A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Hibe & Destek Fonları / Basit Proje Örnekleri
Basit Proje Örnekleri

Basit Proje Örnekleri

Basit Proje Örnekleri

Basit bir hibe proje hazırlamak istiyorsunuz ama size örnek teşkil edecek hibe projeler mi arıyorsunuz. Bu yazı sizler için derlendi. Örnek projeleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Sermaye bulamamak tüm girişimcilerin ortak problemidir. Pek çok girişimci çok nitelikli projesinin olduğunu söylemekte fakat bu proje için sermaye bulamadığından yakınmaktadır.Projenize güveniyorsanız artık bunu gerçekleştirmek için hiçbir engeliniz yok. Belki milyon dolar kazandıracak projenizi rafa kaldırmayın.

Türkiye’de, Avrupa birliği uyum süreci ile birlikte kullanıma sunulan bu hibe krediler desteğinden kimsenin haberi yok. Bu amaç doğrultusunda sunulan Dünya bankası ve Avrupa birliği fonları ne yazık ki kullanılmadan geri iade ediliyor. Ülkemizde yapılacak pek çok fikir varken bu hibe ve krediler bizi bekliyor.

Örnek İyi Proje Fikirleri

SEBZE BAHÇESİ PAYLAŞIMI

Arazisi olup bakamayanlarla arazisi olmayıp kendi sebzesini yetiştirmek isteyenleri biraraya getiren bir program sebze bahçesi paylaşımı. Arazinizi kullanıma açıp karşılığında üretilen üründen pay alıyorsunuz.

Bunu organize etmek için bahçe/arazi sahipleri ve bahçe arayanların başvuruları alınıyor ve daha sonar eşleştirmeler yapılıyor.

Basit Proje Örnekleri
hibe proje örnekleri

Örnek İyi Proje Fikirleri

Bir Dereyi Evlat Edin!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nin Austin kentinde yürütülen bu projede bir derenin temiz ve sağlıklı tutulması için insanların gruplar halinde şehirdeki derelerin bir parçasına sahip çıkmaları sağlanıyor. Austin’i Güzel Tut adlı sivil toplum kuruluşu ile yerel yönetimin işbirliğinde projeye katılan gruplara bu konuda destek veriliyor. Bu gruplar yerel okulların belli sınıfları olabildiği gibi komşuların biraraya geldiği gruplar da olabiliyor.

Bir dereyi evlate edinmek için bir form dolduruluyor ve şu konularda teminat veriliyor:

– En az 2 sene Austin’deki derelerden birinin 500 metrelik kısmını “evlat” edinmek
– Here sene en az 4 kez dere çevresini temizlemek
– Dere çevresindeki ekolojik yaşamı iyileştirmek (isteğe bağlı)

Projenin ismi bir dereyi evlat edinin olsa da, sahip çıkılan alan bir çay, nehir, sulak alan veya göl olabiliyor. STK projeye katılan grupları örneğin tatlısunun etrafındaki ekolojik yaşamı nasıl yileştirebilecekleri ile ilgili eğitim sağlamak ve gerekli teçhizatı temin etmekle sorumlu.Yine yerel yönetimle birlikte toplanan çöpün yerinden alınıp bertaraf edilmesini organize ediyor.

Buna benzer başka projelerde gruplara suyun kalitesini düzenli olarak ölçebilmelerini sağlayan kitler de dağıtılıyor ve kirlilik yaratan unsurları rapor etmeleri istenebiliyor.
http://www.keepaustinbeautiful.org/Adopt-a-Creek

Örnek İyi Proje Fikirleri

ÇÖP GEÇİDİ

İngiltere’nin Tooting kentinde 2010 yılında bir karnaval düzenlendi. İsmi Çöp Toplayıcısı Karnavalı idi.

Evsel atıklardan yaptıkları giysiler ve çeşitli maketlerle geçide 800’e yakın kişi katıldı. 6 ay boyunca okullar, dernekler, çeşitli gruplar ve sanat merkezleri plastik, ambalaj ve diğer atıklardan bu karnaval için malzemeler tasarladılar ve şehrin en işlek caddesinde geçit resmi şeklinde sergilediler. Yürüyüş büyük bir piknik ve müzik eşliğinde sona erdi.

Bu tür etkinlikler atıkların azaltılması ve ayrıştırılması konusunda yapılacak bilinçlendirme faaliyetlerine zemin hazırlayabilir. Ayrıca beraberce üretim faaliyeti sayesinde her toplumsal kesimden komşular, veliler, insanları biraraya getirip keyifli vakit geçirtebilir.

http://trashcatchers.blogspot.com.tr/

Örnek İyi Proje Fikirleri

YEREL GIDA FESTİVALİ

Yerel üreticilerin satamadıkları ürünleri getirdiği ve yerel ve mümkünse farklı kültürlerden aşçıların pişirdiği yemekler bu festivalde halka sunuluyor. Böylece yerelde üretilen gıdayı tüketmenin önemine dikkat çekiliyor.

Yüzlerce kilometre öteden hatta kıtalar ötesinden gelen meyve ve sebzeler yerel tarımı öldürüyor ve nakliyatlarının yol açtığı karbon emisyonları iklimi tehdit ediyor.

http://tootingfoodival.blogspot.com.tr/

http://tootingfoodival.blogspot.com.tr/

Festivalde düzenlenen yemek yarışmasından..

Örnek İyi Proje Fikirleri

Sakin Şehir

Cittaslow
İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, ye­rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir.

Cittaslow Nedir?

Şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleridir. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları çocuklarımızla ve misafirleri­mizle paylaşmaktır. İnsanların kendi sağlıklarını ön planda tutmalarıdır. Bunu gerçekleştirmek için, hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit et­meyecek boyutta tutulmasıdır. Çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak ve uygulamaktır. Yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmaktır. Çevreye ve insana zararlı olmayan al­ternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesidir. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.

Cittaslow Birliği: Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı

Cittaslow hareketi 1999 yılında Greve in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Paolo Saturnini yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikrini ulusal boyuta taşımıştır. İdealleri kısa zamanda Bra (Francesco Guida), Orvieto (Stefano Cimicchi) ve Positano (Domenico Marrone) belediye başkanları ve Slow Food başkanı Carlo Petrini tarafından benimsenmiştir. Günümüzde 19 ülkede 129 üyeye yayılan Cittaslow hareketinin amacı Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımaktır.

http://www.cittaslowseferihisar.org/

Örnek İyi Proje Fikirleri

Yürüyen Otobüs

Yürüyen Otobüs aynı bildiğimiz öğrenci servisleri gibi çalışıyor: Önde bir “şoför” ile arkada bir “muavin” okul öğrencilerini yürüyerek okula götürüyorlar. Bir şehiriçi otobüste olduğu gibi yürüyen otobüslerin de bir güzergahı, “otobüs durakları” ve “duraktan alma zamanları” var. Şoför ve muavinler genellikle gönüllülerden oluşuyor.
Yürüyen otobüsler İngiltere, Amerika, Yeni Zelanda ve Avrupa’nın birçok ülkesinde oldukça popülerler.

Organizatörlere göre faydaları:
Çocuklara güvenli şekilde sokakta yürümeyi, okula güvenli olarak gidebilecekleri yolları ve yürümenin faydalarını öğreterek fiziksel aktiviteyi teşvik ediyor,

Yürünebilen sokaklar ve bu konuda iyileştirme yapılabilecek alnlar konusunda bilinç yaratıyor,

Çevre bilincini artırıyor,
Suç oranını azaltıyor ve mahallelerin yayalar için daha güveli hale gelmesini sağlıyor,
Trafiği, hava kirliliğini ve okulların yakınlarında hız yapılmasını önlüyor,
Toplum liderleri, veliler ve çocukların birlikte kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor.

http://www.walkingschoolbus.org/ http://www.piedibus.it/

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın