı ve su olukları temizlenmeli bu arada elektrik tesisatı gözden geçirilmeli gevşek priz ve elektrik anahtarları değiştirilmeli veya tamir edilmelidir.

KULUÇKA MAKİNASININ ÇALIŞTIRILMASI VE BAKIMI

Bıldırcın için özel yapılmış makineların dışında tavuk için yapılmış olan kuluçka makinalarında da küçük tadilatlar yapılmak suretiyle bıldırcın üretilebilir.

Bıldırcın için kuluçka makinesinin sıcaklığı 37,5 C’dır.nem oranı % 70-75 civarındadır.Yumurtalar 15 gün hareketli tavalarda kaldıktan sonra çıkış tavalarına alınırlar.17 günde çıkan civcivler kışın 24 saat,yazın 12 saat sonra makineden alınıp ana makinelerine konur.kuluçka makinesine konulan yumurtalar mümkünse katı veya sıvı formaldehit ile dezenfekte edilmelidir.Makinede gerektiğinde aynı şekilde dezenfekte edilmelidir.Periyodik olarak 6 ayda bir yapılabilir.Makine motorları ve hareketli aksamlar temizlenmeli gereken yerler yağlanmalıdır.

BESİ BILDIRCINLARININ BAKIMI

Besiye alınan günlük bıldırcınlar iki şekilde büyütülür.
a-Ana Makinelerinde
b-Yerde

a) Ana Makinelerinde büyütmeye alınan civcivler her 5 günde bir alt kata indirlmek sureti ile büyütülürler.En alt kattan alınan 20 günlük yavrular besi kafeslerine alınırlar.Burada 10-15 gün kaldıktan sonra 200 gr canlı ağırlığa ulaşan hayvanlar kesilir.150-160 gr arasında et verirler.Bu hayvanların arasından kemik yapısı iri olanlar damızlık olarak ayrılırlar.Ana Makineleri 4 katlı olarak yapılır.Her katın yüksekliği 35 cm taban alanı50 x 100 cm’dir.Bu alana en üst katta 100-150 bir alt katına 80-100 bir alt katına 60-80 en alt katına 50-60 arası bıldırcın konur.4.Kat sıcaklığı 30-35 C,3.Kat 25-30 C,2.Kat 20-25 C,1.Kat 15-20 C civarında olur,ayrıca her katın sıcaklığı içerideki hayvanların durumuna göre artırılıp azaltılabilir.

b) Yerde büyültecek bıldırcınlar için daire şeklinde tuğladan örülmüş yerden 50-60 cm yüksekliğinde havuzcuklar yapılır.İçine kaba talaş döşenir çıkan yavrular buraya konur ısıtma likit gazlı raydan ile veya reflektörlü bir sistem yapılarak ampülle ısıtılabilir.Burada yine 1 m2 alana 200-300 bıldırcın konulur.Hayvanlar büyüdükçe diğer havuzlara aktarılırlar.Hayvanlar büyüdüklerinde havuzdan uçup dışarıya kaçmamaları için üzeri ağ ile örtülür.20 gülük olduklarında besi kafeslerine alınırlar.Besi kafesleri 20 x 80 cm alana 20 adet bıldırcın konulur.Kesilinceye kadar sınırsız 22 protein yem verilir.

DAMIZLIK SEÇİMİ VE DAMIZLIK YUMURTA SEÇİMİ

Damızlık hayvanlar 20 x 20 cm alana 1 erkek 2 dişi olarak konulurYer müsait ise 1 erkek 1 dişi konulur.Etlik ve yumurtalık damızlıklar ayrı cinslerden seçilir.Etlik damızlıklar kırçıllı Rus Bıldırcınlarından,yumurtalık damızlıklar Afrika ve beyaz bıldırcınlardan seçilir.30 günlük kemik yapısı tamamlanmış 200 gr canlı ağırlıktaki her bıldırcın damızlık olur.Bu damızlıklar yazın 50,kışın 60 günde yumurtaya gelir.Bu esnada ağırlıkları ortalama 400 gr.dır.Yumurta yaptığı andan itibaren 15 gün süre ile etlik yem vermeye devam edilir.Daha sonra gerektiği kadar yumurta yemi verilir.Bu ise canlı ağırlığının % 7’si kadardır.Fazla verildiğinde yağlanır yumurta yapmaz,az verildiğinde zayıflar yumurta yapmaz.

Damızlık erkekler 15 günde bir kontrol edilir.Görevini yapmayan erkekler kafesinden alınır.Dişiler istenirse yumurta kafeslerine alınırlar,yumurtasından istifade etmeye devam edilir.
Makineye konacak damızlık yumurtaların çapı 2,5 cm,uzunluğu 3,2 cm civarında olmalı yüzeyi parlak yumurtalar seçilmelidir.Yüzeydeki benekler bıldırcın cinsine göre değişebilir.Ancak parlak olması tercih edilmelidir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın