A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Bayilik Fırsatları / Bayilik Açarak Para Kazanmak
Bayilik Açarak Para Kazanmak
Bayilik (Franchise) Açarak Para Kazanmak

Bayilik Açarak Para Kazanmak

Bayilik Açarak Para Kazanmak

Günümüzdeki para kazanma yöntemlerine baktığımızda akla gelen ilk iki şey ya biri için çalışmak ya da kendi işinizi oluşturmak oluyor. Şu demek oluyor ki temel olarak hepimiz bu ikisinden birini uygulayarak para kazanıyor. Kendi işini oluşturmak denildiği süre ise akla gelen seçeneklerden bir tanesi de franchise yöntemi olarak da malum bayilik seçeneği. Bir çok kişiye gore sil baştan bir iş kurmaktan oldukça daha kolay olan bayilik alma fikri, sayısız girişimcinin kazanç elde etmiş olduğu alanlardan bir tanesi. Son zamanlarda yaşanmış olan gelişmeler ise bayilik seçeneğini pek oldukça bakımdan cazip hale getiriyor.

Bildiğiniz gibi ki insanoğlu, alanında isim yapmış bir marka ile asla duyulmamış bir marka içinde seçim yaptıklarında naturel olarak malum markayı tercih ediyor. Atıyorum, aynı cadde üstünde yeni açılmış iki tane pişmeden köfte dükkanı var. Bir tanesi devletimizde isim yapmış her yerde karşımıza çıkan marka iken, bir diğeri ise daha ilkin asla duyulmamış bir isim. Hangisini tercih edersiniz? Doğal ki bildiğiniz dükkanı! Aslen bir ihtimal ötekinin hizmeti oldukça daha iyidir, fakat ön yargı ve bilinenin verdiği itimat her zamanki benzer biçimde bu alanda da görevini başarıyla yerine getirir. Şu demek oluyor ki 10 kişiden minimum 8 tanesi malum isimden hizmet almayı tercih eder. Gıdadan tutun da eğitim sektörüne, giyimden tutun da otomotiv sektörüne kadar derhal her alanda insanların para kazanmasını elde eden bayilik seçeneği, bu bakımdan diğerlerine gore yarışa 1-0 önde başlıyor.

Girişimcilerin, bayilik açarak para kazanmaya yönelmesinde etkili olan bir öteki unsur ise bu alandaki kolaylıklar. Zira bayilik veren bir çok şirket, girişimcinin ürün tedarikçisinden lokasyonuna, dekorasyonundan reklamına, eğitiminden her türlü ihtiyacına varana kadar bayisinin yanında oluyor. Sonuçta bayi ne kadar oldukça kazanırsa, şirket da o denli oldukça kazanıyor. İşte bu bağlamda da detaylarla uğraşmak istemeyen kişiler, esasen hali hazırda satın alan potansiyeli olan bir firmanın bayiliğini alarak para kazanmayı tercih ediyor. Evet, bu iş pek oldukça bakımdan girişimcisine para kazandırıyor. Peki, fakat bu işin asla mi dezavantajı yok? Elbet var, her işte olduğu benzer biçimde bu işte de belli başlı riskler bulunuyor. Fakat bağımsız işletmelere gore risk oranları oldukça daha düşük diyebilirim. Gelin, bu durumu alt başlıklarımızda inceleyelim.

Bayilik Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Malum bir firmanın bayiliğini almak ile kendi bağımsız işletmenizi oluşturmak içinde belirgin farklar vardır. Mesela; bağımsız bir işletmenin istenen sürede kazanç elde edemeyip batma riski, bayilik yöntemiyle açılmış bir işletmeye gore oldukça daha yüksektir. Zira bayilik aldığınızda başarı göstermiş bir işletmeyi devralmış benzer biçimde olmuş olursunuz. Şu demek oluyor ki o işletme sizden ilkin de günde 1000 lira ciro yapıyorsa, gene 1000 lira ciro yapmış olacaktır. Doğal işinizi olması gerektiği benzer biçimde yapar, bayiliğini alacağınız firmanın şartlarını detaylı olarak inceler ve iyi bir iş planı hazırlarsanız.

Öte taraftan bazı firmalar, devamlı olarak size destek vereceklerini söyledikleri halde bir süre sonrasında sizinle ilgilenmeyi bırakırlar. Bir çok işletmeci ve şirket içinde bundan dolayı sorun yaşandığını ve kimi zaman sırf bu nedenden anlaşmaların feshedildiğini söyleyebilirim. Ek olarak bayilik açmak için ödemeniz ihtiyaç duyulan ücretler mevzusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz benzer biçimde bayilik aldığınızda yalnız ilk etapta değil, devamlı olarak para ödemeniz gerekiyor. Şu demek oluyor ki bu yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak değişkenlik gösterse de çoğu zaman her ay kazandığınız cironun belirli bir yüzdesini firmaya ödemeniz gerekiyor. Bu işin başarı yüzdesi, bağımsız işletmelere gore oldukça daha yüksek olsa da işe adımınızı atmadan ilkin detaylı araştırma yapmaz ve piyasa şartlarını iyice öğrenmezseniz, franchise yöntemi ile düşündüğünüz kadar oldukça para kazanamayabilirsiniz.

Bayilik almadan ilkin, hangi alanda iş yapmak istediğinize karar vermeli ve sırf oldukça iyi iş yapıyor diye asla ilginizin olmadığı bir alana yönelmemelisiniz. Atıyorum, besin işinden asla anlamış olmayan birinin bu alanda bayilik alması pek mantıklı olmayacaktır. Sonuçta, franchise denilince akla gelen sayısız şirket var ve bunlar içinden sizin için en uygun olanını belirlemek o kadar da zor olmasa gerek. Ek olarak bayilik açmak için kafi sermayenizin olması da gerekiyor. Şu demek oluyor ki kenarda paranızın olması gidip binlerce lira faiz ödeyeceğiniz bir kredi kullanmaktan oldukça daha iyidir. Fakat doğal kazanacağınızı kesinlikle düşünüyorsanız, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Sonuçta bayilik açarak para kazanan oldukça sayıda insan var. Eğer siz de dediklerime dikkat eder, araştırmanızı iyi yapar ve doğru kararlar verirseniz; bu işten para kazananlar arasındaki yerinizi almanız işten bile değil!

Bayilik Açarak Para Kazanmak
Bayilik (Franchise) Açarak Para Kazanmak

Kimler Bayilik Açarak Para Kazanabilir?

Bayilik açmak kimler için uygundur? Evet, bu probleminin yanıtını hepimiz olarak düşünebilirsiniz; fakat durum öyleki değil. Şu demek oluyor ki önüne gelen hepimiz bu işi yapamıyor. Doğal ki ana para sahibi olmanız ve bayiliğini alacağınız şirket hakkında araştırma yapmanız bu işin gereklilikleri içinde. Sadece ana para sahibi olan her kişinin bayilik alabileceğini de söyleyemem. Zira bazı firmalar bu mevzuda oldukça titiz davranıyor. Şu demek oluyor ki siz tüm şartları sağlasanız bile başvurunuz reddedilebiliyor. Yeri gelmişken, bu süreç hakkında şu şekilde informasyon vereyim. Bayiliğini almak istediğiniz firmaya müracaat yaptıktan sonrasında, şirket sizinle iletişime geçiyor.

Size finansman kaynağınız, özgeçmişiniz, informasyon birikiminiz, eğitiminiz benzer biçimde mevzular hakkında sorular sorulursa buna şaşırmayın. Zira şirket bu işi başarıyla yönetip yönetemeyeceğinizi belirlemek için kendine özgü şekilleri kullanabilir.

Peşinden bu adımları başarıyla geçerseniz, şirket yetkilileri ile mülakat durumunda bir toplantı yaparsınız. Eğer şirket sizin hakkınızda pozitif yönde bir kanıya varırsa, sözleşme maddeleri hakkında görüşür ve her iki taraf da şartları onaylarsa nihai olarak sözleşmenizi yaparsınız. Gerisini esasen biliyorsunuz ki. Şu demek oluyor ki anlayacağınız, bu işin size uygun bulunduğunu düşünüyorsanız, siz de bayilik açarak para kazanlardan biri olabilirsiniz.

Bayilik Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bayilik açarak ne kadar para kazanacağınız da sizin antak kalma yapacağınız firmaya ve emek verme sisteminize bağlı olarak değişecektir. Buna ek olarak, piyasayı iyi araştırmanız ve bu işte ileriyi görebilmeniz kesinlikle belirleyici faktörler arasındadır. Burada demek istediğim; bir bayi herhangi bir şehirde ayda binlerce lira ciro yaparken, başka bir şehirde aynı başarıyı göstermeyebilir. Mesela; gidip de insanların wafflenin ne demek bulunduğunu bilmediği bir şehirde bu biçim bir işletme açarsanız, umduğunuz oranda kazanç elde edememe ihtimaliniz yüksektir.

Uzun lafın kısası; bu işte detaylı araştırma yapmak, bayilik veren firmaların şartlarını titizlikle incelemek, ilerideki kazancınızı direkt olarak etkileyecektir. Eğer hesaplarınıza gore firmanın sizden istediği ücretler, aylık ödemeler yüzünden cebinize pek bir şey kalmayacağını düşünüyorsanız, o süre değişik para kazanma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Sonuçta, alacağınız bayiliğin o bölgede iyi iş yapacağını düşünüyor, firmayla yaptığınız sözleşmenin sizin için uygun bulunduğunu öngörüyorsanız, siz de bu popüler yöntemden kazançlı çıkanlar arasına katılabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın