A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Başarılı Şirketlerin Sırları
Başarılı Şirketlerin Sırları

Başarılı Şirketlerin Sırları

Başarılı Şirketlerin Sırları

Dünyanın hakimiyetini ellerinde bulunduran şirketlerin hayranlık uyandıran kazançları, bilhassa de genç girişimcilerin hayallerini süslemeye devam ediyor. Bu şirketlerden bazıları, köklü bir tarihe haiz olup süre içinde devleşseler de 2016 yılının en kuvvetli markaları içinde, Feysbuk ve Google benzer biçimde genç adlar de kendilerine yer buluyor. Hatta bu çiçeği burnunda şirketlerin bazıları, kazançları ve marka değerleriyle birçok köklü şirketi arkalarında bırakmayı başarıyorlar.

Yalnız kazançlarıyla değil, bununla birlikte insan yaşamına yapmış oldukları büyülü dokunuşlarla da dünyanın en varlıklı şirketleri olmayı başaran bu dünya devleri, hem sahiplerini hem de müşterilerini memnun ediyorlar. Gayretli girişimciler, haiz oldukları bu başarıyı daha da arttırmak ve geliştirdikleri teknolojilerle müşterilerinin haricinde, kendilerine bağlı duracak insanoğlu yaratmak istiyorlar. Bu şekilde bir düşsel gerçeğe dönüştürmek neredeyse olanaksız. Yalnız etkisi altına alan fikirlere haiz olan istekli bir girişimci olmak, doğal ki de kafi değil. Peki, dünyaya hükmedebilecek bir şirket yaratabilmenin temelini hangi öğeler oluşturuyor? Bu probleminin cevapları, sizlerle paylaşmış olduğumuz yazımızda gizli saklı.

İşte huzurlarınızda dünyayı değiştiren şirketlerin ortak özellikleri:

Kararlılık

Gerçek anlamda büyümek isteyen ve devrim durumunda ürünler meydana getirmeyi planlayan her kurum, hakkında meydana getirilen eleştirilere tamamıyla kulak vermeli. Bazı firmalar, bu eleştirileri dikkate alıyor olsalar da bazıları halen daha kendi bildiklerini okumakta kararlılar. Bu yüzden de eleştirileri göz ardı eden şirketlerin birçoğu, günbegün, ilerlemelerini sekteye uğratacak zorluklarla karşılaşmaya mahkum olurlar. Şirket içi anlaşmazlıklar, çalışanların hasta yada işten çıkmak zorunda olmaları, finansal açıdan tükenmeleri ve teknoloji alanında meydana getirilen hatalar, bu şirketlerin karşılaşabilecekleri zorluklardan bir tek birkaçıdır. Sadece şirketiniz engel tanımadan, kalıcı bir halde problemleri çözebilen, azimli ve emin bir ekipten oluşuyorsa hiçbir eleştiri, başarıya ulaşacağınız yolda sizleri durduramaz.

Etkileyicilik

Etkileyicilik; sonradan öğrenilebilen ya da süre içinde kazanılabilen bir özellik değildir. Ya “karizma” olarak da adlandırılan bu özelliğe sahipsinizdir ya da değilsinizdir. Büyük şirketlerin kurucuları ya da CEO’ları bu özellik yardımıyla, dağları bile yerinden oynatabilirler. Ek olarak, dünyayı değiştiren teknolojilerin arkasında da akıl almaz bir karizmaya haiz bireyler vardır. Bilhassa, bilimin ve yeniliklerin sınırlarını zorladığınızda, bu özellik otomatikman devreye girecektir. Twitter’in Evan Williams’ı ve Jack Dorsey’i kendilerince oldukça karizmatiklerdir ve kendi kişisel çıkarlarından oldukca daha büyük bir şey tarafınca yönetilmektedirler. Her insan, naturel olarak başkalarına esin kaynağı olmak ister ve bu amaç doğrultusunda inanılmaz işler gerçekleştirmeye eğilim gösterir.

Meritokrasi Sistemi ile Yönetmek

Bu madde oldukça rahat; işini en iyi yapanın ödüllendirilmesi ve fark edilmesi gerek. Elbet ki bu durum, bir tek bir kişinin yükselebilmesi anlamına gelmez. Bireyler, çevrelerindeki ve ekibindeki yetenekli kişiler yardımıyla başarıya ulaşırlar. Bu başarı için ekip emek harcaması gereklidir. Bir liyakat oluşturulsa da bu durum, birazcık zorlayıcı olabilir. Şu sebeple insanoğlu yanıltıcıdır. Her kuruluşun kendisine özgü bir politikası ve karakteri vardır. Fakat naturel olarak insanoğlu da bağlılıklara ve kendi gerçeklik algılarına sahiplerdir. Kısaca, demek istediğim; eğer siz firmanın ikinci ismiyseniz ve doğru kişiliğe ve uygun niteliklere haiz birini işe aldıysanız, işbirliğine dayanan işleyişin benimsendiği bir çevre yaratmış olmuş olursunuz.

Yenilikçilik

Teknoloji satrancında, fikri iyelik “kraldır”. Bu yüzden başlangıç hamlesini yaparken kralı kullanmamalı, süre içinde durmak bilmeden yenilikler üretmeye devam etmelisiniz. Kullanmış olduğumuz telefonların ve arabaların çabucak değişme uğrayıp, demode olmalarının sebebi de yenilikçi düşüncelerin bizlere getirisidir. IBM, HP, Boeing, Abbott ve Google benzer biçimde firmalar bu mevzuda öncülerdir. Teknolojiniz, Uber benzer biçimde patent oyunlarının içinde olmasa bile, piyasayı çözümleme etmeye, esnek ve yenilikçi olmaya devam etmelisiniz.

İşe Alım Sürecinde Titiz Hareket etmek

İnsan Kaynakları’nın bir parçası olabilmek, düşündüğünüzden oldukca daha önemlidir. Akıntı yönünde sonuçlar alabilmenizi, akıntı yönünü belirleyici işe alım süreci ile sağlar. Google benzer biçimde bazı firmalar, işe alım sürecinde yapmış oldukları çoklu görüşmeler ve “Eğer Başkan Obama olsaydınız, bütçe kriziyle nasıl yapılır baş ederdiniz?” benzer biçimde değişik sorularla dünyaya nam salmışlardır. Kısacası, işlerinde hakikaten iyi olan insanoğlu, başarı göstermiş insanları işe alırlar. Ek olarak, eğer sizler de büyük çemberin çevresinde dönen, devleşmiş şirketlerden biri olmak istiyorsanız, işe döngünün başından başlamalısınız. Başarıya ulaşmış bir startup şirketi için ihtiyaç duyulan kişilik tipleri ile ilgili paylaşmış olduğumuz yazımız, bu mevzuda sizlere destek olabilir.

Talihli Olmak

Ne kadar çabalasak da elimizde olmayan bazı etkenler, haiz olduğumuz şirketimizin başarısına tesir edebiliyorlar. Teolojik bir anlamda olmasa da inanılmaz bir işi başarabilmek için bazı zamanlarda, tesadüfen doğru insanoğlu bir araya gelebiliyorlar. Bill Gates ve Paul Allen, bu durum için muhteşem bir örnek oluşturuyorlar. Seattle’de bir araya gelen bilgisayar meraklısı bu iki arkadaştan önde gelen Gates, Allen’i Cambridge şehrine taşınmaya ikna etti. Sonrasında ise bu ikili Allen’in doğum gününde bir araya geldiler ve 1974 senesinde çağımızın en mühim yazılım platformlarından birini kodlamaya karar verdiler. BASIC adını verdikleri bu platform, onların kişisel bilgisayar piyasasına adım atmalarına destek oldu ve şimdi bu ikili kurmuş oldukları Microsoft şirketiyle, dünya devleri içinde yer alıyorlar.

Bilhassa de genç girişimcilerin birçoğu, yüklü sermayeler, zorluklar ve fedakarlıklar ile kurmuş oldukları ve büyük emekler sarf ederek büyütmeye çalışmış oldukları şirketlerinin, dünya genelinde tanınmış hale geldiğini görmek ister. Bu talep, aslına bakarsak büyük minik her girişimcinin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Adeta evlatları benzer biçimde gördükleri şirketleri büyütüp, geliştirmek normal olarak ki oldukça zor olsa gerek. Sadece dünyaya nam salmış meşhur şirketlerin ortak olarak izlemiş olduğu bir yol var ve bu yol haritası, çetrefilli süreçlerde size de destek olabilir. Peki, dünyayı değiştirmeyi başaran en kuvvetli şirketlerin haiz oldukları bu ortak özellikler mevzusunda siz değerli üyelerimizin düşünceleri nedir?

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın