A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bayilik Fırsatları / Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Bayilik Ücreti Almayan Firmalar

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli?; Bayilik alacak olan kişiler elbette ki büyük bir firma ile çalışacakları için birçok konuyu gözden geçirmelidirler. Özellikle bu para işlerinde çok sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların yaşanmaması ve daha rahat bir ticaret hayatı geçirmek için mutlaka ama mutlaka bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunların neler olduğuna bakacak olursak, saymakla bitmez. Fakat bizler sizlere can alını iki noktayı bugün ki makalemizde anlatacağız. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman kesinlikle bayiliğinizi aldıktan sonra bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bunlardan birincisi hepimizin de tahmin edeceği üzere para kısmıdır. Eğer paranızı bu işe başlamadan önce ayarlamazsanız, ilerleyen zamanlarda çok daha büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çünkü bayilik veren firmalar genellikle yüksek fiyatlardan teminat isterler. Bu teminatları karşılayamaz iseniz, daha sonraki dönemlerde çok daha büyük sıkıntılar sizleri bekleyecektir. Bununla birlikte birçok kimse bayilik alırken bildiğiniz gibi isim hakkına da para ödemektedir. Eğer isim hakkını alırken ödeme yapmanız gerekiyorsa belirli bir miktarda bu kısma para ayırmalısınız.

İşte tamda bu noktada isim hakkına ödeme yaparken bildiğiniz gibi bir lisans satın alacaksınız. Bu lisans kimi firmalarda 5 yıl olurken kimilerinde 10 yıla kadar çıkabiliyor. Bu zamanın çok iyi ayarlanması ve tekrar yapılacak olan ödemenin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Her 5 senede bir 500.000 $ vermek sizi çok ciddi şekilde sıkıntıya sokacaktır. Bu sebepten dolayı bunun zamanlamasını çok iyi bir şekilde hazırlamanız gerekecektir. Eğer iyi bir lisans anlaşması yaparsanız, hem paranız cebinizde kalır hem de lisans süreniz bittikçe bu parayı ödemek zorunda kalmazsınız. Birçok bayi vermiş olduğu isim hakkı parasını 3 yıl içerisinde ya da ucu ucuna 5 yıl içerisinde çıkartırken, sizlerde bu parayı tekrar tekrar vermek zorunda kalmazsınız.

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
bayilik alırken nelere dikkat edilmeli

Yukarıda belirttiğimiz bu iki hususa çok dikkat etmeli ve mutlaka bu iki hususu dikkate alarak bayilik alımlarınızı yapmalısınız. Aksi halde belirttiğimiz gibi daha büyük zorluklar ile karşılaşabilir ve bütün ticaret hayatınızı baştan sona sonlandırabilir ya da daha kötüye gitmesine neden olabilirsiniz. Eğer bu yukarıda vermiş olduğumuz hususlar dikkate alınır ise ilerleyen zamanlarda yapacağınız ticaretlerde çok daha rahat geçebilir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu bayilik veya franchising alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu işi yapmak isteyip istemediğinizdir.Franchising alma konusunda tam kararlı olmadan bu sektöre girmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunun nedeni ise,yapılan yahut yapılması beklenen işe girerken sermaye verip daha sonra tüm sorumluluk üstümden kalktı hissiyatıdır. Aslında sermayeyi vermeniz bir görev bitişinin değil,yoğun bir çabanın başlayacağının göstergesidir.

Eğer siz de “Sermayeyi verdim.Gelsin paralar ! ” diye düşünenlerdenseniz yazının devamını okumanıza gerek yok çünkü sizin için bu işin sonu yüksek ihtimalle hüsran bitecektir..

Gelelim asıl konumuza,eğer bu konuda gerçekte kararlı ve sabit iseniz,bizde size bu tür işlere girerken dikkat etmeniz gereken noklarıı anlatalım.

Firma Yeterliliği

Franchise veren firmanın işinizin operasyonel ve lojistik olarak yapabilecek yeterlilikte olup olmadığını iyi değerlendirin yani,franchise aldığınız firmanın siz müşterilerinize satış yaparken gerekli altyapı ve operasyonel desteği sağlayabilecek büyüklükte olduğuna dikkat edin..Eğer bunu sağlayamayacak bir firmadan franchising alırsanız;süreçlerde ve hizmetinizde aksama olabilir ve bu sizin için prestij kaybına neden olabilir.

Ürün / Hizmet / Lojistik

Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey ise;eğer tedarikli şekilde çalışıyorsanız firmanın size bu mal ve hizmetleri ulaştırırken kullandığı teknolojik altyapıya ve sürecin kesintisiz olarak ilerleyebileceğine kanaat getirin.Aksi takdirde; mal ve hizmetleriniz elinize ulaşamayacağından sizin de müşterilerinizle buluşturmanız olanaksız olacaktır.

Yetkiler ve Yetki Karmaşası

Bu konuda yetkilerinizin hak ve sorumluluklarınızın sözleşmenizde açıkça belirtilmesine dikkat edin.Sermayeyi verip franchise’i açtıktan sonra bazı şeylere yetkinizin olmadığını görerek şaşırmayın ve bunun işinizi ve sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

Finansal Yeterlilik

Franchise alacağınız şirketin finansal geçmişini ve yeterliliğini incelemeden sözleşmeye imza atmayın.Özellikle daha yeni tanınmakta olan bir firma ise başınıza çeşitli şeylerin gelebilmesi ihtimal dahilinde..

Bayilik Sözleşmesi

Bayilik sözleşmesi imzalamadan önce detaylı bir şekilde okuyun ve eğer yazmıyorsa yetki,hak ve sorumlulukları eklettirin.Bu çeşitli bir ticari işlem olduğundan bayilik veren firmaya muhtaç olmadığınızı ve bile bile boynunuza ip geçirmenizin gereği olmadığını bilmeniz en önemli maddeler arasında..

Açık çek veya benzeri senetler altına girmeyiniz.Bununla alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli şey ise iki tarafında sorumluluk ve yetki tanımlarının iyi şekilde tanımlanmasının gerekliğidir..

İki tarafında sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde doğacak olan cezai maddeleri iyi okuyun ve anlayın ve bu cezai maddelerin ortaya çıkması durumunda bu çözümsüzlüğün hangi mahkemelerin çözeceğini belirtin..

Son olarak özetlemek gerekirse,franchise almak sizin bir firmaya koşulsuz şartsız bağlanmanız anlamına gelmez. Franchise almak bir ticari faaliyettir ve bu faaliyeti gerçekleştirirken de ticaretin önemli kuralı olan ” çift taraflı mutlak fayda” prensibi göz önünde olmalıdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın