A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bayilik Fırsatları / Bayilik Sistemi Kurmak
Bayilik Sistemi Kurmak

Bayilik Sistemi Kurmak

Bayilik Sistemi Kurmak

İşletmeniz için bayilik sistemi kurarak pazarda hızla büyüme sağlayabilirsiniz. Bayilik sisteminin sizin için makul olup olmadığını anlayabilmek için ise ilk önce kusursuz bir biçimde işinizi ve kendinizi tanımanız gerekiyor.

Büyüme fikri her ne kadar cazip olsa da ufak bir şirkete sahip olan aşağı yukarı herkes şirketini her zaman uygun bir hızla ölçeklendirmeyi ister.

Herhangi bir şirket için bayi ağı yaratılmak istendiği takdirde bu; şeytanın, finansal rapor ederın hazırlanmasından vitrin için saksı bitkilerinin tercihine kadar en küçük detaylarda gizlendiği anlamına gelir. Bu çabaların geri dönüşü ise son derece karlı sonuçlar yaratabilir zira bayilik sistemi kuşkusuz ki marka imajının etkisini artırmanın ve şirket faaliyetlerini hızla büyütmenin en iyi yollarından biridir.

UFRAD (Uluslararası Franchising Derneği) verilerine göre Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza var ve bunların %75’i bayilik sistemiyle faaliyet gösteriyor. Bayilik ağına sahip firmaların oluşturdukları yıllık pazar hacmi ise 50 milyar liraya dayanmış durumda.

Siz de marka etkinizi artırabilmek için diğer insanların yeteneklerinden ve yatırım potansiyellerinden yararlanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte bayilik sistemi kurmak isteyen şirket sahipleri için derlediğimiz dikkate alınması gereken 6 tavsiye:

1. Şirketinizin hem iç hem de dış faaliyetlerini çok iyi biçimde anlamış olun.

Her bir bayi için uyguladığınız yönetim şeklinin çok dikkatli bir biçimde kurgulanması gerekiyor. Oysa iş sahiplerinin pek çoğu ne yazık ki şirketlerini içgüdülerine dayalı olarak yönetmeye alışkın. Böyle kişiler için ise her gün yerine getirmek zorunda oldukları küçük ancak önemli zorunlulukların detaylı bir biçimde dökümünü çıkarmak son derece güç olabilir. Fakat ne yazık ki bayilerin faaliyetlerinde doğaçlama davranma lükslerinin olmaması gerekiyor. Bu nedenle rezervasyonları almaktan malzeme siparişine kadar bütün iş süreçleri hakkında ayrıntıların bayilerle paylaşılması gerekecektir. Diğer bir deyişle, bayi faaliyetlerinin her bir adımının dikkatli bir biçimde planlanması oldukça önemli. Bu yüzden böylesi bir süreç iş sahipleri için bir bakıma iş kurma tecrübesini bir kez daha yaşamak demek.

Ali Bey, henüz 19 yaşındayken bir çiçekçi dükkanına sahipti. Günde 60 lira kazandığı dönemlerde kendisine yardım eden annesine, gelecekte bir gün günde 1000 lira kazanma hayalini anlattığını hatırlıyor. Bu hayalini gerçeğe dönüştürdükten sonra bu kez de diğer bir hayalin peşine düştü. Şimdi ise annesine günde 8-9 bin lira kazanmaktan bahsediyor. Konu hakkında ise “Hayaller hiçbir zaman bitmez.” diyor.

Ali Bey uzun süredir stabil biçimde büyümekte olan gelirini artırabilmenin alternatif yollarına kafa yormasına rağmen, bir gün bir müşterinin dükkana gelip farklı bir kentde bayisini açmak istediğini söyleyinceye dek bayilik sistemi fikrine hiç odaklanmamıştı. Bayi açmanın kendisine neler kazandıracağını görmek için kendiliğinden bunu test etmek istedi ve ikinci mağazasını açtı. Uygun bir dükkan buldu, gerekli doküman işlerini tamamladı ve iç dekorasyondan satış ekibinin eğitimine kadar bütün işlerle ayrıntılı bir biçimde kendisi ilgilendi. Bu süreçte üstlendiği her bir iş onun için hayati önem taşıyan işlerdi. Örneğin şirket internet sitesi için ürün fotoğraflarına ihtiyaç duyduklarında çabucak amatör bir fotoğrafçıya dönüşmüştü. Dükkan çok daha çok çevrimiçi siparişi çabucak almak için sağlam bir program altyapısına ihtiyaç duyduğunda bütün işi üstlenen yine kendisi olmuştu.Yapmaya çalıştığı şey bayilik açan birinin yürütebileceği süreçlerin benzerini deneyimlemekti. İş dünyasında erken yaşta edindiği deneyimler Ali Bey’e göre en iyi işletme okullarında öğrenebileceklerinden çok daha kıymetliydi.

2. Yasal işlemler ile ilgili bilgi edinin.

Yasal konular bayilik verecek olan işletmelerin profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilecekleri alanlardır. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) de bayilik sistemi hakkında yasal konular için çok önemli bir kaynak oluşturuyor. Dernek bayiler ile ilgili bilgileri topluyor, bayilikler için en en uygun yasaların oluşturulması amacıyla lobi faaliyetleri yürütüyor ve bayilik sistemine geçmek isteyen iş sahiplerine danışmanlık desteği sunuyor. Ayrıca dernek tarafından bayiliğin yasal süreçleri hakkında periyodik rapor eder da yayınlanıyor.

3. Büyümeyi ne biçimde sağlayacağınıza karar verin.

Büyüme fikri her ne kadar cazip bir fikir olsa da ufak bir şirkete sahip olan aşağı yukarı hernet talebi, şirketini uygun bir hızla ölçeklendirebilmektir. Bayilik sistemi kurmak isteyen bazı şirketler için yeni bir iş modeli bunun yanı sıra şirket faaliyetlerini genişletmek anlamına gelebilir hatta bu bazı durumlarda uluslararası ölçekte olabilir. Uzmanların görüşü ise iş faaliyetlerinizin doğasına makul bir ivmeyle büyüme yakalamak gerektiği yönünde.

Bayilik ağı kurmak isteyen şirketler, iş modellerinin hangi noktalarda etkin sonuçlar vereceğini ve daha önce faaliyet göstermedikleri yabancı bölgelerde markalarını ne kadar yaygınlaştırabileceklerini de etraflıca düşünmek zorundalar.

4. Bayilerinizin faaliyetlerini takip edin.

Birilerinin üzerinde sizin markanızın olduğu bir bayi açmak istemesi böyle bir şeye izin vermeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bu kişiler gelecekte markanızın birer temsilcisi olacak. Bu nedenle görülmemiş bir pazarda şirketinize doğru yön vereceklerinden emin olmak için gerekli bir sisteme sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

5. Koyacağınız sınırları doğru bir biçimde belirleyin.

Bayilerinize işe alım, eğitim ve diğer ana faaliyetler hakkında oldukça özel direktifler vermiş olsanız bile onlar için her zaman belli bir özgürlük alanı kalacaktır, olması gereken de budur. Bayilik veren şirket günlük operasyonların takibinden uzaklaştıkça bayilerinin muhakeme güçlerine inanmak zorunda kalacaktır. Bayilerinize gereken özgürlüğü sağlayın ama bu özgürlük alanının sınırlarını saptamayi ihmal etmeyin.

Farklı bayilik sistemlerindeki şirketler, bayilerine uygulamak istedikleri sınırlandırmalar konusu ile ilgili farklı kanaatler taşır. Marka kimliğini güvenliğini sağlamak ile bayiliği alan kişinin etkisi ve duyarlılığı arasında denge kurabilmek için yoğun çaba harcar. Bayilerinize getireceğiniz sınırlandırmaları kuşkusuz çok katı bir biçimde belirleyebilirsiniz. Fakat bu durumda potansiyel bayi havuzunuzu büyütmeniz pek mümkün olmayacaktır.

6. Bayilerinizi destekleyin.

Bayilik veren bir şirket, bayilerinin günlük operasyonlarını yürütmese bile, bayilerini tanımak ve onlar ile ilgili bilgilerini güncel tutabilmek için fazladan zaman ayırmak zorundadır.

Bayilerinizle aranızdaki iletişime yeteri kadar zaman ayırın. Her hafta neler yaşandığı ve bayilerinizin karşılaştıkları zorlukların neler olduğunu öğrenerek alternatif çözümler konusu ile ilgili onlara destek olun. Hatta bayilerinizi belli Aralıklıklarla ziyaret edin.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın