A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Bayilik Veren Eğitim Kurumları
Bayilik Veren Eğitim Kurumları
bayilik veren özel okullar

Bayilik Veren Eğitim Kurumları

Bayilik Veren Eğitim Kurumları – Eğitim Alanında Bayilik Veren Firmalar

Kolejlerden dil kurslarına, okul öncesi eğitimden alternatif eğitim merkezlerine kadar pek çok faaliyet alanında çok sayıda kurumun varlık gösterdiği eğitim sektörü hızla büyüyor. Dershanelerdeki dönüşüm sürecinin de katkısıyla özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayısının üç yılda ikiye katlanması öngörülürken, şubeleşme atağının da hız kazanması bekleniyor. Buradan hareketle eğitim sektöründeki iş fırsatlarını mercek altına aldık. Araştırmamıza katılan 30 eğitim kurumu 2015 sonuna kadar yaklaşık 750 yeni şube açmaya hazırlanırken, bu yeni şubelerin istihdama katkısının 16 bini bulması bekleniyor.

Dil okulları

Eğitim, son yıllarda en hareketli sektörlerden biri haline geldi. Yerli yabancı demeden birçok yatırımcının ilgi odağı haline gelen eğitim alanındaki bu hareketliliği rakamlar da doğruluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’mn (MEB) faaliyet raporuna göre 2013 yılında çeşitli tür ve seviyelerde 2 bin 570 özel öğretim kurumunun açılmış olması yatırım rüzgarının önemli göstergesi. Bugün özel öğretim kurumu sayısı 5 bin 3l4’e ulaşmış durumda. Bu kurumlarda eğitim gören öğrenci sayısı ise 650 binin üzerine çıkmış görünüyor.

Kolejlerden dil kurslarına, okul öncesi eğitimden alternatif eğitim merkezlerine kadar pek çok faaliyet alanında şirketlerin varlık gösterdiği bu sektördeki büyüme, yeni girişimcilerin de iş fırsatlarını takip etmesine neden oluyor. Araştırmamıza katılan 30 eğitim kurumu 2015 sonuna kadar yaklaşık 750 yeni şube açmaya hazırlandığını açıklarken, bu yeni şubelerin istihdama katkısı ise 16 bin olarak belirtiliyor. Eğitimdeki bu şubeleşme daha çok franchise sistemiyle gerçekleştirilecek. Bu da eğitim alanında yatırım yapmak isteyenler için yeni iş fırsatı anlamına geliyor. Özellikle kolej, dil okulu, anaokulu ve alternatif eğitim kurumları franchise yoluyla büyüyecek. Doğa Koleji, açacağı yeni okullarla girişimci sayısını artıracağı gibi, 3 bin yeni istihdamla da öne çıkan eğitim kurumlarının başında geliyor.

FRANCHİSE BEDELİ

Bugün özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayısının genel öğretim içindeki payı henüz yüzde 4,5 civarında. Bu oranın önümüzdeki üç yılda yüzde 9’a çıkarılması gibi bir hedef söz konusu. Özel eğitim alanında faaliyet gösteren markaların son yıllarda birbiri ardına yeni okullar açması, bu orana kısa sürede ulaşılabileceği beklentisini artırıyor.

Bayilik Veren Eğitim Kurumları
bayilik veren özel okullar

Büyük çoğunluğu Anadolu Lisesi olarak açılmaya başlayan yeni okullar arasında geçen iki yıl içinde sağlık meslek liseleri adeta patlama şeklinde arttı. Mevzuat düzenlemeleriyle belirli bir düzeyde duran bu okulların önümüzdeki yıllarda aynı hızda artmayacağı tahmini yapılıyor. Yaptığımız araştırmaya göre büyümenin daha çok kolejler, anaokulları ve alternatif eğitim kurumlarında olması beklenirken, daha çok franchise sistemiyle tüm Türkiye’ye yayılan bu kurumlar girişimcilere yeni fırsatların kapısını da aralıyor.

Bir anaokulu veya dil okulu açmak için franchise giriş bedeli olarak 18 bin liradan başlayan ücretler isteniyor. Yatırım maliyetleri ise markanın konsepti ve lokasyona göre değişiyor. Örneğin kolejlerde anaokulundan liseye kadar eğitimin verildiği bir kampüs kurmanın toplam maliyeti 15 milyon lirayı buluyor.

DERSHANELER DÖNÜŞÜYOR

3 bin 400 dershanenin Eylül 2015 tarihine kadar dönüşmesine yönelik alınan kararla birlikte dershaneler de özel eğitim kurumlarına dönüşmeye başladı. Kimi temel lise oluyor, kimi hazırlık lisesi ya da açık liseye dönüşüyor. Tabii hepsinin hedefinde kolej olmak var. MEB, ortaöğretim ve yükseköğretime hazırlık dershanelerinin 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70’inin özel okula dönüştürülmesinin teşvikini sağlamak için 250 bin öğrenciye 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında eğitim ve öğretim desteği veriyor. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, özel dershanelerin yüzde 10’una tekabül eden 326 dershanenin özel okula dönüşebileceğinin ifade edildiğini hatırlatıyor.

Bünyesinde bulunan dershaneleri dönüştürmek için düğmeye basan şirketlerin başında Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan geliyor. 40 yıllık bir eğitim kurumu olarak dershanelerin kapanma kararını beklemeden, daha konuşmalar varken ne yapabileceklerine baktıklarını söyleyen Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, 3,5 yıl çalıştıklarını ve ihtiyaca göre yeni bir konsept yarattıklarını söylüyor. Hatta üç dershane bu konsepte yani Uğur Hazırlık Lisesi’ne dönüştürülmüş bile. Gelecek yıl 30’u daha aynı konsepte geçiş yapacak. Her ne kadar 200 dershanenin 150’si bu konsepte uygunsa da dönüşüm tamamlandığında 150 tane Uğur Hazırlık Lisesi olmayacak. Bu sayının 500’e çıkabileceğini söyleyen Yücel, sisteme diğer grupların da dahil olabileceğini, bunların ister uzaktan eğitim teknolojisini kendilerinden alarak isterlerse de halkaya katılarak bunu yapabileceklerini anlatıyor.

40 yıldır dershanecilik yapan Kavram Eğitim Kurumlan da dönüşüme başlamış şirketler arasında.

Kavram Koleji adı altında Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi ve kolej açma planları yapan kurumun ilk şubesi İstanbul’da bu yıl eğitime başlayacak. Ancak kurum asıl hamleyi 2015’te yapmaya hazırlanıyor. Var olan 40 dershaneden 28’ini dönüştürmeye hazırlanan kurum aynı zamanda franchise vererek de $ube sayısını artırma planları yapıyor. 2020 yılına kadar 100 şubeyi geçme yönünde bir hedef söz konusu.

KOLEJ OLACAK

Bil Kültür Eğitim, Bil Dershaneleri ve Bil Çocuk Akademisi’ni bünyesinde bulunduran Bil Holding’in Yayıncılık ve Franchise Genel Müdürü Şükrü Nurçin, 6l şube için dönüşüm çalışmalarının başladığını aktarıyor. 61 şubeyi Bil Temel Özel Lisesi’ne dönüştürdüklerini aktaran Nurçin, hedeflerinin bu yıl 200 okula ulaşmak olduğunu dile getiriyor. Nurçin, hedeflerinin dört yıl sonra Bil Koleji’ne dönüşmek olduğunu söylüyor. Mevcut eğitim kurumlarında 80 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Nurçin, şöyle konuşuyor: “Dönüşüm bir süreç ve bunun belli şartları var. Eğer dershanelerinizi dönüştüremezseniz, bugüne dek devletten alınan teşvikleri faiziyle geri ödemek durumundasınız. Tahminim toplamda 3 bin 500’e yakın olan dershanelerin yüzde 50’si bu dönüşüm sürecinde elenecek. Rekabet koşullarına uymayanlar gidecek. Fakat baktığınızda biz bütün kurumlarımızla dönüşüm için hazırız.”

Bir taraftan dershaneciliğe devam ederken diğer taraftan özel okul açan kurumlar da var. Örneğin Sevinç Dershanesi bunlardan biri. Geçen yıl Sevinç Koleji markasını yaratan ve bugün üç kampüste eğitimi sürdüren kurum, dershanelerini ise hazırlık lisesi ya da açık liseye dönüştürme planları yapıyor. Bir diğer planlama ise Sevinç Koleji’ni franchise sistemiyle büyütme yönünde.

Sevinç Dershanesi’nin yolundan giden bir başka kurum ise Fen Bilimleri Dershanesi. Şirket, İstanbul, Kırklareli ve Batman’da olmak üzere dört kampüste Fen Bilimleri Okulu ile hizmet veriyor.

BÜYÜKLERİN PLANLARI

Halihazırda çok sayıda okulu olan kolejler de büyüme hızını kesmeden yola devam etme planları yapıyor. Bu kurumlar kendileri yeni şubeler açtıkları gibi franchise vererek de büyüyor. Örneğin halen 59 kampüsü bulunan Bahçeşehir Koleji bunlara beş kampüs daha ekleme niyetinde. Şirket 2015 sonuna kadar açılacak bu yeni kampüslerde çalışmak üzere 600 kişiyi de işe alacak.

Ülke genelinde 30, KKTC’de bir okulu ile faaliyet gösteren TED Koleji ise 2015 sonuna kadar üç okul daha açacak. Önümüzdeki beş yılda 30 yeni şube açma hedefi olan kurumun yönetimi, kuruluşunun 100’üncü yılında 81 ilde ve yurtdışmda okullaşma planları yapıyor.

Akıllı Okullar, farklı konseptleri bünyesinde bulunduran eğitim kurumlarından biri. Villa konseptinde anaokulu, ilkokul ve ortaokul; stüdyo konseptinde ortaokul, Anadolu lisesi ve sağlık meslek liseleri; tema-tik konsepte ise teknik okullar, enerji ve havacılık liseleri mevcut. Şu anda 15 şubesi bulunan kurum Ankara’da daha yaygın. Ankara’daki tüm Akıllı Okullar kurumun kendisine ait. Ancak Ankara dışında franhise ile büyüyor. 2015 sonuna kadar 20 franchise vermeyi hedefleyen kurumun beş yıllık büyüme planında Türkiye çapında anaokulundan liseye kadar 200 okula ulaşmak var.

DİL OKULLARINDA DURUM

Kolejler kadar hızlı büyüyen eğitim kurumlarının başında dil okulları geliyor. Franchise sistemiyle büyümesini sürdüren Amerikan Kültür Dil Okulu 40, Ingiliz Kültür Dil Okulu 50, Engilish Time ve Amerikan Time ise 20’şer şubeye ulaşmayı hedefliyor. Bu dört kurum yeni açılacak şubelerde 2 bin 300 kişiye istihdam yaratacak.

Anaokulları da hızlı büyüyen kurumlar arasında. 17 ilde 30 şubesi olan Joyfull House-Neşe Erberk Anaokulu, geçen yıl ilköğretim kurumunu da açarak büyümesini sürdürdü. 2015 sonuna kadar Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ilave şubeler açmak için çalışacak’olan kurum, yurtdışmdan da franchise teklifleri almaya başlamış durumda.

YURTDIŞINA AÇILIYOR

Eğitim kurumlarının özellikle de kolejlerin büyüme planları sadece Türkiye ile sınırlı değil. Birçok kolej yurtdışmda ya şubeleşmeye başlamış ya da bu yönde planlar yapıyor.

Bugün Türkiye sınırları içinde sekiz ilde eğitim faaliyetleri bulunan ve sahip olduğu 44 okulda 9 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü Bilfen Eğitim Kurumları’nın yurtdışmda da eğitim faaliyetinde bulunma planları var. Bilfen Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Öztürk, “Ingiltere, İsviçre ve Dubai’de takip ettiğimiz projeler bulunmakta” diyor.

Bahçeşehir Koleji de yakın zamanda yurtdışına taşınacak okullar arasında. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, bu konuda yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor: “Her ülkenin farklı modelleri var. Önceliğimiz Amerika ve Ingiltere. Örneğin Ingiltere’de devlet hem arazi, hem yatırım, hem öğrenci parası veriyor.

Siz ise bilgi birikiminizi ve organizasyonu yönetme gücünüzü götürüyorsunuz. iki yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu iki ülke dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Cibuti’de de okul açmak istiyoruz. Tüm bu ülkelerde proje ve izin aşamasındayız. Türkiye’de cemaat denilen grubun çok sayıda ülkede okulu var. Ama bizim gibi bir eğitim grubunun yurtdı-şında ilk kez koleji olacak.”

FIRSATLARA BAKIYORLAR

Doğa Koleji’nin hedefi önce okullarını Türkiye genelinde yaygınlaştırmak olsa da yurtdışmdaki fırsatlar da göz ardı edilmiyor. Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, bu konuda şunları söylüyor: “Bizim önceliğimiz her zaman için Türkiye. Ancak, Türkiye’de istediğimiz hedeflere ulaştıktan sonra Doğa Koleji’ni uluslararası platforma da taşımayı hedefliyoruz. Kanada ile başlayan ve Kıbrıs ile devam eden yurtdışı yatıranlarımız büyüme planlarımız dâhilinde. Yakın gelecekte Dubai, Abu Dabi, Katar ve Çin’de okul açma projelerimiz var. Dubai, uluslararası ortamı tanımak için seçtiğimiz bir ülke. Çin ise cazip ve büyük bir pazar.”

TED Koleji, yurtdışmda özellikle Türki Cumhuriyetler’de okul açmayı hedefliyor. Kavram Koleji’nin de orta vadeli büyüme stratejileri dahilinde, başta halihazırda yatırımlarının bulunduğu İngiltere olmak üzere, Almanya, Hollanda ve Belçika’da eğitim yatırımları yapma planları bulunuyor.

Franchise veren 6 yabancı kurum

Tutor Doctor

Tutor Doctor, ABD dışında 15 ülkede 400 franchise’a sahip. Franchise bedeli 39 bin 700 dolardan başlıyor. Eğitim merkezi birebir eğitim modeline dayanan ve her yaştaki öğrencilerin evde de eğitimini içeren bir sisteme sahip. Eğitim veren Tutor Doctor üyelerinin eğitimin dışında finansal hizmetler, İT, yapı ve sağlık konularında uzmanlığı bulunuyor. Ev hanımından sektöründe lider yöneticilere kadar herkes ilgilenebilir.

Engineering For Kids

Matematik, bilim, teknoloji ve mühendislik konularında çocuklara eğitim veren Engineering For Kids okulları, bunu eğlenceli ve mücadeleye dayanan yollarla yapıyor. Bilgilerini eğlenerek bilimden dizayna, yaratıcılığa kadar çözüm yaratmada kullanmalarına olanak tanıyor. Franchise bedeli ise 30 bin dolar.

KidzArt

Kendi geliştirdiği KidzArt Method’u ile eğitim veriyor. Öğrenirken eğlendirmeye özen gösteren KidzArt için 14 bin dolar franchise bedeli gerekiyor.

Mathnasium Learning Centers

ABD ve Kanada merkezli şirketin uluslararası çapta master franchise fırsatları da var. Yüksek etkili ve eğlenceli matematik eğitimi sunan Mathnasium Learning Çenter, dünya çapında 450 lokasyonda hizmet veriyor. Franchise için 99 bin 750 dolar nakit gerekiyor.

Music Skool

Müzik okulu hizmeti veren Music Skool’dan franchise almanın bedeli 70 bin dolar. Özel müzik eğitimi veren bu okulun uluslararası master franchise fırsatı bulunuyor. Müzik enstrümanı çalma ve müzik kampları düzenleme gibi faaliyetleri var.

Molly Manners

Çocuklara, kendisine ve çevresindekilere davranış biçimlerinin nasıl olması gerektiğini, eğlenceli, interaktif ve etkili program yoluyla anlatan bir eğitim veriyor. Çocukların sosyal beceri sağlamasına da yardımcı oluyor. Franchise bedeli ise 3 bin 500 dolar.

İngilizce bilen branş öğretmeni kolay bulunmuyor

Son yıllarda eğitim sektöründe yaşanan büyümeye paralel olarak nitelikli personele ihtiyaç da arttı. Dahası bu büyüme gerek yönetimsel gerekse uzman personel istihdamında kurumlar arası rekabeti de artırdı. Bu doğrultuda daha nitelikli personeli bünyesine katmak isteyen kurumlar işe alım süreçlerini geliştirmek ve hatta bu konuda danışmanlık almak üzere çalışmalar başlattı.

Büyüyen organizasyonların ihtiyaçlarını karşılamak için insan kaynakları departmanlarında istihdam edilecek yönetici ve uzman pozisyonlarında talebin arttığını doğrulayan KRM Danışmanlık Yönetici Ortağı Kerim Paker, “Aynı zamanda uzmanlık gerektiren eğitmen ve öğretmen kadroları dışında müşteri hizmetleri ve halkla ilişkilere yönelik pozisyonlarda da istihdam ihtiyacının arttığını söyleyebiliriz’’diye konuşuyor. Paker, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Özellikle spesifik alanda uzman, örneğin İngilizce bilen matematik öğretmeni gibi pozisyonlar, bizim kullandığımız kaynaklar kapsamında çok kolay sonuç aldığımız pozisyonlar olmayabiliyor!’

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın