A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bayilik Fırsatları / Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bu makalemizde, bayilik alarak iş kurmayı hedefleyen girişimciler için, bayilik alırken dikkat edilmesi gerekenler, hangi firmalar tercih edilmeli, aranması gereken olmazsa olmazlar, bayilik almadan yapılması gerekenler hakkında faydalı bilgiler sunacağız.

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?

Birçok çalışan kendi işinin sahibi olmak, kendi iş yerine patron olmayı hedefler. Tabi bu birçok kişi için, sadece bir fikir halinde kalmaktadır. Ülkemizde hiçbir sektörde, riske girmeden para kazanan, çalışmadan gelir elde eden kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Öyle ki, bir işçinin para kazanmak için riske ettiği yatırım oranı ile kendi işini kuran bir girişimci ile aynı değildir. İş kurmak için ilk önce gerekli olan şey, iyi bir iş planı ve kararlılıktır. İş seçimi, maddi olanaklar, sosyal etkenler bundan sonra gelmektedir. O zaman öncelikle iş kurmadan önce ne yapmak istediğimize karar vermeliyiz. Bu karar doğrultusunda iyi bir iş planı hazırlamalı, gerekirse bayilik almalı veya kendi hesaplarımız doğrultusunda iş planında geçerli olan adımları uygulamalıyız.

Bayilik veren firmaların hedefi

İş kurmak isteyen birçok girişimcinin hedefinde bayilik veren firmalar vardır. İş kurmak isteyenleri hedefleyen birçok firma, bayilik vererek, sektördeki yerini büyütmek, pazar payını arttırmayı amaçlamaktadır. Ülkenin her köşesine ulaşarak, ürünlerini gerek internet üzerinden, gerekse bayilik vererek marka haline gelmek firmaların en büyük hedefidir.

Bayilik almak avantajlı mı?

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Herhangi bir firmadan bayilik veya franchise almak, hali hazırda belirli bir müşteri potansiyeli olan firmanın ürünlerini, sektörde kendini kabullendirme yarışına girmeden satış yapabilme olanağı sunmaktadır. Bu nedenle özellikle küçük girişimciler, reklam giderleri veya piyasada kendini gösterme yarışına girmek yerine bayilik almayı tercih ederler. Tabi bayilik alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu hususlardan bahsetmeden önce iş kurmak hakkında genel bilgiler vermek istiyoruz.

Bayilik veren firmalar hakkında bilgi edinmek

Günümüzde bazı firmalar, zarar ettikleri halde pazar paylarını büyüterek cirolarını arttırmak, kâr etmek amacıyla, girişimcilerin durumunu düşünmeden bayilik vermeye devam etmektedirler. Bu firmalardan bayilik alan girişimciler, eğer sermayeleri el veriyor ise, işlerine devam edebilmekte, sıfırdan bu işe girenle ise kısa bir süre sonra iş yerlerini kapatmak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle bayilik almadan önce firma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gereklidir. Kaç yıldır hizmet verdiği, firma sahipleri ve ortaklarının kimler olduğu, firmanın vizyon ve misyonu, Ülke dışında faaliyetleri olup olmadığı, kaç yıldır bayilik verdiği, ülke genelinde kaç adet bayisi olduğu vb. bilgileri edinmek gereklidir.

Bayilik veren firmanın sağladığı olanaklar

Bayilik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, firmanın sağladığı imkanlar da önemli rol oynamaktadır. Aynı sektörde bayilik, franchise hizmeti veren diğer firmalar ile yapılan kıyaslamalar ise doğru yolu bulmanıza yardım edecektir. Bazı firmalar, bayilik almadan önce sağlayacağı olanakları abartılı bir şekilde anlatarak sizi yanlış yönlendirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bayilik sözleşmesinde yer alan maddeleri inceleyerek, firmanın sağladığı olanakların bu sözleşmede yazılı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Firma ne kadar güvenilir olursa olsun, firma sahibi kim olursa olsun, yasal olarak kendinizi sağlama almak adına, verdiği bütün imkan ve olanakların bu sözleşme dahilinde bulunmasını isteyebilirsiniz. Ülkemiz de işyeri dekorasyonundan reklam giderlerine, personel eğitiminden kira yardımına, işyeri açılış giderlerinden ticari araçlara kadar birçok alanda destek sağlayan bayilik veren firma mevcuttur.

Bayilik ücretlerinin incelenmesi

Bazı bayilik veren firmalar, işyeri dekorasyonu ve işyerinin açılış giderleri için belli miktarda bayilik bedeli talep etmelerine rağmen, bazı firmalar ise sadece firmanın isminin kullanımı için sizden bayilik bedeli talep edebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus, firmanın bayilik bedelinin neleri kapsadığının ayrıntılı olarak incelenmesidir. Daha sonradan firma tarafından kesilebilecek ekstra faturalara maruz kalmamak için sözleşme öncesinde bu hususu ayrıntılı olarak incelemenizi tavsiye ederiz. Rakip bayilik veren firmalar ile yapılacak görüşmeler Bayilik almak istediğiniz alanda bayilik vermekte olan diğer firmalar ile görüşerek karar verme aşamasında artı ve eksilerinizi kıyaslayabilirsiniz. Aynı sektörde bayilik veren diğer firmaların piyasadaki yerleri, tercih edilebilirlikleri, rekabet oranları, iş yerinizi açtığınız zaman sizin için oluşturacakları risk faktörünü değerlendirmek gereklidir.

Bayilik aldıktan sonra yapılması gerekenler

Firma ile yapmış olduğunuz bayilik sözleşmesinde yer alan hususları, iş planınız ile bütünleştirerek, yapmanız gereken işleri adım adım sıralamanız ve bu sıralama dahilinde planlı olarak çalışmanız yararınızadır. İş yerinin açılmasından önce yapılması gerekenler, işe alınacak çalışanlar ve bu çalışanların eğitimi, iş yeri açılış töreninin icrası, ilk açılışta yapılacak kampanya ve promosyonların.

 

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın