A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Bıldırcın Çiftliği Kurma Maliyeti
Bıldırcın Çiftliği Kurma Maliyeti
bıldırcın çiftliği kurma maliyeti

Bıldırcın Çiftliği Kurma Maliyeti

Bıldırcın Çiftliği Kurma Maliyeti

Bıldırcın Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır? Bıldırcın Yetiştiriciliği Maliyeti, Bıldırcın Yetiştiriciliği Kredisi Iyi mi Alınır Her insana merhabalar. Bu yazımızda sizlere bıldırcın yetiştiriciliği ile ilgili; yetiştirme, destek alma, besleme, çoğaltma ve çiftlik kurma mevzularında informasyon vereceğiz.

Bıldırcın Yetiştirme Çiftliği Oluşturmak

Bıldırcın, sülüngiller ailesinin tohum ve böceklerle beslenen bir cinsidir. Senelik averaj 250 yumurta veren bu kuş türü, aslen yabani bir ırk olmakla beraber ticari olarak da yetiştirilmeye başlanmıştır. 15’ten fazla çeşitli bulunan bıldırcının en fazlaca yetiştirilen türü, öteki bıldırcınlara gore 3 kat daha çok et veren jumbo bıldırcındır. Bıldırcınlar, doğduktan 6 hafta sonrasında yumurta bırakmaya başlarlar. Boyu 15 ile 20 santimetre arası değişebilir. Bıldırcın hakkında kafi informasyon verdiğimize gore şimdi sıra yetiştiriciliğine geldi.

Bıldırcın yetiştirmek, her işte olduğu şeklinde, o şekilde görünmüş olduğu kadar kolay değildir. Olgunlaşması 8 hafta devam eden kuş türü, hususi ilgi ve bakım gerektirir. yetiştirildiği kümeslerin yüksek olması, kendilerini yaralamalarına sebep olmaktadır. En fazla 20-25 santimetre olması ihtiyaç duyulan kümeslerde, bıldırcınlar birbirlerini de yaralamaktadır. Birbirinin gözünü kör eden bu acımasız hayvanlar, oldukça huysuz ve yabanidir. Göç etme eğilimindeki bu kuş türü, biyolojisi gereği bu şekilde kapalı alanlarda kalınca huysuzlaşır ve bu sıkıntıları yaşatır.

Bıldırcın, doğduğunda oldukça minik ve zayıftır. Oldukca şirin bir halde olan kuşumuz, doğduğunda büyük bir ölme olasılığına haiz. Bıldırcınlarda yavru bakımı olmadığı için de onun anası siz olmalısınız. Cinsiyetini ayak bantları ve gagalarından tespit edebileceğiniz bıldırcın kuşunu yetiştirirken, maksimum verimi alabilmek için 5 dişiye 2 adam kullanmalısınız.

Bıldırcın yetiştiriciliği için KOSGEB tarafınca kanatlı hayvancılık teşvik kredisi verilmektedir. Bu kredi; kümes hayvanlarının işlenmesi, saklanması ve kümes hayvanlarından üretilen ürünlerin imalatını kapsamaktadır. Bu KOSGEB kredisini almak için proje hazırlayıp, şehrinizin tecim odası merkezine müracaat yapmış olup sunmanız gerekmektedir. Projeniz kabul edildikten sonrasında yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda desteğinizi faizsiz geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak suretiyle iki şekilde alınır. Alınan kredi yönetmelikte belirtildiği şartlarda kullanılarak bağışlama kullanılmış olur.

Bıldırcınlar; çeşitli tohumlar, tahıllar, yulaf, mısır ve nadiren de böceklerle beslenir. Gün aşırı beslenen kuş türü, aç bırakılmamalıdır. Suyu da gün aşırı tüketen bu hayvanlar için hususi su tesisatı yaptırmanız gerekmektedir.

Bıldırcınlar, yavru bakımı olmadığı için suni kuluçkada yetiştirilir. Bu kuluçkalarda rutubet %70, ısı 38-40 aşama olmalıdır. Kuluçka, otomatik ve manuel olabilir. Kuluçkaya ters bir halde yatırılan yumurtalar, eğik durumda kalmalıdır ve günde 2-3 kez öteki tarafa eğilmelidir. Otomatik kuluçkalarda bu işlem kendiliğinden gerçekleşmektedir. Sadece manuel kuluçkalarda 6 – 8 saatte bir kuluçkayı çevirmelisiniz. Bu kuş türü, 17-20 günde yumurtadan çıkmaktadır.

Yumurtadan çıktıktan sonrasında ilk 2-3 gün yiyecek yemez ve su içmezler. Bu 2-3 günde yavru ölümleri yaşanabilir. Bu elinizde olmayan bir durumdur. Siz yapmanız gerekenleri yaptıktan sonrasında gerisini bıldırcınlara bırakmalısınız. Yumurta almak için doğduktan 6 haftaya kadar etlik yemle besleyeceğiniz bıldırcınları, 6 haftadan sonrasında yumurta yemi ile bire bir oranda karıştırdığınız yemle beslemelisiniz. Bu da sizin bir sonraki kuluçkaya hazır olmanızı elde edecektir.

Bıldırcın çiftliği oluşturmak için fazlaca değişken bir ana paraya haiz olmanız gerekmektedir. Hobi olarak minik bir yer kullanabileceğiniz şeklinde, ticari amaçla fazlaca büyük kapasiteli çiftlikler de kurabilirsiniz. Yalnız 25 metre karelik alanda 500’e yakın bıldırcın yetiştirebilirsiniz. Daha büyük alanlarda çeşitli tesisatlar kurarak hem riski azaltırsınız, hem de yetiştireceğiniz bıldırcın sayısını katlarsınız. Hem genişlik, hem de yükseklik alanını fazlaca tasarruflu kullanan bu besi hayvanları, devlet desteği alındığında yetiştiriciliği yapılabilecek hayvanlardandır. Riske girerken dikkatli olmakta yarar var.

Pazar Ürünleri

Bıldırcın yetiştiriciliği iki ana ürün üstüne kurulmuştur. Yumurta ve Et Yılda 250-300 tane yumurta verirler.Yumurtaları 9-12 gr ağırlığındadır. Bıldırcın yumurtası küre biçiminde olup kabuk rengi, koyu kahverengiden maviye yada beyaza kadar ve siyah yada mavi benekli olarak çeşitli değişik karakterlerdedir.Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına gore fosfor ve demir bakımından daha zengindir. Ek olarak Bıldırcın yumurtasının tadı tavuk yumurtasına benzer.Bunlar çoğu zaman Katı Haşlama ,Salamura ,Kızartma yada omlet şeklinde servis yapılır. Ve büyüklükleri dolayısıyla Çerez yada Salata malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Bıldırcın Çiftliği Kurma Maliyeti
bıldırcın çiftliği kurma maliyeti

Günümüzde Marketlerde bolca oranda satılmaktadır. Bıldırcın 5-6 haftalık olunca kesim çağına gelir. Canlı ağırlığı 120-150 gr içinde gelmektedir.Islah yolu ile bu ağırlıklar arttırılabilir. Bıldırcın etinin ,koyu renkli,yumuşak ve leziz olup ,yiyecek için Broiler tavukların kullandığı her türlü tarzda hazırlanması mümkündür. Kuşlar paketlenmeden ilkin düzgüsel olarak gögüs kemikleri alınıp, bacak kemikleri yerinde bırakılır ve satış noktalarına ulaştırılır.

Bıldırcın etinin muhteşem bir B1,B2,B6 vitaminleri , Niasin , mineral ve yağ asitleri ile Pantotenik asit deposu olduğu belirlenmiştir.

Barındırma

Et üretimi amacıyla yetiştirmek isteyenler besiye alacakları yavruları kendileri üretmek zorundadır. Bundan dolayı besi için ihtiyaç duyulan yavruları üreten hususi kuluçka işletmeleri yoktur. Bundan dolayı üretici , damızlık yetiştiriciliği, kuluçkalık ve besicilik şeklinde üretimdeki çeşitli aşamaların zorluklarını göğüslemek durumundadır. Sadece bu zorluklara karşılık minik bir kapalı alanda kafi ve karlı üretim yapılabilmesi şeklinde Bıldırcın yetiştiriciliğinin mühim bir üstünlüğü vardır. Bıldırcın işletmesi kurulacak arazide yol,su ve elektrik şeklinde olanaklar bulunmalı yoksa bunlar sağlanmalıdır.İşletme sakin bir yerde kurulmalı,Pazar için ulaşım imkanları olmalıdır. Yerleşim alanları içinde Bıldırcın İşletmesi kurulması doğru değildir.Sinek ve kokuya niçin olmasından dolayı çevreden şikayetler olabilir.

Bıldırcın üretiminde damızlıkların barındırılması,yavruların büyütülmesi ve besi için kümes yada kümeslere gereksinim vardır.Ek olarak yavru üretimi için bir kuluçka birimi olmalıdır. Bu birimler kapasiteye gore ayrı binalar biçiminde yapılabileceği şeklinde, aynı bina içinde çeşitli amaçlara uygun bölmeler biçiminde de olabilir.Her işletme amaçladığı üretim kapasitesine gore binanın ve bölmelerin büyüklüğünü belirlemelidir. Bıldırcın kümeslerinin yönü,şu demek oluyor ki uzun eksenin doğrultusu,kümesin sıcaklıktan etkilenmesi bakımından ehemmiyet taşır. Sıcak bölgelerde yazları güneşin negatif etkisinden kaçınmak için uzun eksen Doğu-Batı doğrultusunda olmalıdır.Eğer saçak uzunluğu da kafi olursa ,güneş yazları dik bir yörünge çizdiği için kümes içi sıcaklığının aşırı yükselmesi önlenmiş olur.Sıcak olan bölgelerde 1,5 m.

Ye varan saçak uzunlukları önerilmektedir.Soğuk bölgelerde kümesler ŞimalCenup yönünde yapılabilir. Böylece kümesin daha fazlaca ısınması sağlanabilir. Yüksek yerlerde ve Deniz kıyılarında güçlü rüzgar zararı dokunan bir etmendir.Bundan dolayı kümeslerin rüzgara açık olarak yapılması doğru olmaz. Kümesler açık yada kapalı olarak yapılabilir.Ülkemiz koşullarında açık kümesler(perdeli-pencereli) tercih edilebilir.Kümeslerin yada kümes içinde çeşitli amaçlar için kullanılacak bölmelerin büyüklüğü, öngörülen üretim kapasitesine ,barındırma sistemine (kafes yada yer) ve kuşkusuz Ana para durumuna göre farklılık gösterir.Yerde yetiştirme tercih edilirse yataklı sistem kullanılabilir.Bu durumda yazın yetiştirmede 3-5 santimetre, Kışın 5-8 santimetre yüksekliğinde odun talaşı,çeltik kavuzu yada saman yataklık olarak kullanılmalıdır. Kümes büyüklüğünün belirlenmesinde ölçü olarak metrekare taban alanında barındırılacak hayvan sayısının alınması gerekir.Erişkin Bıldırcınlarda Optimal kümes ısısı 21-27 0 C arasındadır.

Bıldırcın Kafesleri

Kafes sistemi hem et ve yumurta üretiminde hem de büyütme döneminde yaygın olarak kullanılmaktadır.Bir kafes gözünün taban ölçüleri olarak 15 x 15 , 15 x 20 , 15x 25 santimetre boyutlarından herhangi biri seçilebilir.Yükseklik ise 15-15 santimetre olmalıdır.Bu boyutlardaki bir kafes gözüne 2-4 Bıldırcın konulabilir. Ufak seviyede yapılırsa bir adam bir dişi , büyük seviyede olanına ise bir adam 2-3 dişi konması uygundur. Apartman tipi kafes sisteminde her kafes katının altında gübre birikmesi için eternitten düz bir yüzey bulunmalıdır.Bu katlarda biriken gübre otomatikman yada insan gücü ile temizlenebilir.Kaliforniya tipi kafeslerde ise gübre direkt kümes tabanına düşer ve orada birikir.Gübrenin sık sık toplanıp dışarı çıkarılması kümes havasının temizliği açısından iyidir.Hangi tip kafes olursa olsun, kafes taban ızgarasının delik boyutları 1x 1,5 santimetre olmalıdır.Arka ,üst ve yanların ölçüleri ise 2,5 x 4 yada 2 x 5 santimetre olmalıdır.Kafes tabanının yumurtalık yönüne doğru % 15 eğimli olması gerekir.Böylece yumurtanın yuvarlanarak yumurtalık kesimine gelmesi ve kolayca toplanması sağlanır. Yumurtalığa boydan boya bir lastik hortum yada sünger şerit takılması yuvarlanan yumurtanın tele çarparak kırılmasına engel olur.Bıldırcın yumurtasının kabukları ince ve dayanıksız olduğundan bu önlemin alınmasında büyük yarar vardır. Bıldırcınlar kafeslerde büyük gruplar halinde barındırılabilir.Grup düzeyinde barındırmada bir gruptaki bıldırcın sayısı 50 den fazlaca olmamalıdır. Aşağıda bu tip barındırma için uygun ölçüler verilmiştir.

25 bıldırcın için : 60 x 60 x 30 santimetre 50 bıldırcın için : 60 x 120 x 30 santimetre

Sıçramalar sebebi ile incinme ve yaralanmalara engel olmak için yüksekliğin 30 santimetre yi geçmemesi gerekir.

Bıldırcın Üretimi

Üretim , kuluçka makinalarına yumurta konularak yapılır.Bıldırcınlar fazlaca kısa sürede Cinsel olgunluğa erişirler Dişiler ortalama 42 günde yumurtlamaya adım atar.Adam Bıldırcınlarda ise sperma üretimi 36 gün şeklinde daha erken yaşta başlamaktadır.Sadece döllü yumurta bulmak kolay değildir. Her adam bıldırcına 2-3 dişi verilmelidir.Bu şekilde Döllü yumurta oranı artmaktadır. Bıldırcın üretimi için , damızlık bıldırcın alınıp , onların yumurtası ile işe başlanabilir.Sadece söz mevzusu Bıldırcınlar 2-3 haftalıktan daha yaşlı olmamamalıdır. Bıldırcınlarda yumurtlamaya başlama yaşı 35-50 gün içinde değişmiş olur. Ortalama 56-60. Günlerde en yüksek düzeye erişir.Naturel aydınlatma durumunda Mart ayından Eylül ayına kadar 50-100 kadar yumurta yaparlar ve sonrasında 1,5 aylık tüy değişiklik yapma dönemine girerler. Çağıl yetiştirme koşullarında ise yıl süresince 250-300 yumurta verir. Optimum aydınlatma süreleri 14-18 saattir. Kuluçkalık Yumurtaların seçiminde temizlik , kabuk sağlamlığı ve ağırlık göz önüne alınması ihtiyaç duyulan özelliklerdir. Damızlıklardan elde edilmiş yumurtaların birktirilme zorunluluğu var ise, uygun koşullarda tutulmalıdır.

Ortam sıcaklığı 16-18 0 C Oransal rutubet ise % 75-80 içinde olması istenir. Makineye konulacak kafi yumurta üretilemediği durumlarda yumurtalar 10-15 gün kadar biriktirilebilir. Yumurtalar raflarda ya yatay yada sivri ucu aşağıya gelecek halde tutulurlar.Bir haftadan daha uzun süre bekletilen yumurtaların günde bir kez çevrilmesinde yarar vardır. Kuluçka makinası ile bıldırcınları üretmek için makinada Dört koşulun uygun halde yerine getirilmesi gerekir. Bunlar ısı ,rutubet,havalandırma ve çevirmedir. Bıldırcınlarda kuluçka süresi 17-18 gündür. Makinanın Kuluçkalık bölmesinde ısı 37,5 0 C olmalıdır. Son iki günde ısı 1 0 C kadar düşürülebilir. Isı ve Nemden başka Makine ile havalandırma ve yumurtaların çevrilmesi de gerekidir. Havalandırma Makinanın üst kesiminde bulunan bir yada birkaç havlandırma deliği yada penceresi ile sağlanır. Makinanın içine yerleştirilen bir Serinletici yardımı ile Kirli havanın çıkması ve temiz havanın girmesi gerçekleştirilir. Kuluçka süresinin ilk 14 gününde yumurtalar her 2-4 saatte bir kez yada günde minimum 5 kez çevrilmelidir. Otomatik çevirme yapılacaksa saatte bir kez yapılmalıdır. Son iki gününde Yumurtalar Çıkış bölmesinde tutulurlar. Makinaya konulmuş olan her yüz yumurtadan çıkan yavru sayısı Kuluçka Randımanını verir.

Makinaya konulmuş olan her yüz yumurtadan döllü olanların sayısı döllülük oranını verir.Uygulama kolaylığı açısından döllülük denetimi çıkıştan 2-5 gün ilkin yumurtaların çıkış bölmesine alınması esnasında yapılır. Döllü yumurtalardan çıkan civcivlerin Yüzdesi Çıkış Enerjisini verir. Kuluçka kapasitesinin ve damızlık sürü büyüklüğünün Hesaplanması : Pazar araştırması sonucunda haftada 1000 tane bıldırcın satabileceği belirlenmiş ise bu miktarın % 10 kadar fazlasını her hafta makinadan çıkarmak gerekir.Bundan dolayı büyütme döneminde bıldırcın yavrularının ortalama % 5-10 unun ölebileceği düşünülmelidir.Böylece müşterilere yapılacak bağlantılar aksatılmadan gerçekleştirilebilir.Her hafta 100 tane yavru çıkarabilmek için % 90 döllülük oranı ve % 80 çıkış gücü varsayımı ile ortalama 1550 tane yumurtaya gereksinim vardır.Öyleki ise her gün damızlık sürüden ortalama 225 tane yumurta almalıyız. Bu tarz şeyleri yedi gün süresince biriktirerek makinaya koyarız:her hafta konulmuş olan 1550 yumurtanın % 90 kadarının döllü bulunduğunu düşünürsek kuluçka süresinin 15. Gününde 1376-1400 tane dolayında döllü yumurtanın makinanın çıkış yerine alınması gerekir. Bu durumda çıkış yeri kapasitesi 1400 yumurtalık olan bir makine gereklidir.Haftada bir kez yumurta konulmasına gore kuluçkalık yerinin kapasitesi ise bunun iki katı kadar olmalıdır. Makinaya her hafta konulacak yumurtaları biriktirmek için günde 250 yumurta elde etmek gerekir.Bunun içinde 350-360 kadar dişi damızlık bulundurulmalıdır.Her kafes gözünde bir adam bir dişi barındırırsak dişi sayısı kadar da adam gereklidir. Burada verilen sayısal değerler döllülük oranı % 90 Çıkış Gücü % 80 ve yumurta randımanı % 70 şeklinde ölçülerin üst sınırları alınarak hesaplanmıştır. Bu üst değerlere erişmek oldukça güçtür.

Bakım

Civcivler fazlaca kattan oluşan ana makinalarında yada yerde büyütülür. Isı başlangıçta 35-36 0 C olmalı her hafta 3 0 C azaltılmalıdır. Asla 22 0 C nın altına düşürülmemelidir. Tel ızgara tabanlı geniş kafeslerde de büyütme yapılabilir. Hayvanların birbirini gagalamamaları için gaga kesimi yapılır. Ek olarak gagalamayı önlemek için ışık sertliği azaltılır.Kuru yonca demetleri asılırsa hayvanları meşgul eder. 30 x 30 santimetre lik bir alana üç haftalık 20 tane genç bıldırcın konabilir.5. haftadan itibaren bıldırcınların yumurta kafeslerine alınmaları gerekir.Eğer yetiştiricilik yerde yapılacaksa bıldırcınlar için hususi yapılmış yumurta kutuları hazırlanmalıdır. Yumutlama kutularının içine ot ve saman serilmelidir. Bıldırcınlarda ilk 7 gün 24 saat 2-5 mum luk aydınlatma 8-40 gün naturel aydınlık yada 8 saat 0,5-2 mum luk , 41. Günden sonrasında 16 saat 0,5-2 mum luk aydınlatma yapılır. Cinsel olgunluğa gelmiş bıldırcınlarda göğüsün üst kesimi ve boğaz tüyleri erkeklerde kahve rengimsi kırmızı tüyler olmasına karşılık, dişilerde siyah benekli gri tüyler bulunur.

Besleme

Bıldırcın yavruları fazlaca süratli gelişir.Bundan dolayı başlama yemlerinde % 25-28 düzeyinde protein bulunmalıdır. İlk üç hafta süresince yavruların başlama yemi ile beslenmeleri gerekir.Bu zamanda enerji gereksinimi ise 2600-3000 Kcal ME/Kilogram dır. Çoğu zaman ilk üç haftalık dönemde yüksek proteinli ve enerjili hindi civciv yemi kullanılması önerilir. Sıhhat Koruma Önlemleri : Bıldırcınlar hastalıklara karşı öteki kanatlılar kadar duyarlı değildir. Bıldırcınlarda Yalancı Vebadan (Newcastle) dolayı hiçbir ölüm bildirilmemiştir. Bıldırcınlarda enfeksiyöz hastalıklar metabolik ve öteki ( A ve E Viatamini eksikliği şeklinde) hastalıklar görülebilir.Bundan dolayı bıldırcın üretiminde hastalıklara karşı lüzumlu Önlemler alınmalıdır.

Aşağıdaki önlemlerin yerine getirilmesinde yarar vardır.

1.Bıldırcınlar öteki kanatlılardan ayrı bir yerde yetiştirilmelidir.
2.Ölü bıldırcınlar fark edilir edilmez alınarak yakma yada gömme yolu ile yok edilmelidir.
3.Kümes tabanı kuru tutulmalıdır.
4.Suluklar her gün temizlenmelidir.
5.Hasta bıldırcınlar derhal ayrılmalıdır.
6.Kümes giriş ve çıkışı denetim altına alınmalı ve her insanın gelişi güzel kümese girmesi önlenmelidir.
7.Temiz ,tozsuz ve küfsüz yataklık kullanılmalıdır.
8.Yemlik,suluk vb gereçler her kullanımdan ilkin temizlenip uygun bir dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir.
9.Kümes. her yeni grup hayvanların konulmasından ilkin de temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Mühim Hastalıklar

Bıldırcın Hastalığı ( Ülseratif Enteritis ) : Bıldırcınlara özgü bakteriyel bir hastalıktır. Barsaklarda yangı ve Ülserleşme oluşturur. Bıldırcınlar bu hastalığa karşı oldukça duyarlıdır ve yavrular içinde hastalığa yakalanma % 15-100 içinde değiş-mektedir.Damızlıklarda daha azca görülür. Etkeni Aeorobik bir bakteridir. Bulaşma gübre yolu ile olur. Hastalığa yakalananlar gittikçe zayıflar ve kondisyonlarını hızla yitirirler. İshal genel bir emaredir. Dışkıları çoğu zaman sulu ve beyaz renklidir. Tüylerin kabarıklığı , halsizlik ve gözlerin kapanması öteki belli başlı emareler olarak kabul edilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın